نسخه فیزیکی

 • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
 • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
 • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
 • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 124

چگونه چاک رابینز سیسکو را احیا کرد

بازگشت غرور سیسکو

هنگامی که چاک رابینز در مدیریت سیسکو را بر عهده گرفت اهالی صنعت معتقد بودند این شرکت دیگر به روزهای طلایی خود بازنخواهد گشت.

 

هنگامی که چاک رابینز در اواخر جولای ۲۰۱۵ مدیریت سیسکو را بر عهده گرفت اهالی صنعت معتقد بودند این شرکت دیگر به روزهای طلایی خود بازنخواهد گشت، چرا که دنباله‌رو سایر شرکت‌هاست و دیگر نوآوری ندارد. همکاری‌ها کمتر می‌شد، امنیت از بین رفته بود و شبکه‌یابی مجهز به نرم‌افزار قلب کسب‌وکار شبکه‌یابی سیسکو را نشانه رفته بود. اکنون بعد از دو سال با شرکتی متفاوت از نظر مدیریت و عملیات مواجه هستیم. نتایج مثبت نیز مشاهده می‌شود.

برای مثال ارزش سهام سیسکو در طول ۱۷ سال گذشته به بالاترین نرخ خود رسیده است. در واقع اگر دوره اکتبر ۱۹۹۹ تا دسامبر ۲۰۰۰ را، که در آن سهام هر شرکت اینترنتی سیر صعودی پیدا کرد، در نظر نگیریم، سهام سیسکو اکنون در بالاترین نرخ تاریخ خود قرار دارد. علاوه بر این، سیسکو برخی از راهبردهای خود را اعلام کرده است که احتمالاً وضعیت کلی این شرکت را متحول خواهد ساخت:

 • شبکه‌یابی مبتنی بر هدف (intent-based)
 • هیات اسپارک
 • ابزار تحلیل Tetration.

روحیه سیسکو در کنفرانس قبلی بسیار بهتر از دوره‌های قبل بود. به نظر می‌رسید همگی از جمله مدیران سیسکو، مشتریان و شرکای این شرکت به آینده امیدوار هستند و از آن بیمی ندارند. سیسکو نه فقط به عنوان تولیدکننده ابزار شبکه‌یابی بلکه به عنوان رهبر صنعتی به دوران اوج خود برگشته است.

رابینز چگونه با این سرعت سیسکو را متحول کرد؟ برخی نکات کلیدی برای موفقیت او ذکر می‌شود.

 • گروه جدید مدیریتی:

  رابینز پس از اینکه مدیرعامل سیسکو شد گروه مدیریت سیسکو را برکنار و گروه خود را جایگزین آن کرد. گروه قبلی مدیریت از تعدادی افراد بااستعداد و بزرگ تشکیل شده بود اما رابینز نیاز به تغییر را حس کرد، چرا که می‌دانست قرار است روش‌های متفاوتی در پیش گیرد. شرکت بزرگ با گروه مدیریتی قدرتمند شروع می‌کند و به‌ نظر می‌رسد رابینز نیز همین کار را انجام داد.

 • تمایل برای ایجاد تحول:

  در گذشته سیسکو تمایل زیادی برای قبول فناوری‌هایی که این شرکت را متحول می‌کرد نداشت. شبکه‌هایی که با نرم‌افزار تعریف می‌شدند نمونه‌ای از فناوری‌هایی بود که سیسکو آن را رد کرده بود. ولی در یکی از اولین گفت‌وگوهایی که با رابنیز داشتیم اعلام کرد که هرگز چنین کاری را تکرار نخواهد کرد. بزرگ‌ترین فروشنده تجهیزات شبکه‌یابی جهان مسئول کمک به ایجاد تحول در صنعت و رسیدگی به نیازهای مشتریان است. اسپارک به عنوان نرم‌افزار همکاری مبتنی بر ابر و همچنین شبکه‌یابی مبتنی بر هدف زیرساخت‌های ارتباطی سیسکو را تهدید می‌کرد، اما هر دو با استقبال رابنیز مواجه شد.

 • تمرکز بر ساده‌سازی و سهولت استفاده:

  سیسکو همواره از فناوری‌ پیشرفته و گزینه‌های خلاقانه بهره می‌گیرد که این شرکت را نسبت به رقبای خویش برتر می‌سازد. اما تاریخچه این شرکت پر است از امکانات واقعاً عالی که مورد استقبال مشتریان قرار نگرفته، زیرا استفاده از آنها بسیار دشوار بود. TrustSec، موتور خدمات شناسایی و مسیریابی قدرتمند از جمله امکانات عالی سیسکو بود که به علت پیچیدگی مورد استقبال قرار نگرفت. به نظر می‌رسد تمایل کنونی سیسکو به ساده‌سازی خدماتش تا حدودی مدیون زحمات رووان ترولوپ است که اکنون توسط رابینز به مقام مدیریت واحد اینترنت اشیا و نرم‌افزارهای آن ارتقای درجه یافته است. همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شده است، ترولوپ به خلق محصولات پیشرفته‌ای علاقه دارد که کاربرد ساده‌ای داشته باشند. همین تعهد اکنون در کل شرکت جریان یافته و در نمونه خرید Meraki مشهود است. ایجاد امکانات پیشرفته به استعداد مهندسی نیاز دارد و ساده‌سازی استفاده از آن استعداد بیشتری می‌طلبد. به نظر می‌رسد سیسکو در این زمینه موفق عمل کرده است.

 • افزایش طیف محصولات:

  سیسکو طی دهه‌های متمادی گسترده‌ترین و عمیق‌ترین طیف محصولات را در صنایع شبکه‌یابی و ارتباطات داشت. سیسکو در همه عرصه‌های LAN، WAN، وای‌فای، UC، مرکز داده و امنیت فعال بوده است. اما آیا چنین حضوری اهمیت دارد؟ قطعاً نرخ فروش را بالا می‌برد ولی سیسکو مدت‌ها بود که ارزش افزوده نداشت. در روزهای اولیه VoIP شرکت‌ها اعتقاد داشتند که سیسکو ابزار تلفن را به خوبی روی شبکه‌ها پیاده می‌کرد و در صورت کوچ کردن به خدمات سایر شرکت‌ها، زمان اتصال به شبکه و مدیریت آن افزایش می‌یافت. به این دلیل بود که سهم سیسکو از VoIP افزایش چشمگیری پیدا کرد. پس از آن دوره سیسکو راه خود را گم کرد و نتایج نشان داد که سهام این شرکت در زمینه محصولات اصلی خود، یعنی شبکه‌یابی، دچار کاهش قیمت شده است. اما اخیراً به نظر می‌رسد سیسکو راه بهبود محصولات خود و جمع‌آوری داده برای ارائه خدمات منحصر‌به‌فرد را یاد گرفته است. این شرکت مقادیر عظیمی از داده‌ها را از مناطق متعدد و بازارهای خود جمع‌آوری می‌کند و از این داده‌ها برای تولید محصولات منحصربه‌فرد بهره می‌گیرد. Tetration، امنیت و اسپارک به این علت موفق شده‌اند که سیسکو در نهایت توانست از داده‌های تولیدی آنها استفاده کند. در عصری به سر می‌بریم که در آن داده و یادگیری ماشین رهبران بازار را تعیین خواهند کرد و شرکت‌های اندکی به اندازه سیسکو به داده‌های عظیم دسترسی دارند.

 • رقابت در حوزه تخصصی خود:

  هر زمان که سیسکو در زمینه خدمات یا قیمت دنبال شرکت‌های دیگر می‌رود خودش را متضرر می‌کند. شاید امکانات بیشتر و قیمت کمتری داشته باشد ولی انجام چنین کاری به معنی رقابت در بازی دیگران است. سیسکو نباید در سطح محصول رقابت کند، برعکس باید بر نحوه حل مشکلات بزرگ مشتریان خود تمرکز کند؛ برای مثال سخت‌افزار شبکه کمتر از ۱۰ درصد کل هزینه پیاده‌سازی مرکز داده را دارد، در حالی که هزینه‌های عملیاتی تقریباً به نصف آن می‌رسد. بنابراین به جای تلاش اثبات برتری خود در مرکز داده‌های نکسوس نسبت به شرکت‌های دیگر بهتر است به ۲۰، ۳۰ یا حتی ۴۰ درصد مشکلات عملیات شبکه بپردازد. همین امر در مورد شبکه‌یابی مبتنی بر هدف نیز صادق است. همین کار را نیز اخیراً انجام داده است. این امر روش فروش بسیار متفاوتی را برای سیسکو فراهم می‌سازد، زیرا چندین سال پیش تلاش می‌کرد در فناوری چندگیگی رقابت کند. شاید افزایش سرعت از یک گیگابایت به دو و نیم گیگابایت امری فرخنده برای سیسکو باشد، اما برای بسیاری از شرکت‌ها اهمیتی نداشت و همچنین مهم نبود پاورپوینت‌ها بهتر نمایش داده شوند، زیرا مشتریان برای امکاناتی که نیاز ندارند هزینه نمی‌کنند.

 • استقبال از باز بودن منبع:

  همگی از سیسکو شنیده‌ایم که «شبکه نوعی زیرساخت برای انجام امور است»، اما تا مدتی پیش این زیرساخت صرفاً برای خودش مهیا بود. به‌ طور سنتی شرکای سیسکو مدیریت ساده‌تری از زیرساخت سیسکو به عمل می‌آوردند یا خلأهای محصولاتی این شرکت را پر می‌کردند. روش خوبی بود ولی ارزش افزوده نداشت. امروزه سیسکو کاملاً متفاوت عمل می‌کند. API‌های باز، برنامه DeyNet و پایبندی به باز بودن منبع، محصولات گسترده‌تر و قدرتمندتری به وجود آورده است که از شرکت‌های عظیم نظیر اپل تا هزاران شرکت کوچک دنباله‌دار را به خود جذب کرده که برای سیسکو ارزش افزوده به همراه داشته است. همچنین مسیری برای فروش محصولات این شرکت فراهم شده است.

در طول چند سال اخیر موتور هشت‌ سیلندر سیسکو تنها با چهار سیلندر کار می‌کرد. اکنون موقعیت سیسکو در امنیت، ارتباطات و فناوری بی‌سیم قدرتمندتر از گذشته است زیرا از شبکه‌یابی مبتنی بر هدف استفاده می‌کند. سیسکو اکنون فرصت زیادی برای بازگرداندن سهام خود در شبکه‌یابی و احیای شهرت گذشته‌اش دارد. با این ‌حال هنوز باید در حوزه شبکه‌یابی شرکت و تهیه خدمات با شرکت‌های مبتنی بر وب همکاری کند. البته با رابینز سیسکو دوباره مغرور شده است.

انتظار می‌رود سیسکو تحت راهبرد رابینز بتواند به نوآوری و اجرای طرح‌های خلاق خود ادامه دهد. قطعاً امروز انتظار بیشتری از سیسکو می‌رود، اما به نظر می‌رسد رابنیز و گروه مدیریتی او می‌توانند چنین انتظاری را برآورده سازند

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz