نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 133

سرمایه‌گذاران نگران چشم‌انداز ضعیف سیسکو هستند

تغییر ریل از سخت‌افزار به نرم‌افزار

سیسکو سیستمز به عنوان غول نرم‌افزارهای شبکه‌یابی ماه پیش طی کنفرانس سالانه تحلیل امور مالی خود چشم‌انداز مالی و راهبردی‌اش را به‌روز کرد. نرم‌افزارها و خدمات دو نقطه کانونی این کنفرانس بودند، چرا که سیسکو در نظر دارد نصف درآمدهای سال ۲۰۲۰ خود را در این حوزه‌ها کسب کند. انتظار می‌رود درآمد نرم‌افزاری در طول سال‌های آینده به طور سالانه ۱۲ تا ۱۵ درصد رشد داشته باشد. پایه این رشد ۱۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ است.

رشد کلی شرکت به این باشکوهی نخواهد بود. سیسکو انتظار دارد که در طول سه تا پنج سال آینده رشد درآمدش فقط یک تا سه درصد افزایش یابد که نشان‌دهنده رقم‌هایی پایین‌تر از چشم‌انداز قبلی با سه تا شش درصد است. انتظار می‌رود درآمد جانبی این شرکت پایدار بماند؛ یعنی سهام آن به طور متوسط سالانه حدود پنج درصد افزایش داشته باشد که از طریق بسته‌های خرید سهام ارائه می‌شود. فروش سهام سیسکو در طول پنج سال اخیر ۸۰ درصد رشد داشته است، بنابراین آیا سرمایه‌گذاران باید نگران این چشم‌انداز ضعیف باشند؟

تحول به سمت حق اشتراک

رشد درآمد نرم‌افزار و خدمات تنها تحول سیسکو نیست. در تجارت نرم‌افزار درآمدها به سمت اشتراک پیش می‌روند. در مقایسه با فروش حق امتیاز نرم‌افزار، درآمد حاصل از فروش حق اشتراک نرم‌افزار در سال ۲۰۱۴ در حاشیه قرار داشت، اما انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰ عمده درآمد حاصل از نرم‌افزار از طریق حق اشتراک به دست آید.

این امر با رشد نرم‌افزار-به-عنوان-سرویس و فروش نرم‌افزارهای ترکیبی میسر شده است، چرا که هر دو بر حق اشتراک مبتنی هستند و از طریق ابر به مشتری عرضه می‌شوند. این محصولات مسئول تنها ۲۲ درصد از درآمد نرم‌افزاری سیسکو هستند، در حالی که ۳۶ درصد درآمد از نرم‌افزار سامانه به دست می‌آید. فروش نرم‌افزار سامانه به سخت‌افزار وابسته است تا حق امتیاز همواره عرضه و به درآمد تبدیل شود. از سوی دیگر فروش حق اشتراک، در طول عمر اشتراک، درآمد بیشتری به دست می‌دهد.

طبق پیش‌بینی سیسکو، درآمد حاصل از نرم‌افزار ترکیبی و نرم‌افزار-به-عنوان-سرویس رشد می‌کند و درآمد حاصل از نرم‌افزار سامانه در طول چند سال بعدی کاهش می‌یابد، چرا که مشتری به سمت محصولات اشتراکی پیش می‌رود. نقطه ضعف چنین طرحی در کوتاه‌مدت این است که رشد درآمد آهسته خواهد شد، زیرا درآمد مستمری که باید به سرعت شناخته می‌شد در طولانی‌مدت به دست خواهد آمد.

سیسکو تخمین زده‌ است که اگر تحول به سمت حق اشتراک انجام نگرفته بود، درآمد این شرکت از سال مالی ۲۰۱۵ تا سال مالی ۲۰۱۷ دو میلیارد دلار می‌شد. این وضعیت در طول چند سال بعدی شتاب خواهد گرفت، زیرا سیسکو در زمینه حق اشتراک فعالیت‌ گسترده‌ای دارد. طبق برآورد این شرکت، چنین تحولی تا سال ۲۰۲۰ آهنگ رشد سالانه درآمد را تا دو الی سه درصد کاهش خواهد داد که کل کاهش درآمد مندرج در چشم‌انداز را تشکیل می‌دهد.

هنگامی که تحول به سمت حق اشتراک جا بیفتد اثر منفی تغییرات از بین خواهد رفت. اگر سیسکو در آن نقطه هم از آهنگ کند رشد درآمد رها نشود، سرمایه‌گذاران ضرر خواهند کرد. اما اکنون این مساله موقتی می‌نماید.

ارزش‌گذاری ارزان

با اینکه سهام سیسکو با رشد زیادی در پنج سال اخیر همراه بوده است قیمت سهام این شرکت هنوز هم در مقایسه با سهام سایر شرکت‌های بازار پایین است. کاهش سرعت رشد مشکل اصلی سهام فزاینده سیسکو است که انتظارات زیادی از آن وجود دارد. ولی سیسکو اکنون نیز به علت رشد آهسته خود دچار کاهش قیمت سهام شده است.

سیسکو تجارت از حدود ۳۵ میلیارد دلار پول نقد و سرمایه‌گذاری در صفحه تراز را عدول کرده است که ۱۰ برابر تخمین تحلیلگران از درآمدهای ۲۰۱۷ سیسکو بود. همین نرخ رشد درآمد ارزش‌گذاری سهام ارزان سیسکو را توجیه می‌کند و اگر سیسکو در طول چند سال بعدی دارای سرعت رشد حدود پنج درصد باشد، این وضعیت ادامه خواهد یافت.

سیسکو همزمان دو تحول عمده را تجربه می‌کند. این شرکت به سمت نرم‌افزار و خدمات حرکت کرده و اتکای خود به فروش سخت‌افزار را کاهش می‌دهد و در عین حال از فروش امتیاز دائمی نرم‌افزار به سمت فروش حق اشتراک نرم‌افزار پیش می‌رود. مجموع آثار این دو تحول در طول چند سال بعدی رشد آهسته است، اما در انتهای این دوره تحول سیسکو قدرتمند و مجهز به نرم‌افزار خواهد بود. در نتیجه پیش‌بینی می‌شود نرخ رشد سیسکو افزایش یابد

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz