نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 45 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 145

چرا سرویس کتاب گوگل به نفع ناشرهاست؟

تغییرات کوچک

نزاع بین انجمن نویسندگان و شرکت گوگل در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۵ به دهمین سال خود رسید و در دور دوم، دادگاه به نفع گوگل حکم داده است. نویسندگانی که متن انجمن را علیه گوگل پر کردند نسبت به اسکن کتاب‌ها اعتراض داشتند و این به موضوعی داغ در رسانه‌ها تبدیل شد. بسیاری از این نویسندگان امید داشتند که با حکم دادگاه به نفع آنها گوگل اسکن‌هایش را حذف می‌کند و فروش کتاب‌ها افزایش می‌یابد. اگر در بخش Google Books عنوان یا موضوعی را جست‌وجو کنید، آنچه دریافت می‌کنید نسخه کامل کتاب نیست. در عوض، گوگل محتوای ۳۰ میلیون کتاب را که از سال ۲۰۰۲ دیجیتالی‌ شده‌اند با لیستی از قطعات و عناوین مرتبط با موضوع شما نمایش می‌دهد. این موضوع برای پژوهشگران اهمیت زیادی دارد و استدلال به نفع بخش کتاب گوگل معطوف به ناشرها و به شکل پیش‌فرض به نویسندگان کتاب‌هاست.
پروژه کتاب‌های گوگل تاریخچه پیچیده‌ای دارد، از طرح اسکن کلیه کتاب‌ها گرفته تا تصمیم فوری شرکت مبنی بر مجوز به ناشرها برای حذف کامل اسکن یا درخواست وجود قطعات کتاب‌ها، این سرویس فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. به هر تقدیر، سرویس کتاب‌های گوگل در شرایط کنونی‌اش به نفع ناشرهاست.
هنگامی که شرکت مشارکت نزدیک با ناشرها را از سال ۲۰۰۹ از سر گرفت و امکان تعبیه لینک‌ خرید را در جست‌وجو قرار داد، این سرویس به یک ابزار بازاریابی تبدیل شد. ناشرها تا پیش از این خیلی کند به بازی ارتباط مستقیم با مصرف‌کننده وارد شده بودند و هنوز هم خیلی از آنها اعتقادی به ارتباط مستقیم با مصرف‌کننده ندارند. هنوز در زمینه قیمت‌گذاری، محل فروش و شیوه بازاریابی در صنعت نشر بحث و اختلاف وجود دارد. جای شگفتی نیست که خوانندگان معمولاً به ناشرها به عنوان برند نگاه نمی‌کنند و برای خرید کتاب کمتر سراغ سایت ناشرها می‌روند. در مقابل، تقریباً هر کس که کتاب می‌خواهد به آمازون سر می‌زند. سرویس کتاب گوگل جایگزین مناسبی برای پلتفرم فروش آمازون محسوب می‌شود. هرچند آمازون در حال حاضر در مقام دوم ( بعد از The Publisher که مخاطب را مستقیماً به آدرس ناشر منتقل می‌کند) لیست لینک‌های خرید سرویس کتاب گوگل نیز قرار دارد، این ویژگی به ناشر فرصتی کم‌نظیر خواهد داد. وقتی فردی کتابی را در گوگل جست‌وجو می‌کند، نتایج سرویس کتاب گوگل به شکل نواری در کنار نتایج معمول یک جست‌وجو نمایش داده می‌شود- که احتمالاً نتایج مربوط به آمازون در صدر قرار می‌گیرد.
برای نمونه، با جست‌وجوی «انتخاب سخت هیلاری کلینتون» نتایج به ترتیب از سایت‌های آمازون، ویکی‌پدیا، HillaryClintonMemoir.com و سایت سیمون و شاستر هستند که به ترتیب شما را به آمازون و بعد لینک Books.SimonandSchuster.com منتقل می‌کنند. در اینجا شما می‌توانید کتاب را مستقیماً از خود ناشر بخرید. این عبارت همچنین نوار کناری سرویس کتاب را فعال می‌کند که در آن دکمه «پیش‌نمایش کتاب» شما را مستقیماً به آدرسی می‌برد که دسترسی به ناشر نیز دارید. هر نوع درآمدی که ناشران از این طریق کسب می‌کنند بر پایه حدس ‌و گمان است، اما در صنعتی که تقریباً تحت سلطه یک بازیکن اصلی قرار دارد، هر تغییر کوچکی هم چیز مطلوبی است.

منبع: فوربس

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz