نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 121

مروری بر تاریخ ویدئوکنفرانس

اتاق‌ کنفرانس روی موبایل

ویدئوکنفرانس بـه معنای انجــــام ویدئوکنفرانس (یا ویدئوکنفرانس) بین دو یا چند نفر است که از نظر موقعیت جغرافیایی در مکان‌های مختلفی قرار دارند و داده‌های صوتی و تصویری را به منظور برقراری ارتباط و همکاری، از طریق شبکه اینترنت، انتقال می‌دهند. فناوری‌های پیشرفته علاوه بر انتقال صوتی و تصویری قابلیت‌های خود را مثل اشتراک فایل و صفحه‌نمایش و… توسعه می‌دهند. ویدئوکنفرانس چگونه توسعه یافت و تاریخ این فناوری چیست؟

۱۹۶۰- اولین تماس ویدئویی در ۱۹۶۴

AT&T در سال ۱۹۵۶ تحقیق Picturephone prototype را آغاز کرد که می‌توانست تصاویری را (یک قاب در دو ثانیه) از طریق PSTN آنالوگ در خط‌های تلفن انتقال دهد. در نهایت شرکت در سال ۱۹۶۴ برای اولین بار Picturephone (تلفن تصویری) را در نمایشگاه جهانی World’s Fair در نیویورک معرفی کرد. Picturephone این امکان را فراهم می‌کرد که شرکت‌کنندگان نمایشگاه با فردی در مکان دیگر تماس ویدئویی برقرار کنند. تماس‌گیرنده نه‌ تنها می‌توانست صدای فرد پشت خط را بشنود، بلکه می‌توانست تصویر او را نیز ببیند. به این ترتیب مفهوم ویدئوکنفرانس شکل گرفت.

دهه ۱۹۷۰- مراحل ابتدایی

AT&T در اوایل دهه ۱۹۷۰ همچنان از خدمات ویدئوکنفرانس Picturephone استفاده می‌کرد. با این حال این ابزار جدید ارتباطاتی بسیار گران بود و اکثر مردم نمی‌توانستند از آن استفاده کنند. علاوه بر این تجهیزات موجود نیز با مشکلاتی مثل دشواری در استفاده مواجه بودند. مهم‌تر از همه اینکه تصویر بسیار کوچک و مبهم بود.

دهه ۱۹۸۰- ویدئوکنفرانس به‌ تدریج توسعه یافت

در سال ۱۹۸۲ Compression Labs اولین سیستم ویدئوکنفرانس خود را منتشر کرد که بزرگ و گران بود و با این حال تنها سیستم ویدئوکنفرانس تا سال ۱۹۸۶ به شمار می‌رفت. شرکت PictureTel در سال ۱۹۸۶ با ارائه سیستم ویدئوکنفرانس ارزان‌تر خود بازار را به سلطه درآورد.

دهه ۱۹۹۰- رشد ویدئوکنفرانس

PictureTel در سال ۱۹۹۱ طی همکاری با IBM اولین سیستم ویدئوکنفرانس رایانه‌محور را با هزینه‌های نسبتاً پایین معرفی کرد. از آن زمان به بعد فصل جدیدی در کتاب صنعت ویدئوکنفرانس گشوده شد. هرچند در این زمان نیز اتاق کنفرانس مجهز مورد نیاز بود و هزینه آن بسیار بالا بود. مکینتاش (Macintosh) در سال ۱۹۹۲ CU SeeMe v0.1 را منتشر کرد که نرم‌افزار ویدئوکنفرانس برای رایانه شخصی بود. اولین نسخه این نرم‌افزار صدا را شامل نمی‌شد، اما بهترین سیستم ویدئویی در آن زمان بود. قابلیت multipoint در سال ۱۹۹۳ و امکان انتقال صوت در سال ۱۹۹۴ به این سیستم اضافه شد. اما این سیستم تنها محدود به کاربران مک بود. در سال ۱۹۹۵ CU SeeMe جدید، بعد از تغییرات زیاد توسط توسعه‌دهنده‌ها، منتشر شد که با ویندوز سازگار بود (ویندوز محبوب‌ترین سیستم‌عامل در آن زمان بود). در این دوره ویدئوکنفرانس تقریباً برای هر کس که رایانه داشت ممکن شد.

دهه ۲۰۰۰- رونق ویدئوکنفرانس

دسترسی رایگان به ویدئوکنفرانس طی دهه ۲۰۰۰ از طریق خدمات اینترنتی مثل اسکایپ و آی‌چت (iChat) ممکن شد. سامسونگ در سال ۲۰۰۰ اولین تلفن همراه ویدئویی را به بازار عرضه کرد. در همین سال اتحادیه بین‌المللی مخابرات و ‌ارتباطات (ITU-T)، H.323 v4 را منتشر کرد که به طور گسترده مورد استفاده تولیدکننده‌های ویدئوکنفرانس قرار گرفت. در سال ۲۰۰۵ شرکت لایف‌سایز (Lifesize) اولین سیستم ویدئوکنفرانس اچ‌دی خود را معرفی کرد.

فناوری‌ها و برنامه‌های دیگری نیز وارد بازار ویدئوکنفرانس شدند، مثل پروتکل SIP و پروتکل‌های شخصی نرم‌افزارمحور. همچنین استانداردهایی مثل H.264، H.265 و… ظاهر شدند.

دهه ۲۰۱۰- ویدئوکنفرانس ابرمحور و دستگاه‌های تلفن همراه

امروزه سیستم‌های متعدد و راه‌حل‌های مختلف ویدئوکنفرانس در بازار وجود دارند. ارائه‌دهندگان راه‌حل ویدئوکنفرانس، ویدئوکنفرانس را به ابر منتقل کرده‌اند که باعث می‌شود ویدئوکنفرانس ارزان‌تر باشد و استفاده از آن ساده‌تر. ابر روند جدید ویدئوکنفرانس در آینده است. کاربران و کسب و کارهای مختف در سراسر جهان می‌توانند با استفاده از خدمات ویدئوکنفرانس به ‌آسانی در جلسه‌ای در هر کجا و هر زمان حضور داشته باشند. آنها با استفاده از تلفن‌ همراه، لپ‌تاپ، آی‌پاد، رایانه و… می‌توانند دیداری رودررو با افراد مورد نظر خود داشته باشند.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz