نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 124

فرایند فروش توییتر

تخم‌مرغی که ترک برداشته است

به‌نظر می‌رسد توییتر همچنان به فرایند فروش می‌اندیشد و آخرین تحولات در این شرکت به شکل یک مناقصه فروش به نمایش درمی‌آید. CNBC امروز گزارش کرد که هم گوگل و هم سیلس‌فورس، علاقه‌مند به خرید توییتر هستند. دیگر خبرها حاکی از آن‌اند که گویی مایکروسافت و ورایزن نیز نیم‌نگاهی به خرید توییتر داشته‌اند. ارزش بازار توییتر در حال حاضر در حدود ۳/۱۳ میلیارد دلار است و در واکنش به این زمزمه‌های اخیر با یک پرش ۲۲ درصدی همراه بوده است.
شرکت‌های گوگل، مایکروسافت و ورایزن را قبلاً نیز به عنوان متقاضیان بالقوه معرفی کرده بودند و خبرها نشان می‌دهند انگیزه مایکروسافت این است که توییتر را حداقل از دست سیلس‌فورس دور نگه دارد. یکی از سخنگویان مایکروسافت گفت:«در حال حاضر مایکروسافت چیزی برای اشتراک‌گذاری ندارد.» اما مساله دیگر این است که از بین این چهار متقاضی‌ای که درباره آنها شنیده‌ایم، جالب‌ترین مورد سیلس‌فورس محسوب می‌شود.
سیلس‌فورس در حال حاضر حدود نیمی از بازار توییتر را در ذخایر نقدی خود داشته و این بدان معنی است که اگر توییتر را نقدی بخرد، باید مابقی را جای دیگری تامین کند یا خرید را بر اساس سهام انجام دهد. در مجموع این اقدام سیلس‌فورس، بزرگ‌ترین خریدی است که در شش‌ماهه اول سال صورت گرفته است.

اما چرا باید نسبت به خرید توییتر توسط سیلس‌فورس تردید داشت. توییتر اساساً یک محصول رو‌در‌رو با مصرف‌کننده است و به تازگی روی کسب‌ و کار رسانه‌ای سرمایه‌گذاری کرده. در مقابل، انگیزه اصلی سیلس‌فورس بر سرویس‌های ابری تجاری است. شاید سیلس‌فورس بتواند توییتر و به خصوص بخش رسانه‌ای و مصرفی آن را به پلتفرم گسترده‌تر خود بیفزاید اما ظاهراً این اقدامی دور از ذهن خواهد بود. از طرف دیگر دلایلی وجود دارند که خرید توییتر توسط سیلس‌فورس را معقول جلوه می‌دهند. سیلس‌فورس می‌تواند از توییتر برای توسعه بخشی از کسب ‌و کار خود در یک مدل تجاری متفاوت بهره بگیرد. برای نمونه می‌تواند به پلتفرم بزرگ‌داده اینشتین خود حجم کلانی از داده‌های واقعی تزریق کند.
امروزه داده‌‌ها تبدیل به ارز شرکت‌ها شده‌اند که علاوه بر تبلیغات در ایجاد هوشمندی و بینش تجاری نیز موثر هستند. در دنیای امروز شاید سیلس‌فورس فاقد این ویژگی‌هاست در حالی که توییتر با ۳۱۳ میلیون کاربر فعال در ماه مزایای زیادی در این زمینه دارد. از طرف دیگر، توییتر جنبه‌هایی دارد که برای سیلس‌فورس مفید هستند. به خصوص در حوزه خدمات مشتریان، پتانسیل‌های زیادی وجود دارند و سیلس‌فورس نیز به تازگی محصولاتی را بر اساس تعامل در شبکه‌های اجتماعی عرضه کرده است.
همچنین هم‌پوشانی‌های دیگری نیز بین این دو شرکت وجود دارد که نباید آنها را نادیده بگیرید. برای نمونه برت تیلو (Bret Taylor) که از طریق خریداری استارت‌آپ پردازش کلمه‌اش یعنی کوییپ (Quip) به سیلس‌فورس رفت، از اعضای هیات‌مدیره توییتر است. ضمن اینکه توییتر و سیلس‌فورس از قوانین حقوقی یکسانی پیروی می‌کنند (که توسط بسیاری از شرکت‌های فناوری استفاده می‌شود). چی‌هی‌چو (Chi Hea Cho) مدیر ارتباطات سازمانی سیلس‌فورس از اظهار نظر در این‌باره خودداری کرد و گفت:«ما درباره شایعات هیچ نظری نداریم.»
اما از طرف دیگر، خریداری توییتر توسط گوگل معقول‌ترین گزینه ممکن به نظر می‌رسد؛ در نگاه اول جنبه‌ای اقتصادی وجود دارد و آن اینکه گوگل پول نقد زیادی برای خرید توییتر دارد (۱/۷۳ میلیارد در سال جاری). از جنبه اجتماعی هم اینکه گوگل همواره به دنبال برتری در این حوزه بوده و تلاش‌های گذشته‌اش نتیجه نداده‌اند. احتمالاً یوتیوب امیدوارکننده‌ترین محصول گوگل در این حوزه است اما گفت‌وگوهایی که در یوتیوب صورت می‌گیرند اصلاً به اندازه موارد توییتری خلوص ندارند. بنابراین توییتر می‌تواند از پتانسیل‌های شرکتی مثل گوگل برای گسترش تبلیغات موبایل و دسکتاپ بهره گیرد و کاربرانی را که کم‌کم به دیگر پلتفرم‌ها از جمله فیس‌بوک می‌روند، حفظ کند. سرانجام اینکه شرکت ورایزن علاقه خود را نسبت به ورود به رسانه و ایجاد موج جدیدی از کسب ‌و کار تبلیغاتی هیچ‌ گاه پنهان نکرده است. این تلاش را قبلاً در خریداری AOL و اکنون شرکت یاهو می‌توان به وضوح دید. خرید توییتر در این روند برای ورایزن کاملاً معقول به نظر می‌رسد اما هرچند درباره علاقه ورایزن نسبت به خرید توییتر زیاد شنیده‌ایم، ورایزن گفته است که چنین موضوعی را پیشنهاد نکرده‌اند. به نظر می‌رسد در صورت تایید هیات ‌مدیره توییتر، با مناقصه‌ای بزرگ مواجه خواهیم بود، هرچند بنابر گزارش CNBC، تا انتهای سال جاری چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد؛ اما یک چیز مشخص است و آن اینکه اگر توییتر را پرنده‌ای در نظر بگیریم، تخم این پرنده اکنون ترک خورده و همه ما منتظریم تا ببینیم از این تخم چه موجودی بیرون می‌آید
پی‌نوشت:

این مطلب در تاریخ بیست و سوم سپتامبر ۲۰۱۶ نوشته شده است.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz