نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 48 گزارش ماه پرونده - گزارش‌ماه صفحه 36

وزنه واردات غیرقانونی و قانونی لوازم بازی بیش از صادرات

۹۵ درصد بازار بازی در دست محصولات غیرایرانی

هنر صنعت رسانه بازی‌های دیجیتالی مانند سایر صنایع دیجیتالی راه‌های فراوانی برای جهانی شدن پیش روی خود دارد. راه‌هایی که برخی قانونی و برنامه‌ریزی‌شده توسط دولت‌ها پیش پای فعالان این عرصه گذاشته می‌شود و برخی نیز به صورت خودجوش و به نوعی با دور زدن‌ها توسط افراد فعال در این حوزه باز می‌شود. از زمانی که کنسول‌های بازی مانند آتاری، نینتندو، میکرو و سگا در ایران در میان بچه‌های دهه ۶۰ جای خود را باز کردند تاکنون که کنسول‌های نسل جدید PS با تکنولوژی‌های جدید VR با قیمت‌های بالا به بازار ایران راه یافته‌اند، همواره وزنه واردات غیرقانونی و قانونی این لوازم و بازی‌ها بیشتر از وزنه صادارت آنها بوده است. تا آنجا که در گزارش مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتالی در سال ۹۴ بیان شده که ۹۵ درصد بازار سخت‌افزار و نرم‌افزار بازی در دست محصولات غیرایرانی است. البته باید گفت که در این سال‌ها با برخی تولیدات خوب محصولات ایرانی نیز مواجه بوده‌ایم و با فراگیر شدن بازی‌های موبایلی این خوب شدن ساخت بازی‌های ایرانی سیر صعودی داشته است و در این میان چند ده یا شاید چند صد محصول به بازارهای دیجیتالی خارج از کشور راه یافته است. اما همواره مشکل وارد کردن پول، ثبت شرکت و بلوکه نشدن حساب از جمله دغدغه‌های فعالان اندک صادرکننده بوده است.
از سویی دیگر جای گرفتن هنر صنعت رسانه بازی‌های دیجیتالی در زمره صنایع دانش‌بنیان است که توان ارز‌آوری از طریق صادرات غیرنفتی و خام‌فروشی را دارد و به نوعی بیشتر از ابزار و مواد خام بر دانش تولیدکنندگان آن مبتنی است. دانشی که در این سال‌ها از طریق مطالعه کتاب‌ها و مقالات، جست‌وجوهای شخصی سازندگان، دیدارهای دوستانه، شکست و موفقیت‌های حاصل از پروژه‌ها، ساعت‌های کدنویسی برای به دست آوردن یک راه‌حل، پرس‌وجوی اینترنتی از خبرگان این صنعت در خارج و داخل ایران اندوخته شده و سرمایه اصلی صاحبان این صنعت به حساب می‌آید. دانشی که به دلیل تحریم‌ها و نشناختن استعدادهای صنعت تولید بازی در ایران همچنان نیز از ناحیه برخی کشورها در اختیار تولیدکنندگان و فعالان ایرانی قرار نمی‌گیرد.

بازار ۱۵۳ میلیون دلاری بازی در ایران

اواسط تیرماه بنیاد ملی بازهای رایانه‌ای که به نوعی زیرمجموعه‌ای از وزارت فرهنگ و ارشاد است اقدام به برگزاری رویدادی در سطح کلاس جهانی در ایران کرد، رویدادی تحت عنوان
TEHRAN GAME CONVENTION که با همکاری مجموعه GAME CONNECTION فرانسه اتفاق افتاد. برگزاری این رویداد درس‌آموزی‌های بسیاری برای برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان داشت و علاوه بر تسهیم دانش، برگزاری رویدادی در این سطح با مشارکت طرف خارجی، شرکت‌کنندگان داخلی را نیز با ارائه محصول و پرزنت تجاری جدی آشنا کرد. البته باید یادآوری کرد که از سوی طرف ایرانی نیز برای شرکت‌کنندگان خارجی دستاوردهایی داشته که آنها را به این منطقه آورده است. شاید بازار ۱۵۳ میلیون دلاری بازی در ایران یا استعدادهای بازی‌سازی ایرانی که قیمت تمام‌شده برون‌سپاری قسمتی از یک پروژه به آنها در مقایسه با سایر نیروهای کار در حوزه گیم نقاط دیگر دنیا ارزان‌تر است یا شاید هم بررسی میدانی صنعت بازی در ایران، انگیزه حضور شرکت‌کنندگان و استادان خارجی در این رویداد بوده باشد.
از آنجا که بازی‌ دیجیتالی فقط یک صنعت نیست و ابعاد هنری و رسانه‌ای بسیاری دارد که مورد توجه برخی دولت‌ها و نهادها نیز قرار گرفته، از این بابت باید توجه کرد که بازی‌های ایرانی عرضه‌شده در بازار خارج چقدر از این ظرفیت برای انتقال پیام فرهنگی ایران و ایرانی استفاده می‌کنند. توجهی که باید به بازی‌های عرضه‌شده در بازار داخل نیز معطوف شود تا مشخص شود بازی‌های داخلی و خارجی عرضه‌شده در بازار داخل چقدر در راستای ایجاد تفریح سالم و مفید کارآمد هستند. سازمان رده‌بندی اسرا (ESRA) رویه قابل توجهی را از این لحاظ مد نظر داشته است.

واردات غیرمتوازن بازی‌ها، خطری برای آینده این صنعت در کشور

در این سال‌ها بازی‌های خارجی از طریق بازار قاچاق وارد کشور شده‌اند و فروش خود را هم داشته‌اند، اما در مورد بازی‌های موبایلی که بازار داغ‌تری دارند این مطلب از زاویه‌ای دیگر قابل تامل است. یکی از مهم‌ترین راه‌های درآمدزایی از طریق بازی‌های موبایلی خرید درون بازی یا خرید فایل کامل بازی است که برای بازی‌های خارجی که مجوز نشر در بازار مجاز ایران را ندارند این درآمدزایی با مشکلاتی مواجه بوده است و اصولاً درآمد حاصل از آن نیز به شکل صحیح وارد چرخه صنعت نمی‌شود. از این رو کانالیزه کردن واردات بازی‌های موبایلی خارجی و تبادل قانونی پول و پشتیبانی از بازی توسط شرکت‌های داخلی از جمله راهکارهای مواجهه با این مساله است.
البته در این مورد برخی نظرات دیگر مانند بررسی شرکت‌های واردکننده و اعطای مجوز به عموم درخواست‌کنندگان صاحب صلاحیت، نظارت بر محتوای بازی‌های فارسی‌شده و… نیز مطرح است. از سویی دیگر فارسی شدن بازی‌های خارجی در صورتی که با واردات بی‌رویه توأم شود سطح استاندارد بازی‌های موبایلی به زبان ایرانی را نیز جابه‌جا می‌کند و حتی در صورت اشاعه فرهنگ خرید محصول ایرانی، باز هم به دلیل شباهت زبان بازی با فارسی، بازیکنان به گمان خرید بازی ایرانی به خرید بازی‌های خارجی روی می‌آورند و این خود علاوه بر اینکه محتوای غیربومی را به زبان فارسی به بازیکنان ارائه می‌دهد، تولیدکنندگان جوان ایرانی را نیز با مشکلات نصب و دانلود و درآمدزایی پایین مواجه خواهد کرد. خطری که به شدت برای آینده صنعت هشداردهنده است و کپی‌کاری و از دست رفتن نوآوری و توجه به فرهنگ ملی را با تغییر ذائقه بازیکنان در پی خواهد داشت

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz