نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 46 خدمت و تجارت پرونده - خدمت و تجارت صفحه 80

بر اساس گزارش وزارت ارتباطات درباره برنامه اجرایی شبکه ملی اطلاعات:

هیچ پروژه‌ای به پیشرفت ۱۰۰ درصدی نرسید

وزارت ارتباطات گزارشی تهیه کرده که در آن ۳۵ محور اصلی به عنوان برنامه اجرایی شبکه ملی اطلاعات در نظر گرفته شده است. از میان این ۳۵ محور، ۱۱ محور پیشرفت صفر درصدی داشتند و هیچ کاری تاکنون برای آنها انجام نشده و بقیه محورها هم هیچ کدام به پیشرفت ۱۰۰ درصدی نرسیده‌اند. بالاترین آمار پیشرفت ۵/۷۲ درصد و کمترین آمار یک درصد است. این در حالی است که معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرده سطح بلوغ دولت الکترونیکی در حال حاضر ۳۵ درصد است. با خواندن این گزارش می‌توان به این نتیجه رسید که با توجه به کارهایی که تاکنون انجام شده این آمار ۳۵ درصدی می‌تواند آمار درستی باشد. مساله دیگری که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد این است که بسیاری از بخش‌های این گزارش که پیشرفت‌های بیشتری را شاهد بودند توسط سازمان فناوری اطلاعات اجرا شدند. بر اساس برنامه‌ریزی‌های دولت تا پایان سال ۹۷ پروژه دولت الکترونیکی به طور کامل پیاده‌سازی خواهد شد. اما باید دید با توجه به گزارش عملکردی که دستگاه‌های مربوطه تاکنون داشته‌اند، این گفته تا چه حد می‌تواند عملی باشد.
در گزارشی که از سوی وزارت ارتباطات تهیه شده وضعیت برنامه اجرایی شبکه ملی اطلاعات مورد بررسی قرار گرفته است. در این گزارش ۳۵ محور به عنوان برنامه اجرایی شبکه ملی اطلاعات در نظر گرفته شده و بر اساس آن بیشترین پیشرفت در بخش «موتور جست‌وجو» با رقمی معادل ۵/۷۲ درصد است که مجری این بخش سازمان فناوری اطلاعات است. این در حالی است که توسعه موتور جست‌وجو یکی از سرفصل‌های اصلی وزارت ارتباطات برای توسعه شبکه ملی اطلاعات در کشور به شمار می‌رود.
اواخر سال ۹۳ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۹ شاخص کلان را برای توسعه شبکه ملی اطلاعات تعریف کرد که این ۹ شاخص عبارت‌اند از: ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز، ایجاد شبکه‌های اختصاصی، دسترسی باند پهن، انتقال میزبانی به داخل، دولت الکترونیکی، تولید محتوا، نهضت App، یوند اپراتورها و PAPها با تولیدکنندگان محتوا و APPها و سرویس وب عمومی. ایجاد و توسعه موتور جست‌وجو یکی از زیربخش‌های شاخص سرویس وب عمومی است که در حال حاضر پیشرفتی ۵/۷۲ درصدی داشته است.
پیشرفت ۶۰ درصدی برای «پیشگیری، مقابله و امداد»
بخش بعدی که بیشترین پیشرفت را در برنامه اجرایی شبکه ملی اطلاعات داشته، بخش «پیشگیری، مقابله و امداد» است که پیشرفتی ۶۰ درصدی را شاهد بوده و مجری آن باز هم سازمان فناوری اطلاعات است. نوع فعالیت‌ها در این بخش زیرساختی است و بر اساس برنامه مشخص‌شده باید تا پایان سال ۹۳ پروژه‌های تعریف‌شده در این بخش به پایان می‌رسید، اما تاکنون در مجموع ۶۰ درصد پیشرفت داشته‌اند. «تمایز سرعت و کیفیت» محور دیگری است که در این گزارش ارائه شده و در این محور هم رشد ۶۰ درصدی را شاهدیم و مجری طرح سازمان فناوری اطلاعات است. فعالیت‌های تعریف‌شده در این بخش دو عنوان «تهیه و دستورالعمل فنی تمایز سرعت و کیفیت ADSL» و «تهیه و دستورالعمل فنی تمایز سرعت و کیفیت بی‌سیم (Wimax,3G,…)» است که در حوزه مقررات بازگو شده‌اند. وزن این بخش در برنامه اجرایی شبکه ملی اطلاعات ۴۰ درصد است.
بخش دیگری که بیشترین پیشرفت را در این گزارش داشته، «مدیریت و ساماندهی نام‌های دامنه» است که پیشرفتی ۴۲ درصدی داشته. برای اجرای این بخش سازمان فناوری اطلاعات و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با یکدیگر همکاری داشته‌اند. این در حالی است که وزن این بخش در برنامه اجرایی شبکه ملی اطلاعات ۲۰ درصد است. پس از آن بخش شبکه‌های اختصاصی دستگاهی بیشترین پیشرفت را داشته که آمار اعلام‌شده در این گزارش رقمی ۳۶ درصدی را برای میزان پیشرفت این بخش نشان می‌دهد. بنا بر آنچه در شاخص‌های کلان آمده این بخش یکی از ۹ شاخص کلان محسوب می‌شود و مسئولیت اجرای آن بر عهده سازمان فناوری اطلاعات، دستگاه‌های اجرایی، شرکت مخابرات ایران و شرکت ارتباطات زیرساخت است. اما در گزارش تهیه‌شده از سوی وزارتخانه تنها از سازمان فناوری اطلاعات به عنوان مجری نام برده شده است.
دو بخش دیگری که بر اساس گزارش وزارت ارتباطات پیشرفت بیش از ۳۰ درصد را کسب کردند، بخش‌های «توسعه شبکه (لایه شبکه بین‌الملل)» با پیشرفت ۵/۳۴ درصدی و «توسعه شبکه (لایه دسترسی)» با پیشرفت ۹/۳۳ درصدی بودند. این دو بخش مجموعه فعالیت‌هایی است که بابت راه‌اندازی زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه شبکه ملی اطلاعات انجام شده است. مجریان این دو بخش سازمان فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات رادیویی بودند.
«نظام رسیدگی فوری به حوادث ملی» نیز دیگر بخش ارائه‌شده در گزارش وزارت ارتباطات است که پیشرفتی ۵/۳۳ درصدی داشته است. کارهای انجام‌شده در این بخش زیرساختی‌اند و مجری این بخش هم سازمان فناوری اطلاعات بوده است. «پست الکترونیکی» هم برنامه دیگری است که با مشارکت شرکت پست و سازمان فناوری اطلاعات انجام شده و نوع فعالیت در این بخش زیرساختی و مقرراتی بوده که رشدی ۳۳ درصدی داشته است. بخش «شناسایی ظرفیت‌ها و قوانین و مقررات» با پیشرفت ۲۸ درصدی کار دیگری است که از سوی سازمان فناوری اطلاعات برای اجرای شبکه ملی اطلاعات انجام گرفته است.
«مرورگر بومی» و ۲۴ درصد پیشرفت
«مرورگر بومی» عنوان بخش دیگری در این گزارش است که پیشرفتی ۲۴ درصدی داشته و مانند دیگر پروژه‌ها مجری آن سازمان فناوری اطلاعات بوده است. در این بخش فعالیت‌هایی در زمینه مقررات و محتوا انجام شده است. «توسعه شبکه (لایه و لبه)» دیگر پروژه‌ای است که از سوی سازمان فناوری اطلاعات برای اجرای شبکه ملی اطلاعات در کشور صورت گرفته است. این پروژه پیشرفت ۳/۲۴ درصدی داشته و نوع فعالیت آن هم زیرساختی بوده است.
«اجرای اشتراک‌گذاری اطلاعات و ایجاد مرکز تبادل و اشتراک‌گذاری اطلاعات» بخش دیگری در گزارش وزارت ارتباطات است که پیشرفت ۶/۲۱ درصدی داشته و مجری آن سازمان فناوری اطلاعات بوده است. فعالیت‌های این پروژه در زمینه زیرساخت و مقررات بودند. این بخش یکی از فعالیت‌هایی است که بابت ایجاد دولت الکترونیکی برای توسعه شبکه ملی اطلاعات انجام شده است. «تفکیک اینترنت و اینترانت» عنوان بخش دیگری است که با پیشرفت ۲۰ درصدی در این گزارش ذکر شده است. مجریان این بخش سازمان فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات رادیویی بودند و فعالیت انجام‌شده در زمینه زیرساخت و مقررات بوده است.
«مدیریت و ساماندهی فضای میزبانی و مهاجرت به داخل» بخش دیگری است که پیشرفت ۱۶ درصدی داشته و مجری آن باز هم سازمان فناوری اطلاعات بوده است. این بخش یکی از فعالیت‌هایی است که به منظور ایجاد انتقال میزبانی به داخل برای توسعه شبکه ملی اطلاعات انجام شده است.
«مدیریت آدرس‌های عددی»، «مهاجرت به IPV6» و «بومی‌سازی نرم‌افزار» سه بخشی هستند که در این گزارش پیشرفت ۱۵ درصدی داشته‌اند. سازمان فناوری اطلاعات با همکاری تمامی اپراتورهای ارتباطی مجری پروژه «مدیریت آدرس‌های عددی» بوده و پروژه «مهاجرت به IPV6» را هم شرکت ارتباطات زیرساخت با همکاری سازمان فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات رادیویی، شرکت مخابرات ایران و کلیه دستگاه‌های اجرایی انجام داده‌اند. پروژه «بومی‌سازی نرم‌افزار» نیز توسط سازمان فناوری اطلاعات اجرایی شده است.
«مدیریت توسعه مراکز داده و رایانش ابری» با پیشرفت ۳/۱۰ و «توافق‌نامه بخش خدمات» با پیشرفت ۱۰ درصدی دو بخش دیگر در این گزارش هستند. اجرای «مدیریت توسعه مراکز داده و رایانش ابری» توسط سازمان فناوری انجام شده و اجرای «توافق‌نامه بخش خدمات» هم بر عهده سازمان تنظیم مقررات رادیویی بوده است.
نبود فعالیت در ۱۱ بخش از برنامه اجرایی
در بخش دیگری از این گزارش درباره وضعیت «توسعه لایه انتقال» آماری ارائه شده که نشان می‌دهد این بخش پیشرفت ۴/۷ درصدی داشته و مجریان آن شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات ایران و شرکت ایرانیان نت بوده‌اند. نوع فعالیت این پروژه زیرساختی بوده و جزو پروژه‌هایی است که به میزان بسیار کمی پیشرفت کرده؛ در حالی که این بخش جزو فعالیت‌هایی است که به منظور ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه شبکه ملی اطلاعات انجام شده است. «فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی عمومی» نیز دیگر بخشی است که بنا بر گزارش وزارت ارتباطات رشدی هفت درصدی داشته و مجری آن سازمان فناوری اطلاعات بوده است.
بخش «رسانه‌های اجتماعی» هم که سازمان فناوری اطلاعات مجری آن بوده، تنها پیشرفتی چهار درصدی داشته و نوع فعالیت آن در حوزه مقررات بوده است. بخش «نظام احراز هویت در شبکه ملی اطلاعات» دیگر برنامه اجرایی شبکه ملی اطلاعات بوده که توسط سازمان فناوری اطلاعات، اپراتورهای خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات اجرا شده، اما این پروژه نیز تاکنون تنها سه درصد پیشرفت داشته است. این بخش جزو فعالیت‌هایی است که قرار بود به منظور ایجاد دولت الکترونیکی برای توسعه شبکه ملی اطلاعات انجام شود.
«نظام و رویه‌های نظارت‌های امنیتی و کنترلی» بخشی است که تنها یک درصد پیشرفت داشته است. نوع فعالیت در این بخش زیرساختی و مقرراتی بوده و مجریان آن هم سازمان فناوری اطلاعات و امنیت شبکه بودند. در نهایت بر اساس گزارش وزارت ارتباطات ۱۱ پروژه دیگر هم صفر درصد پیشرفت داشتند و در واقع هیچ کاری برای آنها تاکنون انجام نشده است

شاخص‌های کلان مدنظر مقام عالی وزارت (جلسه ۲۸/۱۰/۱۳۹۳)
شاخص اصلی شاخص فرعی مسئول اجرا یا پیگیری
ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز توسعه شبکه فیبر نوری بین استانی- -بین شهری- شهری
توسعه سیستم‌های انتقال بین استانی- -بین شهری- شهری
توسعه شبکه دیتا (هسته-لبه- تجمیع)
توسعه زیرساخت دسترسی – ADSL- Wimax- 3G شرکت ارتباطات زیرساخت
سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی
اپراتورها (مخابرات‏ ایرانیان نت‏ همراه‏‏ PAP و…
ایجاد شبکه‌های اختصاصی شبکه مدارس
شبکه علمی کشور
شبکه اختصاصی دستگاه‌ها – ملی – استانی- شهری- روستایی
سازمان فناوری اطلاعات ایران
دستگاه‌های اجرایی
شرکت مخابرات ایران
شرکت ارتباطات زیرساخت
دسترسی باند پهن کسب‌وکارهای دولتی – وابسته – و غیردولتی (شهری و روستایی)
خانوارها سازمان فناوری اطلاعات ایران
سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی
انتقال میزبانی به داخل مراکز داده استانی
مراکز داده دستگاهی
انتقال میزبانی دستگاه‌های دولتی به داخل
انتقال میزبانی سایت‌های ایرانی به داخل
انتقال میزبانی سایت‌های خارجی پربازدید به داخل سازمان فناوری اطلاعات ایران
دولت الکترونیکی تکمیل پایگاه داده دستگاهی با قابلیت ارائه وب سرویس
ایجاد خوشه‌های تخصصی
اتصال دستگاه به IX خوشه
ایجاد NIX و اتصال به آن سازمان فناوری اطلاعات ایران
تولید محتوا ارائه خدمات پهنای باند ارزان قیمت برای حمایت محتواهای بازی‌های رایانه‌ای برخط و چند رسانه‌ای، فیلم، محتوای آموزشی مجازی و…
ارائه خدمات پهنای باند ارزان قیمت برای حمایت محتواهای بازی‌های رایانه‌ای برخط و چند رسانه‌ای، فیلم، محتوای آموزشی مجازی و…
حمایت ارائه خدمات میزبانی ارزان قیمت برای حمایت محتواهای بازی‌های رایانه‌ای برخط و چند رسانه‌ای، فیلم، محتوای آموزشی مجازی و…
اجرای پروژه‌های مشترک با اپراتورهای ارتباطی به ویژه اپراتورهای موبایل نسل جدید برای حمایت از محتواهای سالم داخلی و مورد تایید خارج سازمان فناوری اطلاعات ایران
نهضت App تدوین دستورالعمل حمایت از توسعه APPها در کشور سازمان فناوری اطلاعات ایران
یوند اپراتورها و PAPها با تولیدکنندگان محتوا و Appها تهیه و تصویب ارائه پهنای باند ارزان قیمت با مدل کسب و کار بین ارائه دهنده محتوا وارائه دهنده خدمات میزبانی و ارتباطی
تدوین دستورالعمل حمایت از توسعه محتوای داخلی DCها سازمان فناوری اطلاعات ایران
سرویس وب عمومی ایجاد و توسعه موتور جست‌وجو
ایجاد و توسعه مرورگر و.. سازمان فناوری اطلاعات ایران

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz