نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 122

نگاهی به وضعیت سیسکو و رقبایش در سال 2017

جنجال‌ غول‌های قدرتمند

شرکت مایکروسافت تمرکز پروژه ارتباطات یکپارچه (unified communications به اختصار UC) خودش را، که بر نسخه اسکایپ برای کسب‌وکارها که زیرمجموعه‌ای از آفیس ۳۶۵ بود، معطوف بر فضای ابری کرده است. امروزه می‌توان فهمید که کدام یک برنامه‌های مشابه صدا یا ویدئوی بهتری دارند، اما قابلیت ویژه مایکروسافت در این است که استفاده از صدا و ویدئو و خرید آن را با سرویس تماس PSTN ساده‌تر از همیشه کرده است. مایکروسافت همچنین به‌ تازگی از محصولی به ‌نام تیم (Team) پرده‌برداری کرده که رقیبی جدی برای اسپارک سیسکو محسوب می‌شود و بنابراین می‌توان حدس زد که رقابت در این عرصه هر روز تنگ‌تر خواهد شد.

شرکت میتل (Mitel) هم به ‌عنوان رقیبی قدرتمند پتانسیل‌های زیادی دارد. البته رشد این شرکت به ‌احتمال زیاد به خریدهای بعدی‌اش ارتباطی نزدیک دارد. حدس می‌زنیم میتل سراغ خرید یک سازنده ویدئو برود که اگرچه این شرکت را تا حد و اندازه‌های مایکروسافت و سیسکو بالا نمی‌کشد، اما میتلی‌ها در این مسیر افتاده‌اند.

با افزایش برقراری ارتباطات در فضای ابری توسط مصرف‌کنندگان، فروشندگان سرویس‌های UC تهدیدی جدی برای سیسکو به شمار می‌روند. برخی مشتریان از راهکارهای سیسکو برای برقراری ارتباطات ابری استفاده می‌کنند، لیکن بسیاری از آنها سراغ ارائه‌دهندگان سرویس‌های گسترده‌ای می‌روند که در پلتفرم‌های برودکلاود (BroadCloud) و برودورکس (BroadWorks) وجود دارند. شرکت سیسکو از این منظر آماده است تا بیش از پیش وارد این بازار گسترده‌تر شود.

یک رقیب جدی در این عرصه شرکت وونیج (Vonage) است که در سال ۲۰۱۷ خودش را بیشتر به مشتریان شناساند و توانست حجم زیادی از مشتریان در صنعت UC را با محصولاتی مثل نکس‌مو (Nexmo) جذب کند.

مرکز داده

هیچ فروشنده‌ای مثل شرکت دِل تاکنون نتوانسته‌ است مفهوم «رقابت مشارکتی» را جا بیندازد. مدیران اجرایی این شرکت روی سن می‌روند، از محصولات سیسکو تعریف می‌کنند و درباره اهمیت این شرکت در رقابت صحبت می‌کنند. با کمی موشکافی بیشتر متوجه می‌شویم زیرساخت‌های همگرا (که قبلاً VCE نام داشتند) کانال‌هایی مهم برای سیسکو نکسوس و ای‌سی‌آی (ACI) بوده‌اند. اکنون که تقاضا در بازار بیشتر به سمت همگرایی‌های است محصولات وی‌ایکس‌رک (VxRack) و وی‌ایکس‌ریل (VxRail) بر بازار تسلط دارند و می‌توانند محدودیت‌هایی را برای هایپرفلکس (HyperFlex) سیسکو ایجاد کنند. همچنین طی ترکیب بیشتر زیرساخت‌های همگرا با محصولات دل انتظار می‌رود در آینده شاهد حضور جدی این شرکت در این زمینه باشیم.

شرکت آریستا (Arista) نیز یکی از تهدیدهای جدی برای کسب‌وکار مراکز داده‌ای سیسکو است. این شرکت ثابت کرده که در زمینه نوآوری توانایی‌های زیادی دارد و می‌تواند رقیبی ابتکاری و جنجالی و حتی جایگزینی واقعی برای سیسکو باشد. این شرکت همچنان به رشدش ادامه می‌دهد و انتظار داریم در سال ۲۰۱۷ بتواند معماری‌های نوینی عرضه کند که سیسکو قادر به انجامش نیست. آریستا محصولاتی مطلوب و قدرتمند دارد و اکنون قصد کرده فروش آنها را به حداکثر برساند.

دیگر فروشنده مراکز داده واحد آی‌پی شرکت بروکِید (Brocade) است که برودکام اکنون مالک اصلی آن به شمار می‌رود. بازارهایی که این شرکت احتمالاً در آنها حضوری جدی‌تر دارد شبکه‌های اکستریم و خصوصی هستند. دل هم احتمالاً وارد ماجرا می‌شود، اما زیرساخت‌های یکپارچه بیشتری نسبت به بروکید دارد.

امنیت

رقبای سیسکو در زمینه‌های امنیتی کم نیستند. یکی از مزایای رقابتی و متمایز سیسکو معماری‌های امنیتی‌ای است که در سطوح مختلف شبکه کار می‌کنند. فورتینت (Fortinet) تنها فروشنده‌ای است که می‌تواند این مجموعه وسیع خدمات و برنامه‌های امنیتی را ارائه کند. بنابراین انتظار داریم فورتینت در این زمینه به یکی از جدی‌ترین چالش‌ها برای سیسکو تبدیل شود.

وی‌ام‌ویر (VMware) فروشنده امنیتی دیگری است که بد نیست به آن اشاره کنیم. خرید شرکت ان‌اس‌ایکس (NSX) در درجه اول اقدام مطلوبی به‌ نظر نمی‌رسید، اما ظاهراً بسیاری از مشتریان از آن به ‌عنوان محصولی مهم در شبکه‌هایشان استفاده می‌کنند. احتمال ورود تهاجمی‌تر وی‌ام‌ویر در عرصه امنیتی بسیار بالاست.

شبکه‌های بی‌سیم

تقاضا در بازار وای‌فای در حال تغییر است و مدیرعامل سیسکو، چاک رابینز (Chuck Robbins)، اشاره کرده است که راهکارهایی با کنترل کمتر به مدل‌های ترجیحی در شبکه‌های بی‌سیم تبدیل شده‌اند. انتظار داریم شرکت‌هایی مثل آروبا (Aruba) بتوانند عمده بازارشان را به‌ سرعت وارد فضای ابری کنند. ضمن اینکه با توجه به افزایش یکپارچگی در سیستم‌های این شرکت تیم آروبا پتانسیل زیادی برای ورود به وای‌فای و اینترنت اشیا دارد.

ایروهایو (Aerohive) یکی از اولین شرکت‌هایی بود که وارد راهکارهایی با حداقل کنترل شد و بازار از آن استقبال زیادی کرد. از همین رو نیز این شرکت برای سیسکو رقیبی مهم در عرصه وای‌فای به‌ ویژه حوزه‌های آموزش عالی، خرده‌فروشی و مراقبت‌های بهداشتی است

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz