نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 125

دیک کاستولو، مدیرعامل پیشین توییتر:

«این تنها راه موفقیت است» ایده خوبی نیست

دیک کاستولو (Dick Costolo) کمتر از یک هفته پس از اعلام استعفای خود به کنفرانس فناوری بولمبرگ رفت تا درباره این موضوع سخن بگوید. در تاریخ یکم جولای، جک دورسی (Jack Dorsey) از بنیان‌گذاران توییتر و مدیرعامل شرکت پرداخت اسکوئر (Square) به عنوان مدیرعامل موقت توییتر تا زمان جایگزینی فردی دیگر توسط هیات‌مدیره، شروع به کار کرد. مجله بیزینس‌ویک از کاستولو درباره چرایی استعفای او، فرد مناسب برای جایگزینی و کارهای بعدی وی سوالاتی پرسیده است که در زیر می‌خوانید:

دیک کاستولو، مدیرعامل پیشین توییتر: قرار نیست بگوییم باید این کار را انجام دهیم.

شما پنج سال پیش مدیریت توییتر را بر عهده گرفتید. چه زمانی متوجه شدید که کارتان در آنجا تمام شده است؟
طوری حرف می‌زنید که انگار مرده‌ باشم! من کارم تمام نشده است؛ صحبت کردن با اعضای هیات‌ مدیره را شروع کرده‌ام، اواخر سال گذشته بود. به آنها گفتم «ببینید، آخر سال آینده، ششمین سال مدیریت من است. من به عنوان مدیر عملیاتی وارد توییتر شدم. هیات ‌مدیره از من خواست این کار را تا پاییز ۲۰۱۰ انجام دهم و اکنون آن زمان فرا رسیده. اجازه دهید درباره برنامه جانشین صحبت کنیم». بنابراین آخرهای سال گذشته بود که کارم را شروع کردم.

در جلسه هیات ‌مدیره چه اتفاقی افتاد که منجر به این جایگزینی شد؟
فکر کنم پنجشنبه هفته گذشته بود. دوباره در جلسه ماه فوریه درباره موضوع حرف زدیم و گفتیم «تا ماه ژوئن باید برنامه‌مان مشخص شود». این جلسه تنها یک گفت‌وگوی سه‌ساعتی بود و به این نتیجه رسیدیم که باید جست‌وجوی دقیقی برای تعیین مدیرعامل آینده داشته باشیم. اگر قرار باشد این کار را در خفی یا پشت درهای بسته انجام دهیم، صورت جالبی ندارد. بنابراین تصمیم گرفتیم جک را به طور موقت وارد کنیم.

جک دورسی اکنون مدیرعامل موقت توییتر است. او مسئولیت‌های دیگری هم دارد و همزمان مدیرعامل اسکوئر نیز هست. همیشه برای من جای شگفتی داشته که او شور و انرژی مدیریت دو شرکت همزمان را داراست.
واضح است که جک مخترع محصول و از بنیان‌گذاران شرکت است. نکته به همین اندازه مهم اینکه، او در بیان افکارش درباره پتانسیل‌های محصول تسلط کافی دارد. من در این پنج سال او را به خوبی شناخته‌ام. ما هر سه‌شنبه قرار شام داریم و ساعت‌ها درباره شرکت و محصولات آن صحبت می‌کنیم. بنابراین خوشحالم که او این نقش را بر عهده گرفته چون رهبری تیمی را بلد است؛ می‌داند تیم‌ها چطور کار می‌کنند. در مجموع مدیریت عاملی او اتفاقی فوق‌العاده است.

آیا جک نمی‌خواهد مدیرعامل دائمی توییتر شود؟
فکر کنم خودش قبلاً جواب این سوال را داده باشد: قضیه این است که وارد این نقش شوم تا هیات ‌مدیره کارش را انجام دهد و فضا و زمان کافی برای انتخاب داشته باشد.

مدیرعامل بعدی توییتر چه چیزهایی از شما یاد می‌گیرد؟
من همکاری‌ام را با هیات ‌مدیره ادامه می‌دهم و امیدوارم این اقدام مفید باشد. فکر می‌کنم دانش نهادی‌ای که درباره تیم و محصول طی این مدت یاد گرفته‌ام به مدیرعامل جدید کمک خواهد کرد. یکی از موارد مهم در اداره یک شرکت بزرگ، تلاش برای توسعه سریع، اطمینان از یادگیری سریع و رهایی از تعصب‌هایی است که مانع یادگیری و تغییر می‌شوند. فکر می‌کنم از این نظر بتوانم برای مدیرعامل جدید مفید باشم.

هنوز این شک و تردید وجود دارد که آیا واقعاً توییتر به دنبال مدیرعامل جدیدی است، یا جک را مدیرعامل موقت معرفی کرده‌اید چون واقعاً این موقعیت را می‌پذیرد؟
خیر. هیات ‌مدیره واقعاً به دنبال یک مدیرعامل است. ما یک کمیته جست‌وجوی ویژه متشکل از سه عضو هیات ‌مدیره و دو تن از بزرگ‌ترین سهامداران‌مان داریم.

بنابراین اکنون سه گزینه نزدیک داریم؛ دو مدیرعامل قبلی و یک مدیرعامل جدید در هیات ‌مدیره. آیا این شرایط برای هر رهبر آینده دلهره‌آور نیست؟
نه فکر نمی‌کنم. دلیلش را هم برایتان می‌گویم. قرار نیست به کسی بگوییم تو باید این کار را این‌طور انجام دهی. شخصاً معتقدم راه‌های زیادی برای موفقیت وجود دارد و داشتن یک روش خاص مثل «این تنها راه موفقیت است» اصلاًٌ ایده خوبی نیست. در واقع یکی از دلایلی که دوره‌های مدیریتی در توییتر گذاشتم این بود که می‌دیدم بسیاری با این تعصب مدیریتی پیش آمده‌اند.

آیا در آینده عضو دایم هیات ‌مدیره خواهید بود؟
من ظاهراً همواره همکاری خواهم داشت، ضمن اینکه به دنبال اعضای جدید هستیم تا با چشم‌اندازهای مختلف به ما کمک کنند. وقتی که زمان تصمیم‌گیری هیات‌مدیره یا سهامداران می‌رسد، آن موقع فرد دیگری می‌تواند جای من بیاید و من اصلاً با این موضوع مشکلی ندارم.

بنابراین در ادامه مسئولیت‌های شما به عنوان عضو هیات ‌مدیره کدام‌اند؟
واقعیتش را بخواهید هیچ برنامه‌ای ندارم و همواره به کسانی که در این شرایط انتقالی قرار می‌گیرند گفته‌ام کمی وقت به خودشان بدهند.

آیا دوباره سراغ استندآپ‌کمدی می‌روید؟ و اگر این‌طور است مواد و مصالحی در این پنج سال جمع کرده‌اید؟
فکر نمی‌کنم ایده خوبی باشد که دوباره به این حرفه برگردم

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz