نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 48 گزارش ماه پرونده - گزارش‌ماه صفحه 32

کافه‌بازار و بازی‌سازی ایرانی؛ از تولد تا بلوغ

در یک دهه اخیر با سیطره یافتن گوشی‌های هوشمند بر بازار تلفن‌های همراه، امکان عرضه بازی‌های متنوع و باکیفیت روی این بستر فراهم شد. این اتفاق صنعت بازی‌سازی را در دنیا متحول کرد، زیرا اندازه بازار مصرف‌کننده محصولی به نام بازی ویدئویی چندین برابر شد. حالا دیگر مخاطبان بازی‌های ویدئویی فقط به نوجوانانی که روی رایانه شخصی یا کنسول بازی خود ساعت‌ها بازی می‌کردند محدود نمی‌شد و هر کسی می‌توانست در اوقات فراغت، هرچند کوتاه، با انجام یک بازی موبایلی خود را سرگرم کند.
همزمان با این اتفاقات تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در حال اوج گرفتن بود و پلتفرم‌های بین‌المللی عرضه اپلیکیشن‌‌ها و بازی‌های موبایل دسترسی کاربران ایرانی را محدود کرده بودند. در چنین فضایی کافه‌بازار به‌عنوان یک پلتفرم ایرانی عرضه اپلیکیشن در بستر موبایل شروع به کار کرد و توانست به‌ سرعت توجه کاربران و همچنین توسعه‌دهندگان داخلی را به ‌خود جلب کند.
در این زمان صنعت بازی‌سازی در ایران کاملاً نوپا بود و به ‌شدت با چالش‌های حوزه نشر آثار فرهنگی و ضعف‌های قانونی در حمایت از این آثار دست و پنجه نرم می‌کرد. چالش‌هایی که به‌ نظر می‌رسد مانع اصلی بر سر راه رشد و شکوفایی این صنعت در کشور بودند. با جا افتادن کافه‌بازار به ‌عنوان یک کانال پرمخاطب برای عرضه بازی موبایلی، بازی‌سازان ایرانی این فرصت را یافتند تا محصولات خود را به ‌صورت دیجیتالی و با سهولت بسیار بیشتری در بستر موبایل منتشر کنند و آنها را از ویترین کافه‌بازار به دست مخاطبانی پرشمار برسانند، ویتریتی که برخلاف دیگر روش‌های عرضه، به بازی‌سازان فرصتی برابر برای ارائه محصول خود به بازار مصرف‌کننده می‌داد.
در واقع الگوی عرضه در این صنعت با ورود کافه‌بازار شکل جدیدی به خود گرفت و فعالیت در این صنعت را از منظر اقتصادی توجیه‌پذیر کرد. موفقیت‌های تجاری بازی‌های عرضه‌شده در کافه‌بازار باعث شد موج جدیدی از بازی‌سازی که عمدتاً تمایل به ساخت بازی موبایلی داشت در ایران شکل بگیرد و صنعت بازی‌سازی ایرانی عملاً در مسیر حرکت به ‌سمت بلوغ خود قرار گرفت.

نیاز به کیفیت و رقابت سالم

در کاوش بیشتر موضوع، به این نکته باید توجه کرد که همه صنایع به‌ منظور ارائه کالا یا خدمتی به مصرف‌کننده نیازمند آن شکل می‌گیرد و آنچه ارزش آن کالا یا خدمت را در نگاه مخاطب شکل می‌دهد کیفیت آن محصول یا خدمت است. پس بدیهی است صنعتی که نتواند کیفیت لازم را به مصرف‌کننده عرضه کند، صنعتی رو به زوال خواهد بود و عاملی که می‌تواند کیفیت خروجی یک صنعت را تضمین کند، رقابت سالم است. رقابتی که رقبای حاضر در صنعت را وادار می‌کند تا همواره با به‌کارگیری فناوری‌های مناسب به شیوه‌ای نوآورانه و اقتصادی به تولید و عرضه محصول بپردازند.
ناگفته پیداست تنها در بستری سالم، قانونی و رقابتی است که می‌توان امید داشت بازی ایرانی به سطحی از کیفیت و بالندگی دست یابد که بتواند، حتی فراتر از بازار داخلی، حضوری موفق در بازار بین‌المللی و سهمی از اقتصاد کشور داشته باشد. تلاش کافه‌بازار نیز در راستای ایجاد چنین بستری بوده است. بستری که علاوه بر تسهیل رقابت سالم برای فعالان صنعت، دسترسی و تجربه کاربری خوشایندی برای مصرف‌کننده ایجاد کند و به مرجعی کارآمد و فراگیر برای عرضه و مصرف پویا و پررونق بازی‌های موبایلی تبدیل شود.
نقش و اثرگذاری کافه‌بازار در رشد صنعت بازی‌سازی در ایران، با مقایسه ساده کمی و کیفی بازی‌سازی موبایلی در مقابل بازی‌سازی برای رایانه‌های شخصی و کنسول‌های بازی بیش از پیش آشکار می‌شود. در واقع خلاء وجود بستری با ویژگی‌های مورد اشاره برای دیگر پلتفرم‌های عرضه بازی‌ها، باعث شده بازی‌سازان ایرانی پلتفرم‌های دیگر را رها کنند. بنابراین بدیهی است که این صنعت برای رشد همه‌جانبه خود بیش از هر چیز نیاز به بسترهایی پویا و پررونق دارد که عرضه آسان، سریع، کم‌هزینه و عادلانه محصولات را روی سایر پلتفرم‌های موجود ممکن سازد.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz