نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 134

ویدئوکنفرانس‌ برای استارت‌آپ‌ها چه مزایایی دارد

آکواریوم مجازی کالیفرنیا

دنیل دیویتو (Daniel DiVito)، مدیر فناوری در مدرسه شلتون پابلیک، هیچ‌گاه طرفدار اتاق‌های بزرگ ویدئویی نبوده است. او می‌گوید: «تلاش برای تبدیل صدها نفر کلاس دومی به مخاطبان یک ویدئوکنفرانس خیلی خوب جواب نمی‌دهد.»

در عوض محدوده مدرسه مذکور که بیش از ۴۹۰۰ دانش‌آموز از پیش‌دبستانی تا سال دوازدهم دارد از روند جدید کنفرانس‌های ویدئویی که منعطف‌تر بوده و شامل نرم‌افزارهای ابری است استفاده می‌کند. این موضوع شامل استفاده از این ابزار در سیستم‌های دسکتاپ و گوشی‌های همراه و همچنین اتاق‌های کوچک دو، سه یا چهار نفری است که به لپ‌تاپی دارای برنامه‌های ویدئوکنفرانس مجهز می‌شود. دیویتو می‌گوید گذار از سیستم‌های فیزیکی پیچیده و هزینه‌بر به معلمان فرصت می‌دهد از مزایای کنفرانس‌های ویدئویی برای اتخاذ رویکردهایی استفاده کنند که با برنامه درسی آنها هماهنگ باشد. او می‌افزاید: «در آموزش و پرورش معلمان از فناوری استفاده نمی‌کنند مگر اینکه کار با آن راحت باشد.»

کارآفرینان و طرفداران آی‌تی مثل دیویتو در حال فهم این موضوع‌اند که یک رویکرد واحد جواب نمی‌دهد و سیستم‌های سنتی مبتنی بر اتاق‌های مخصوص دیگر جوابگوی نیازهای امروز نیستند. تحول در طراحی فضاهای کار از جمله طرح‌های باز و نیروهای کاری توزیع‌شده به استراتژی‌های منعطف‌تر نیاز دارد.

آندرو دیویس (Andrew Davis)، تحلیلگر ارشد و شریک موسسه پژوهشی وین‌هاوس، معتقد است شرکت‌هایی که سراغ سرمایه‌گذاری در اتاق‌های کنفرانس بزرگ رفته‌اند احتمالاً در مدت کوتاهی با آن سر و کار خواهند داشت و کم‌کم به سمت کنفرانس‌های ویدئویی جدید می‌روند. او با این نکته اشاره می‌کند که تمایل رو ‌به ‌افزایشی در کنفرانس‌های ویدئویی «شخصی» شکل گرفته که دیگر بر فضای فیزیکی اتاق‌ها مبتنی نیست.

این تحول توسط افرادی صورت می‌گیرد که با ویدئوها و سادگی سیستم‌های شخصی خو گرفته‌اند. در نتیجه کنفرانس‌های ویدئویی به یکی از روندهای مهم نرم‌افزاری تبدیل شده‌اند. دیویس با بیان این نکته توضیح می‌دهد که تحولی عظیم از سیستم‌های سخت‌افزاری اختصاصی برای زیرساخت‌های ویدئویی به پلتفرم‌های نرم‌افزاری که در سرورهای صنعتی کار می‌کنند در حال رخ دادن است. این «تغییردهنده بازی» به قول دیویس راه را برای کاربرد گسترده‌تر سرویس‌های ویدئوکنفرانس باز می‌کند و اقتصاد و دسترسی بهتر فناوری را متحول خواهد کرد. برخی فروشندگان بزرگ‌تر از جمله سیسکو و پلی‌کام در حال اتصال زیرساخت‌های خود به فضای ابری هستند تا شرایط ترکیبی بیشتری مهیا کنند.

دیویس می‌افزاید: «زیرساخت‌هایی که زمانی فقط از چند اتاق محدود پشتیبانی می‌کردند اکنون به هزاران مخاطب سرویس می‌دهند.»

سهولت استفاده

در منطقه قبلی‌ای که دیویتو مشغول فعالیت بوده است یک سیستم ویدئوکنفرانس ۱۵ هزار دلاری وجود داشته که کمتر مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این سناریویی مشابه در بسیاری از شرکت‌هایی است که نتوانسته‌اند به مزایای کنفرانس‌های ویدئویی دسترسی داشته باشند.
لیکن دیویتو در اینجا به دنبال ابزارهای ویدئوکنفرانسی رفته است که ویژگی آنها سادگی استفاده و خدمات سرخود است. او می‌گوید: «دنبال فناوری‌ای بودیم که به‌ سادگی روش پلاگ‌اندپلی باشد و معلمان بتوانند خودشان کنفرانس‌های ویدئویی را به‌ سادگی به ‌راه بیندازند.» در منطقه مذکور از سرویس‌های Hangouts و GoToMeeting استفاده شده است. هر کلاس به یک تخته‌سفید مجازی تعاملی و یک پروژکتور مجهز است که به سیستم دسکتاپ معلم متصل می‌شوند و این سیستم خود به یک شبکه نوری ۱۰ گیگابایتی وصل است.

معلمان با این پیکربندی استاندارد می‌توانند از مزایای ویدئوکنفرانس در هر زمان استفاده کنند. برای نمونه از طریق سرویس زمان‌بندی گوگل سال سومی‌ها می‌توانستند با یک تور مجازی به آکواریوم خلیج کالیفرنیا بروند. کارمندان این آکواریوم دوربین‌های GoPro داشتند و فعالیت‌هایشان را به ‌طور زنده برای دانش‌آموزان پخش می‌کردند، به طوری که هر دانش‌آموز می‌توانست دکمه‌ای را بزند و بلادرنگ سوالی از کارمندان بپرسد.

کریس مائدر (Chris Maeder)، مدیر ارشد مهندسی سیویل‌جیو (CivilGEO)، با بهره‌گیری از همین مفهوم سادگی، تغییرات مشابهی پدید آورده است؛ او می‌گوید شرکت‌شان که ۵۵ کارمند در سرتاسر جهان دارد از یک سیستم سخت‌افزاری ویدئویی استفاده می‌کرده است. اما بعد از اینکه این سیستم زمان زیادی از تیم آی‌تی گرفت و نیاز به دستکاری پروتکل‌ها و کدهای مختلف مشاهده شد، کابل سیستم را از برق کشید.

سیویل‌جیو اکنون بر ترکیبی از اسکایپ و GoToMeeting متکی است. برای نمونه دو اتاق کنفرانس شرکت به یک ست تلویزیونی مجهز هستند که سرویس‌های ویدئویی روی آن اجرا می‌شوند. کارمندان شرکت برای جلسات روزانه در نیودهلی از GoToMeeting استفاده می‌کنند و برای جلسات غیررسمی‌تر اسکایپ را ترجیح می‌دهند.
مائدر برای تضمین کیفیت کنفرانس‌های ویدئویی در هند سه خط اینترنت پرسرعت اختصاصی را برای بهبود تصاویر خریداری کرده است. به‌ صورتی که در طول جلسات مهم کاری اگر کیفیت یکی از خطوط افت پیدا کند سرویس به خطر دیگر منتقل می‌شود.

دیو رابینسون (Dave Robinson)، مدیر اطلاعاتی شرکت‌های لاکتون (Lockton)، نیز معتقد است سیستم‌های سخت‌افزاری سنتی نتوانسته‌اند آن‌طور که باید نیازهای کاربران را برآورده کنند. در گذشته افراد چندان با فناوری‌های ارتباطی چهره‌به‌چهره راحت نبودند و رابینسون می‌گوید به ‌عنوان مدیر فناوری با این موضوع زیاد کشتی گرفته است.

رابینسون روند تحول در شرکت را آهسته آغاز کرد و ایستگاه‌های ویدئوکنفرانس را در دفاتر مختلف شرکت نصب و راه‌اندازی کرد. از آنجا که لاکتون محصولات آوایا (Avaya) را از قبل در اختیار داشت، برای نصب سیستم جدید دیگر نیازی به ایجاد تحول در زیرساخت‌های ویدئویی نبود.

رابینسون می‌گوید: «تمایز کلیدی ما به‌ عنوان کارگزاری در یک صنعت به‌ شدت منظم افزایش روحیه کارآفرینی از طریق ارتباطات نیروهای کاری با یکدیگر است.»

از روبات‌های رووینگ تا کلاس‌های آفریقایی

با افزایش روش‌های ویدئوکنفرانس و انعطاف بیشتر فناوری بسیاری از فروشگاه‌های آی‌تی در حال کشف کاربردهای نوآورانه و مقرون‌به‌صرفه هستند.

در منطقه مدرسه شلتون متخصصان آی‌تی برای جلسات زمان‌بندی‌شده و کنفرانس‌های ویدئویی از GoToMeeting استفاده می‌کنند. وقتی یکی از مدارس ابتدایی منطقه برنده یکی از مسابقات نوشتاری شد دانش‌آموزان و معلمان این مدرسه توانستند با یکی از نویسندگان مشهور تماس مجازی زنده برقرار کنند. این دانش‌آموزان قادر بودند با یک لپ‌تاپ و پروژکتور در سالن نمایش با نویسنده ارتباطی بلادرنگ داشته باشند.

اعضای هیات علمی و مدیران از کنفرانس‌های ویدئویی برای توسعه حرفه‌ای و همچنین صرفه‌جویی در زمان سفر بین مدارس استفاده می‌کنند. دیویتو قصد دارد از کارت‌های Chromebook برای آموزش‌های گروهی کوچک مثل همکاری با خواهری در آفریقا نیز استفاده کند.

او می‌گوید: «من می‌خواهم کنفرانس‌های ویدئویی نه تنها مبتنی بر فعالیت‌های کلاسی باشند بلکه برای سه یا چهار دانش‌آموز یا سطوح فردی نیز استفاده شوند.»

در همین حال سیویل‌جیو راهی نامعمول برای استفاده از مزایای کنفرانس‌های ویدئویی یافته است: فضای کاری آنها طوری طراحی شده که کارمندان می‌توانند همکاران‌شان را در صورت حضور داشتن برای ویدئوکنفرانس ببینند. کارکنان همچنین می‌توانند به سیستم Double Robotics وارد شوند؛ این سیستم از راه ‌دور روباتی را کنترل می‌کند که اسکایپ را راه انداخته و وارد اتاق فردی می‌شود که باید در جلسه حضور پیدا کند.

مائدر می‌گوید: «مهندسان به ‌راحتی می‌توانند بفهمند کدام همکارشان در حال فعالیت است و در صورت نیاز به کمک آنها را راهنمایی کنند.»

رویکردهای متفاوت برای تیم‌های کوچک

توانمندسازی تیم‌های کوچک بابت مشارکت بیشتر رانش اصلی برای بسط کنفرانس‌های ویدئویی در هون هیل برندز (Heaven Hill Brands) است. بریتنی کاپیتو (Brittany Capito) از مدیران برندسازی ارشد این شرکت در سه زمینه از کنفرانس‌های ویدئویی استفاده می‌کند: مشارکت میان کارمندان در سایت‌های مختلف، همکاری با شرکای تجاری و اتصال و مشارکت با ۵۰ مدیر فروشی که اغلب‌شان در دفاتر خارج از دفتر مرکزی کار می‌کنند.

این شرکت از ترکیبی از سیستم‌های اتاق کنفرانس و اتاق‌های کابینی مجهز به دسکتاپ استفاده می‌کند. با افزایش سازگاری این سیستم‌ها، بزرگ‌ترین چالش این شرکت شکستن تابوی کاربران در شرکت در اتاق‌های کنفرانسی است. کاپیتو می‌گوید شرکت تصمیمی آگاهانه مبنی بر استفاده از فناوری‌های نوین گرفته و در عین حال نمی‌خواهد زمان و مسئولیت سیستم‌های قدیمی را داشته باشد.

در شرکت لاک‌تون نیز رابینسون کارت‌های موبایلی مخصوصی برای گروه‌های کوچک در نظر گرفته که می‌توانند در اتاق‌های کوچک با آنها به یکدیگر متصل شوند. او قصد دارد با سیستم موبایلی Scopia در آینده‌ای نزدیک کار را ادامه دهد و آن را امتحان کند. هرچند هنوز این سیستم‌ها کاملاً جا نیفتاده‌اند، رابینسون در حال اندازه‌گیری ارزش‌هایی است که این فناوری برای شرکت به‌ ارمغان می‌آورد.

او می‌گوید: «ما باید مطمئن شویم که تجربه به رشد افراد کمک کرده و تاثیر مثبتی بر کسب‌وکارمان داشته است.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz