نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 114

شش نکته‌ای که احتمالاً درباره سیسکو سیستمز نمی‌دانید

دردسرهای دات‌کامی

سیسکو سیستمز (Cisco Systems) به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های راه‌اندازی شبکه در جهان اغلب شرکتی با پیشرفت تدریجی نامیده می‌شود که کارش تولید سوییچ، مسیریاب و سایر محصولات راه‌اندازی شبکه است. اگر در سال ۱۹۹۰ فقط سه هزار دلار در سهام شرکت سیسکو سرمایه‌گذاری می‌کردید، اکنون سهام شما ۶۴/۱ میلیون دلار ارزش داشت که سالانه حدود ۵۶ هزار دلار تولید ثروت می‌کرد. سرمایه‌گذاران می‌دانند که سیسکو در دهه‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ رشد چشمگیری کرد و درآمدهایش در سال‌های اخیر به اوج خود رسیده است. ولی احتمالاً با هفت واقعیت در مورد این غول شبکه‌یابی آشنا نیستند.

۱٫ سیسکو مخفف سان‌فرانسیسکو است

سیسکو مخفف سان‌‌فرانسیسکو است. شهری که در آن لئونارد بوساک و سندی لرنر، دانشمندان دانشگاه استنفورد، این شرکت را در سال ۱۹۸۴ بنیان گذاشتند. این دو دانشمند نام سیسکو با حروف کوچک را برای شرکت خود برگزیدند. لوگوی سیسکو که ابتدا شاید به نظر چند خطوط عمومی باشد نشانگر پل گلدن گیت است که در آن دو خط بلندتر برج‌ها را نشان می‌دهد.

۲٫ مشکلات اولیه در استنفورد

بوساک و همسرش، لرنر، زمانی که هر دو در استنفورد کار می‌کردند، سیسکو را تاسیس کردند. بوساک به کار در استنفورد به همراه همکار و شریکش، کرک لافید، ادامه داد و اولین مسیریاب شرکت را توسعه بخشید. ولی این مسیریاب نسخه بدل مسیریاب «بلو باکس» استنفورد بود و از نرم‌افزار مسیریابی چندپروتکلی دانشگاه بهره می‌برد. همین نرم‌افزاری که از دانشگاه مجوز هم نگرفته بود بنیاد سیستم‌عامل سیسکو را تشکیل داد.
در سال ۱۹۸۶ بوساک و لافید، به علت توسعه محصول خود، مجبور به استعفا از استنفورد شدند و دانشگاه نیز تصمیم گرفت اتهاماتی علیه سیسکو به جرم سرقت اموال فکری در دادگاه مطرح کند. اما در ادامه، طی سال ۱۹۸۷، دانشگاه استنفورد تصمیم گرفت نرم‌افزار مسیریاب و دو کامپیوتر خود را تحت لیسانس سیسکو دربیاورد.

۳٫ باارزش‌ترین شرکت در جهان بود

ارزش سیسکو در مارس ۲۰۰۰، مصادف با حباب اقتصادی دات‌کام، به ۸۰ دلار رسید که آن را به ارزشمندترین شرکت جهان با بازار ۵۰۰ میلیارد دلاری تبدیل کرد. اما این رقم دوامی نداشت، زیرا سهام آن حدود ۲۴۰ برابر سودش خرید و فروش می‌شد. حباب شکست و سقوط سیسکو به نمونه‌ای از دردسرهای دات‌کام بدل شد.
سیسکو هرگز به آن دوران برنگشت. اکنون سیسکو دارای بازاری به ارزش بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار است و ۱۸ برابر درآمدهای خود به خرید و فروش سهام می‌پردازد. امروزه باارزش‌ترین شرکت اپل است که دارای بازار ۷۳۰ میلیارد دلاری و خرید و فروش سهام برابر با ۱۷ درصد درآمدش است.

۴٫ سیسکو در گذشته دوربین نیز تولید می‌کرد

سیسکو در سال ۲۰۰۹ تلاش کرد حضور خود در بازار لوازم مصرفی الکترونیک را با خرید پیور دیجیتال تکنالیجیز، تولیدکننده دوربین‌های مشهور فلیپ ویدئو، به قیمت ۵۹۰ میلیون دلار افزایش دهد. در آن دوران سیسکو اعلام کرده بود که برقراری ارتباط بین دوربین‌ها و اینترنت به مردم این اجازه را می‌دهد که محتوای ویدئویی خود را به اشتراک‌ بگذارند، منتشر کنند و به راحتی به ویدئوهای دیگر دسترسی یابند. این امر با چشم‌انداز شبکه‌یابی بصری هماهنگ بود.
این اظهارنظر شباهت زیادی با راهبرد پنج سال بعد گوپرو (GoPro) داشت. هنگامی که این خرید صورت گرفت دوربین‌های فلیپ ۷۵ درصد بازار دوربین‌های دیجیتالی دستی را تشکیل می‌دادند. اما همانند دوربین‌های گوپرو دوربین‌های فلیپ نیز در نتیجه‌ی ورود گوشی‌های هوشمند از رده خارج شدند و سیسکو بی‌سر و صدا دو سال بعد تولید دوربین فلیپ را متوقف کرد.

۵٫ گیرنده دیجیتالی خود را به تکنی‌کالر
فروخت

در سال ۲۰۰۵ سیسکو شرکت سازنده دستگاه گیرنده دیجیتالی به نام ساینتیفیک آتلانتا را به قیمت ۹/۶ میلیارد دلار خریداری کرد تا فناوری پخش زنده ویدئویی را بهبود ببخشد. فناوری خریداری‌شده سرویس تهیه ویدئو و محصولات مشترک سیسکو را توانمند ساخت، اما خود گیرنده‌ دیجیتالی هنگام گسترش از رده خارج شد.
به همین دلیل بود که در سال ۲۰۱۵ کسب و کار گیرنده دیجیتالی را با قیمت ۶۰۰ میلیون دلار به تکنی‌کالر فروخت. همچنین به همین دلیل بود که سیسکو اخیراً نتیجه دو خط تولید را منتشر کرده است. در گزارش آخر سه درصد از درآمد سالانه آن کاهش یافته بود ولی اگر تاثیر کسب و کار گیرنده دیجیتالی را برای تمام دوره‌های قابل مقایسه کنار بگذاریم، این رقم به دو درصد می‌رسد.

۶٫ امنیت سایبری پررونق‌ترین کسب و کار کنونی سیسکو است

واحد امنیت سایبری پررونق‌ترین کسب و کار سیسکو است که از درآمد سالانه آن با افزایش ۱۴ درصدی به ۵۲۸ میلیون دلار رسید که شش درصد کل درآمدهای سیسکو را تشکیل می‌دهد. سیسکو با سرمایه‌گذاری‌ها و خریدهای کلان صنعت امنیت سایبری خود را به شدت گسترش می‌دهد.
سیسکو همچنین محصولات امنیتی خود را به همراه سخت‌افزار و نرم‌افزار شبکه‌یابی به فروش می‌رساند که در برابر سایر شرکت‌های امنیت سایبری کوچک‌تر نظیر فایرآی برتری این شرکت را تثبیت می‌کند. گفته می‌شود فایرآی به زودی توسط سیسکو خریداری خواهد شد.

نتایج کلیدی

سیسکو را می‌توان شرکت بالغ فناوری دانست که بیشتر به خاطر درآمدش شهرت دارد تا رشد، اما سرمایه‌گذاران نباید تاریخچه جذاب آن به عنوان پروژه علمی استنفورد، باارزش‌ترین شرکت جهان -سازنده پرآوازه دوربین‌های مجهز به شبکه و شرکت در حال رشد امنیت سایبری- را فراموش کنند. این حقایق نشان می‌دهند سیسکو صرفاً شرکت تولیدکننده سوییچ و مسیریاب نیست و سرمایه‌گذاران باید سرمایه‌گذاری این شرکت در سایر بازارها را به دقت تحت‌ نظر بگیرند

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz