نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان جهان‌نما صفحه 116

حضور روبه‌رشد ایرانی آمریکایی‌ها در حوزه فناوری

از نان‌بربری تا ایده‌ها

دارا خسروشاهی، مدیرعامل اکسپدیا (Expedia)، طی زمان ایرانیان و ایرانی ‌آمریکایی‌ها را در کانون توجه قرار داده است.

 

دارا خسروشاهی، مدیرعامل اکسپدیا (Expedia)، طی زمان ایرانیان و ایرانی ‌آمریکایی‌ها را در کانون توجه قرار داده است. بخشی از این مساله بدان علت است که این فرد ۴۸ساله به عنوان مدیرعامل جدید اوبر انتخاب شده است. او در ۹ سالگی با خانواده خود از ایران خارج شد. بخش دیگر به علت این امر است که روابط او با دیگر افراد ایرانی در جهان فناوری ایالات متحده گسترده است.

همان‌طور که در مقاله واشینگتن‌پست در روز ۲۸ آگوست سال جاری اشاره شده است، برادر خسروشاهی، کاوه خسروشاهی، مدیر اجرایی Allen & Co. است. پسرعموی او، امیر خسروشاهی، یکی از موسسان شرکت نروانا (Nervana) بوده، یک شرکت هوش مصنوعی‌ که اینتل سال قبل با قیمتی بیش از ۴۰۰ میلیون دلار آن را خریداری کرد. او همچنین پسرخاله هادی و علی پرتوی است، دوقلوهایی که هر دو موسس و سرمایه‌گذار حوزه فناوری هستند. در مطلب واشینگتن‌پست اشاره می‌شود که دو عضو دیگر خانواده فرزاد خسروشاهی در ایجاد اسپردشیتس‌ها (spreadsheets) نقش داشته‌اند و آوید لاری‌زاده دوگان (Avid Larizadeh Duggan) شریک GV در لندن است.

پژمان نوزاد، سرمایه‌گذار کارآفرین که در زمان مهاجرت به آمریکا در سال ۱۹۹۲ هیچ پولی نداشت و نمی‌توانست انگلیسی حرف بزند، می‌گوید نه موفقیت خسروشاهی و نه شبکه توسعه‌یافته او نباید برای کسانی که تمایل به کار در خانواده‌های ایرانی را می‌شناسند شوکه‌کننده یا شگفت‌انگیز باشد. اولین اولویت خانواده و دوستان است و وقف خود به مطالعه، به ‌ویژه ریاضیات و علم، در پی آن می‌آید.

نوزاد امروزه یکی از مدیران کارآفرینی موسسه Pear است که چهار سال پیش آن را با دوست سرمایه‌گذار خود، مار هرچنسون (Mar Hershenson)، تاسیس کرد. او می‌گوید: «ریاضیات و علم ریشه در فرهنگ ایرانی دارند.» نوزاد به مریم میرزاخانی اشاره می‌کند: اولین زن و اولین ایرانی‌ای که مدال فیلدز را از آن خود کرده است، مدالی که معادل تقریبی جایزه نوبل ریاضی‌دانان به شمار می‌رود (متاسفانه میرزاخانی که پروفسور استنفورد بود، ماه پیش در سن ۴۰ سالگی به علت سرطان پستان درگذشت).

نوزاد همچنین از دانشگاه تکنولوژی شریف حرف می‌زند که دانشجویان دکترای بسیاری را که امروزه در استنفورد هستند آموزش داده است، Newsweek نیز به این مساله اشاره کرده بود. در واقع در این گزارش شریف به عنوان ارائه‌دهنده «یکی از بهترین برنامه‌های مهندسی برق دانشجویان جهان» تحسین شده است. نکته جالب این است که این دانشگاه را پدر برادران پرتوی، فیروز، تاسیس کرده که خودش اولین پروفسور این دانشگاه بوده است. همچنین شریف جایی است که میرزاخانی مدرک کارشناسی خود را دریافت کرد.

نوزاد در این زمینه که چه کارهای دیگری انجام شده است می‌گوید تمرکز بر سایر ایرانی‌ها کلید ماجراست. او وقتی از ایرانی‌هایی که می‌شناسد حرف می‌زند، آنها را «واقعاً مهربان، مراقب و همدل» می‌خواند، اینها ویژگی‌هایی هستند که او اصرار دارد در محل کارش وجود داشته باشند. «ما این‌طور بزرگ شده‌ایم که به یکدیگر توجه کنیم و من فکر می‌کنم ما با شرکت‌ها نیز مثل خانواده رفتار می‌کنیم.»

به نظر می‌رسد خسروشاهی در اکسپدیا پیروز شده است، بیش از ۲۲۰۰ نفر کارکنان اکسپدیا نمره‌های بالایی در رتبه‌بندی نظرسنجی به او داده‌‌اند و او اخیراً از ۱۰۰ مدیرعامل برتر شرکت در ایالات متحده رتبه ۳۹ را در سایت Glassdoor کسب کرده است. خود نوزاد به عنوان networker بسیار ماهر و متخصص مشهور است و فضای خوشایندی را در Pear – که قبلاً Pejman Mar Ventures خوانده می‌شد – پدید آورده است.

علاوه بر این، او یادآور می‌شود که جمعیت وسیع‌تر ایرانی‌ها و ایرانی‌آمریکایی‌ها در پالو آلتو (Palo Alto) سان‌فرانسیسکو و ونکوور، صبح روزهای جمعه در جلسه غیررسمی صبحانه به اسم «نون‌بربری» گرد هم جمع می‌شوند. مهمان‌ها می‌توانند بیایند و هر زمان که خواستند بروند؛ آنها می‌دانند که شبکه، پشتیبانی و جریانی از ایده‌ها همیشه در این جلسات هست.

عامل سومی که نقش مهمی داشته کم‌کم مشخص می‌شود. نوزاد که خانواده‌اش در دهه ۱۹۸۰ از ایران به آلمان رفتند و تاجر فرش بودند، به سرمایه‌گذاری تمام‌وقت تبدیل شد. بسیاری از ایرانی‌ها نیز مثل اغلب آدم‌هایی که چیزی برای اثبات دارند باید با بسیاری از مشکلات دست و پنجه نرم می‌کردند تا به آمریکا برسند. نوزاد می‌گوید: «بیشتر ما زندگی‌مان در آمریکا را تقریباً با هیچ‌ چیز آغاز کردیم: زیر صفر. ولی آمریکا هیچ ‌وقت مرا بر اساس کشورم، زبانم، میراث یا مذهبم قضاوت نکرد. به من هر فرصتی داده شد و من برای همیشه سپاسگزارم.»

موفقیت در نوزاد، خسروشاهی یا بسیاری از افراد جامعه ایرانی از دست نرفته است. همین مساله توضیح می‌دهد که چرا بسیاری از افراد جامعه با سیاست و سخنان ترامپ مبنی بر کاهش ورود مسلمانان آمریکایی به آمریکا، از جمله ایران، مخالفت کرده‌اند. خسروشاهی کمی بعد از مطرح شدن اولین ممنوعیت سفر ترامپ، یادداشتی به کارکنان اکسپدیا فرستاد و اشاره کرد که مانورهای ترامپ می‌تواند ایالات متحده را «مکانی کم‌خطرتر برای زندگی تبدیل کند، ولی مسلماً آمریکا ملتی کوچک‌تر خواهد بود، ملتی که به جای اندیشیدن به جلو، به خود فکر می‌کند و به جای داشتن چشم‌ا‌نداز، مرتجعانه و واکنشی عمل می‌کند».

هادی پرتوی، پسرخاله خسروشاهی، طی گفت‌وگویی با آتلانتیک در اوایل سال جاری، اندیشه مشابهی داشت. پرتوی که با برادر خود علی Code.org را تاسیس کرده‌اند در این گفت‌وگو اشاره کرده است: «آمریکایی‌ها از محصولاتی استفاده می‌کنند که ایرانی‌ها تولید کرده‌اند یا به دفاتر پزشک‌ها می‌روند و به طور منظم توسط ایرانی‌ها معالجه می‌شوند. این فرهنگی نیست که آمریکا را تهدید ‌کند و برای ما رد کردن مهاجرت از یک کشور به دلیل حس غلط امنیتی اشتباه به نظر می‌آید.»

ایرانی‌ها زنگ خطر را یک سال پیش به صدا درآورده‌اند، هنگامی که باراک اوباما قانونی را امضا کرد که به نظر آنها راه را برای ممنوعیت مسلمانان باز می‌کرد. بیش از ۳۰ سرمایه‌گذار کارآفرین و مدیرعامل نامه‌ای به کنگره ارسال کردند که از قوانین «تبعیض‌آمیز» سفر انتقاد می‌کرد.

علی تهماسب، کارآفرین، در ۲۸ آگوست سال جاری لیستی از افراد موفق ایرانی که در حوزه فناوری کار می‌کنند منتشر کرد؛ بررسی این لیست ارزشمند است: مدیر ارشد تجاری پیشین گوگل (و اکنون مدیر اجرایی توییتر): امید کردستانی، موسس eBay: پیر امیدیار، سرمایه‌گذار: شروین پیشه‌ور و تیندر سین راد. بسیاری از ایرانی‌های دیگری نیز هستند که در لیست به آنها اشاره نشده، هرچند این لیست ادعای جامعیت ندارد: انوشه انصاری، کارآفرین، مهندسی است که در سال ۲۰۰۶ اولین ایرانی‌‌ای بود که به فضا رفت. او چند روز بعد از تولد ۴۰ سالگی خود راهی سفر به فضا شد

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz