نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 132

در مواجهه با چالش‌های گوناگون، توییتر باید بر نقاط قوت خود تکیه کند

جادوی گیج‌کننده یا راهبر

جک دورسی مدیر اجرایی توییتر روز پنجشنبه یک جلسه فوری تقویت روحیه برای پرسنل خود برگزار کرد و از آنها خواست توییت‌هایی درباره تعهد خود به این شبکه اجتماعی دچار مشکل ارسال کنند.
یکی از توییت‌ها می‌گوید «هیچ پلتفرم دیگری به این اندازه قدرتمند و الهام‌بخش نیست»، توییت دیگری می‌گوید «من در متن آن بوده‌ام». دیگری تصویری را توییت کرده است که نشان می‌دهد «منطقه آرامش انسان» و «جایی که جادو اتفاق می‌افتد» دو مکان متفاوت‌اند. البته با وجود این حمایت از سوی پرسنل، دورسی برای عبور توییتر از این دوران متلاطم، نیاز به چیزی بیش از توییت‌های روحیه‌بخش دارد.
از زمان انتصاب دورسی به مدیرعاملی این شرکت در ماه اکتبر، قیمت سهام توییتر بیش از ۴۱ درصد کاهش یافته است. این شرکت در شش سال گذشته، هفت مدیر محصول عوض کرده که همه در جذب کاربران جدید ناموفق بوده‌اند و این مساله سهامداران را به وحشت انداخته است – کسانی که همواره با نگاهی منفی، توییتر را با جذاب‌ترین شرکت دره سیلیکونی، فیس‌بوک مقایسه می‌کنند. در کنار همه اینها، دورسی با مشکلات دومین شرکت خود یعنی شرکت پرداخت‌های Square نیز مواجه است.
توییتر که حاضر به صحبت با ما نشد مدعی است ۳۲۰ میلیون کاربر ماهانه دارد که ۷۹ درصد آنها خارج از آمریکا هستند. اما سرمایه‌گذاران نگران عدم رشد مخاطبان خود هستند و دورسی نیز همین رشد را مقیاس سنجش تغییرات اعمالی خود در شرکت قرار داده است. سهامداران همچنین رشد توییتر را با فیس‌بوک مقایسه می‌کنند که ۵۹/۱ میلیارد کاربر جهانی دارد؛ هر چند فیس‌بوک شرکتی کاملاً متفاوت از توییتر و مبتنی بر شبکه‌ای بسته و گزینشی است.
فشار مداوم بر این شرکت اکنون تاثیر خود را بر پرسنلی نشان می‌دهد که بسیاری از آنها در دره سیلیکونی، جایی حاضر به پرداخت دستمزدهای بالا به استعدادهای برتر، شناخته شده‌اند. هراس، روز ۲۴ ژانویه و زمانی فراگیر شد که خبر جدایی چهار مدیر برتر شرکت انتشار یافت. قیمت سهام توییتر بیش از چهار درصد کاهش پیدا کرد.
دورسی اکنون الکس روتر و کوین ویل را مسئول تلاش‌های گسترده شرکت برای تبلیغات منسجم می‌داند، در حالی که ویل به دنبال انتقال به شرکت رقیب، اینستاگرام است. کتی ژاکوب استانتون مدیر رسانه‌ای و برایان شیپر مسئول منابع انسانی شرکت نیز از سمت خود کناره‌گیری خواهند کرد و آدام باین مدیر اجرایی کنونی، باید تا زمان پیدا شدن جایگزین، مسئولیت‌های آنها را بر عهده گیرد. چند روز بعد توییتر اعلام کرد لسلی برلاند را به عنوان مسئول بازاریابی منصوب خواهد کرد که شغلش بستگی به توانایی او در توضیح فایده توییتر برای کاربران و شرکت‌های تبلیغاتی خواهد داشت.
یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری دره سیلیکونی که نمی‌خواهد نامش ذکر شود، می‌گوید:«من خیلی به توییتر خوش‌بین نیستم. معتقدم توییتر در روند رکودی کند قرار گرفته است و ضرورتاً مطمئن نیستم با کدام قابلیت خود می‌خواهند بازارشان را نجات دهند.»
از سوی دیگر بسیاری از سرمایه‌گذاران می‌گویند توییتر دیگر رشدی ندارد. یکی از حامیان توییتر می‌گوید سرمایه‌اش در حال تبدیل شدن به بخشی از «اسباب و لوازم اینترنت» مانند ویکی‌پدیا یا کریگ لیست است. چنین تفسیری شاید برای یک شهر تولیدی نوعی تمجید محسوب شود اما برای دره سیلیکونی که استارت‌آپ‌های آن مشتاق نشان دادن رشد تصاعدی و امید به گسترش در آینده هستند، این‌طور نیست.
یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های توییتر، ساده کردن خدمات برای کاربران است. والت موزبرگ از پیش‌کسوتان منتقد فناوری معتقد است توییتر پیوندی قدیمی با قوانین و قراردادهایی دارد که برای کاربران جدید، گیج‌کننده هستند.
ریان لویر روزنامه‌نگار سابق حوزه فناوری که اکنون در شرکت سرمایه‌گذاری ۵۰۰ استارت‌آپ کار می‌کند، می‌گوید: این کار زمان زیادی می‌برد. لویر اخیراً زندگی دیجیتالی خود را خانه‌تکانی کرده، از تمامی اکانت‌های توییتری که دنبال (follow) می‌کرد، جدا شده و دوباره شروع به افزودن موارد مفید کرده است. او متوجه شد توییتر برای کاربران جدید پیچیده است. لویر می‌گوید:«روند بسیار خسته‌کننده‌ای است. اگر جای مادر یا پدرم بودم، نمی‌دانستم از کجا باید شروع کنم.»
البته دلایلی هم برای خوشحالی وجود دارد. درآمد شرکت که عمدتاً از بخش تبلیغات است، با ۵۸ درصد رشد به ۲/۵۶۹ میلیون دلار در سه‌ماهه منتهی به ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۵ رسیده است. بر اساس گزارش بلومبرگ، از میان بیش از صد شرکت فناوری با حداقل دو میلیارد دلار درآمد در سال ۲۰۱۵، تنها یک شرکت روند رشد درآمدی بیشتری در مقایسه با توییتر داشته است: شرکت رهگیری کمتر شناخته‌شده‌ای به نام زبرا تکنولوژی.
توییتر خود را بیشتر درگیر مسائل پیچیده ژئوپلتیکی می‌داند که صحنه ارتباطات بین‌المللی را اداره می‌کنند، نه درگیر رقبای خود. در مراسم برنامه‌نویسان شرکت در سان‌فرانسیسکو طی ماه اکتبر، دورسی گفت:«توییتر به معنی آزادی بیان است و تا زمانی که این مساله به عنوان یکی از حقوق بنیادی بشر به رسمیت شناخته نشود، از پا نخواهد نشست.» اسکات کسلر از تحلیلگران سرمایه شرکت اس‌اندپی که توییتر را هم پوشش می‌دهد، ایده تندی دارد:«درباره رشد کاربران خفه شوید و بر سلامت تجارت تمرکز کنید.»
کسلر می‌گوید:«توییتر یک پلتفرم ارتباطاتی جهانی است که همچنان درآمدش رشد دارد. اگر من جای آنها بودم تلاش می‌کردم بحث را از تعداد کاربر فعال ماهانه به سمت … ببرم، جای خالی را خودتان پر کنید.»
کسلر می‌گوید درآمد شرکت از تبلیغات به سمت دو میلیارد دلار می‌رود و ۵/۳ میلیارد دلار دارایی نقد شرکت نیز به شکل مناسب هزینه نمی‌شود. به گفته کسلر اگر شرکت به دنبال تقویت موقعیتش در بازار سهام است، نباید تمام گزارش‌ها را با عذرخواهی شروع کند و باید بخشی از سهام خود را بازخرید کند تا سهامداران راضی شوند. او می‌افزاید:«به نظر ما این سهام با قیمت بیش از حد زیاد فروخته شده است. این مساله بیشتر به احساسات منفی بستگی دارد نه مبانی نامناسب شرکت. باید کسی بیاید و تنها بر نقاط قوت شرکت تمرکز و تاکید کند، نه فقط «کارهایی که باید انجام شود». آنها هرگز مانند فیس‌بوک نخواهند شد و این ایرادی هم ندارد.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz