نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 45 خدمت و تجارت تجارت الکترونیکی صفحه 82

تمکین ازتکنولوژی،سرنوشت یک نبرد سرنوشت‌ساز

من دیوار را خراب می‌کنم! این جمله تند رئیس اتحادیه مشاوران املاک علیه یکی از سایت‌های آگهی‌دهنده املاک است. حسام عقبایی می‌گوید:«من به واسطه دفاع از صنف خودم، اپلیکیشن دیوار را خراب می‌کنم، چون مشاوران املاک را حذف کرده است. ۱۲ هزار دفتر مشاور املاک در شهر تهران وجود دارد که با آگهی‌های سایت دیوار ضرر می‌کنند. در معاملات مسکن نباید واسطه را حذف کنیم در حالی که دیوار واسطه را حذف کرده است، اما نرم‌افزارهایی مثل آلونک با مشاوران املاک در ارتباط هستند و این راه اصولی و صحیح است.»

با یک بررسی ساده مشخص می‌شود اغلب آگهی‌دهندگان در چنین سایت‌هایی خود از مشاوران املاک هستند. حتی وقتی عنوان آگهی‌دهنده «شخصی» نوشته شده نیز باز با کمی پیگیری متوجه می‌شوید که اون نیز یک مشاور املاک است که در نهایت اگر مشتری مناسب برای ملک آگهی‌شده پیدا شود، باید به دفتر معاملات ملکی مراجعه کنند و قرارداد ببندند. یکی از مشاوران املاک به پیوست می‌گوید:«این مساله چنانچه مورد آگهی اجاره باشد نه تنها به کسب و کار صاحبان دفاتر معاملات ملکی ضرر نمی‌زند بلکه در این بازار کساد به پیدا شدن مشتری بیشتر خارج از محدوده محل مورد اجاره نیز یاری می‌رساند. چرا که همچنان این دفاتر دارای مجوز از اتحادیه هستند که از طرف اتحادیه ناظر بر حسن اجرای قراردادهای اجاره‌اند و در صورت بروز مشکل بین موجر و مستاجر ابزارهای لازم برای حل و فصل دعوایی نه چندان جدی را دارند. در شورای حل اختلاف و سایر محاکم حقوقی نیز بدون اجاره‌نامه رسمی صادرشده از سوی بنگاه‌ها، طرفین دعوا آنچنان که باید و شاید دست‌شان به جایی بند نیست. بنگاه‌ها هزینه قانونی را دریافت می‌کنند و مشاوران نیز به صورت توافقی مبلغی از مشتریان می‌ستانند که چون دیگر نیازی به پرداخت درصدی از آن به صاحب امتیاز بنگاه نیست، به صورت طبیعی مبلغی بسیار کمتر از زمانی است که شما از طریق بنگاه مورد خود را یافته‌اید. اما ضرر اصلی وقتی به صاحب امتیاز بنگاه‌ها وارد می‌شود که پای معاملات خرید و فروش در میان است و در واقع مشاوران یا صاحبان املاک بدون واسطه و از طریق اپلیکیشن‌های موجود با یکدیگر آشنا می‌شوند و مستقیم به محضرهای اداره ثبت مراجعه و اقدام به عقد قرارداد می‌کنند. اینجا نیز چون واسطه یا کاملاً حذف شده یا کاهش پیدا کرده، هزینه بسیار کمی رد و بدل می‌شود. عمده نارضایتی بنگاه‌ها از این موضوع است.» این مشاور املاک در سخنان خود به این نکته نیز اشاره می‌کند که مشاوران املاکی که در واقع برای بنگاه‌ها کار می‌کنند نه تنها از این موضوع ناراضی نیستند بلکه بسیار استقبال می‌کنند و آن را باعث رونق کسب و کار خود می‌دانند، چه وقتی پای اجاره در میان باشد و چه وقتی موضوع خرید و فروش است.
یک مشاور دیگر نیز به پیوست می‌گوید بارها پیش آمده که صاحبان بنگاه‌ها عمده درآمد مشاور را برای خود بر‌می‌دارند. او از اینکه می‌تواند مستقل از دفاتر و از طریق سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها کسب و کار خود را رونق دهد کاملاً راضی به نظر می‌رسد. برخلاف رئیس اتحادیه مشاوران املاک، دبیر این اتحادیه، مصطفی قلی خسروی، لحن بسیار ملایم‌تری دارد و به نوعی اذعان می‌کند که در برابر فناوری و پیشرفت نمی‌توان ایستاد. او به پیوست می‌گوید:«مسائل پیش‌آمده در تاکسیرانی و تجمع تاکسیرانان و در نهایت سمت و سوی حوادث مربوط به آن زنگ خطر را برای ما به صدا درآورد. مردم خواهان شفافیت بیشتر و دسترسی ارزان‌تر و آسان‌تر به خدمات هستند و این حق آنهاست. ما باید در مسیر نوسازی و تطبیق خود با شرایط پیش رویم. متاسفانه به دلیل فقدان آگاهی درباره فناوری اطلاعات در بین دفاتر املاک مقاومت‌هایی صورت می‌گیرد. این اتحادیه در تلاش است با برنامه‌ریزی در این خصوص و نیز آموزش و اطلاع‌رسانی درباره فواید استفاده از فناوری، به نیاز مشتریان پاسخ دهد و به نوسازی خود بپردازد تا بتواند بحران موجود را حل کند و آماده رقابت در دنیای جدید شود.»
از سوی دیگر مشخص است که بحث اعتمادسازی و نیز امنیت اطلاعات کاربری در فضای مجازی نیز به درستی مطرح است. بحث امنیت اطلاعات کاربرها حتماً باید در سایت‌های مرتبط با املاک لحاظ شود. این سایت‌ها باید زمانی که کاربر وارد می‌شود شاخص‌هایی را لحاظ کنند. مثلاً نباید نام یا اطلاعات شخص به گونه‌ای درج شود که گوگل آن را شاخص کند. همچنین وب‌سایت باید شاخص‌هایی در مورد قیمت ارائه دهد. اینها موضوعاتی است که بسیاری مشاغل از آن مطلع نیستند. اینها مواردی است که اهل فن در رابطه با روش جدید کسب و کار در حوزه املاک مطرح می‌کنند.
محمدمهدی مافی، رئیس اتحادیه انبوه‌سازان، نیز معتقد است استفاده از فضای مجازی برای معاملات مسکن باعث می‌شود این بازار از حالت سنتی خارج شود که نتایج بسیار مثبتی به خصوص برای عرضه‌کنندگان و خریداران خواهد داشت، چرا که عرضه‌کنندگان می‌توانند محصولات خود را به دامنه هزاران برابر افزایش دهند. متقاضی محلی که در شرایط سنتی ارتباطات شخصی سازنده را پوشش می‌دهد، با استفاده از فضای مجازی و اینترنت می‌تواند هزاران هزار برابر شود و بالطبع دامنه فروش و عرضه بالا رود. قبلاً انبوه‌سازان مجبور بودند به نقاط مختلف سر بزنند و محصول خود را عرضه کنند.

از تاکسیرانی چه خبر؟

هنوز زمان زیادی از تجمع تاکسیرانان در مقابل مجلس نگذشته است. اعتراضی که علیه اپلیکیشن‎های موجود برای سفارش اتومبیل صورت گرفت و نتیجه‌ای هم در پی نداشت. مسئولان دولتی آب پاکی را روی دست همگان ریختند و اعلام کردند نه تنها نمی‌توان جلوی رشد و پیشرفت فناوری ایستاد، بلکه دولت مصمم است با زمینه‌سازی برای ایجاد و گسترش کسب و کارهای جدید به رشد نرخ اشتغال جوانان یاری رساند. اغلب ناظران و مشتریان هرروزه تاکسی‌ها نیز واکنشی جز تعجب در مورد اعتراض تاکسیرانان نداشتند. اظهارات رئیس سازمان تاکسیرانی تهران درباره اسنپ و تپسی تلاشی در جهت جلب توجه مراجع ذی‌ربط به مشکلات و ممنوعیت‌های قانونی فعالیت این اپلیکیشن‌ها بود. میثم مظفر در گفت‌وگویی گفته بود:«قانون صراحتاً اعلام کرده است که باید حمل و نقل درون‌شهری اعم از آژانس‌های خودرو و تاکسی‌ها زیر نظر شهرداری تهران انجام شود. »
او با بیان اینکه «متاسفانه امنیت این آژانس‌های اینترنتی زیر سوال است»، گفته بود:«هیچ‌ کس پاسخگوی امنیت و تایید صلاحیت این‌ خودروها نیست و باید پلیس و سایر ارگان‌های امنیتی به این مساله ورود کنند. نحوه جذب و فعالیت رانندگان این خودروها مشخص نیست و از آنجا که هیچ ‌گونه مجوز فعالیتی ندارند، لازم است ارگان‌های ذی‌ربط به این مساله ورود کنند.»
در این میان اما مشتریان از همه‌ چیز راضی بودند. قیمت ارزان، دسترسی آسان و سریع و بسیاری از ریزه‌کاری‌های اخلاقی و مشتری‌مدارانه که از سوی اپلیکیشن‌ها دست‌کم تا این زمان رعایت شده است در این احساس رضایت نقش داشت. از سوی دیگر یکی از رانندگان این اپلیکیشن‌ها درباره میزان رضایت‌مندی رانندگان از کارفرمایان خود به پیوست می‌گوید:«اگرچه درآمد حاصل از یک مسیر برای ما بسیار کمتر از زمانی است که در آژانس‌ها یا به صورت گردشی فعالیت می‌کنیم کمتر است، اما مشوق‌هایی نیز وجود دارد که در نهایت ما را به این شیوه پایبند کرده است. انعطاف‌پذیری در ساعات کار، پرداخت درصدی به نسبت ناچیز از کرایه هر سفر به کارفرما و نیز برخی امتیازات مانند پرداخت نکردن هرگونه مبلغی از سهم کرایه در ساعاتی از شبانه‌روز از این دست است.»
آنچه در نهایت از دل این دعوای صنفی، که بر اساس منفعت‌های عینی و روشن شکل گرفته، درآمد، تمکین تاکسیرانی در برابر پیشرفت و گسترش فناوری و پذیرفتن شرایط رقابت در دنیای جدید بود. کارپینو، اپلیکیشنی که به گفته مقامات تاکسیرانی با اخذ مجوز از آن سازمان به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده، جلوه‌ای از این تمکین است.
رئیس سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران جزئیات اپلیکیشن موبایلی سازمان تاکسیرانی را بدین گونه شرح داده است که در مرحله اول هشت هزار راننده تاکسی آموزش‌های لازم را در دانشکده تاکسیرانی خواهند دید تا بتوانند از این اپلیکیشن استفاده کنند. تنها تاکسی‌های شهر تهران در این اپلیکیشن فعال هستند و پس از آن در ادامه آژانس‌های شهر تهران به این اپلیکیشن می‌پیوندند.
آنچه از اظهارات مظفر برمی‌آید این است که با در اختیار گرفتن تمامی امکانات ناوگان تاکسیرانی شهر تهران و استفاده از ایستگاه‌های ثابت در مراکز شهری و نیز دسترسی آسان به محدوده‌های طرح ترافیک باز هم امکان رقابت برابر در مقابل سایر ارائه‌دهندگان خدمات موبایلی و اینترنتی تاکسی منتفی شده است. از این رو باید شاهد کاهش و افت شدید قیمت در تاکسی‌های رسمی گردشی شهر تهران بود. اما در نهایت تمام اینها گمانه‌زنی است و کسانی که سرنوشت این نبرد را تعیین می‌کنند جز مشتریان نیستند و در هر صورت آنها تعیین می‌کنند که این پایان خوشی برای یک نبرد سرنوشت‌ساز است یا خیر

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz