نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 133

مشکل توییتر سرمایه‌گذاران هستند نه راهبرد تجاری

آرزوهای دور و دراز

مشکلات توییتر بر کسی پوشیده نیست اما اکنون که جک دورسی بار دیگر به سمت مدیرعاملی این شرکت برگشته است، منتقدان با اشتیاق منتظر تغییر جهت حرکت شرکت هستند. به گفته آنها توییتر نیاز به تغییر راهبرد، تغییر محصول و حتی انجام «تغییرات دردناک» یا همان اخراج نیرو دارد. اما توصیه من به توییتر این است: من گفته این منتقدان را نمی‌پذیرم. نه به این معنی که توییتر مشکلی ندارد. شاید محصول نیاز به بهینه‌سازی داشته باشد زیرا در صورت جذب کاربران موردی، می‌تواند تاثیری بهتر از اکنون داشته باشد. باید بخش بازاریابی را ترغیب به خرید تبلیغات بیشتر کنیم و بپذیریم که ساختار شرکتی توییتر تا حدی بیش از حد شلوغ است.

اما تمامی این تغییرات هم نمی‌تواند یک راهبرد فوری برای بحران باشد. توییتر صرفاً دچار درد معمولی رشد شده است. نهایتاً این شرکت با خدماتی بسیار محبوب و محصول منحصربه‌فرد باقی خواهد ماند. توییتر نتوانسته است سود مورد انتظار سرمایه‌گذاران را تامین کند اما با این وجود درآمد دو میلیارد دلاری آن رشد خوبی را نشان می‌دهد.
مشکل توییتر نه در عملکرد، که در آرزوهای نامتناسب سرمایه‌گذاران آن است. این شرکت پیش از بلوغ کامل تجارت خود، سهامش را به صورت عمومی عرضه کرد. زمان تعیینی برای این عرضه تا حد زیادی متاثر از این ترس بود که بازار بورس، با توجه به فراگیر شدن خرید سهام در آن زمان، ممکن است هر لحظه دچار تغییری آنی شود. همچنین سرمایه‌گذاران متعدد این شرکت به دنبال نقد کردن سهام خود در کوتاه‌ترین مدت ممکن بودند. در مقابل، شرکت‌هایی مانند لینکدین و فیس‌بوک زمانی سهام خود را به صورت عمومی عرضه کردند که منابع درآمدی‌شان کاملاً جاافتاده بود. به همین دلیل است که آنها توانستند درآمدهای رضایت‌بخشی برای سهامداران خود به ارمغان آورند.
در دوره‌ای که توییتر رو به رشد است، مدیران این شرکت نیازی به یک ماجراجویی تازه برای برهم زدن شرایط ندارند. بلکه باید روی تغییرات کوچک‌تر در زمینه محصول و مدل تجاری کار کنند.
یک مشکل آن است که وقتی کاربران روی «ترندهای توصیه‌شده» توییتر کلیک می‌کنند ممکن است توییت‌های منفی درباره محصول تبلیغ‌شده دریافت کنند. این مساله احتمالاً باعث عصبانیت بازاریاب‌هایی می‌شود که پول هنگفتی برای آن تبلیغ پرداخته‌اند. اما این‌ مشکلات به سادگی برطرف می‌شوند – و پس از اصلاح توییتر را قادر به درآمدی بسیار بیشتر می‌کنند. ارزش توییتر امروزه به همان میزان سال ۲۰۰۹ است: این پلتفرم یک رویکرد بهینه و حداقل‌گرا را در زمینه رسانه‌های اجتماعی عرضه می‌کند. تقلید از آن ساده نیست. صرف عرضه محصولی با محدودیت ۱۳۵ کاراکتر نمی‌تواند مشکلی برای برتری توییتر به وجود آورد.
این مساله می‌تواند تضمینی برای رشد توییتر یا حداقل ثبات آن باشد. از آنجا که این شرکت می‌تواند کاربران بیشتری را جذب کند، پول‌سازی در بلندمدت آسان خواهد بود. در عصر دیجیتال کنونی، ارزش بالایی دارد. بازاریاب‌ها حاضرند برای جلب توجه هر فرد قیمت بالایی بپردازند.
طی دورانی که توییتر در حال محکم کردن جای پای خود است، احتمالاً قیمت سهام آن با نوسان مواجه می‌شود و درآمد آن نیز رو به کاهش خواهد رفت. اما ایرادی ندارد. سهام توییتر زمانی بیشترین ارزش را دارد که خریداری و برای سه تا پنج سال بعد پس‌انداز شود – دقیقاً مانند یک دبه ترشی هفت‌ساله

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz