نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 131

ارتباطات تیمی

نگاهی به ویدئوکنفرانس جدید شرکت گوگل

گوگل سرویس ویدئوکنفرانس گروهی جدید خود را ارائه داده است. این سرویس که Meet خوانده می‌شود به نظر می‌آید برای کسب و کارهایی ارائه شده است که می‌خواهند جلسه‌های گروهی را از طریق اینترنت برگزار کنند. این سرویس جلسه‌های حداکثر ۳۰ نفری را با کیفیت بالای ویدئویی پشتیبانی می‌کند. این ویژگی نشان‌دهنده ارتقای گوگل از سرویس‌های پیام‌های فوری و سرویس‌های تماس ویدئویی است که برگزاری جلسه‌ها را حداکثر برای ۱۰ نفر پشتیبانی می‌کنند. به نظر نمی‌آید Meet قرار است جایگزین Hangouts شود، زیرا اسم این اپلیکیشن در اپ‌استور iOS
«Meet by Google Hangouts» ذکر شده است. گوگل بر ارتباطات تیمی تمرکز داشته و یکی از پروژه‌هایش «آینده ارتباطات تیمی» است که به طور خلاصه اشاره می‌کند شرکت‌کنندگان در این برنامه از جدیدترین حوزه‌های ارتباط تیمی آگاه می‌شوند.

ارتباطات یکپارچه و ویدئوکنفرانس به بازار داغی تبدیل شده است، شرکت‌هایی مثل مایکروسافت و سیسکو (Cisco) با استارت‌آپ‌های اختصاص‌یافته به این حوزه مثل زوم (Zoom) و اپلیکیشن‌های چت رقابت می‌کنند که می‌خواهند کاربرد خود را گسترش دهند (مثل HipChat و Slack). گوگل مدت‌زمان طولانی‌ای است که بازیکن این حوزه محسوب می‌‌شود، به‌ ویژه در مورد کاربران Hangouts، اما به نظر می‌آید در Meet تلاش بیشتری برای جذب مخاطبان سازمانی صورت گرفته است.

بر اساس فهرست AppAnnie، سرویس Meet با G Suite* یکپارچه شده است، بنابراین کاربران می‌توانند از طریق تقویم گوگل و جی‌میل به جلسات ملحق شوند. Meet از تماس‌ها در سازمان‌های متعدد پشتیبانی می‌کند، نه فقط از تماس اصلی‌ای که برای کسب و کارهایی که نیاز به مکالمه با همکاران و وندورهای خود دارند.

کاربران G Suite Enterprise همچنین می‌توانند شماره تماس داشته باشند، بنابراین افراد می‌توانند با تلفن استانداد با آنها تماس بگیرند. این سرویس همانند دیگر سرویس‌های ویدئوکنفرانس برای کسب و کارهاست، مثل اسکایپ، WebEx و Amazon Chime.

وب‌سایت این سرویس meet.google.com بوده که فعال است. کاربران می‌توانند با استفاده از حساب گوگل وارد شوند، اما برای شروع جلسه نیاز به کد دارند. همچنین این وب‌سایت فعلاً تنها از طریق مرورگر کروم گوگل قابل دسترسی است. هنگامی که با مرورگرهایی مثل سافاری یا اینترنت اکسپلورر وارد این سایت می‌‌شوید از شما می‌خواهد کروم را دانلود کنید و در غیر این صورت امکان دسترسی نخواهید داشت.

باید به این نکته هم اشاره کرد که تنظیمات سرویس Meet سرنخ‌هایی از اینکه این سرویس چه قابلیت‌هایی دارد ارائه می‌دهند. ویدئوی ارسالی و دریافتی از طریق دسکتاپ تا ۷۲۰p قابلیت دارد و کاربران می‌توانند انتخاب کنند که ویدئوی ۳۲۰p را دریافت و ارسال کنند یا فقط صدا را دریافت کنند.

*پی‌نوشت: نام مجموعه اپلیکیشن‌‌های تجاری گوگل، که همگی تحت ابر هستند و بیشتر توسط اهالی کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرند، در سال گذشته با دریافت به‌روز‌رسانی تجمعی به مجموعه ‘G Suite’ تغییر پیدا کرد. نام اپلیکیشن‌های مورد بحث تاکنون Google for Work و Google Apps for Work بوده است. G سرویس ذخیره سایز تحت کلاود درایو (Drive)، تقویم (Calendar)، جی‌میل و برخی اپلیکیشن‌های اداری دیگر همچون گوگل داکس (Google Docs)، گوگل شیتس (Google Sheets)، گوگل اسلاید (Google Slides) را شامل می‌شود که امکان همکاری یکپارچه و تحت وب روی پروژه‌های مختلف را در اختیار اهالی کسب و کار قرار می‌دهد.
منبع: پی‌سی ورلد
** این مطلب در ۲۸ فوریه ۲۰۱۷ منتشر شده است.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz