نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 51 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 117

مروری بر وضعیت فناوری روسیه در پرونده جهان

جنگ همیشه در فضاست

حمیدرضا نیکدلدبیر پیوست جهان

شاید اغلب کاربران جوان کشورمان پیام‌رسان تلگرام را مظهر عینی فناوری همسایه پهناور شمالی‌مان بدانند. اما آنهایی که قدری مسن‌ترند شاید حافظه تاریخی‌شان از تکنولوژی روسیه چیز دیگری به خاطرشان آورد. آنها به یاد دارند که در دوره جنگ سرد دست‌کم یک چیز به شدت داغ می‌نمود و آن مسابقه‌ای بود جنون‌آمیز بر سر حفظ سیطره هر یک از دو بلوک بر حوزه استحفاظی خود.

فارغ از مبارزه‌های سیاسی و ایدئولوژیک دو قطب اصلی حاکم بر آن دوران، دستاوردها و نوآوری علمی و فناوری از زمینه‌های اصلی این رقابت بود. رقابتی که نتیجه‌اش در جنگ تسلیحاتی ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی دیده می‌شد و نقطه عطفش کشاندن میدان مسابقه به فضا بود و اوج آنجایی بود که شوروی اولین فضانورد را به مدار زمین فرستاد و آمریکا اولین فضانورد را روی سطح ماه پیاده کرد. اما شاید به‌یادماندنی‌ترین تصویر ذهنی از پروژه‌های فضایی آن زمان تفاوتی عمده در تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری دو رقیب بود. جایی که دستگاه‌های آمریکایی سمبول دقت و ظرافت در طراحی بودند و در مقابل تجهیزات شوروی مظهر دوام ولی در عین حال نوعی از زمختی.

حالا سال‌ها گذشته، دیوارها (به ظاهر) فرو ریخته و به لطف همه‌گیر شدن سخت‌افزار میدان مسابقه اصلی شاید بیشتر روی استفاده از این سخت‌افزارهای پیچیده به کمک نرم‌افزارهای هوشمند باشد. از استارت‌آپ‌های کوچک تا شرکت‌های بزرگ این جنگ را در ظاهر بین آمریکا و روسیه ادامه می‌دهند و البته در پشت پرده نیز جنگ‌های سایبری به شدت در جریان است.

اینکه فناوری روسیه چقدر از آمریکا به عنوان سردمدار این حوزه عقب است سوال سختی است. هر چند وقتی هنوز مناقشه و اتهام بر سر دخالت مجازی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا ادامه دارد و به تازگی کلیه ارگان‌های دولتی آمریکا از استفاده از آنتی‌ویروس کسپرسکی منع شده‌اند، پیداست که نمی‌توان راجع به میزان تاثیرگذاری فناوری روسیه اظهارنظری ساده‌انگارانه کرد.

جنگ سرد فضایی سالیان قبل حالا خیلی داغ در عالم مجازی جریان دارد. باید نشست و دید که در این میدان رقابت کدام یک اول به فضای مجازی سفر می‌کند و کدام یک روی ماه آن قدم خواهد گذاشت

حمیدرضا نیکدل

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz