نسخه فیزیکی

 • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
 • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
 • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
 • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 127

آمار چه می‌گویددفاع از قلمرو خود

بی‌هیچ نشانه‌ای از امید

شاید گروه کوچکی از معتادان توییتر نتوانند قبول کنند، ولی توییتر دیگر به اندازه‌ای محبوب نیست که موفق باشد. مدیریت، محصولات، طرح‌ها و ابزار جدید نتوانسته‌اند جنبشی ایجاد کنند. رشد توییتر متوقف شده است و به نظر نمی‌رسد بتواند سرمایه را بازگرداند.
ریچارد ویندزور تحلیلگر تحقیقات سرمایه‌گذاری ادیسون می‌گوید:«همه چیز در توییتر عوض می‌شود، مگر آن ‌چیزی که واقعاً مهم است: راهبرد. توییتر باید کاربران را تشویق کند تا کاری فراتر از میکروبلاگینگ انجام دهند.»
توییتر توانسته است به طور موثر از طریق توییت‌های دارای اسپانسر و همکاری‌ با شرکت‌های مختلف، درآمد خود را بیشتر کند. ولی با سرعت حلزون رشد می‌کند. هنوز محصولی کم‌طرفدار است که نتوانسته مانند فیس‌بوک، گوگل، اینستاگرام و سایر سرویس‌های عظیم فناوری، به موفقیت برسد.
توییتر در انتهای سپتامبر دارای ۳۰۷ میلیون کاربر فعال بود. در حالی که فیس‌بوک ۶/۱ میلیارد کاربر فعال داشت. گوگل هشت محصول دارد که هر کدام یک میلیارد کاربر دارند. حتی اینستاگرام نیز در ماه سپتامبر با ۴۰۰ میلیون کاربر، از توییتر پیش افتاد. یکی از مشکلات بزرگ این شرکت، نبود امکانات در توییتر برای جذب مشتری است. تایم‌لاین بر اساس زمان تنظیم می‌شود و ممکن است بسیاری از مسائل از دست برود. توییتر از این مشکل آگاه است و چند محصول جدید معرفی کرده تا مشکل را برطرف سازند. ولی هنوز مشخص نیست که محصولات جدید توییتر نظیر Moments و Highlights چگونه می‌توانند نظر مشتریان و آژانس‌های تبلیغاتی را جلب کنند.
قرار است توییتر در مرحله بعدی، الگوریتم جدیدی راه‌اندازی کند تا ترتیب زمانی تایم‌لاین را تغییر دهد. توییتر امید دارد با این تغییر، کاربران عادی را راضی کند که هزاران توییت را به صورت زنده دنبال نمی‌کنند.
برخی تحلیلگران معتقدند توییتر نباید فیس‌بوک را هدف قرار دهد و پایگاه طرفداران محدودتر ولی پایبندتر را حفظ کند. اگر توییتر از مشتریان خود هزینه عضویت بگیرد، احتمالاً سودآوری افزایش خواهد یافت.
در عین حال مدیریت توییتر نیز دستخوش تغییرات فراوان است. مدیران به سرعت از توییتر استعفا می‌دهند و شرکت اعلام کرده است که مدیران محصولات، مهندسی، رسانه‌ها و منابع انسانی آن، به شرکت‌های دیگر رفته‌اند. قرار است اعضای جدیدی به عنوان هیات مدیره انتخاب شوند. گزارش ریکود نشان می‌دهد دو عضر کنونی هیات مدیره توییتر به زودی این شرکت را ترک خواهند کرد و احتمالاً با افرادی از جنس هالیوود، مجری رسانه یا حتی ستاره تلویزیونی، جایگزین خواهند شد. جک دورسی مدیر ارشد پاره‌وقت است که زمان خود را با شرکت دیگری به نام اسکوئر، به اشتراک می‌گذارد. همین قضیه سبب شده است سرمایه‌گذاران اعتراض کنند که توییتر به توجه کامل مدیر ارشد نیاز دارد. و شایعاتی در مورد واگذاری توییتر جریان دارد.
از زمانی که توییتر به حداکثر ارزش سهام خود در دو سال پیش رسید، ۸۰ درصد افت قیمت سهام داشته است. مدیران توییتر معتقدند بازار بورس، این شرکت را بی‌ارزش جلوه می‌دهد ولی بسیاری از تحلیلگران وال‌استریت باور دارند در واقع ارزش این شرکت را بالاتر از میزان واقعی آن ارائه داده‌اند.
ارزش سهام توییتر اکنون با ۲۶ برابر درآمد آینده، مبادله می‌شود در حالی که این رقم برای رقبای بزرگ آن اپل، ۱۰ و گوگل، ۲۰ است. به همین خاطر احتمال سقوط بیشتر توییتر زیاد است. ادیسون ویندزور معتقد است سهام توییتر به راحتی می‌تواند به ۱۰ دلار بر هر سهم نزول کند. تریپ چودری از مرکز تحقیقات عادلانه جهانی می‌گوید سهام توییتر، «ناچیز» است؛ یعنی به سمت پنج دلار بر هر سهم می‌رود.

درآمد:

 • سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۴: ۴۷۹ میلیون دلار
 • پیش‌بینی سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۵: ۷۱۰ میلیون دلار تا ۴۸ درصد
 • انتظار می‌رود توییتر، درآمد خود را گزارش دهد. این شرکت در تبلیغات موفق عمل کرده است. توییتر با فرست ویدئو، تبلیغات ویدئویی عظیمی راه‌اندازی کرد که در بالای تایم‌لاین کاربران نمایش داده می‌شود.

سود:

 • سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۴: ۱۲۵ میلیون دلار
 • پیش‌بینی سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۵: ۱۱۸ میلیون دلار، شش درصد بهبود
 • توییتر سرمایه از دست می‌دهد و هیچ نشان امیدی نیست.

کاربران فعال

 • سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۴: ۲۸۸ میلیون
 • پیش‌بینی سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۵: ۳۲۰ میلیون، تا ۱۱ درصد
 • سرمایه‌گذاران توییتر را تحت نظر گرفته‌اند تا ببینند می‌تواند مشتریان خود را افزایش دهد یا خیر.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz