نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 حقوق فناوری حقوق فناوری صفحه 93

نگاهی به مقررات جدید روزنامه نیویورک تایمز

۱۰ توصیه برای فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز جمعه، ۱۳ اکتبر برابر با ۲۱ مهر، اعلام کرد سیاست روزنامه در خصوص استفاده کارکنانش از شبکه‌های اجتماعی را توسعه داده و به‌روزرسانی کرده است. رویکرد این سیاست‌گذار برجسته‌سازی اهمیت حضور نیوریورک تایمز و کارکناش در شبکه‌های اجتماعی و نقش این شبکه‌ها در روزنامه‌نگاری امروز است تا از سه کارکرد این شبکه‌ها استفاده شود: نخست اینکه این شبکه‌ها بتوانند نقش یک منبع خبری را بازی کنند، دوم اینکه بتوانند مخاطب جذب کنند و سوم اینکه بتوانند از ظرفیت شهروندخبرنگارها برای تولید خبر و گزارش بهره‌مند شوند. اما در عین حال قرار است از روزنامه‌نگاران خواسته شود با دقت بیشتری به اعلام نظر در این شبکه‌ها بپردازند و درباره موضوعاتی که نیویورک تایمز آن را پوشش خواهد داد سوگیری نکنند.

نیویورک تایمز گفته در راستای شفافیت بیشتر متن این سیاست‌گذاری را منتشر می‌کند و همچنین از خوانندگانش خواسته در مورد آن نظر بدهند.

قبل از اینکه وارد محتوای این سیاست‌گذاری شویم خوب است این را هم بدانید که به‌روزرسانی این سیاست‌گذاری نیز با استفاده از ظرفیت خبرنگارهای خود این روزنامه بوده است؛ یعنی روزنامه از خبرنگاران فعال خود در این شبکه‌ها خواسته تا بازخوردهایی درباره کار خود به مدیران اعمال کنند و در نهایت آنها نیز ویراستار و توسعه‌دهنده مقررات روزنامه برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی باشند. در ادامه پرونده کدهای رفتاری، این کد رفتاری تازه تدوین‌شده برای رسانه‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

اصول کلیدی این سیاست‌گذاری به این شرح است:

۱٫ روزنامه‌نگارانی که برای تایمز کار می‌کنند نباید در پست‌های شبکه‌های اجتماعی نظراتی را بیان کنند که متضمن طرفداری از یک حزب یا گروه سیاسی یا حتی سوژه خبری باشد، نباید مشوق برخی از نظرات سیاسی باشد، نباید متضمن طرفداری از کاندیداها باشد، نباید کامنت‌های توهین‌آمیز پای پست دیگران بگذارند یا هر کار دیگری را انجام دهند که اعتبار روزنامه‌نگارانه نیویورک تایمز را از بین ببرد. دوباره تاکید شده که روزنامه‌نگاران باید به طور خاص این موضوع را در ذهن داشته باشند که دو طرف یک موضوع را که نیویورک تایمز آن را پوشش ‌می‌دهد به صورت بی‌طرفانه پوشش دهند. این قاعده برای هر روزنامه‌نگار در هر بخش از روزنامه لازم‌الاجراست، حتی روزنامه‌نگارانی که در زمینه دولت و سیاست فعالیت نمی‌کنند.

پیتر بیکر، خبرنگار کاخ سفید این روزنامه، می‌گوید: «مهم است که در نظر داشته باشید توییت‌ها درباره رئیس‌جمهور ترامپ توسط خوانندگان و ادیتورهای ما به عنوان بیانیه‌ای از طرف نیویورک تایمز در جایگاه یک موسسه شناخته می‌شود؛ حتی اگر آن را کسانی پست کرده باشند که مسائل مربوط به دولت یا کاخ سفید را پوشش نمی‌دهند. باید گفت کاخ سفید در این زمینه هیچ تفکیکی قائل نیست. در این محیط پر از اتهام بهتر است همه ما با هم باشیم و مانند هم عمل کنیم.»

۲٫ ما تمام اشکال فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را ذیل این مقررات می‌دانیم. ممکن است شما صفحه فیس‌بوک یا فید توییتر، اینستاگرام، اسنپ‌چت یا شبکه‌های اجتماعی دیگر را محیط‌های خصوصی بدانید؛ بی توجه به اینکه به هر حال شما را با نام روزنامه نیوروک تایمز می‌شناسند، اما در حقیقت باید این را بدانید که هر چیزی که ما در این محیط پست می‌کنیم یا حتی لایک می‌کنیم حدی از عمومی بودن را دارد و هر چیزی که به صورت عمومی انجام دهیم با نیویورک تایمز گره خورده است.

نیک کانفس، خبرنگار سیاسی روزنامه، می‌گوید: «واقعیت این است که حساب کاربری توییتر من یک حساب کاربری نیویورک تایمز است. تایمز آن را کنترل نمی‌کند ولی تایمز مسئول چیزی است که در آن اتفاق می‌افتد. به علاوه خواننده معمولی، خوب و بد حساب‌های اجتماعی مرا به پای پلتفرم‌های دیجیتالی تایمز می‌نویسد. من فکر می‌کنم همه ما در تایمز نیاز داریم این قواعد را به عنوان هزینه کار برای یک موسسه رسانه‌ای مهم بپذیریم (و به طور منصفانه این موضوع را در نظر داشته باشیم که میزان تاثیر و تعداد خواننده حساب کاربری توییتر من به طور عمده به این خاطر است که خبرنگار نیویورک تایمز هستم).»
در یک توصیه مشابه ما عملاً روزنامه‌نگاران‌مان را از انجام هر کاری در رسانه‌های اجتماعی که ممکن است منجر به شکایت مشتریان شود منع می‌کنیم. در حالی که ممکن است در ذهن‌تان این باشد که شما یک خط مشی مشروع دارید اما باید این توجه ویژه را به محتوای منتشرشده داشته باشید، چرا که به هر حال یک ادیتور یا گزارشگر تایمز هستید و شکایت از شما بر وجهه نیویورک تایمز هم موثر است.

۳٫ از پیوستن به گروه‌های مخفیانه یا خصوصی در فیس‌بوک و پلتفرم‌های دیگر که ممکن است به معنای حمایت‌ از یک گروه باشد بپرهیزید. همچنین باید از ثبت‌نام کردن در برنامه‌ها و تجمعات حزبی در رسانه‌های اجتماعی منصرف شوید. اگر برای اهداف خبری به این گروه‌ها متصل شدید، لطفاً درباره آن چیزی که پست می‌کنید به اندازه کافی دقت کنید.

۴٫ باید با دیگران نیز در رسانه‌های اجتماعی به خوبی رفتار کنید. اگر یک خواننده سوالی از شما بپرسد یا از کار یا پست‌های شما در رسانه‌های اجتماعی انتقاد کند و شما بخواهید به آن پاسخ دهید، باید با تفکر این کار را انجام دهید. در نظر داشته باشید که نباید فرض کنید آن شخص به درستی کار شما را نخوانده است و او را متهم کنید.

اگر این انتقاد با لحن هجومی یا نامتناسب باشد، شاید بهترین راه این باشد که از پاسخ دادن اجتناب کنید. ما همچنین از حق شما برای میوت یا بلاک کردن افراد در رسانه‌های اجتماعی حمایت می‌کنیم، اما در مقابل کسانی که شما را تهدید می‌کنند یا آزار می‌دهند چنین کاری کنید نه کسانی که صرفاً از چیزی که شما گزارش داده‌اید انتقاد کرده‌اند.

روکمینی کالیماچی می‌گوید: «عادت داشتم خیلی ناراحت شوم و به اذیت و آزارها پاسخ بدهم که واقعاً شرایط را بدتر می‌کرد. چیزی که نهایتاً کشف کردم این بود که اگر این افراد آزاررسان را بلاک کنم، می‌توانم این جریان را کنترل کنم و همین اتفاق هم افتاد. فکر می‌کنم به دلیل اینکه مردمی که به این شیوه با زنان سخن می‌گویند به طور عمومی توسط دیگران دنبال می‌شوند و دنبال‌کنندگان نیز زبان تند و کثیف آنها را طبیعی می‌دانند چنین اتفاقاتی همیشه روی می‌دهد؛ با بلاک کردن هر کسی که از الفاظ زشت استفاده می‌کند قادرم این راه ارتباطی را نگه دارم. من فکر می‌کنم این به خصوص به عنوان یک استراتژی برای زنان مهم است: زمانی که مردم فکر می‌کنند الگوهای رفتاری تجاوزگونه راهی خوب برای پاسخ به داستانی است که یک نویسنده زن نیویورک تایمز برایشان روایت می‌کند و آن را نمی‌پسندند.
اگر در شبکه‌های اجتماعی توسط فردی تهدید شوید لطفاً مقام مسئول مافوق خود را به سرعت باخبر کنید. نیویورک تایمز سیاست‌گذاری‌های خاصی برای محافظت از خبرنگاران خود دارد.
۵٫ ما به ارزش شبکه‌های اجتماعی در فراهم آوردن امکان پوشش زنده و به‌روزرسانی‌های زنده از وقایعی که هم‌اکنون در حال انجام است واقفیم، اما ممکن است زمان‌هایی باشد که ما ترجیح دهیم روزنامه‌نگاران‌مان ابتدا روی پلتفرم‌های دیجیتالی خودمان وقت بگذارند.

ما به طور عمومی می‌خواهیم که خبرهای اختصاصی را ابتدا روی پلتفرم خودمان منتشر کنیم نه رسانه‌های اجتماعی. اما در اینجا ممکن است مواقعی نیز پیش آید که سیاست بر انتشار نخست مطالب روی رسانه‌های اجتماعی باشد. در این مواقع برای راهنمایی با سوپروایزر خود صحبت کنید.

۶٫ شفاف باشید. اگر به اشتباه توییتی کردید یا چیزی نامناسب در شبکه اجتماعی قرار دادید و می‌خواهید آن را پاک کنید، حتماً در توییت بعدی و طی کوتاه‌ترین زمان دیگران را از پاک کردن آن توییت مطلع کنید. لطفاً در این موارد از سیاست پاک کردن مطالب در شبکه‌های اجتماعی که مربوط به خود روزنامه است پیروی کنید.

۷٫ اگر قرار است به دیگر منابع رفرنس بدهید، تلاش کنید مجموعه متنوعی از دیدگاه‌ها را پوشش دهید. اشتراک‌گذاری دسته‌ای از اخبار، نظرات یا حتی مطالب فکاهی از دیگران معمولاً خوب است، اما اگر به طور مداوم صرفاً به یک گروه خاص ارجاع داده شود می‌تواند این اثر را در مخاطب شما بگذارد که لابد بی‌طرفی خود را از دست داده‌اید.

۸٫ زمانی که می‌خواهید روایت‌های حساس از دیگر نهادها ارائه کنید، آن هم در حالی که تایمز هنوز این مسائل را تایید نکرده است، از هشدار استفاده کنید. در برخی موارد بازنشر توییتی درباره یک ماجرا از رسانه‌ای دیگر توسط خبرنگار نیویروک تایمز ریپورتر به عنوان تایید این مطلب از سوی تایمز تعبیر می‌شود که این موضوع صحیح نیست.

۹٫ ما از روزنامه‌نگاران‌مان می‌خواهیم احساس کنند می‌توانند در شبکه اجتماعی تجربه گزارشگری مولتی‌مدیا و با استایل‌های مختلف داشته باشند، مخصوصاً وقتی این تجربه‌ها باعث شود انواع جدید گزارش‌نویسی وارد پلتفرم تایمز شود.

مارگارت سانجر کاتز، خبرنگار داخلی نیویورک تایمز، می‌گوید: «بخشی از مساله جالب درباره دیگر پلتفرم‌ها این است که آنها به لحاظ لحن و قاب‌بندی قدری با صفحات مقالات نیویورک تایمز تفاوت دارند. شما می‌توانید سوالاتی درباره چیزهایی بپرسید که نمی‌دانید، می‌توانید کمی جک بگویید، اظهار تعجب کنید، کار دیگران را به اشتراک بگذارید و… بخشی از دلیل اینکه من توییتر را مفید دیدم و احساس کردم ارزشش را دارد وقت خود را روی آن بگذارم این است که توییتر برای شرکت در مکالمات با متخصصان و خوانندگان و آزمایش کردن ایده‌ها در مسیری غیررسمی‌تر و البته با اطمینانی‌ کمتر نسبت به آنچه در سایت دیده می‌شود به کار می‌آید (او البته می‌گوید همواره می‌دانستم هر توییت من می‌‌تواند به اینجا ختم شود که بگویند این بیانیه‌ای از طرف یک گزارشگر نیویورک تایمز است).»
البته تاکید بر این مساله شایسته است که اینکه روزنامه‌نگاران ما می‌توانند چیزهای جدیدی از لحاظ فرمی در رسانه‌های اجتماعی امتحان کنند بدین معنا نیست که آنها مجوزی برای تغییر مسیر به سمت سردبیری کردن یا نظر دادن درباره یک مساله دارند.

۱۰٫ اگر همچنان درباره چیزهایی که باید بارگذاری کنید مطمئن نیستید و همچنان نمی‌دانید که یک پست در رسانه اجتماعی با استانداردهای نیویورک تایمز مطابق است یا نه، از خودتان این سوالات را بپرسید:

۱- آیا شما موضع مشابهی را در یک مقاله در پلتفرم‌های نیویورک تایمز بیان می‌کنید؟

۲- آیا کسی که پست‌تان را می‌خواند زمینه‌ای برای رسیدن به این باور دارد که شما در یک موضوع خاص بی‌طرف نیستید؟

۳- اگر خوانندگان پست شما را ببینند و بدانند که یکی از روزنامه‌نگاران نیویورک تایمز هستید، آیا این باعث خواهد شد که روی پوشش بی‌طرفانه و عادلانه نیویورک تایمز تاثیر بگذارد؟

۴- آیا پست شما در این شبکه اجتماعی مانع از آن خواهد شد که همکاران‌تان به صورت موثری کار خود را انجام دهند؟

۵- اگر فردی نگاهی به فید رسانه اجتماعی شما من‌جمله لینک‌ها و ری‌توییت‌ها بیندازد، به این شک خواهد کرد که آیا شما می‌توانید موضوعات خبری را به صورت منصفانه و با بی‌طرفی پوشش دهید؟

مگی هابرمان، خبرنگار کاخ سفید، می‌گوید: «قبل از اینکه چیزی را پست کنید از خود بپرسید آیا این چیزی است که باید بگویم؟ آیا این چیزی است که من باید بگویم و آیا این چیزی است که باید الآن بگویم؟ اگر به هر کدام از این سه پرسش جواب ندادید، بهتر است عجله نکنید.»

مثل همیشه در صورتی که مطمئن نیستید لطفاً با مقام مسئول مافوق خود یا دیگر مدیران اتاق خبر درباره رویه‌های مربوط به رسانه‌های اجتماعی مشورت کنید. به علاوه‌ی راهنمای مربوط به رسانه‌های اجتماعی، کارمندان روزنامه باید با راهنمای اخلاق روزنامه‌نگاری اتاق خبر که در اینجا نیز اعمال می‌شود خود را مطابقت دهند.

و سرانجام همان‌طور که می‌بینید ما تلاش کردیم در اینجا تعادلی برقرار کنیم. ما می‌خواهیم اتاق خبرمان از فرصت رسانه‌های اجتماعی نهایت بهره را ببرند تا به ما این فرصت را بدهد که به خوانندگان، شنوندگان و بینندگان متصل شویم و بتوانیم نیویورک تایمز را به همه‌جا توسعه دهیم. اما همچنین امید داریم که روزنامه‌نگاران ما این راهنما در مورد رسانه‌های اجتماعی و به خصوص آمارهایی که ما از همکاران‌مان می‌گیریم را در نظر داشته باشند و بدانند که برای مشارکت در این پلتفرم‌ها باید این‌گونه رفتار کنیم

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz