نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 خدمت و تجارت پرونده - خدمت و تجارت صفحه 79

بر اساس نامه هیات مقررات‌زدایی و مجوز کسب‌وکارهای تی‌نماد حذف شد

یکپارچگی نمادها، راه نجات استارت‌آپ‌ها

استارت‌آپ یا کسب‌و‌کارهای نوین دیگر واژه جدیدی برای ما نیست. در سال‌های اخیر تیم‌های جوان رشد روزافزونی کرده‌اند. حقیقت این امر را می‌توان در برگزاری استارت‌آپ ویکندهای مختلف در شهرهای گوناگون و حتی یک جست‌وجوی ساده در بازارهای اپ ایرانی یافت. در آینده نزدیک استارت‌آپ‌ها در کشورهای دیگر بخش بزرگی از گردش مالی اقتصادی را به خود اختصاص می‌دهند، اما در ایران استارت‌آپ‌ها با مانعی به نام نبود قوانین مشخص روبه‌رو هستند که گاه باعث توقف فعالیت‌هایشان می‌شود؛ مانند داستان فیلترینگ فین‌تک‌ها که هنوز هم ادامه دارد. اما این معضل محدود به استارت‌آپ‌های حوزه پرداخت نمی‌شود و کسب وکارهای نوین در حوزه‌های مختلف با این موضوعات دست و پنجه نرم می‌کنند. انگار قانون‌گذارهای سنتی ما آمادگی ظهور و رشد استارت‌آپ‌ها را نداشته‌اند. تعدد نمادهای الکترونیکی از دیگر مشکلات استارت‌آپ‌هاست.

نماد اعتماد الکترونیکی اولین نمادی بود که در راستای سر و سامان دادن به استارت‌آپ‌ها و اعتمادسازی پدید آمد. این نماد از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به فروشگاه‌های اینترنتی ارائه می‌شود و استارت‌آپ‌ها برای ادامه فعالیت خود موظف به دریافت آن شده‌اند. اما این نماد تمام ماجرا نبود و نمادهای دیگری هم یک به یک ایجاد شدند.

T-Namad یا نماد اعتماد الکترونیکی در حوزه گردشگری یکی از همین مجوزهاست که توسط سازمان گردشگری صادر می‌شود. حسین مطلبی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان گردشگری، در گفت‌وگو با پیوست در مورد تی‌نماد گفت: «امروزه بسیاری از دفاتر مسافرتی ما به این سمت رفته‌اند تا از حوزه فناوری اطلاعات برای معرفی ایران استفاده کنند. این موضوع دو حسن دارد: هزینه‌اش پایین‌تر و ابعاد اطلاع‌رسانی آن بسیار وسیع است. با گسترش این موضوع شکایت‌‌های واصله به سازمان میراث فرهنگی نیز افزایش یافت. به دلیل اینکه مجوز آژانس‌ها و تورها تحت عنوان مجوز دفاتر خدمات آژانس‌های مسافرتی یا مجوز بند ب در اختیار سازمان میراث فرهنگی است، اولین اقدامی که در این راستا انجام دادیم صدور تی‌نماد بود.»

او ادامه داد: «برای صدور و ارائه این نماد با مجموعه‌های اجرایی مرتبط مانند افتا نیز هماهنگ کردیم تا افرادی که در فضای مجازی در حوزه گردشگری بخواهند بازاریابی یا اطلاع‌رسانی کنند حتماً زیر چتر حمایتی ما باشند. به این صورت کاربران برای استفاده از سایت‌ها مطمئن هستند و می‌دانند در صورت ایجاد مشکل می‌توانند به سازمان میراث فرهنگی مراجعه کنند.»

به گفته مطلبی سال گذشته بخشنامه به دفاتر ابلاغ شد و بیش از ۶۰۰ دفتر مسافرتی اطلاعات خود را به سازمان میراث فرهنگی تحویل دادند. سه ماه نیز به دفاتر دیگر مهلت داده شد تا اطلاعات خود را تحویل دهند وگرنه افتا به آنها تذکر می‌دهد، برای دریافت مجوز یک ماه وقت دارند و پس از اتمام مهلت سایت‌شان مسدود می‌شود.

اولین قربانی نداشتن مجوز تی‌نماد سایت جاباما سامانه رزرو آنلاین هتل‌ها و اقامتگاه‌های ایران بود. این سایت با اینکه برای درگاه پرداخت خود ای‌نماد دریافت کرده بود فیلتر شد.

این در حالی است که به تازگی هیات مقررات‌زدایی و صدور مجوزهای کسب‌وکار در نامه‌ای اعلام کرد نیازی به صدور نماد اعتماد الکترونیکی مستقل در حوزه گردشگری (T-Namad) نیست.

این هیات در این نامه خطاب به مرتضی رحمانی موحد، معاون سابق گردشگری سازمان میراث فرهنگی، اعلام کرد دفاتر خدمات گردشگری برای فعالیت در حوزه فضای مجازی نیازی به دریافت نماد مستقل از سازمان گردشگری ندارند و نماد اعتماد الکترونیکی (E-Namd) برای فعالیت ‌آنها کفایت می‌کند و بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته تعدد نمادها، از جمله نمادی با موضوع گردشگری، مورد تایید این دبیرخانه نیست.

در پایان نیز سازمان گردشگری باید در مورد اشخاصی که منحصراً در فضای مجازی فعالیت می‌کنند شرایط مجوزهای بندهای الف و ب آیین‌نامه را به گونه‌ای تسهیل کند تا این افراد بتوانند با حداقل امکانات مورد نیاز فعالیت خود را به انجام برسانند.

مجوز بند الف (صدور بلیت) و مجوز بند ب (طراحی و نظارت بر فروش تور) به ترتیب زیر نظر سازمان هواپیمایی کشور و سازمان میراث فرهنگی است.

افرادی که می‌خواهند آژانس هواپیمایی راه‌ بیندازند باید دوره‌های آموزشی اصول و مبانی صدور بلیت هوایی را بگذرانند و گواهینامه مدیریت فنی مجوز الف را دریافت کنند.

در مورد بند ب نیز افراد دوره‌های مدیریت فنی مجوز بند ب را می‌گذرانند. مدیر فنی دفاتر خدمات مسافرتی مسئول طراحی و نظارت بر فروش تورها در شرکت خدمات مسافرتی است.
اما در مورد این نامه مطلبی اعتقاد دارد که در ابتدای آن ذکر شده رویه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت در رابطه با صدور نماد اعتماد الکترونیکی بر مبنای مجوز بندهای الف و ب آیین‌نامه نظارت بر فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی، سیاحتی، گردشگری و زیارتی صادر از سازمان‌های مربوطه برای فعالیت این دفاتر در فضای مجازی فاقد ایراد قانونی است و به این معنا نیست که تی‌نماد غیرقانونی است. اما در جلسه‌ای که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با سازمان گردشگری داشت تصمیم بر آن شد که کل نمادها یکپارچه شوند و آنها نیز پذیرفتند، اما در حال رایزنی با دبیرخانه هستند تا در این تصمیمات ضوابط و شرایط تمام دستگاه‌ها حفظ شود 

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz