نسخه فیزیکی

 • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
 • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
 • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
 • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 124

ویدئوکنفرانس چه نقشی در مراقبت‌های پزشکی دارد

بازی برد- برد

فناوری این امکان را فراهم می‌آورد که به اطلاعات فراوانی دسترسی داشته‌ باشیم. پزشکی از راه دور (telemedicine) یا تله‌مدیسین ارتباط با متخصصان درمانی را در زمان واقعی گسترش می‌دهد. پزشکی از راه دور یا تله‌مدیسین با توجه به کاربرد و دسترسی آن در حال رشد است و حین صرفه‌جویی در هزینه‌ها، خدمات درمانی و تخصصی ارائه می‌دهد.

پزشکی از راه دور چیست؟

پزشکی از راه دور یا تله‌مدیسین استفاده از ابزارهای الکترونیکی برای تسهیل ارتباط بین درمانگر و بیمار است. این فنابهداشت می‌تواند شامل اپلیکیشن‌ها، دستگاه‌های پزشکی متصل به اینترنت و ویدئوکنفرانس باشد. همه اینها این امکان را فراهم می‌آورند که بیماری را تشخیص داد، درمان کرد و بر شرایط بیمار نظارت داشت. پیشرفت‌های فنی پزشکی از راه دور را به روشی کاربردی و معنادار برای ارائه خدمات درمان تبدیل کرده‌اند که شامل موارد زیر می‌شود:

 • گسترش دسترسی به متخصصان درمانگر و دیگر ارائه‌دهندگان خدمات درمانی برای مناطق روستایی و دور از دسترس
 • افزایش سرعت ارائه خدمات درمانی، کاهش زمان انتظار و افزایش نتایج مثبت
 • کاهش جلسه‌های حضوری ویزیت با توجه به برنامه‌های درمانی از راه دور و استفاده از ابزارهای پزشکی متصل به اینترنت
 • بهبود نظارت بر وضعیت بیمار و ارائه خدمات پیشگیرانه.

 پزشکی از راه دور نتایج کلی و رضایت بیمار را افزایش و در عین حال هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و تبدیل به بازی برد-برد برای دو طرف می‌شود.

اپلیکیشن‌های پزشکی از راه دور

تلفن‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های پزشکی فرایندی ایجاد کرده‌اند که به تشخیص با سلفی مشهور است و می‌تواند در موقعیت‌هایی که خطرناک نیستند استفاده شود. شما می‌توانید عکسی از محل مورد نظر بگیرید و آن را از طریق اپلیکیشن به پزشک یا پرستار برای تشخیص ارسال کنید. آنها درمانی را توصیه می‌کنند و در صورت لزوم نسخه‌ای دارویی ارسال می‌کنند. شما می‌توانید در ۲۴ ساعت هفت روز هفته به این خدمات دسترسی داشته باشید. اپلیکیشن‌های بسیاری در این زمینه برای اندروید و آی‌فون وجود دارند و دانلود اکثر آنها رایگان است، هرچند برخی با پرداخت هزینه فعال می‌شوند.

تله‌مدیسین و ویزیت پزشکی

سیستم‌های تله‌مدیسین برای افرادی که در مناطق دورافتاده زندگی می‌کنند یا می‌خواهند با متخصص ملاقات داشته باشند این امکان را مهیا می‌کند که جلسه‌ای حضوری تعیین شود و مشاوره از پزشک مورد نظر از خانه دریافت شود.
شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای ویدئوکنفرانس ملاقاتی رودررو با پزشک خود داشته باشید، در مورد نیازهای درمانی خود صحبت کنید، کپی تمام گزارش‌ها را دریافت کنید و نسخه‌ها نیز به داروخانه مورد نظر شما فرستاده می‌شوند.

شرکت‌های متعددی مجموعه‌ای از خدمات تله‌مدیسین را انجام می‌دهند که شامل موارد زیر می‌شود:

 • Teledoc دسترسی ۲۴ساعته در هفت روز هفته را به پزشکان ایالات متحده می‌فرستد که مجموعه‌ای از موارد پزشکی را پوشش می‌دهد.
 • Meadow MD ارزیابی پزشکی مصرف ماری‌جوانا را در بر دارد.
 • MD Live که ۳۶۵ روز سال و به طور ۲۴ساعته فعالیت می‌کند، پزشک خانواده، متخصص اطفال و روانشناسان در آن مشغول کارند و نسبت به طیف وسیعی از مسائل جسمی و روانی پاسخگو هستند.

برای بسیاری از بیماران این جلسه‌ها به معنای حفظ حریم خصوصی و کاهش زمان انتظار است. مسائل حمل و نقل دیگر مطرح نیستند و در نتیجه میزان ویزیت‌های لغوشده کاهش می‌یابد. همچنین بیماران می‌توانند حین استراحت در خانه با پزشک خود مشورت کنند و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند. از سوی دیگر پزشکان نیز از قابلیت ایجاد رابطه‌ای قوی‌تر با بیمار خود لذت می‌برند، زیرا آنها می‌توانند برنامه ویزیت‌ها را بر اساس نیاز تنظیم کنند، نه با توجه به مساله حمل و نقل، کار و برنامه‌های دیگر بیماران.

نظارت بر شرایط مزمن

تله‌مدیسین منبعی عالی برای افراد مبتلا به بیماری‌های دیابت، COPD و… است. دستگاه‌های پوشیدنی می‌توانند شرایط بیمار را ثبت کنند و امکان نظارت از راه دور بر مسائل مختلف از جمله ضربان قلب، تنفس، ساخت و ساز بدن، درجه حرارت و… را فراهم آورند. این داده‌ها به پزشک یا پرستار ارسال می‌شوند. استفاده از این دستگاه‌ها همراه با جلسه‌های درمانی حضوری از راه دور می‌تواند مشکلات بالقوه را شناسایی کند و آنها را طی زمان حل کند. این فرایند همچنین باعث تطبیق بیمار با برنامه‌های درمانی می‌شود که بهبود نتایج و کاهش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی برای بیمار و شرکت‌های بیمه را به ارمغان می‌آورد.

الزامات

تعداد روزافزونی از شرکت‌های بیمه مثل Medicare و Medicaid خدمات تله‌مدیسین را پوشش می‌دهند و از تکنولوژی‌های مورد نیاز برای این خدمات نیز پشتیبانی می‌کنند. پوشش این خدمات از جانب دولت‌ها با توجه به خط‌مشی‌ آنها در هر کشور متفاوت است.

در بخشی از روندهای برنامه‌ریزی این جلسات باید فرم‌های آنلاین توسط بیمار تکمیل شوند، همان فرم‌هایی که در صورت‌جلسه ویزیت حضوری در کلینیک یا بیمارستان پر می‌شوند. همچنین بیمار برای دسترسی به خدمات تله‌مدیسین تصویری به رایانه با دوربین و میکروفن، اینترنت پرسرعت و عکس کارت بیمه و سایر مدارک مربوطه نیاز دارد. در صورتی که بیمار از دستگاه‌های پزشکی راه دور استفاده می‌کند، باید سرعت اینترنت خوب باشد که انتقال داده‌ها به ‌سرعت
انجام شود.

حرف آخر

تله‌مدیسین شاخه‌ای جدید از مراقبت‌های پزشکی نیست، بلکه راهی تازه برای ارائه خدمات سنتی است. در حال حاضر با استفاده از تله‌مدیسین، مراقبت‌های پزشکی و مدیریت بیماری‌های مزمن به طور موثرتر و با پیگیری بهتر انجام می‌شود که نتایج بهتر و رضایت بیمار را رقم می‌زند

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz