نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 136

نگاهی به جبهه‌هایی که سیسکو در آنها می‌جنگد

بازیکن بازی‌های ناپایدار

فایروال‌های شرکت پالو آلتو نتورکس (Palo Alto Networks) رقیب جدی محصولات سیسکو هستند.

غول شبکه‌ای جهان یعنی شرکت سیسکو سیستمز از نظر سهام رشد چندانی نداشته است، اما هنوز هم آن را از بازیکنان اصلی در بازارهای ناپایدار می‌شناسند. هرچند آمار و ارقام سهام سیسکو احتمالاً در سطحی متوسط هستند، این شرکت می‌تواند با رفع چالش‌هایی چند جلوی این روند را بگیرد. در اینجا به سه مورد از این چالش‌ها اشاره می‌کنیم.

۱- رقابت در زمینه سوییچ‌ها و روترها: سیسکو بزرگ‌ترین فروشنده سوییچ‌ها و روترهای اترنت محسوب می‌شود. لیکن با سر برافراشتن شرکت‌هایی مثل هواوی و اچ‌پی‌ای، بین سه‌ماهه اول و دوم سال ۲۰۱۶، سهم فروش سوییچ‌های این شرکت از ۵۹ درصد به ۸/۵۶ درصد رسید و سهم ترکیبی روترها و بازار ارائه خدمات هم از ۸/۴۸ درصد به ۸/۴۴ درصد کاهش یافت.

این موضوع برای شرکتی در اندازه سیسکو چالشی بزرگ است، چرا که درآمد ترکیبی سوییچ‌ها و روترها تقریباً نیمی از خط تولید این شرکت را پوشش می‌دهد. در گذشته سیسکو رقبای کوچک‌تری را مثل آروبا نتورکس به حاشیه رانده بود. اما اکنون که بسیاری از بازیکنان کوچک را شرکت‌های بزرگ خریده‌اند یا مجبور به توقف کار شده‌اند غول‌های شبکه در حال بازگشت به مسیر هستند.

هواوی که اکنون بزرگ‌ترین شرکت در زمینه زیرساخت‌های شبکه بی‌سیم است می‌خواهد این حوزه را به سوییچ‌ها و روترها نیز بسط دهد. از طرف دیگر شرکت اچ‌پی‌ای که سال گذشته آروبا را برای افزایش مقیاس فروشش خریداری کرد با مشارکت دیگر سرویس‌های آی‌تی وارد بازار سوییچ و روتر شده است.

۲- ظهور شبکه‌های ابری: چالش جدیدتر سیسکو ظهور راهکارهای شبکه‌ای ابری است؛ این شبکه‌ها بیشتر بر نرم‌افزارها متکی‌ هستند تا سخت‌افزار. این پلتفرم‌ها که با عنوان «شبکه‌های مبتنی بر نرم‌افزار» یا به اختصار SDN شناخته می‌شوند در اغلب موارد کم‌هزینه‌ترند و می‌توان در مقایسه با روش‌های سخت‌افزاری مقیاس‌هایشان را به ‌راحتی گسترده‌تر کرد. سال گذشته کولبیندر گارچا (Kulbinder Garcha) از تحلیلگران سوئیسی ادعا کرد پلتفرم‌های SDN شبکه‌سازی را ساده‌تر کرده و تقاضا برای تجهیزات سنتی سیسکو افت شدیدی پیدا می‌کند. تحلیلگر دیگری هم هشدار داده است چشم‌انداز سیسکو با ورود بیشتر سازمان‌ها به فضای ابری با عدم قطعیت فراوانی روبه‌رو است.

آریستا رقیب اصلی سیسکو در این حوزه است که توانسته در هفت سه‌ماهه و به‌ طور پیوسته فروشش را به‌ اندازه دو برابر افزایش دهد. سیسکو سعی داشت با پرونده‌های نقض حقوق ثبت اختراع جلوی پیشرفت آریستا را بگیرد و البته توانست ممنوعیت فروش برای برخی محصولاتش ایجاد کند. این ممنوعیت شاید بخشی از درآمد آریستا را کاهش دهد اما نمی‌تواند مانع از افت سیسکو در منحنی فناوری شود.

۳- افزایش کسب‌وکارهای امنیتی غیرارگانیک: واحد امنیت سیسکو در سال گذشته ۱۳ درصد افزایش درآمد داشت و از این منظر سریع‌ترین رشد را در میان شرکت‌ها برای خودش رقم زد. در حالی که این حوزه تنها چهار درصد از کل خط تولید سیسکو را تشکیل می‌دهد، این شرکت توانسته با خرید ترت‌گرید (ThreatGRID)، سورس‌فایر (SourceFire)، اوپن‌دی‌ان‌اس (OpenDNS) و لن‌کوپ (Lancope) در این حوزه سرعت زیادی داشته باشد. این سرعت رشد به سیسکو امکان داده تا این شرکت گزینه مطلوبی برای سازمان‌های کوچک‌تر سایبری باشد. لیکن بسیاری از بازیکنان کوچک‌تر شهرت‌هایی در برخی حوزه‌ها دارند که سیسکو فاقد آنهاست. از جمله اینکه فایروال‌های شرکت پالو آلتو نتورکس (Palo Alto Networks) توسط آژانس‌های زیادی از جمله وزارت دفاع ایالات متحده تایید شده‌اند. شرکت پیشگیری از تهدید فایرآی (FireEye) اولین شرکت امنیتی‌ای بود که توسط وزارت امنیت ملی ایالات متحده تایید شد.

بنابراین شاید بهتر آن باشد که به ‌جای توسعه سیستم‌های مشابه سیسکو به فکر خرید این شرکت‌ها بیفتد. از همین رو شایعاتی در مورد خرید بازیکنان کوچک‌تر توسط فایرآی یا ایمپروا وجود دارد. لیکن بسیاری از این شرکت‌ها سودآور نیستند و معاملاتی که انجام می‌دهند ارزش چندانی ندارند. بنابراین شاید گسترش امنیت سایبری سیسکو با درآمدها و سودی که از خرید این شرکت‌ها به دست می‌آید قابل مقایسه نباشد.

آیا سیسکو هنوز هم جایی برای سرمایه‌گذاری است؟

من معتقدم سیسکو هنوز هم جای مطلوبی برای سرمایه‌گذاری است و این امر به ‌دلیل جایگاه سیسکو در بازار شبکه‌ به ویژه در زمینه‌های اینترنت اشیا و سرویس‌های مشارکتی ویدئو و راهکارهای امنیتی است. لیکن همچنین معتقدم سرمایه‌گذاران باید این چالش‌ها را در نظر بگیرند، چرا که ممکن است در آینده اثراتی بر سیسکو بگذارند

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz