نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 130

نامرئی ‌شدن فناوری کنفرانس‌های ویدئویی توسط سیسکو

این اسامی کسل‌کننده‌اند

شرکت سیسکو در ماه مارس سال جاری از دو اتاق جدید ویدئویی به نام‌های اسپارک روم کیت (Spark Room Kit) و اسپارک روم کیت پلاس (Spark Room Kit Plus) پرده برداشت. با وجود اسامی کسل‌کننده این سیستم‌ها فناوری‌های چشمگیری برای این دو اتاق در نظر گرفته شده‌است. کیت‌های نام‌برده تقریباً سیستم‌های کامل ویدئوکنفرانس هستند، لیکن فاقد صفحه‌نمایش‌اند. هر سیستم یک دستگاه همه‌جانبه با دوربین، میکروفن و اسپیکر است. تفاوت اولیه بین دو مدل این است که روم کیت یک دوربین ثابت دارد، در حالی که روم کیت پلاس مجهز به چهار دوربین است و فضای بزرگ‌تری را پوشش می‌دهد.

این کیت‌ها پس از معرفی اسپارک بورد در ژانویه گذشته معرفی شدند. هرچند از نظر فناوری ویدئوکنفرانس هم‌پوشانی‌هایی بین این سیستم‌ها وجود دارد، این محصولات بازارهای متفاوتی را به خودشان اختصاص داده‌اند. اسپارک بورد شامل یک صفحه‌نمایش لمسی برای تخته‌سفید الکترونیکی است و تنها با سیسکو اسپارک که یک سرویس ابری مشارکتی است سازگاری دارد. کیت‌های اتاق سیسکو راهکارهای ویدئوکنفرانس هستند که می‌توانند در بسترهای وب‌اِکس و اسپارک نیز کار کنند.

به‌رغم فناوری‌های پیشرفته‌ای که این دو سیستم دارند، هر دو با اتاق‌های کوچک و متوسط سازگارند. فناوری کنفرانس‌های ویدئویی موضوع جدیدی نیست، اما به زعم سیسکو تنها توانسته پنج درصد از اتاق‌های کنفرانس را به خود اختصاص دهد. سیسکو قصد دارد این فناوری را به بازارهای گسترده‌تر با اتاق‌هایی بیشتر از ۱۴ نفر گسترش دهد.

فناوری‌های ویدئویی بیش از پیش فراگیر شده‌اند و روی گوشی، تبلت، لپ‌تاپ و سیستم‌های دسکتاپ به آنها دسترسی داریم. اما این فناوری هنوز به‌ دلیل هزینه و پیچیدگی‌ای که دارد در اتاق‌های کنفرانس گسترش نیافته است. راهکار سیسکو ساده‌تر کردن این فناوری‌هاست.

خداحافظی با قطعات متحرک

طی دهه‌ها بهترین دوربین‌های ویدئویی شامل ویژگی‌های زوم، به‌هم‌پیوستگی و اعمال شیب در تصویر بوده‌اند. هرچند این قابلیت‌ها مفید هستند، پیچیدگی و حواس‌پرتی افراد در کنفرانس‌ها را موجب می‌شوند. حتی راهکارهای خودکاری که از نشانه‌های تصویری و صوتی برای برای سوئیچ و تنظیم دوربین استفاده می‌کنند موجب بروز حرکات و صداهای حواس‌پرت‌کن می‌شوند. کیت‌های جدید سیسکو این خودکارسازی را بدون حرکت‌های اضافی پیاده‌سازی می‌کند. این قابلیت به‌ لطف سنسورهای قدرتمند ویدئویی با کیفیت ۵K امکان پذیرفته است. این سنسورها پردازش دیجیتالی را بدون فشرده‌سازی تصویر انجام می‌دهند. در این سیستم‌ها هیچ نیازی نیست دوربین را توسط کنترل‌ از راه دور تنظیم کنید. کنترل‌های راه ‌دور مشکل‌ساز هستند، چرا که ممکن است گم شوند یا باتری‌هایشان زود تمام شود.

اگر واقعاً نیاز به یک کنترل از راه دور دارید، روی گوشی‌تان به آن دسترسی خواهید داشت. اما طراحی سیستم طوری است که کمتر به این ویژگی نیاز است. سیستم به طور خودکار وقتی افراد وارد اتاق می‌شوند بیدار می‌شود و آنها را از طریق برنامه روی گوشی شناسایی می‌کند. اگر هم گوشی‌تان را فراموش کرده باشید، مشکلی نیست چون امکان شناسایی از طریق صدا نیز وجود دارد.

هوش مصنوعی

شما می‌توانید از این اتاق‌ها سوالاتی مثل اینکه «ساعت الآن چند است» بپرسید یا بخواهید شما را به یک کنفرانس متصل کند. این جنبه‌های شنیداری از طریق مجموعه‌ای از خدمات ابری و تراشه‌های تگرای انویدیا ارائه می‌شوند. محصولات انویدیا کیفیت تصویری و بازشناسی صوتی بالایی دارند و در سیستم‌های به ‌شدت پیشرفته از جمله خودروهای تسلا و هدست‌های واقعیت مجازی فیس‌بوک به‌ کار رفته‌اند.

سیسکو می‌خواهد از این فناوری برای بازشناسی چهره‌ای نیز استفاده کند. امروز اتاق‌های مخصوص تصاویر چهره را ثبت می‌کنند و به ‌طور خودکار فریم‌های تصویری می‌سازند. داده‌های راه ‌دور در فناوری ویدئوکنفرانس شامل تعداد افراد حاضر در جلسه (یا تعداد چهره‌ها) می‌شود. مدیران می‌توانند با این داده‌ها ظرفیت‌ اتاق‌ها را تنظیم کنند.

سیستم سیسکو همچنین یک ویژگی برنامه‌ریزی‌شده دارد که نام هر شرکت‌کننده را روی صفحه‌نمایش نشان می‌دهد. این امر موجب بهبود مشارکت و تحلیل‌های مربوطه می‌شود. برای نمونه می‌توان رکوردهای مخصوص یک فرد را در آن جست‌وجو کرد.

طراحی فیزیکی روم کیت

روم کیت‌ها از منظر توجه به جزئیات فیزیکی قابل توجه هستند. تجهیزات ویدئویی سیسکو شامل اسپارک بورد در مرکز طراحی اسلوی شرکت طراحی شده است. کلیه این سیستم‌ها توجه زیادی به جزئیات نشان می‌دهند. بسیاری از سیستم‌های ویدئویی بر اسپیکرهای داخلی متکی‌اند، اما سیسکو می‌خواسته اشکالات مربوط به کنترل صدا را به حداقل برساند. مسلم اینکه افزودن اسپیکر به دوربین‌های ۵k چالشی جدی پدید می‌آورد. راهکار سیسکو استفاده از چندین اسپیکر در جهت‌های مخالف برای تعادل و به حداکثر رساندن صدا بوده است.

هدف طراحی همچنین شامل کاهش کابل‌های کلی سیستم بوده است. روم کیت‌ها طوری طراحی شده‌اند که بالا یا پایین صفحه‌نمایش قرار بگیرند. هیچ نیازی به کنترلرهای لپ‌تاپ یا میکروفن نیست. اشتراک صفحه نیز توسط برنامه و به‌ شکل بی‌سیم انجام‌پذیر است.

گزینه‌های چندگانه نصب

روم کیت را می‌توان با راهکارهای ویدئویی خود سیسکو یا به عنوان نقطه نهایی سرویس اسپارک نصب کرد. با وصل شدن به اسپارک قیمت روم کیت به ۳۹۹۰ دلار و به میزان ۶۷ درصد کاهش می‌یابد. لیکن، این سیستم در مجموع ۱۰۰ دلار در ماه هزینه دارد.

نتیجه

سال ۲۰۱۷ سال مطلوبی برای اتاق‌های ویدئویی است. مایکروسافت، گوگل، سیسکو و لاجیتک همگی پیشنهادهای تازه‌ای در این زمینه داده‌اند. راهکارهای سیسکو در این بازار از دو منظر منحصربه‌فرد هستند: اول اینکه، سیسکو می‌خواهد بازارش را با فناوری‌های پیشرفته بسط دهد. این امر موجب افزایش هزینه اولیه می‌شود اما قابلیت استفاده و پذیرش فناوری را بیشتر می‌کند.

دوم اینکه، سیسکو سرویس اسپارک را تکراری از فناوری‌های مشارکتی و کنفرانس‌های ویدئویی می‌داند. در حالی که سرویس‌های زیادی وجود دارند، هیچ یک قابلیت‌های سفارشی‌سازی و یکپارچه‌سازی مربوط را ندارند. برای سازمان‌هایی که از اسپارک استفاده می‌کنند این روم‌ کیت‌های جدید و اسپارک بورد راهکارهای مطلوبی به شمار می‌روند. البته هنوز باید چند ماهی صبر کنیم تا ببینیم سیسکو تا چه اندازه می‌تواند این فناوری را گسترش دهد

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz