نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 راه‌حل محصول ماه صفحه 107

بررسی چهار مدل از ساعت‌های هوشمند بازار

جامه نمایش بر مچ دست

شگفت‌آور نیست که بگوییم موبایل‌ دیگر به مثابه یکی از اعضای بدن ما و جزء لاینفک زندگی ما شده‌ است. ما بسیاری از کارهایمان را به وسیله این دستگاه‌ها انجام می‌دهیم و در زندگی روزمره، شغل یا ارتباطات‌مان بسیار به آنها وابسته‌ایم. اغلب ما بیش از چند دقیقه از موبایل‌مان دور نمی‌مانیم و باز هم تلاش می‌کنیم بیشتر به آن نزدیک شویم. ابزارهای پوشیدنی هوشمند برون‌داد چنین وابستگی و طرز فکری هستند و به شکل‌های مختلف تلاش کرده‌اند جنبه‌های بیشتری از زندگی ما را زیر پوشش خود بگیرند و حتی یک لحظه هم عقب نمانند. به نظر می‌رسد پیشروترین ابزار هوشمند پوشیدنی در حال حاضر ساعت‌های هوشمند باشند. اما اگر چیز زیادی درباره خوبی‌ها و دردسرهای استفاده از ساعت هوشمند نمی‌دانید، به خواندن ادامه بدهید؛ چرا که این بار یک تجربه عینی فردی از استفاده از چهار ساعت هوشمند معروف بازار را فراهم کرده‌ایم تا از سردرگمی و باید و نبایدهای این ابزارها رهایی پیدا کنید.

نکته اولی که باید به آن اشاره کنیم این است که این ساعت‌ها برای افراد زیادی بسیار کارآمد هستند. غیر از قشر جوان خوره تکنولوژی که علاقه دارند از ابزار جدید و مدرن استفاده کنند، بسیاری از مدیران و افراد پرمشغله‌ای که باید در جریان اطلاعات و در دسترس افراد باشند هم علاقه‌مندند از این گجت‌های پوشیدنی بهره‌مند شوند. این ساعت‌ها به افراد اجازه می‌دهند بدون در دست داشتن تلفن همراه از نوتیفیکیشن‌هایی مانند پیامک و ایمیل مطلع شوند، ضمن اینکه تماس‌ها هم از دست نمی‌روند. اما دلایل عمومی‌تری هم برای خرید ساعت هوشمند وجود دارد که بسیار وسوسه‌کننده هستند.
ساعت‌های هوشمند می‌توانند به سلامت زندگی ما کمک کنند. بیشتر ساعت‌های هوشمند حسگر‌های ضربان قلب دارند که می‌توانند وضعیت سلامتی و میزان فعالیت روزانه را با دقتی بیش از آنچه انتظار داریم برآورد کنند و مسافت پیموده‌شده، تعداد قدم‌ها و میزان کالری سوزانده‌شده و حتی ساعات خواب عمیق را نیز اندازه بگیرند. همچنین با کمک این ساعت‌ها می‌توان پخش موسیقی را هم کنترل و از روی مچ دست صدای موسیقی را کم و زیاد کرد یا موسیقی در حال پخش را تغییر داد. اپلیکیشن‌های روی این دستگاه‌ها هم بسیار کاربردی هستند و هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود. اپلیکیشنی مثل گوگل مپ می‌تواند هنگام دویدن بسیار مفید باشد. از نظر پوشش و مد نیز این ساعت‌ها می‌توانند با تغییر زمینه و صفحه متناسب با لباس شما تغییر کنند، این تغییر تنها به رنگ محدود نمی‌شود و به غیر از بندهای رنگی و چرمی و فلزی که مناسب افراد و سلیقه‌های متنوع است، صفحه ‌ساعت‌ها هم بسیار متنوع هستند و می‌توانند عکس‌های مورد علاقه شما را در پس‌زمینه قرار دهند.
همچنین اگر به محیط‌های مختلفی رفت و آمد دارید که به هر دلیلی امکان استفاده از تلفن همراه در آنها فراهم نیست، این ساعت‌ها به شما کمک می‌کنند که بدانید چه پیام‌هایی دریافت کرده‌اید و چه کسانی می‌خواهند با شما تماس بگیرند. در برخی از مدل‌ها حتی می‌توانید به تماس‌های خود پاسخ هم بدهید و مکالمات کوتاهی داشته‌ باشید. اگر تلفن همراه‌تان را گم می‌کنید و مدام از دیگران می‌خواهید با شما تماس بگیرند تا آن را پیدا کنید، با یک ساعت هوشمند دیگر نیازی به این کار نخواهید داشت. روی بیشتر این ساعت‌ها یک اپلیکیشن وجود دارد که به کمک آن تلفن‌ شما بدون توجه به قرار گرفتن در حالت بی‌صدا یا غیر از آن، به صدا درمی‌آید و می‌توانید آن را بیابید یا دست‌کم مطمئن شوید که تلفن در کیف‌تان است.

با وجود این ساعت‌ها به زدن کد تلفن همراه یا لمس سنسور اثر انگشت برای باز کردن صفحه نیازی ندارید و با تنظیم تلفن می‌توانید کاری کنید که تلفن همراه در مجاورت ساعت به طور خودکار باز شود. این ویژگی واقعاً یاری‌رسان و راحت است و شما را از وارد کردن هرباره کد یا پترن خلاص می‌کند. در صورتی که با ساعت روی مچ‌تان از گوشی‌تان دور باشید گوشی برای باز شدن از شما کد خواهد خواست و امنیت‌تان به خطر نخواهد افتاد، همچنین اجازه نخواهد داد دیگران هر بار که کد را وارد می‌کنید، آن را یاد بگیرند.
اما اجازه دهید با همه هنرهایی که گفتیم چند عیب را هم بگوییم، به هر حال هیچ‌چیز در این دنیا خوب یا بد مطلق نیست. پیش از آنکه تصمیم به خرید یک ساعت هوشمند بگیرید به جنبه‌های منفی آن نیز فکر کنید. پیش از هر چیز شارژ این دستگاه‌ها مساله‌ساز است. تصور کنید برای مدتی امکان شارژ کردن موبایل و ساعت خود را، مثلاً در سفر، نداشته باشید و هر دو این وسایل خاموش شوند؛ آن وقت حتی زمان را هم از دست خواهید داد. نکته دیگر در مورد شارژ اینکه هیچ کدام از ساعت‌هایی که در این شماره بررسی کرده‌ایم با شارژرهای موبایل شارژ نمی‌شوند و هر کدام شارژر مخصوص خود را دارند، پس هر جا که می‌روید باید شارژر را هم با خود ببرید چون این ساعت‌ها باید هر شب شارژ شوند.
به غیر از مشکل شارژر، به طور کلی ما آن‌قدر به گجت‌هایمان وابسته هستیم که چند دقیقه دوری از آنها و در دسترس نبودن دائمی می‌تواند برای بسیاری یک توفیق اجباری باشد. گفته می‌شود تلفن‌ همراه یک وسیله استرس‌زاست و این ساعت‌ها حتی اجازه نمی‌دهند شما همان مدت کوتاه را هم از آنها دور و بی‌خبر بمانید.
اما در نهایت سبک و سنگین که کنیم، به این واقعیت می‌رسیم که دنیای امروز دنیای وابستگی به فناوری و جریان اطلاعات است. بسیاری از ما نه می‌خواهیم و نه می‌توانیم از این پدیده دوری بجوییم و همرنگ جماعت نباشیم، پس اگر دلایل کافی برای خرید این ابزار را در این نوشته پیدا می‌کنید و مشکلی با ارتباط بیش از حد ندارید، شاید بد نباشد که دست به کاری نو بزنید!

قاب دوار

اولین باری که با چیزی به نام ساعت هوشمند آشنا شدم وقتی بود که قرار شد ساعت هوشمند سامسونگ gears2 را بررسی کنم. تجربه استفاده از این ساعت آن‌قدر برایم جالب بود که به سختی از آن دل کندم! شاید این «عشق اول» باعث می‌شود همه چیز را با این ساعت هوشمند جالب مقایسه کنم. مدل جدید این ساعت یعنی gears3 هم به تازگی وارد بازار شده که از مدل قبلی کمی بزرگ‌تر و سنگین‌تر است. این ساعت زیبا و گرد که یک امکان جالب هم دارد و شرکت تولیدکننده نیز مانور زیادی روی آن می‌دهد. قاب دور صفحه ساعت می‌تواند بچرخد و صفحه را اسکرول کند. این ویژگی وقتی شما با یک صفحه کوچک روی مچ دست مواجه هستید، خیلی بیش از آنچه تصور می‌کنید به کارتان خواهد آمد. اگر بخواهید از ظاهر و سر و شکل این دستگاه بشنوید، باید بگویم به سختی می‌توان ایرادی دز آن پیدا کرد، صفحه ساعت گرد است و اندازه و وزن مناسبی دارد، روی مچ‌های بزرگ مردانه یا ظریف زنانه به راحتی قرار می‌گیرد و کالا مانند یک ساعت معمولی زیبا به نظر می‌رسد. بند پلاستیکی بسیار زیبا و جوان‌پسندی هم دارد که در بیشتر تبلیغات استفاده شده اما برای افرادی با سلیقه متفاوت هم یک بند چرمی زیبا و کلاسیک عرضه شده است. این بندها بسیار راحت قابل تعویض هستند. در قسمت کناری سمت راست دو دکمه قرار گرفته که دکمه پایینی به عنوان دکمه منوی اصلی به کار می‌رود و دکمه بالایی معمولاً به عنوان دکمه برگشت استفاده می‌شود. صفحه‌نمایش لمسی بسیار سریع و رنگ‌های آن زیبا و جذاب است و زیر نور آفتاب هم هیچ مشکلی برای دیدن ایجاد نمی‌کند. این ساعت به گونه‌ای طراحی شده که وقتی دست‌تان را بالا می‌آورید، به طور خودکار روشن می‌شود اما طبق تجربه این ویژگی شامل همه زوایای بالا آوردن دست نمی‌شود؛ زیاد سخت نگیریم!
سامسونگgears3 ضد آب، ضد گرد و غبار و با دستگاه‌های دیگر اندرویدی هم سازگار است اما اگر کاربر اپل هستید باید دور این ساعت هوشمند کارآمد را خط بکشید. البته به خاطر داشته باشید که بند چرمی در مقابل آب مقاوم نیست. از خود این ساعت با میکروفنی که در آن کار گذاشته شده، می‌توانید دستور صوتی به آن بدهید و مثلاً به زبان انگلیسی، از ساعت بخواهید سر ساعت مشخصی شما را از خواب بیدار کند. حالا که از آلارم صحبت کردیم باید به این نکته هم اشاره کنیم که لرزش دستگاه کمی از حد معمول ضعیف‌تر است و اگر خواب سنگینی دارید روی آن حساب نکنید! از روی این ساعت می‌توانید به پیام‌های خود با یک کیبورد کوچک پاسخ دهید یا از همان روش آسان‌تر یعنی دستور صوتی استفاده کنید. لازم نیست حتماً از طریق بلوتوث به گوشی متصل شوید، این ساعت می‌تواند به وای‌فای هم متصل شود و ارتباط بگیرد. این ساعت همچنین تپش قلب، گام‌ها و ساعات خواب را پایش می‌کند. جالب اینجاست که سنسور ضربان قلب این ساعت دقت بالایی دارد و کاربر می‌تواند نوع فعالیت خود را مانند پیاده‌روی، دویدن و دوچرخه‌سواری، برای ساعت تعریف کند. اپلیکیشن سلامتی به کاربر در ساعات مختلف یادآوری می‌کند که تحرک داشته باشد و هنگامی که به هدف تعیین‌شده برای یک روز، مثلاً پنج هزار قدم، برسد با لرزش اعلام می‌کند که برای امروز کافی است. به علاوه یادآوری می‌کند که باید چند لیوان آب بنوشید یا چند فنجان قهوه نوشیده‌اید.

سنگین و رنگین

هواوی دیگر آن هواوی سابق نیست! اگر هنوز هم به شوخی‌های قدیمی در مورد چینی بودن و ارزان‌قیمت بودن محصولات هواوی می‌خندید، بهتر است دوباره نگاه کنید. هواوی دیگر یک برند ارزان‌قیمت حاشیه‌نشین نیست، دست‌کم با ساعتی که در این وانفسای پوشیدنی‌ها عرضه کرده، نباید این‌طور فرض کنیم. اگر بخواهید به کسی که کاربر اندروید یا حتی iOS است ساعت هوشمند هدیه بدهید، این ساعت می‌تواند گزینه خوبی باشد چون علاوه بر ویژگی‌های خود ساعت بسته‌بندی آن نیز بسیار شکیل و زیباست. رنگ بسته هم زیباست و بسیار با‌کیفیت ساخته شده. اما بعد از باز کردن بسته‌بندی جذاب ویژگی‌های جالب بیشتری در انتظار شماست. ساعت زیبا روی یک بالش کوچک در یک جعبه چهارتکه‌ای قرار گرفته و زیر ساعت دفترچه راهنما و شارژر بسیار متناسب و مرتب قرار داده شده‌اند، خود ساعت در رنگ‌های سیاه، طلایی و نقره‌ای ارائه شده که هر یک به طرز خاصی زیبا هستند.
ظاهر ساعت کمی بزرگ و ضخامت آن زیاد است، کمی بیشتر از یک ساعت معمولی، و به همین دلیل احتمالاً برای دست‌های کوچک کمی بزرگ به نظر خواهد آمد. وزن ساعت هم با وجود بند فلزی کمی سنگین به نظر می‌رسد هرچند بند چرمی نیز موجود است. اما صفحه ساعت و رابط کاربری آن زیبا و هنگام استفاده بسیار راحت است. نوشته‌های ساعت به راحتی خوانده می‌شوند. این ساعت با گوشی‌های آی‌فون به راحتی هماهنگ می‌شود و عملکرد سریع و خوبی دارد. در قسمت بالایی سمت راست یک دکمه وجود دارد که عملکرد خوب ساعت باعث می‌شود زیاد به آن کاری نداشته باشید.

شارژر این دستگاه هم مثل سامسونگ بدون سیم است اما باید این ساعت را در جای تعیین‌شده قرار دهید تا درست در جای خود قرار گیرد. این شارژر یک دایره کوچک‌تر از ساعت است که به پشت ساعت می‌چسبد. شارژ ساعت هواوی بسیار سریع انجام می‌شود و کمی بیشتر از یک ساعت طول می‌کشد تا باتری پر شود و دوام آن هم با توجه به کوچک بودن باتری ساعت‌های هوشمند قابل قبول است و بیش از یک روز و نیم کار می‌کند. صفحه AMOLED این ساعت به خوبی رنگ‌ها را نمایش می‌دهد و رنگ سیاه آن تیره و رنگ‌های روشن آن به خوبی درخشان هستند. صفحه در برابر خط و خش و ضربه مقاوم و از زاویه‌های مختلف قابل دیدن است. هنگامی که در سینما یا سالن تئاتر هستید باید صفحه ساعت را روی حالت مخصوص این فضاها تنظیم کنید تا خاموش بماند. هر بار که دکمه کناری را فشار دهید ساعت دوباره به حالت عادی برمی‌گردد. صفحه‌نمایش‌های زیادی برای این ساعت طراحی شده‌اند که بسیار زیبا و جذاب‌اند اما تعداد کمی از آنها قابل تغییر هستند.
برنامه DAILY TRACKING به کاربر کمک می‌کند فعالیت‌های روزانه خود را زیر نظر داشته باشد. با وارد کردن داده‌هایی مثل قد، وزن و جنسیت، حسگرها گام‌های کاربر را می‌شمارند و میزان کالری مصرف‌شده را محاسبه می‌کنند. در عین حال حسگر تپش قلب هم کمک می‌کند کاربر بتواند اطلاع دقیق‌تری از وضع سلامت و فعالیت خود داشته‌ باشد. پردازنده اسنپ‌دراگون ۴۰۰ و حافظه چهار گیگابایتی به‌علاوه رم ۵۱۲ مگابایتی همان سخت‌افزار قوی هستند که ما در موردشان صحبت می‌کنیم. سرعت و کارایی این گجت از این ویژگی‌ها نشأت می‌گیرد. اپلیکیشن‌های زیادی هم برای این ابزار در دسترس هستند و اپلیکیشن‌های بسیاری نسخه پوشیدنی خود را نیز ارائه داده‌اند. ابزارهایی مثل نقشه گوگل روی مچ دست، اگر نیاز چندانی به دیدن قسمت‌های بیشتری از نقشه نباشد، بسیار یاریگر است.
ساعت هواوی سنسور روشنایی نمایشگر ندارد و این یکی از نقاط ضعف این ساعت به شمار می‌آید، هرچند تنظیم نور صفحه به سادگی با یکی دو حرکت انجام می‌شود. ساعت هواوی ضدآب است و به مدت نیم ساعت در عمق یک متری دوام می‌آورد. شکل سنتی و طراحی و سخت‌افزار خوب نقاط قوت این ساعت زیبا هستند که تنها برای افراد خوره تکنولوژی طراحی نشده بلکه برای کاربران عادی هم بسیار مناسب و کارآمد است. هرچند قیمت این ساعت چندان راضی‌کننده نیست و خریدار باید به اندازه یک گوشی هوشمند میان‌رده برای آن هزینه کند؛ نکته‌ای که بسیاری از کاربران اپل را از خرید این ساعت منصرف می‌کند تا به سمت همان اپل واچ بروند. بزرگی و سنگینی ساعت که پیش از این هم درباره آن بحث شد دیگر از عواملی هستند که باید در نظر گرفت.

آقا و خانم ایسوس

اگر طرفدار ساعت‌های کلاسیک هستید بهتر است دور ایسوس ذن واچ را خط بکشید! این ساعت هوشمند مستطیلی مثل ساعت هوشمند اپل شکل مستطیلی دارد و در بازارهای جهانی موفق ظاهر شده و نسبت به نمونه‌های قبلی خود تفاوت چندانی نکرده است. پردازنده چهارهسته‌ای اسنپ‌دراگون به همراه رم ۵۱۲ و حافظه چهار گیگابایتی سرعت و کارایی کافی به این دستگاه داده‌اند اما به نظر می‌رسد رویکرد ایسوس به بازار ساعت‌های هوشمند قرار است جدی و پرقدرت باشد. بیش از ویژگی‌های فنی، ایسوس روی قیمت و کارایی مانور داده و این گجت برخلاف سامسونگ و هواوی از قیمت خوبی برخوردار است و در سه رنگ زیبا هم عرضه شده. این ساعت در دو سایز متفاوت ۲۲ و ۱۸ میلی‌متری تولید شده که سایز کوچک‌تر زنان را هدف گرفته و به نظر می‌رسد مردان سایز بزرگ‌تر را ترجیح می‌دهند. انواع مختلف بند از جنس‌های فلز، چرم و سیلیکون برای این ساعت در دسترس است و قرار است پاسخگوی سلیقه‌های متفاوت باشد. صفحه ساعت کوچک است و قاب سیاه بزرگی دور آن را گرفته، یعنی ساعت نسبتاً بزرگی به دست می‌اندازید که تصویری به همان اندازه بزرگ نمایش نمی‌دهد و این مساله چندان دلپسند نیست. خود ساعت در هر دو سایز روی دست بزرگ و برآمده است، به طوری که گاهی ممکن است به آستین لباس هنگام پوشیدن گیر کند و از این نظر چندان راحت نیست.

ساعت ایسوس برخلاف دیگر ساعت‌های بررسی‌شده دارای حسگر ضربان قلب نیست و پشت ساعت جای شارژر قرار گرفته؛ شارژری که مثل شارژر ساعت هواوی نیاز به چسبیدن به دستگاه دارد. دستگاه می‌تواند به وای‌فای متصل شود و همچنین با وجود امکان شارژ سریع، برای شارژ ۵۰ درصد باتری به زمانی حدود ۳۵ دقیقه احتیاج دارد. شارژ دستگاه بیش از یک روز دوام می‌آورد و از این جهت لازم است که شارژر همیشه همراه باشد یا دست‌کم هر شب شارژ شود. دستگاه مجهز به جی‌پی‌اس نیست اما با این قیمت نباید توقع زیادی هم از این ساعت داشت. در واقع ایسوس برای پایین نگه داشتن قیمت، بسیاری از سنسورها را حذف کرده که شاید از نظر کاربران اهمیت چندانی نداشته باشد، تا زمانی که لازم نباشد پول زیادی بابت چیزی که استفاده نمی‌کنند، خرج کنند.
تم‌ها و صفحه‌های متفاوت و متنوعی برای این ساعت وجود دارند که به وسیله یک اپ کاربر می‌تواند صفحه‌های مورد نظر خود را طراحی کند و این ساعت با گوشی‌های اپل نیز سازگار است؛ هرچند ممکن است به اندازه ساعت هواوی با این سیستم‌عامل راحت و سریع نباشد. به طور کلی صفحه دستگاه مانند مدل‌های گران‌قیمت‌تر حساس به لمس کردن و سریع نیست و کمی کندی در کاربری زیاد احساس می‌شود اما ممکن است لزوماً کاربری همه از دستگاه با انتظارات بالا نباشد. با سوایپ کردن ساعت به چپ و راست می‌توانید اپ‌ها و امکانات دستگاه را ببینید و از آنها استفاده کنید. این کار به راحتی انجام می‌شود و اگر از بالا به پایین سوایپ کنید می‌توانید به میان‌برها و تنظیمات دیگر دسترسی داشته باشید؛ برای مثال کم کردن نور صفحه، خاموش یا روشن کردن صفحه و امکاناتی از این قبیل. اگر دوام بیشتری از باتری بخواهید می‌توانید با خاموش کردن قابلیت روشن ماندن دائمی صفحه، این کار را انجام دهید؛ در هر صورت هنگامی که دست خود را به سمت صورت‌تان بالا بیاورید صفحه روشن خواهد شد.

اگر به ساعت‌های مستطیلی‌شکل علاقه‌مند هستید ایسوس با توجه به قیمتی که دارد می‌تواند گزینه خوب و قابل قبولی باشد اما نباید توقع بسیار زیادی از آن داشته باشید. ذن‌واچ یک ساعت کارآمد و مناسب با طراحی خوب است که می‌تواند بسیاری از نیازهای یک کاربر معمولی اندروید را برآورده کند و در مورد فعالیت‌های ورزشی و پایش سلامتی هم به کاربر اطلاعات کافی بدهد اما نبود برخی سنسورها شاید برای بسیاری یک نقیصه به حساب بیاید. به هر حال شکل‌های متنوع و دو سایز متفاوت و همچنین قیمت پایین عواملی هستند که ایسوس را در بازار رقابت موفق نگه داشته‌اند.

تک‌رو گران‌قیمت

اپل و محصولاتش طرفداران و دشمنان زیادی در گوشه و کنار دنیا دارند. عده زیادی به جز اپل دست به هیچ برندی در حوزه لپ‌تاپ، گوشی تلفن همراه، تبلت و غیره نمی‌زنند و عده دیگری اصلاً نزدیک این محصولات هم نمی‌شوند. دلایل هر دو طرف شنیدنی و قابل قبول است و انتخاب‌ها متفاوت‌اند. محصولات اپل نسبتاً گران‌قیمت هستند و با دستگاه‌های دیگر سازگاری ندارند، درست مثل ساعت هوشمند اپل که با هیچ محصول اندرویدی سازگار نیست. این ساعت هوشمند مربعی مثل سایر محصولات اپل از نظر طراحی فوق‌العاده و کامل است، حتی اگر طرفدار ساعت‌های مستطیلی نباشید. سه طرح از این ساعت وجود دارد که برای سلیقه‌های مختلف طراحی شده‌اند و در یک بسته‌بندی زیبا، مانند سایر محصولات اپل، عرضه می‌شوند.

این ساعت روی دست بسیار راحت است و در دو سایز هم عرضه می‌شود تا بنا بر اندازه به عنوان زنانه و مردانه قابل تهیه باشد. جنس بدنه و بندها عالی و طراحی ظریف و بدون نقص است. لبه‌های کنار ساعت در چهار طرف خمیده و بدون زاویه هستند و به دلیل تنوع مدل و اندازه بین ۲۵ تا ۶۹ گرم وزن دارند. این ساعت تا نیم ساعت در عمق یک متری آب مقاومت دارد و برای دنبال کردن فعالیت‌های روزانه بسیار کارآمد است. برای این کار اپلیکیشن‌های زیادی هم وجود دارد که از طرف طراحان دیگر نوشته شده‌اند اما لزوماً همه آنها عالی نیستند و باید از میان‌شان بهترین‌ را انتخاب کنید. سنسورهای ضربان قلب و ژیروسکوپ نیز در پشت ساعت قرار گرفته‌اند. در سمت راست ساعت یک دکمه مانند سردسته کوک ساعت‌های کلاسیک وجود دارد که چرخان است و مثل دایره دور قاب سامسونگ GEAR S عمل می‌کند و بسیار کاربردی است. به کمک این دکمه می‌توان اسکرول یا زوم کرد یا در اپلیکیشن‌های مختلف گزینه‌ها را برگزید. بالاتر از این دسته چرخان یک دکمه دیگر هم وجود دارد که می‌تواند گزینه‌ها را انتخاب یا ساعت را خاموش و روشن کند. صفحه‌نمایش این ساعت عالی، درخشان و دارای رنگ‌های شفاف و زیباست. از نظر کیفیت و وضوح تصویر این صفحه‌نمایش هیچ چیز کم ندارد، به لمس کردن بسیار حساس است و از تکنولوژی تاچ فورس اپل پشتیبانی می‌کند. در زیر نور آفتاب این صفحه به خوبی دیده می‌شود و رنگ سیاه آن به اندازه کافی تیره است.

برای کاربران پرشمار اپل ساعت هوشمند تنها با نام اپل واچ معنا می‌یابد اما این ساعت فوق‌العاده باکیفیت نقایصی هم دارد که نباید فراموش کرد. بسیاری از کاربران از عمر باتری راضی نیستند و فکر می‌کنند شارژ باتری زود تمام می‌شود و در واقع در یک گجت پوشیدنی چیزی آزاردهنده‌تر از این وجود ندارد. اما نکته مهم‌تر قیمت بالای این محصول نسبت به سایر رقباست. این ساعت به اندازه یک گوشی قیمت دارد و تمام لوازم آن از جمله بند و قاب محافظ گاهی به اندازه یک ساعت ارزان‌قیمت‌تر قیمت‌گذاری شده‌اند. اما همه ما می‌دانیم، این بار هم با یک اپل طرفیم!

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz