نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 45 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 147

فروش کتاب الکترونیکی با افت مواجه شده است

خستگی دیجیتالی

اگرچه منابع مختلف کاهش فروش کتاب‌های الکترونیکی را در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ تایید و مقایسه کرده‌اند، هیچ منبعی به دلایل مشخص این موضوع نپرداخته است. کدکس گروپ (Codex Group) برای ارائه بینشی روشن نسبت به این روند، تحقیقی در زمینه اولویت‌های خریداران کتاب انجام داده و سعی کرده است عمیق‌تر به این مساله بپردازد. بازار کتاب مسیر متفاوتی نسبت به بازار موسیقی و ویدئو طی کرده است، در حالی که تحقیق در مورد صنایع مختلف نشان می‌دهد مصرف کاربران دیجیتال در سال قبل افزایش یافته، آمار موجود در مورد کتاب‌های الکترونیکی ‌چنین نیست.


آمار اولیه انجمن ناشران آمریکایی (Association of American Publishers) یا AAP نشان می‌دهد فروش کتاب‌های الکترونیکی در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۴ درصد نسبت به سال ۲۰۱۴ کاهش یافته است و این میزان ۲۰ درصد از درآمد کل کسب‌ و کار کتاب را شامل می‌شود. کودکس گروپ در آوریل ۲۰۱۶ در تحقیق خود با فراتر رفتن از عملکرد فروش اعضای AAP و بررسی ۴/۹۹۲ خریدار به این نتیجه رسیده است که میزان خریداری کتاب الکترونیکی در آوریل سال ۲۰۱۵ ۵/۳۹ درصد بوده و در آوریل ۲۰۱۶ تا رقم ۴/۳۲ درصد کاهش یافته است. تحقیق کودکس آن دسته از کتاب‌های الکترونیکی را شامل می‌شود که از جانب ناشران سنتی و خود نویسندگان منتشر می‌شوند و در همه کانال‌ها به فروش می‌رسند. این کتاب‌ها در همه زمینه‌ها هستند.
پیتر هیلدیک اسمیت، مدیر کودکس، با توجه به نتایج روشن‌شده در تحقیق باور دارد تجربه صنعت کتاب در حوزه فروش دیجیتالی به دو علت با موسیقی و ویدئو فرق دارد. دلیل اول این است که خواندن کتاب‌ها به وسیله دستگاه‌های الکترونیکی امری انتخابی است (برخلاف گوش دادن موسیقی و دیدن ویدئو) و دستگاه‌های فعلی کتابخوان از جمله تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و کتاب‌های الکترونیکی هنوز نتوانسته‌اند کیفیتی ارائه دهند که جایگزین کتاب‌های چاپی شود، حتی با وجود قیمت‌های ارزان و روش‌های استفاده آسان از کتاب‌های الکترونیکی این امر تحقق نیافته است. دلیل دوم هیلدیک اسمیت پدیده مصرف‌کننده جدید است، به نظر او پدیده‌ای به نام «خستگی دیجیتالی» در حال ظاهر شدن است.

محدودیت‌های دستگاه

دستگاه‌هایی که برای اولین ‌بار کتاب‌های الکترونیکی را دسته‌بندی کردند، هنوز مهم‌ترین عامل تاثیرگذاری بر خرید و فروش کتاب الکترونیکی هستند. با این حال فقط ۳۴ درصد از خریداران کتاب‌ الکترونیکی، کتابخوان‌های الکترونیکی دارند و همین تعداد مصرف‌کنندگان غالب کتاب‌های الکترونیکی هستند که به طور متوسط ۵۵ درصد زمان برای خواندن کتاب الکترونیکی جدید صرف کرده‌اند. ۵۹ درصد از همین افراد که کتاب الکترونیکی دارند، در ماه کتاب الکترونیکی خریداری کرده‌اند. در مقابل ۶۶ درصد از خانوارهایی که تبلت دارند، فقط ۲۸ درصد از زمان را صرف خواندن کرده‌اند، در حالی ‌که تلفن‌های هوشمند با وجود ضریب نفوذ بالا در میان کتابخوان‌ها و خریداران کتاب (۷۳ درصد)، حدود ۱۲ درصد برای خواندن کتاب مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
هیلدیک اسمیت اشاره می‌کند که این چالش همچنان وجود دارد و خریداری کتاب‌های الکترونیکی در سه سال گذشته دچار رکود شده است. فقط ۵۰ درصد از دستگاه‌های خریداری‌شده از جانب پاسخ‌دهندگان تحقیق، کتاب الکترونیکی می‌خوانند و برای مثال کمتر از یک‌سوم دستگاه‌ها برای خریداری کتاب الکترونیکی در کل ماه ژانویه ۲۰۱۶ استفاده شده‌اند. بر اساس تحقیق انجام‌شده، تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند به ترتیب ۵۲ و ۲۶ درصد در هفته برای خواندن کتاب‌های الکترونیکی به کار می‌روند.
علاوه بر این، بر اساس تحقیق کودکس، خریداران کتاب گفته‌اند که پنج ساعت از شبانه‌روز را صرف صفحه‌نمایش‌های خود می‌کنند. ۲۵ درصد از خریداران کتاب می‌خواهند زمان کمتری را صرف دستگاه‌های دیجیتالی خود کنند. اکثر مصرف‌کنندگان این حق را دارند که کتاب‌ها را در قالب فیزیکی بخوانند، آنها می‌گویند ترجیح می‌دهند به کتاب‌های چاپی برگردند. بر اساس تحقیق ماه آوریل، ۱۹ درصد از افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله گفته‌اند که از وقتی سراغ مطالعه دیجیتالی رفته‌اند، کتاب‌های کمتری می‌خوانند. در مجموع ۱۴ درصد از خریداران کتاب، کتاب‌های کمتری در قالب دیجیتالی می‌خوانند. ۵۹ درصد از این افراد اشاره کرده‌اند که همین مساله دلیل اصلی آنها برای بازگشت به نسخه‌های چاپی است. از سویی دیگر، سهم خرید کتاب‌های چاپی در بین رده‌های سنی ۱۸ تا ۲۴ سال، که کاربران مسلم فضای دیجیتالی هستند، ۸۳ درصد و در سن ۵۵ تا ۶۴ حدود ۶۱ درصد است.
هیلدیک اسمیت فکر می‌کند بازار کتابخوان‌های الکترونیکی می‌تواند با هزینه‌های کمتر و گزینه‌های کیفی بالاتر جان بگیرد، اما به نظر او در حال حاضر مشتریان از تجربه دستگاه‌های دیجیتالی خود دچار نوعی خستگی دیجیتالی شده‌اند و همین امر منجر به کاهش فروش کتاب‌های الکترونیکی می‌شود

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz