نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 126

جان چمبرز چگونه نقش خود را در دوران دیجیتالی بازی می‌کند

بزرگ‌ترین تحول تکنولوژی تابه‌حال

عصر دیجیتالی تا چه اندازه‌ای مهم است؟ طبق گفته مدیر اجرایی سیسکو این اتفاق بزرگ‌ترین انتقال تکنولوژی در تاریخ است و به واکنش متناسب از سوی شرکت‌ها نیاز دارد. سال ۱۹۹۵، وقتی که جان چمبرز مدیر ارشد سیستم سیسکو شد، جهان تا حدی وارد عصر اطلاعات مدرن شده بود. حدود ۱۸ میلیون خانه در آمریکا آنلاین بودند، اما تنها سه درصد از کاربران در وب جهانی ثبت‌نام کرده بودند. Amazon.com تازه شروع به کار کرده بود، و خود را «بزرگ‌ترین کتابفروشی زمین» می‌نامید. رئیس‌جمهور، بیل کلینتون، در کاخ سفید تنها یک سال می‌شد که به اینترنت متصل بود. چمبرز سال گذشته از مدیرعاملی سیسکو کناره‌گیری کرد تا رئیس هیات مدیره شود. در این زمان عصر اطلاعات تقریباً تمام جنبه‌های جامعه را اساساً متحول کرده بود. با این حال چمبرز معتقد بود این عصر هنوز به پایان نرسیده است. او در مصاحبه‌اش با ریک کرکلند از مک‌کینزی می‌گوید جهان امروز وارد عصری دیجیتالی شده که «بزرگ‌ترین تحول تکنولوژی تا به حال» بوده است. او تغییراتی را توصیف می‌کند که سیسکو به اجرا گذاشته بود تا با سرعت شتاب تغییرات مقابله کند و استدلال می‌کند که شرکت‌هایی که قادر به انطباق نیستند به احتمال زیاد کارشان به شکست می‌انجامد. گزیده‌ای از نظرات چمبرز در ادامه آمده است:

نگرش کلان

اگر شما یک رهبر در دنیای امروز هستید، چه یک رهبر دولتی باشید چه رهبر کسب و کار، باید بر این واقعیت تمرکز کنید که این بزرگ‌ترین تحول تکنولوژی تا به حال است. این دوران دیجیتالی آنچه در عصر اطلاعات رخ داده است و همچنین ارزش امروز اینترنت را کم‌اهمیت جلوه خواهد داد. به عنوان یک رهبر اگر شما خود را تغییر ندهید و از تکنولوژی به صورت متفاوتی استفاده نکنید، اگر خودتان را باز تولید نکنید و ساختار سازمان‌تان را تغییر ندهید و اگر درباره سرعت نوآوری صحبت نکنید، به سوی مختل شدن خواهید رفت. این اختلالی است که باعث می‌شود شرکت‌ها تا ۱۰ الی ۱۵ سال دیگر به شکل معنی‌داری وجود نداشته باشند. این عصر دیجیتالی دوره‌ای را که هزار دستگاه به اینترنت وصل بود به دوره‌ای ارتباط می‌دهد که ۵۰۰ میلیارد دستگاه به اینترنت وصل است. این اتفاق کسب و کار را متحول خواهد کرد.

همچنین زندگی‌ و سیستم بهداشت و درمان‌مان را متحول خواهد کرد. مدل‌های کسب و کار با سرعت فوق‌العاده‌ای افزایش و کاهش خواهند یافت. فرصت‌های بزرگی ایجاد خواهد شد – احتمالاً ۱۹ هزار میلیارد دلار ارزش اقتصادی در طول دهه آینده افزون بر آنچه امروز شاهد هستیم اتفاق بیفتد، این مقدار به اندازه اقتصاد ایالات متحده به‌علاوه برخی کشورهای دیگر است. اما همچنین این اتفاق باعث بروز اختلال عظیمی خواهد شد. اما نکته حائز اهمیت اینجاست که – چه به عنوان شرکت یا کشور، صرف نظر از اندازه‌شان – این شمایید که باید اختلال ایجاد کنید یا اینکه مختل می‌شوید. احتمالاً طی ۱۰ سال آینده در سراسر جهان ۴۰ درصد از مشتریان سازمانی دیگر وجود نخواهند داشت. وقتی دو سه سال پیش این مساله را بیان کردم همکاران مدیرعامل من گفتند: «جان، شما به درستی به تحولات اشاره کردید، اما من فکر می‌کنم که این مسیر خیلی تهاجمی است.» من فکر می‌کنم الآن اکثر مدیران اجرایی با من موافق‌اند، چرا که اگر آنها تغییر نکرده‌اند، عقب مانده‌اند.

توسعه سازمان

قسمت سخت قضیه اینجاست که شما چگونه ساختار سازمان‌تان را تغییر بدهید؟ چگونه می‌توانید فرهنگ خود را تغییر دهید تا بتوانید در مورد نتایج مشتریان خود فکر کنید؟ همه چیز در مورد سرعت نوآوری و تغییر نحوه کار شماست. اکثر شرکت‌ها ظرف پنج سال دیجیتالی خواهند شد، با این حال بیشتر تلاش‌های دیجیتالی‌شان شکست خواهد خورد. این امر نشانگر این است که مدیران اجرایی باید به شکل متفاوتی عمل کنند.

آنها باید تفکر خلاقانه‌ای داشته باشند. آنها مجبورند خود را از نو بشناسند. باید شرکت خود را از نو بسازند. اگر بخواهید، انجام صحیح کارها خیلی طول نمی‌کشد؛ اینها مسائلی است که شرکت‌ها در گذشته درگیرشان بودند. اما سرعت تغییر آنها خیلی کندتر بود. امروز شما درباره دیجیتالی‌سازی صحبت می‌کنید که بخش جدایی‌ناپذیری از ساختار استراتژی کسب و کار شرکت یا نحوه ارتباط آن با مشتریان خود است. این اتفاق با تکنولوژی رخ نخواهد داد، بلکه خود تکنولوژی شرکت را تشکیل خواهد داد.
سیسکو چگونه تغییر کرده است

تمرکز بیشتر بر چگونگی همکاری با هم به جای تک‌روی‌ها؛ اگر تمام کاری که انجام می‌دهید این باشد که در شرکت‌تان مجموعه‌ای از تک‌روها داشته باشید که با هم صحبت نمی‌کنند، نهایتاً تبدیل به یک شرکت کوچک خواهید شد که فقط یک مدیرعامل و یک مدیر اطلاعات دارد و یک میلیارد دلارفروش.

ما با حذف حدود پنج هزار نفر سازمان مهندسی‌مان را از حالت تک‌روی به حالت افقی تغییر دادیم. ما روی گروه‌ها کار می‌کردیم، روی رهبرانی متمرکز شده بودیم که می‌توانستند به صورت افقی با هم کار کنند، برخلاف تک‌روها که فقط به فکر سود و زیان خود بودند.

ما سازمان فروش‌مان را تغییر دادیم که یکی از سازمان‌های برتر در تکنولوژی پیشرفته است؛ اکثر مردم با این توضیح موافق‌اند. با این وجود ما ۴۱ درصد از رابط‌های کاربری و مدیران اجرایی را عوض کردیم. این امر باعث شد که ما رهبری اصلی‌مان را نیز تغییر دهیم. در طول دو سال گذشته احتمالاً ۴۰ درصد از رهبران اصلی‌مان را تغییر دادیم.
این چیزی نیست که من به آن افتخار کنم، اما کاری است که ما مجبور بودیم انجام دهیم تا اختلال ایجاد کنیم به جای اینکه در روند کاریمان اختلال ایجاد شود. بنابراین وقتی من در مورد این نظریه صحبت می‌کنم که مدیران اجرایی باید چه کاری انجام دهند همان چیزی است که ما خودمان انجام داده‌ایم.

یافتن نوآوری

منابع نوآوری باید از چیزی که در حاشیه انجام می‌دهید به چیزی که باید در خط اصلی انجام دهید تغییر یابند. ما در سیسکو حدود ۲۰ سال در این انتقال بودیم. ما از M & A به عنوان یک راه برای ورود به بازارهای جدید استفاده می‌کنیم و در ۱۶ خانواده بزرگ تولید، شماره اول یا شماره دومی هستیم. حداقل سهم بازار مورد نظر ما ۴۰ درصد است که بیشتر مواقع به آن دست می‌یابیم. اما موضوع تغییر دوباره است. ما باید این کار را سریع‌تر انجام دهیم. باید یک محیط نوآوری واقعاً سریع را در داخل ایجاد کنیم.
گام اول این است که برای این کار یک گروه مستقل تشکیل دهیم، زیرا اگر این گروه را در داخل سازمان خود ایجاد کنید، فرهنگ فعلی شما آن را از بین خواهد برد. پس چرا این تحول‌ها شکست می‌خورند یا موفق می‌شوند؟ شرکت‌ها از درک این موضوع عاجزند که این فناوری چقدر سریع کسب و کارشان را متحول خواهد کرد. آنها آنچه را واقعاً برای رشد اقتصادی خود یا رقبایشان اهمیت دارد دست‌کم می‌گیرند.

ثانیاً همیشه در حال انجام دادن کار درست هستند. و این چیزی است که به بسیاری از آنها آسیب می‌رسانند، زیرا ما آموزش می‌بینیم که سه الی پنج درصد افزایش بهره‌وری داشته باشیم. برای اینکه صرفاً این بهره‌وری را لمس کنید: هرساله کمی بهتر می‌شوید و مقدار کمی هزینه را کاهش می‌دهید. این همان تغییرات نمایشی است

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz