نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 116

سیسکو با معامله جاسپر چه مزیت‌هایی را به دست آورده است؟

از سادگی تئوری تا دشواری عمل

روان ترولوپه می‌گوید: در سال آینده اینترنت به حدود یک و نیم میلیارد شیء جدید متصل خواهد شد و تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۰ میلیارد دستگاه آنلاین خواهند بود.

 

برای نوشتن سناریویی که بهتر از سناریوی جاسپر (Jasper) سیسکو باشد باید بسیار تلاش کنید. هدف از معامله ۴/۱ میلیاردی تبدیل فناوری جاسپر به مرکز استراتژی اینترنت اشیای سیسکو بوده و تا حد زیادی نیز این هدف را به واقعیت بدل کرده است. البته چالش‌ها همچنان باقی است: بهبود امنیت و یکپارچگی محصولات یکی از این چالش‌هاست.

سیسکو در ماه مارس سال جاری قرارداد جاسپر را امضا کرد و از آن زمان تاکید داشته است که تعداد شرکت‌هایی که از مرکز کنترل جاسپر استفاده می‌کنند از ۳۵۰۰ به بیش از ۹ هزار رسیده و شرکت سیسکو تقریباً در یک ماه یک و نیم میلیون ابزار را اضافه کرده است. علاوه بر این، تعداد ارائه‌دهندگان خدمات که مرکز کنترل را پیشنهاد می‌دهند جزء اصلی جاسپر است که برای کاربران این امکان را فراهم می‌آورد که اتصال را به صورت خودکار تجربه کنند و همه جنبه‌های خدمات اینترنت اشیا را راه‌اندازی و مدیریت کنند.

مسلماً ظهور اینترنت اشیای همه‌ اشیا به جاسپر کمک کرده که رشد کند و سیسکو میزان این رشد و توسعه را افزایش داده است. گارتنر می-گوید در پایان سال ۲۰۱۷ از حدود ۴/۸ میلیارد ابزار اینترنت اشیا استفاده خواهد شد که به معنای رشد ۳۱ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ است. بر اساس یافته‌های گارتنر، رشد اینترنت اشیا حداقل تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد یافت، زمانی که بیش از ۲۰ میلیون ابزار اینترنت اشیا وجود خواهد داشت.

کاترین ولدون (Kathryn Weldon)، مدیر تحقیق، شبکه تجاری و خدمات Current Analysis، در این زمینه می‌گوید: «جاسپر یکی از مرکزهای اصلی کسب و کار اینترنت اشیای سیسکو است. از آنجا که جاسپر یکی از دو وندور پیشتاز در حوزه پلتفرم اتصال اینترنت است (دیگری اریکسون است که carrierهای کمتری نسبت به جاسپر دارد)، اعتبار بالایی برای سیسکو در حوزه اینترنت اشیا دارد و واقعیت این است که جاسپر از سال ۲۰۰۹ فعالیت خوبی داشته است و ۵۰ ارائه‌دهنده خدمات از پلتفرم‌هایشان با بیش از ۴۰ میلیون دستگاه متصل به اینترنت استفاده می‌کنند.»

شاید مهم‌ترین جنبه اعلام اخیر این بود که پشتیبانی Narrow Band-IoT – استاندارد ۳GPP برای LPWAN – است که سیسکو می‌گوید انتظار می‌رود رشد زیاد اینترنت اشیا را در مقیاس وسیع به همراه بیاورد و تعداد ابزارهای متصل به اینترنت را به بیش از سه میلیارد تا سال ۲۰۲۳ افزایش دهد.

سیسکو می‌گوید NB-IoT (Narrow Band-IoT) از زیرساخت LTE برای مصرف انرژی پایین استفاده می‌کند و در عین حال پوشش آن عالی است. نمونه‌هایی از صنایعی که انتظار می‌رود NB-IoT در آن تاثیرگذار باشد دستگاه‌های هوشمند، شهرهای هوشمند، پارک هوشمند، اتوماسیون ساختمان، ردیابی دارایی و کشاورزی از راه دور هستند.

دن شی (Dan Shey)، مدیر ارشد ABI Research، می‌گوید: «انتظار می‌رود NB-IoT بهترین گزینه را برای عمر باتری نسبت به سایر استانداردهای ۳GPP با سرعت پایین داده ارائه دهد، هر چند این مساله وابسته به حجم داده‌ای است که در زمان کوتاه ارسال می‌شود. همچنین انتظار می‌رود در بخش‌های میزان نفوذ و پوشش بهتر از دیگر فناوری‌های سلولی باشد. این ویژگی‌ها NB-IoT را برای اپلیکیشن‌هایی که حجم کمی از داده را ارسال می‌کنند ایده‌آل می‌سازد… هنگامی که شبکه‌های NB-IoT به صورت جغرافیایی فراگیر شوند asset tracking به بازار بزرگی برای این استاندارد تبدیل خواهد شد؛ در درجه اول برای بازارهای صنعتی و تجاری – قطعات، مواد، تجهیزات اما در نهایت کاربردهای مصرفی برای مشتری خواهد داشت. در حالی که برآوردها با توجه به اندازه بازار متغیر است، احتمالاً در سال ۲۰۲۰ شاهد میلیاردها ابزار استاندارد خواهیم بود… این امر برای جاسپر بدان معناست که آنها می‌توانند اپراتورهای همکار خود را با NB-IoT پشتیبانی کنند، من فکر می‌کنم NB-IoT بزرگ‌ترین مزیت امروز به شمار می‌رود. همان‌طور که واضح است اتصال‌ها تا میلیاردها میلیارد رشد خواهد کرد و درآمد مشخصی وجود خواهد داشت، اما NB-IoT به اندازه دیگر فناوری‌های سلولی در هر اتصال درآمد نخواهد داشت و تعداد زیاد اتصال‌ها تا دهه ۲۰۲۰ ایجاد نخواهند شد.»

چه مشکلات و چالش‌هایی بر جاسپر سیسکو تاثیر خواهد گذاشت؟ اول اینکه بحث در مورد اینترنت اشیا دشوار است و صرفاً شامل مسائل و پیامدهای امنیتی آن نمی‌شود.

گارتنر پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۵ درصد از حملات شناسایی‌شده در شرکت‌ها شامل اینترنت اشیا نخواهد شد، با این وجود اینترنت اشیا کمتر از ۱۰ درصد از بودجه‌های امنیتی فناوری اطلاعات را شامل می‌شود. وندورهای امنیت در ارائه ویژگی‌های امنیتی اینترنت اشیا دچار چالش خواهند شد، زیرا بودجه‌های اینترنت اشیا محدود است و از سویی دیگر رویکرد پیاده‌سازی‌های اولیه اینترنت اشیا در سازمان‌ها غیرمتمرکز است. وندورها بیشتر از تمرکز بر ابزارهای طولانی‌مدت که می‌توانند از اینترنت اشیا محافظت کنند، بر شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و سوءاستفاده‌ها تمرکز خواهند کرد.

یکی از مطالعه‌های اینترنت اشیا که آروبا (Aruba) در ماه فوریه سال ۲۰۱۷ منتشر کرده است به موانعی اشاره می‌کند که پیشتازان فناوری اطلاعات احساس می‌کنند مانع از تاثیر اینترنت اشیا بر کسب و کار می‌شود. در این مطالعه هزینه پیاده‌سازی (۵۰ درصد)، نگهداری (۴۴ درصد) و یکپارچه‌سازی فناوری (۴۳ درصد) به عنوان مسائل اصلی مطرح شده‌اند.

مهم‌تر از همه اینکه نقص‌های امنیتی‌ای در بسیاری از موارد استفاده از اینترنت اشیا پیدا شده‌اند. این مطالعه نشان داده است ۸۴ درصد از سازمان‌ها نقص امنیتی مربوط به اینترنت اشیا را تجربه کرده‌اند. بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان به این تحقیق اعلام کرده‌اند که حملات بیرونی سایبری مانعی اصلی برای اتخاذ استراتژی اینترنت اشیاست. این امر نشان می‌دهد استراتژی امنیتی جامع که بر اساس کنترل دسترسی شبکه و مدیریت خط‌مشی ساخته می‌شود صرفاً از شرکت‌ها محافظت نمی‌کند بلکه باعث تسهیل رویکرد امنیتی برای فناوری اطلاعات می‌شود.

ترزا بوی (Theresa Bui)، مدیر استراتژی اینترنت اشیای سیسکو جاسپر، می‌گوید: «یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های ما در حال حاضر این است که همگام با رشد سریع اینترنت اشیا باشیم… مشتریان سازمانی در مورد آنچه می‌خواهند و چگونگی کنترل اینترنت اشیا پیچیده‌تر می-شوند. همچنان که سازمان‌ها در حال گسترش و پیاده‌سازی اینترنت اشیا هستند ایمن‌سازی محیط تبدیل به چالش می‌شود.»

متخصصان از چالش‌های دیگری نیز صحبت می‌کند که سیسکو با آن مواجه است و بیشتر این چالش‌ها به یکپارچه‌سازی جاسپر و محصولات اصلی سیسکو مربوط می‌شود.

ولدون در این زمینه می‌گوید: «بنابراین سیسکو باید با گروه‌های دیگر در سیسکو همکاری کند تا جاسپر را به طور فنی با دیگر راهکارهای سیسکو ادغام کند یا شاید راه‌حلی ترکیبی ارائه دهد که شامل جاسپر و سایر محصولات و خدمات سیسکو باشد. همچنین انتظار می‌رود سیسکو کانال‌ها و مشارکت خود را با جاسپر و گسترش دهد…. در حالی که جاسپر مشتریان اپراتور جدید خود را حفظ می‌کند ما شاهد این نبوده‌ایم که گروه‌های سیسکو نقش مهمی را بازی کنند یا ویژگی‌های جدیدی را به پلتفرم بیفزایند.»

کراوالا توضیح می‌دهد که هر قدر محصولات سیسکو و جاسپر یکپارچه‌تر شوند به فروش کمک بیشتری می‌کنند: «اینترنت اشیا را می‌توان برای سطوح مختلف یک شرکت به فروش رساند. مساله‌ای که سیسکو همیشه برای آن آماده نبوده است، اما خطوط تولیدی یکپارچه می‌توانند این چالش را ساده کنند.»

Weldon در ادامه می‌گوید: «بسیاری از اقدامات امروز در سطوح بالاتر است، جایی که سیستم‌عامل‌های کاربردی از قبیل آی‌بی‌ام، مایکروسافت، GE Digital، PTC، و… توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند. این بازیکنان می‌توانند توانایی‌های پلتفرم ارتباطی سطح پایین را از طریق توسعه، جذب و… رده‌بندی کنند. این مساله مبهم است: آیا جاسپر قابلیت‌هایی را که بالاتر است اضافه می‌کند؟ آیا پلتفرم‌های توانمندسازی اپلیکیشن سراغ مدیریت اتصال می‌روند یا برای همیشه به عنوان اکوسیستم‌های جداگانه باقی می‌مانند؟»

روان ترولوپه (Rowan Trollope)، مدیر ارشد و مدیر کل اپلیکیشن‌ها و اینترنت اشیای سیسکو، در اوایل سال جاری درباره روند پیش روی اینترنت اشیا نوشت. او گفت که در سال آینده اینترنت به حدود یک و نیم میلیارد شیء جدید متصل خواهد شد و تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۰ میلیارد دستگاه آنلاین خواهند بود. او می‌نویسد: «در تئوری هر کدام از این وسیله‌ها قادر خواهند بود به وسیله دیگر وصل شوند. اینترنت برای مدیریت این انفجار جمعیتی ابزارهای مولد داده ایجاد نشده است. البته اینترنت سقوط نخواهد کرد، اما باید تغییر کند.»

بر اساس گفته‌های ترولوپه، اینترنت به بازار بزرگ رشد تبدیل خواهد شد: برخی از ابزارهای اینترنت اشیا این پتانسیل را دارند که در شبکه‌های فعلی غرق شوند. دوربین‌ها داده‌های real-time بسیاری را ارسال می‌کنند. موتورهای جدید جت با سنسورها بارگذاری می‌شوند و در هر ثانیه از پرواز ۱۰ ترابایت داده تولید می‌کنند. اتومبیل‌ها نیز حجم عظیمی از داده را ثبت می‌کنند. اگر فقط یک بخش از شبکه اینترنت جهانی وجود داشته باشد که نیاز به ارتقای سریع برای ارائه خدمات در بخش تجارت دارد، آن بخش مرز بین دستگاه‌های اینترنت اشیا و رایانه‌هاست؛ یعنی اینترنت. ترولوپه توضیح می‌دهد: «مقدار زیادی از داده‌های تولیدشده توسط اینترنت اشیا باید قبل از اینکه وارد اینترنت شود ارزیابی شود، کاهش داده شود و تحلیل شود.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz