نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 122

جذابیت ویدئو کنفرانس تا کجا خواهد رفت؟

اپلیکیشن قاتل

ویدئوکنفرانس به یکی از برنامه‌های عصر اطلاعات تبدیل شده است که تقاضای بالایی برای آن در بازار وجود دارد. فناوری‌های ویدئوکنفرانس در عصر اطلاعات بالاترین میزان تقاضا را به خود اختصاص داده‌اند. حال باید دید آیا این فناوری‌ها می‌توانند هزینه‌ها را کاهش و همزمان کارایی را افزایش دهند. این افزایش تقاضا به سه علت است:

  • جهانی‌سازی و نیاز به ایجاد گروه‌ها و تیم‌های کاری «مجازی» که متشکل از متخصصان بسیار از مکان‌های مختلف است نیاز به فناوری‌ای را مطرح می‌کند که به افراد امکان می‌دهد جلسه‌های حضوری و رودررو با کارایی بالایی در لحظه داشته باشند. فقط ویدئوکنفرانس با این تقاضا مطابق است.
  • تغییرات ایجادشده در فناوری ویدئوکنفرانس، به‌ ویژه آنچه در حال حاضر ویدئوکنفرانس خوانده می‌شود، باعث می‌شود ویدئوکنفرانس‌ها همان حس مشابه ارتباط و همکاری در جلسه‌ای حضوری را القا کنند. در واقع ویدئوکنفرانس‌ها بهتر از ملاقات و جلسه‌های حضوری هستند، چون ویدئوکنفرانس این امکان را فراهم می‌آورد که داده‌هایی به اشتراک گذاشته شوند که در ملاقات‌های واقعی نمی‌توان آنها را به اشتراک گذاشت؛ همچنین فناوری جدید ویدئوکنفرانس علاوه بر قابلیت‌های برنامه‌ریزی و مدیریت پیشرفته امنیت بالایی دارد.
  • انقلاب IP (پروتکل اینترنت) منجر به حضور پروتکل اینترنت در هر جایی شده است که باعث می‌شود انتقال ویدئوکنفرانس ارزان‌تر، استفاده از آن آسان‌تر و قابل اطمینان‌تر باشد. این نکات برای شرکت‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند.

در اینجا به پرسش‌های اساسی‌ای اشاره می‌کنیم که نشان می‌دهند ویدئوکنفرانس در شرکت‌ها چه کارایی‌هایی دارد.

۱٫ آیا ویدئوکنفرانس در شرایطی که کارکنان در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف هستند، همانند یک جلسه تیمی ، بهره‌وری را افزایش می‌دهد؟

افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه و زمان هدررفته دلایل اصلی شرکت‌ها برای استفاده از ویدئوکنفرانس است. دیدار رودررو نه‌ تنها به افراد امکان می‌دهد که در موقعیت‌های متفاوت کارهای بیشتری انجام دهند، بلکه روابط دوستانه، ارتباطات و روحیه کارکنان را نیز بهبود می‌بخشد.

۲٫ آیا استفاده از ویدئوکنفرانس باعث می‌شود‌ تصمیم‌گیری سریع‌تر انجام پذیرد؟

عموماً تصمیم‌گیری فوری از طریق ارتباطات صرفاً صوتی یا ایمیل دشوار است. بسیاری از مردم در مکالمه‌های صوتی یا کتبی نمی‌توانند به ‌خوبی ارتباط برقرار کنند، آنها هنگامی که فرد را رودرروی خود می‌بینند احساس راحتی بیشتری دارند و حالات چهره، زبان بدن و میلیون‌ها نشانه کوچک غیرکلامی برای آنها حائز اهمیت است. فناوری جدید ویدئوکنفرانس تصویر و صدا را علاوه بر قابلیت به‌ اشتراک گذاشتن فایل با کیفیت بالا اجرا می‌کند و افراد احساس می‌کنند جان کلام و ماجرای جلسه را درک کرده‌اند.

۳٫ آیا شرکت‌ شما به مهارت و متخصصان متعدد در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف متکی است؟

ویدئوکنفرانس‌ به جای تلاش برای استفاده از تخصص هر فرد در هر بخشی از شرکت، این امکان را فراهم می‌آورد که از این متخصصان به شیوه کارآمدتری کمک گرفته شود. این جلسات باعث می‌شوند متخصصان دانش خود را در محیط ارتباطاتی غنی به اشتراک بگذارند.

۴٫ آیا می‌خواهید در اکثر اوقات با شرکت ارتباط برقرار کنید؟

ویدئوکنفرانس این امکان را فراهم می‌آورد که تمام شرکت با یکدیگر ملاقات داشته باشند، مشکلات را حل کنند، شادی‌های خود را به اشتراک بگذارند و هویت شرکت را تثبیت می‌کند.

۵٫ آیا ویدئوکنفرانس می‌تواند فرایند استخدام را تسهیل کند؟

اگر شرکت شما افرادی را از مکان‌های مختلف استخدام می‌کند، ویدئوکنفرانس می‌تواند روند مصاحبه‌ را ساده‌تر کند. امروزه شرکت‌های بسیاری از ویدئوکنفرانس برای نهایی کردن افراد انتخاب‌شده استفاده می‌کنند، این مساله باعث می‌شود نامزدهای برتر سریع‌تر مشخص و استخدام شوند. همچنین نشان می‌دهد شرکت تا چه میزانی با تکنولوژی عجین شده است.

۶٫ آیا می‌توان کارمندان را با کاهش زمان هدررفته آنها در خارج از خانه جذب یا حفظ کرد؟

در حالی که کاهش هزینه‌های سفر یکی از اولین مواردی است که شرکت هنگام در نظر گرفتن ویدئوکنفرانس به آن فکر می‌کند، هزینه‌ واقعی سفر، دور شدن کارکنان از اداره‌ها و صرف روزها وقت دور از خانه‌ها و خانواده‌های افراد است.

۷٫ آیا می‌خواهید هزینه‌های سفر را کاهش دهید؟

شرکت‌هایی که بودجه‌های مسافرتی عظیم دارند می‌توانند خرید سیستم‌های ویدئوکنفرانس را به دلیل صرفه‌جویی در هزینه توجیه کنند. حذف درصد زیادی از هزینه‌های پرواز، هتل‌ها و هزینه‌های فرد می‌تواند مستقیماً بر شرکت تاثیر بگذارد.

۸٫آیا می‌خواهید با فناوری ارتباطات هماهنگ باشید؟

رشد ویدئوکنفرانس انفجاری است و هر روز بیش از قبل در بین کسب و کارها و ارتباطات تجاری ضروری تلقی می‌شود. شرکت‌ها مبلغ زیادی را روی رایانه و فناوری شبکه‌ سرمایه‌گذاری کرده‌اند و هم‌اکنون بر بازده بهتر این سرمایه‌گذاری‌ها تمرکز کرده‌اند، ویدئوکنفرانس «اپلیکیشن کشنده»* بعدی است.

در حالی که کسب و کارهای کوچک فقط با یک مکان کاری احتمالاً نمی‌توانند روی ویدئوکنفرانس سرمایه‌گذاری کنند، مگر اینکه تقاضاهای مشتریان نیاز به ویدئوکنفرانس را مطرح کند، اما شرکت‌های دیگر باید حداقل مزایای آن را در نظر داشته باشند.. شرکت‌های سراسر جهان ارزش ویدئوکنفرانس را درک کرده‌اند، نه فقط به دلیل اینکه روش ارتباطی ارزان‌تری است بلکه به این دلیل که ویدئوکنفرانس واقعاً روشی بهتر است: روشی برای تغییر چهره کسب و کار در سال‌های آینده

*پی‌نوشت: اپلیکیشن کشنده (Killer Application یا Killer App) به نرم‌افزارهایی گفته می‌شود که محدود به یک پلتفرم خاص هستند و به دلیل جذابیت و محبوبیت بالا یا نیاز شدید کاربران به آن نرم‌افزار، با اقبال بسیار بالایی روبه‌رو می‌شوند.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz