نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 120

نگاهی به تعریف و کارکرد ویدئوکنفرانس

به سوی همکاری بیشتر

هنگامی که با صنعتی جدید مثل ویدئوکنفرانس آشنا می‌شوید اولین چیزی که ممکن است به نظرتان جالب بیاید معنا و کارایی فناوری مورد نظر است. در اینجا مفهوم ویدئوکنفرانس، کارکرد آن و دسته‌بندی‌های ویدئوکنفرانس در سه بخش توضیح داده می‌شود.

ویدئوکنفرانس چیست؟

ویدئوکنفرانس بر اساس توضیح ویکی‌پدیا به معنای انجام ویدئوکنفرانس (یا ویدئوکنفرانس) بین دو یا چند نفر است که از نظر موقعیت جغرافیایی در مکان‌های مختلفی قرار دارند و داده‌های صوتی و تصویری را به منظور برقراری ارتباط و همکاری، از طریق شبکه اینترنت، انتقال می‌دهند. از این تعریف می‌توان متوجه شد که ویدئوکنفرانس سیستم‌های ویدئوکنفرانس نقطه به نقطه (point-to-point) و multipoint را شامل می‌شود. سیستم Point-to-point به ارتباط مستقیم بین دو نفر اشاره دارد و بیشتر شبیه تماس تلفنی تصویری است. هر فرد باید نرم‌افزار ویدئوکنفرانس، رایانه‌ای مجهز به وب‌کم و میکروفن و سرعت بالای اینترنت داشته باشد.

Multipoint این امکان را فراهم می‌آورد که سه فرد -یا بیشتر- در مکان‌های مختلف، در جلسه ویدئویی مجازی طی زمان یکسان حاضر شوند، مانند اینکه رودررو با یکدیگر صحبت می‌کنند. درست مثل سیستم نقطه به نقطه در اینجا نیز هر فرد باید تجهیزات ویدئوکنفرانس داشته باشد.

ویدئوکنفرانس چگونه کار می‌کند؟

سیستم ویدئوکنفرانس endpointiها (از جمله تجهیزات جانبی اصلی مثل دوربین‌ها، میکروفن‌ها و دیگر تجهیزات پردازشی) A/V MCU و اتصال به شبکه را شامل می‌شود.
قبل از شروع جلسه ویدئویی آنلاین باید نرم‌افزار ویدئوکنفرانس نصب شود. حالا شما در مقابل رایانه نشسته‌اید و نرم‌افزار را اجرا می‌کنید. هنگامی که با صفحه‌نمایش صحبت می‌کنید صدا و تصویر شما وارد نرم‌افزار می‌شود، سرور این داده‌ها را به شکل دیجیتالی آنها تبدیل می‌کند و بعد آن را به فرد دیگر انتقال می‌دهد. این اتفاقی است که در ویدئوکنفرانس نقطه به نقطه می‌افتد.

در ویدئوکنفرانس multipoint با استفاده از فناوری کدگذاری ویدئویی سرور می‌تواند داده‌ها و جریانی از ویدئوها را به چند فرد انتقال دهد، بنابراین هر فرد در موقعیت جغرافیایی متفاوت می‌تواند تصاویر و صوت را دریافت کند.

ویدئوکنفرانس به چند دسته تقسیم می‌شود؟

ویدئوکنفرانس را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد: ویدئوکنفرانس سخت‌افزارمحور، ویدئوکنفرانس نر‌م‌افزارمحور و ویدئوکنفرانس هیبریدی. در گذشته بسیاری از راه‌حل‌های ارائه‌شده در زمینه ویدئوکنفرانس، سخت‌افزارمحور بودند که باعث می‌شد هزینه‌ها بسیار بالا باشد و پیاده‌سازی ویدئوکنفرانس دشوار. American Polycom Tandberg نروژ، هواوی و ZTE چین از این جمله به شمار می‌روند. در حال حاضر، صنعت به سمت راه‌حل‌های نرم‌افزارمحور رفته است و بازیکنان کلیدی این حوزه سیسکو (Cisco)، زوم (Zoom) و… هستند. البته در این میان شرکت‌هایی نیز وجود دارند که راه‌حل‌های ویدئوکنفرانس هیبریدی ارائه می‌دهند. با توسعه سریع فناوری‌ها، ویژگی‌های قدرتمند و هزینه‌های پایین سبب می‌شوند ویدئوکنفرانس در سازمان‌های مختلف با هر اندازه‌ای به کار روند. کسب و کارها به دلیل مزایای فراوان چنین ابزارهایی بیشتر و بیشتر به سمت استفاده از ابزارهای همکاری می‌روند

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz