نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 راه‌حل میزگرد صفحه 104

آشنایی با برخی از محبوب‌ترین سرویس‌های مشاوره آنلاین ایران

از بیمه خودرو تا جان آدمیزاد

تصور کنید منزل شما جایی در منتهی‌الیه غرب تهران باشد و هر روز برای رفت و آمد به محل کار در منطقه سیدخندان حدود چهار ساعت در اتوبان همت باشید. حالا اگر به شما بگویند که می‌توانید برخی از نیازهای خود را به شکل آنلاین مرتفع کنید، حتماً شما هم مثل من از چنین پیشنهادی با کمال میل استقبال خواهید کرد، خصوصاً امروز که دوره درخواست مجوز برای دریافت اینترنت پرسرعت به پایان رسیده و تقریباً هر جای ایران که باشید دسترسی به اینترنت با سرعت مناسب امکان‌پذیر است. بر همین اساس در این شماره نگاهی خواهیم انداخت به سرویس‌های مشاوره آنلاین و اینکه چه خدماتی را می‌توانند تحت پوشش خود قرار دهند.

وقتی صحبت از مشاوره می‌شود دم‌دستی‌ترین مثالی که به ذهن می‌رسد مشاوره در زمینه روان‌درمانی است، پس تعجبی هم ندارد که بخش عمده وب‌سایت‌های مشاوره آنلاین در همین حوزه فعال هستند. کافی است کلمه «مشاوره» را در کنار پسوند مورد نظر خود جست‌وجو کنید تا انواع گزینه‌های رنگارنگ مقابل شما ظاهر شوند.

مشاوره روانشناسی می‌تواند بسیاری از بخش‌های زندگی شما را شامل شود و تقریباً هر قسمتی را که پای روح و روان در کار باشد در بر گیرد. حتی لازم نیست شخص عجیب یا متفاوتی باشید، سالم‌ترین افراد اطراف ما هم احتمال دارد برای ترک برخی از عادت‌ها نیاز به مشاوره داشته باشند.

شاید شما در زمره افرادی باشید که برخی اوقات انجام کارهای مهم خود را به تعویق می‌اندازند و در پایان روز با احساس پشیمانی به رختخواب می‌روند. شاید بارها برای رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی کرده باشید اما این برنامه‌ها هرگز انجام نشده باشند. یا شاید وقتی عصبانی می‌شوید تصمیم‌هایی اخذ می‌کنید که بعدها دفاع کردن از آنها دشوار است. اینها همه مسائل ریز و درشتی هستند که یک مشاور به راحتی می‌تواند در رفع کردن آنها شما را یاری کند.

برخی اوقات هم با مسائل بزرگ‌تری مواجه هستیم که تاثیر منفی آنها روی زندگی روزمره چندان قابل چشم‌پوشی نیست؛ مشکلاتی مثل وسواس، افسردگی، اختلال اضطراب، معضلات جنسی و هر چیزی که باعث می‌شود داشتن زندگی عادی مثل دیگران دشوار بنماید. اما برای استفاده از مشاوره روانشناسی حتی لازم نیست معضل خاصی داشته باشید. اگر می‌خواهید ازدواج کنید، بچه‌دار شوید یا در مورد انتخاب شغل و رشته تحصیلی تصمیم‌ بگیرید، در همه این حالت‌ها وجود یک مشاور باتجربه می‌تواند شما را از ناهمواری‌های مسیر با دردسرهای کمتری عبور دهد.

البته توجه داشته باشیم که امکان مشاوره آنلاین فقط برای فرار کردن از ترافیک کاربرد ندارد و بسیاری مزیت‌های دیگر نیز می‌تواند در پی داشته باشد. اول اینکه در حالت عادی شما به مشاورانی محدود هستید که اطرافیان‌تان پیشنهاد می‌دهند. شاید حتی در شهری که زندگی می‌کنید مشاور خوب به وفور در دسترس نباشد. در این صورت می‌توانید به دنیای مجازی قدم بگذارید و با استفاده از وب‌سایت‌هایی مثل goftare.ir محدودیت‌های فیزیکی را بی‌معنا کنید.

وب‌سایت guilanps.com حتی پا را از این هم فراتر گذاشته و اذعان دارد میزان تاثیر مشاوره آنلاین از حضوری بالاتر است. در این وب‌سایت می‌خوانیم:

«طی پژوهشی در دانشگاه زوریخ آلمان، دو گروه متشکل از ۶۲ بیمار دچار افسردگی را مورد درمان حضوری و آنلاین قرار دادند. طبق یافته‌ها افسردگی در ۵۳ درصد از بیمارانی که تحت روانشناسی آنلاین بودند کاهش یافت و این رقم در روانشناسی حضوری ۵۰ درصد است.»

گاهی اوقات نیز صحبت از تابوهایی مثل مشکلات جنسی، تجربه تجاوز یا درگیری با اعتیاد به میان می‌آید، مسائلی که بسیاری حاضر نیستند به شکل حضوری آنها را مطرح کنند، اما اگر یک وب‌سایت واسطه در این میان وجود داشته باشد، صحبت کردن را ساده‌تر می‌کند.

یکی از نمونه‌های قابل توجه دیگر که حین جست‌وجو به آن برخورد کردم مشاوره آنلاین سرطان در وب‌سایت .cancerservice.ir بود. اگر کسی را می‌شناسید که با این بیماری دشوار دست به گریبان است، با استفاده از چنین وب‌سایت‌هایی می‌تواند روند فائق آمدن بر غول سرطان را با کمک گرفتن از تجربه دیگران و مشاوران زبده سریع‌تر کند.

بشخصه افرادی را به خاطر دارم که صرفاً با روحیه بالا موفق شدند مراحل جدی و پیشرفته سرطان را با وجود شگفتی پزشکان شکست دهند. پس بیراه نیست اگر بگوییم وجود برخی از این سرویس‌ها می‌تواند زندگی کاربران را دگرگون کند.

ضمناً ایرانیان خارج از کشور را هم فراموش نکنیم که شاید حتی به دلیل مشکلات زندگی در دنیایی دیگر بیشتر از ساکنین داخل کشور به مشاوره نیاز داشته باشند، اما به خاطر مشکل زبان قادر به ارتباط برقرار کردن با مشاوران کشور میزبان خود نیستند. یا حتی به زبان هم تسلط دارند، اما ترجیح می‌دهند با شخصی صحبت کنند که با مسائل فرهنگی و اجتماعی وطن آنها آشنا باشد. برخی وب‌سایت‌ها مثل simiaservice.com حتی امکان رزرو وقت مشاوره و پرداخت هزینه دلاری را نیز برای ساکنین خارج از کشور فراهم کرده‌اند تا از هر جای دنیا فقط چند کلیک با مشاور فارسی زبان باتجربه فاصله باشد.

در برخی وب‌سایت‌های دیگر مثل salamateaval.com حتی در بدو شروع نیازی به پرداخت هزینه نیست. اگر نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید، از بخش گفت‌وگوی آنلاین سایت برای گرفتن راهنمایی از مشاورین استفاده کنید تا مشخص شود کدام رویه برای شما اثربخش‌تر خواهد بود.

اما گاهی هم اصلاً صحبت از هیچ بیماری و مشکل و اختلالی نیست. اگر قصد بیمه کردن خودرو، ملک یا حتی عمر خودتان را داشته باشید، با دریایی از گزینه‌های مختلف مواجه می‌شوید که هر یک از آنها لیست بلندبالایی از شرایط و قیمت‌های مختلف دارند. bimito.com یکی از وب‌سایت‌هایی است که مثل یک مشاور زبردست و مطلع شما را با چند کلیک در پیدا کردن و خرید بهترین گزینه یاری می‌کند.

اگر متولد دهه‌های ۵۰ یا ۶۰ باشید، احتمالاً لفظ «مشاوره» برای شما تا حد زیادی کنکور را تداعی می‌کند. وقتی قرار باشد با هزاران نفر برای رسیدن به رشته و دانشگاه مورد نظر خود رقابت کنید، وجود یک مشاور باتجربه می‌تواند احتمال موفقیت را بیشتر کند. چه بهتر که برای استفاده از اطلاعات این مشاور لازم نباشد کتاب و درس را زمین بگذارید و از منزل خارج شوید. در این صورت با استفاده از وب‌سایت‌هایی مثل elmtaban.com می‌توانید از کمک استادان آشنا به فرایند کنکور بهره‌مند شوید.

وب‌سایت tutorland.ir پا را از این هم فراتر گذاشته و به شما امکان می‌دهد در تمام حوزه‌های درسی و حتی غیردرسی، به شکل آنلاین، به استادان متخصص دسترسی داشته باشید. در وب‌سایت این سرویس می‌خوانیم: «تصور کنید ده‌ها متخصص، مشاور و معلم همیشه برای شما و در جیب شما همراه‌تان باشند. تیوترلند این رویا را به واقعیت تبدیل کرده است. با اپلیکیشن تیوترلند می‌توانید در خانه، خیابان یا هر کجا که باشید، تنها با چند اشاره به بهترین اساتید هر رشته دسترسی داشته باشید و از او در مورد سوال خود راهنمایی بگیرید.»

بر اساس دسته‌بندی‌های ارائه‌شده حوزه فعالیت این وب‌سایت از دروس ابتدایی تا پیش‌دانشگاهی، روانشناسی، هنر، زبان‌های خارجه، ورزش، آشپزی، فلسفه و موارد دیگر را شامل می‌شود.

همه ما ملزم به رعایت قانون هستیم، اما آشنایی به لیست بلندبالای مصوبات قانونی و آخرین تغییرات آنها ساده نیست. شاید هم به دلیل پرونده قضایی، یا هر موضوع دیگری که با قانون سر و کار دارد، به شکل فوری نیاز به مشاوره حقوقی داشته باشید. در این حالت کافی است با مراجعه به یک وب‌سایت مثل moshavere.net به صورت آنلاین و در کمترین زمان از نظر حقوقدان‌های مجرب بهره‌مند شوید.

نظام وظیفه را نیز به نوعی می‌توان زیرمجموعه مشاوره حقوقی به شمار آورد، خصوصاً برای ساکنین خارج از کشور که به دنبال آخرین تغییرات قانون سربازی هستند. در این صورت با مراجعه به سایت‌هایی مثل akbarhalvaei.ir

قادر خواهید بود پاسخ دقیق پرسش‌های خود را در زمینه‌هایی مثل شرایط معافی و جزئیات دیگر دریافت کنید.

حالا که این همه در مورد مشاوره‌های روحی روانی صحبت کردیم بد نیست بدانید در مورد برخی از بیماری‌های جسمی هم می‌توانید سوال‌های خود را به شکل آنلاین از پزشک مربوطه بپرسید. به عنوان مثال برای مشاوره در مورد پوست و مو به وب‌سایت drmaghamianclinic.com مراجعه کنید، جزئیاتی مثل علائم بیماری خود و مدت آن را به همراه چند نمونه عکس داخل سایت آپلود کنید و منتظر دریافت پاسخ بمانید.

در نهایت به مشاوره‌های تلگرامی می‌رسیم که هر موضوعی را شامل می‌شود. با گسترش شبکه‌های اجتماعی اکنون دیگر هر شهروند می‌تواند تخصص خود را در اختیار دیگران بگذارد و از این راه درآمدزایی کند. برای نمونه سایت online-gym.ir یک حساب کاربری در تلگرام با همین نام راه‌اندازی کرده و با استفاده از آن برنامه غذایی و تمرینات بدنسازی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

این بار که لازم شد در مورد موضوعی از مشاوره متخصص استفاده کنید بد نیست پیش از خروج از منزل پرسش خود را همراه با پسوند «مشاوره آنلاین» گوگل کنید، شاید به کلی نیازی به خارج شدن از منزل وجود نداشته باشد

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz