نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 خدمت و تجارت پرونده - خدمت و تجارت صفحه 77

نوسازی اصناف چگونه اجرایی می‌شود

رنج عبثی می‌کشد این قافله با هیچ*

سه میلیون واحد صنفی کشور با حداقل سرمایه ۶۰۰ میلیون تومان بدون احتساب ارزش ملک، تقریباً برای چهار میلیون و ۱۵۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده و سهم صادراتی‌اش به صورت مستقیم و غیرمستقیم سالانه ۵۰۰ میلیون دلار برآورد شده و سهم ارزآوری‌اش به مبلغ دو میلیارد دلار می‌رسد که از این میزان ۵۰۰ میلیون دلار به بخش صادارت و یک و نیم میلیارد دلار به حوزه گردشگری اختصاص دارد.

این آمار که از سوی مرکز اصناف و بازرگانان کشور اعلام شده است مشخص می‌کند کمترین تغییر و نوآوری در این بخش می‌تواند موجب جهش اقتصادی و قدرت گرفتن بیشتر این بخش شود.
یک دهه پیش هنوز اصناف و واحدهای صنفی به بازارهای نوظهور عادت نکرده بودند و آنها را پدیده‌های جدی‌ای تلقی نمی‌کردند اما گذشت این دوره زمانی و تحول و توسعه‌ای که فناوری اطلاعات در این دوره زمانی پیدا کرد موجب شد واحدهای صنفی و اتاق‌های اصناف دریابند که اگر می‌خواهند همچنان سهم بزرگی از اقتصاد کشور در اختیارشان باشد باید خود را با مسیر فناوری اطلاعات و ارتباطات همسو کنند و نه‌تنها با آن و به‌کارگیری آن مبارزه کنند و در برابر به‌ کار گرفتن آن از خود مقاومت نشان دهند، بلکه سعی کنند از قابلیت‌های آن در بخش‌های مختلف فعالیت‌شان بهره برند.
از همین روست که اتاق‌های اصناف شفاف‌‌سازی و نوین‌سازی را در دستور کاری خود قرار داده‌اند. استفاده از تجهیزات و رفتارهای اقتصادی نوین، ساماندهی حوزه خدمات فنی از طریق برندسازی مشترک و ارتقای سطح دانش و مهارت‌ها، استفاده از تجهیزات مدرن و نوین و همچنین نوین‌سازی صنوف توزیعی از طریق توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ، ایجاد رابطه هدفمند بین بنگاه‌های تولید و شبکه توزیع از برنامه‌هایی است که اتاق اصناف برای اجرایی کردن در دستور کار خود قرار داده‌اند.
بر اساس همین برنامه‌های تدوین شده است که اتاق اصناف پیش‌بینی کرده سهم‌شان از تولید ناخالص داخلی از ۱۷/۵ درصد وضعیت کنونی در پایان برنامه ششم توسعه به ۲۵ درصد خواهد رسید و سهم صادرات محصولات تولید اصناف نیز از ۵۰۰ میلیون دلار به یک میلیارد دلار می‌رسد.
همچنین پیش‌بینی شده است سهم استفاده از تجهیزات نوین، الکترونیکی و صندوق‌های مکانیزه فروش از ۳۰ درصد فعلی به ۶۰ تا پایان برنامه ششم توسعه خواهد رسید.
طی این سال‌ها همیشه صندوق‌های مکانیزه فروش برای اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌ها دردسر ساز بوده ‌است و با وجود اینکه بیش از ۱۰ سال از تصویب قانون نظام صنفی کشور می‌گذرد و در این قانون اصناف و واحدهای صنفی ملزم به استفاده از صندوق‌های مکانیزه فروش شده بودند اما هر بار به دلیلی امکان اجرایی شدن آن فراهم نشد. حال نیز ماجرای کنتورسازی ایران پیش آمده است و تخلف این شرکت در بورس و عمل نکردن به تعهداتش.
طی سال‌های گذشته همیشه اجرایی شدن طرح تجهیز واحدهای صنفی تا مرحله اجرایی شدن پیش رفته و به محض اینکه نزدیک به اجرا شده این طرح به دلیل تخلفاتی که هر یک از طرف‌های درگیر در اجرای این پروژه انجام داده‌اند، متوقف شده است. حال طبق گفته حمیدرضا سعدالله مجری طرح تجهیز رایگان اصناف به صندوق مکانیزه فروش و عضو اتاق اصناف، این تخلف و تاخیر در اجرای این طرح به دلیل تخلف شرکت کنتورسازی ایران است. سعدالله در گفت‌وگوی مفصلی که با خبرگزاری فارس انجام داده است در ابتدا منکر قرارداد مستقیم میان اتاق اصناف و کنتورسازی ایران شده است و اعلام کرده کنتورسازی با دو شرکت دیگر زرین کابل کوروش و شرکت هوشمند سامانه باران برای تولید صندوق‌های مکانیزه فروش قرارداد داشته است؛ البته وی در بخش‌هایی از گفت‌وگو به حضور خودش به همراه مدیرعامل شرکت کنتورسازی ایران در بورس اشاره کرده است. او در این گفت‌وگو اعلام کرده:«یک بار سازمان بورس عنوان کرد که برگشت سرمایه با چه تضامینی ممکن است و چک‌ها چطور نقد خواهند شد، من هم در سازمان بورس طرح را توضیح دادم. چند بار تاکید کردم این سیستم کاملاً خصوصی است که شرکت باران مجری، زرین کابل کوروش خریدار و کنتورسازی هم فروشنده است و ربطی به اتاق اصناف ندارد و تنها به عنوان نهاد حاکمیتی می‌توانند نظارت داشته باشد، چون نمی‌تواند وارد فعالیت تجاری شود.»
طبق اطلاعات منتشرشده در سایت روزنامه رسمی شرکت زرین کابل کوروش در بهمن‌ماه سال ۹۳ راه‌اندازی شده و علیرضا خوروش مدیرعامل و رئیس هیات مدیره و زیور لورگ پورجمالی نایب‌رئیس هیات مدیره هستند. همچنین شرکت هوشمند سامانه باران نیز در مردادماه سال ۹۴ تاسیس شده و با جدی شدن پروژه صندوق‌های مکانیزه فروش ترکیب هیات رئیسه تغییر کرده و حمیدرضا سعدالله به عنوان رئیس هیات مدیره انتخاب و سید امیر مظلوم حسینی به عنوان مدیرعامل انتخاب شده است.
عضو اتاق اصناف در این گفت‌وگو اعلام کرده است:«قرارداد با شرکت هوشمند سامانه باران را به سازمان بورس برده و ادعا کرده با اتاق اصناف این قرارداد را بسته که این موضوع یکی از خبط‌های او بوده است و می‌گوید اشتباه کرده‌ام. در صورتی که همان موقع نامه‌ای از سوی آقای عوض‌پور دبیر کل اتاق اصناف به سازمان بورس ارسال می‌کند، مبنی بر اینکه اتاق اصناف با هیچ شرکتی قرارداد ندارد و بر اساس طرحی به شرکت باران ماموریتی داده و این شرکت هم قراردادی را (بی آنکه به اتاق اصناف ارتباط داشته باشد) برای این منظور در چارچوب‌های خود منعقد کرده است.»
بررسی شرایط موجود نشان می‌دهد هر گاه صحبت از تجهیزات سخت‌افزاری و خرید و همچنین فروش و نصب این تجهیزات می‌شود، اجرایی شدن کار به تاخیر می‌افتد اما در همین شرایط با وجود اینکه اختلافات زیادی بر سر راه اجرای این طرح برای اصناف وجود دارد شرکت راهبر موفق به پیاده‌سازی نرم‌افزار صندوق‌های مکانیزه فروش شده و این سیستم خود را روی سامانه املاک اجرا کرده است و هم‌اکنون سامانه املاک به غیر از اینکه کد رهگیری صادر می‌کند، به طور مستقیم نیز حسابرسی‌های لازم را برای اجرای معامله انجام می‌دهد. این سامانه که به تایید سازمان امور مالیاتی نیز رسیده قرار است در طرح سامانه خرید و فروش خودرو نیز به ‌کار گرفته شود. در ابتدا پیش‌بینی شده بود که این طرح از ابتدای آبان‌ماه اجرایی شود. هر چند راهبر اعلام کرده که تمامی کارها از سمت آنها به اتمام رسیده اما هنوز این طرح که اولین مصوبه آن در سال ۹۱ از سوی هیات دولت به تصویب رسیده، اجرایی نشده است اما طبق گفته مسئولان اجرایی در مراحل نهایی خود برای اجرا قرار دارد و به زودی تمامی واحدهای صنفی فروشندگان خودرو به این سامانه متصل خواهند شد.
طی سال‌های گذشته با وجود تمامی مقاومت‌هایی که در بدنه اصناف صورت گرفته است اما پیشروهای این بخش توانسته‌اند خود را با بازار روز هماهنگ کنند و سعی کرده‌اند بازار را بشناسند و درک کنند اگر از قافله فناوری عقب بمانند دیگر نمی‌توانند بازار از دست رفته را بازگردانند. از همین رو اصناف به فکر همکاری با فروشگاه‌های مجازی افتاده‌اند و سعی کرده‌اند زمان مشترکی میان خودشان و آنان بیابند؛ از سویی سعی کرده‌اند با اجرای برخی از طرح‌ها تا حدودی خود را با آنان هماهنگ کنند

* برگرفته از شعر بیدل
منزل عدم و جاده نفس ما همه رهرو
رنج عبثی می‌‌کشد این قافله با هیچ

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz