نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 51 گزارش ماه نیم‌نگاه صفحه 22

نیم نگاهی به مهر ۹۶

۲۴ تا ۲۷مهر – اقتصاد حرف اول را زد

هجدهمین نمایشگاه تلکام با نوآوری‌هایی از جمله برگزاری سه پنل‌ تخصصی در حوزه ICT همراه بود. اولین پنل تخصصی هجدهمین نمایشگاه تلکام به بررسی موانع توسعه اقتصاد دیجیتالی در ایران اختصاص یافت. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، در این پنل بزرگ‌ترین مشکل بر سر راه اقتصاد دیجیتالی کشور را به فراهم نبودن زیرساخت و نبود سرمایه‌گذاری کافی در بخش اینترنت ثابت ارتباط داد. جهرمی همچنین یکی دیگر از الزامات رشد اقتصاد دیجیتالی را دسترسی به محتوای کافی در کشور دانست و گفت: «در حال حاضر بیشترین محتوای مورد استفاده کاربران در کشورهای پیشرفته ویدئو است و ۶۰ درصد ترافیک در این کشورها به چنین محتوایی اختصاص دارد، اما این میزان در ایران برابر ۱۰ درصد ترافیک اینترنت کشور است.» جهرمی رشد نیافتن تولید محتوای ویدئویی را نیز به رشد نیافتن اینترنت ثابت ارتباط داد، چرا که رشد استفاده از محتوای ویدئویی نیازمند اینترنت پرسرعت و باکیفیت است. ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، نیز در این پنل تخصصی یکی از موانع توسعه اقتصاد دیجیتالی را نبود سرمایه دانست و تاکید کرد با یک جمع‌بندی بین نهادهای مختلف درگیر در این حوزه باید به سیاست‌گذاری مشخصی برای جذب سرمایه در بازار ICT برسیم. دومین پنل نشست تخصصی هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی تلکام به راهکارها و الزامات افزایش دو و نیم برابری بازار ICT در برنامه ششم توسعه اختصاص یافت.
برات قنبری، مشاور اقتصادی وزیر ارتباطات، در این پنل اعلام کرد که به ICT در برنامه ششم توسعه به عنوان ابزاری برای ایجادکننده امنیت و محور توسعه نگاه شده است. او در این پنل تاکید کرد که بر اساس برنامه ششم توسعه برای بخش ارتباطات توان رشد دو و نیم برابری، برای بخش فناوری اطلاعات توان رشد پنج برابری و در حوزه پست توان رشد شش تا هفت برابری در نظر گرفته شده است. قنبری تصریح کرد که با سرمایه‌گذاری مناسب و استفاده اپراتورها از تکنولوژی‌های جدید امکان رسیدن به اهدف برنامه ششم توسعه برای بخش ICT کشور وجود دارد. سخنران دیگر این پنل رسول سراییان، مدیرعامل شرکت مخابرات، بود. او در این پنل اعلام کرد: «زمانی می‌توان از دو و نیم برابر شدن سهم ICT در برنامه توسعه کشور سخن گفت که جزئیات این برنامه‌ها به صورت شفاف مشخص شود. » بنا بر اظهارات او راه رسیدن به اهداف برنامه و ایجاد یک تحول دیجیتالی رساندن یک اینترنت با سرعت گیگابیت بر ثانیه به تمام کسب و کارها در سراسر کشور است.
در آخرین پنل نمایشگاه تلکام ۲۰۱۷ به موانع و مشکلات تولیدات داخلی در صنعت ICT پرداخته شد. امیرحسین دوایی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، در این پنل با اشاره به اهمیت توانمندسازی محصولات داخلی در کشورهای مختلف گفت: «برای استفاده از محصولات و خدمات بر پایه فناوری اطلاعات در کشور و همچنین ورود این محصولات به بازار بین‌المللی، نظام‌نامه پیوست فناوری در قراردادهای مهم ملی و بین‌المللی سال گذشته توسط دولت به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است.» حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دیگر سخنران در این پنل، به بررسی ظرفیت‌های قانونی برای حمایت از تولیدات داخلی در بخش ICT پرداخت. بر اساس اظهارات فلاح نظام‌نامه پیوست فناوری ظرفیت‌هایی ایجاد کرده تا شرایط برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی یک بار دیگر مورد توجه قرار بگیرد

۱۱ مهر- پیش‌نویس قانون ملی فضایی تدوین شد

همزمان با آغاز هفته جهانی فضا پیش‌نویس قانون ملی فضا با هدف قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری در عرصه فضایی کشور طی همکاری سازمان فضایی ایران و دانشگاه تهران تدوین و در مراسم آغاز هفته جهانی فضا به وزیر ارتباطات اعطا شد. در این مراسم الهام امین‌زاده، دستیار ویژه رئیس‌جمهور، در امور حقوقی با اشاره به چهار اصل بنیادی حاکم بر حقوق فضا از جمله آزادی بهره‌برداری از فعالیت‌های فضایی، منع تصاحب و تصرف در فضا، غیرنظامی کردن فضا و نیز پذیرش مسئولیت‌های بین‌المللی در این عرصه گفت: «ایران جزو ۱۰ کشور اول فضایی دنیاست و بر این اساس نیازمند اتحاد در فعالیت‌های فضایی با سازمان‌های فضایی جهانی هستیم و نباید موازی‌کاری کنیم.» این دستیار رئیس‌جمهور گفت: «خصوصی‌سازی و تجاری‌سازی فعالیت‌های فضایی، مسئولیت بین‌المللی، بیمه این فعالیت‌ها و اعطای مجوز برای فعالیت‌های فضایی از جمله مباحث مطرح‌شده در پیش‌نویس قانون ملی فضایی است.» این پیش‌نویس که به صورت کتاب منتشر شده به دلیل محدودیت تعداد نسخه‌های آن و امکان تغییر محتویاتش هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته است

۱۶ مهر- معرفی فرصت‌های شغلی در هشتمین نمایشگاه کار

هشتمین نمایشگاه کار با هدف معرفی فرصت‌های شغلی شرکت‌های مختلف از ۱۶ تا ۱۸ مهر‌ماه در سالن جباری دانشگاه صنعتی شریف میزبان بازدیدکنندگان خود بود. بیشتر شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه هدف حضور خود را برندینگ و تعامل بیشتر با دانشگاه و دانشجویان اعلام کردند. علاوه‌بر شرکت‌های بزرگ، استارت‌آپ‌ها نیز در این نمایشگاه فعالیت قابل توجهی داشتند. iHome از جمله شرکت‌های استارت‌آپی حاضر در این‌ نمایشگاه است. مهسا هنرمندی، کارشناس منابع انسانی این شرکت، درباره انگیزه اصلی آی‌هوم از شرکت در این رویداد گفت: «شاید در دوران نمایشگاه نتوانیم نیروی مورد نظر خود را استخدام کنیم، اما با گذشت زمان هر گاه کاربری تبلیغات ما را ببیند به یاد خواهد داشت که چه موقعیت‌های شغلی‌ای در شرکت ما وجود دارد.» او معتقد است در قدم اول این نمایشگاه به معرفی این برند به مخاطبان کمک خواهد کرد. شرکت «خدمات انفورماتیک» از جمله شرکت‌های قدیمی است که در هر هشت دوره این نمایشگاه حضور داشته. علیرضا مسچی، مسئول استعدادیابی و استخدام این شرکت، اعلام کرد این نمایشگاه تاکنون باعث استخدام افراد مختلفی در این شرکت شده است و گفت: «این نمایشگاه یک فرصت برای افرادی است که به دنبال شغل مناسب خود هستند، زیرا بسیاری از دانشجویان و جوانانی که به دنبال کار هستند بعد از دریافت مشاوره و راهنمایی‌هایی لازم در این نمایشگاه از ما، تازه متوجه می‌شوند رشته دانشگاهی‌ای که انتخاب کرده‌اند اشتباه است و باید برای پیشرفت در مسیر شغلی چه کاری انجام دهند.»

۱۶ مهر- گلکسی Note8

در ایران رونمایی شد
شرکت سامسونگ الکترونیکس، در پردیس ملت تهران از گلکسی Note8 جدیدترین پرچمدار کهکشان خود در ایران رونمایی کرد. در ابتدای این مراسم بام سوک هانگ، مدیر سامسونگ الکترونیکس، در ایران با معرفی Note8 گفت: «این محصول تنها یک تلفن همراه جدید نیست، بلکه دستگاهی است تا خلاقیت را در زندگی شما بیشتر کند.» سوک هانگ با اشاره به ویژگی‌های منحصربه‌فرد سری نوت ادامه داد: «به کمک S Pen به عنوان ابزاری شناخته‌شده می‌توان تصورات را وارد زندگی واقعی کرد و در هر مکانی حتی کوچک‌ترین ایده‌ها را نیز ثبت کرد.»
علیرضا توسلی، مدیر ارشد بخش موبایل سامسونگ الکترونیکس، در این مراسم با یادآوری سرویس خدمات ویژه گوشی‌های پرچمدار سری اس گفت: «برای Note8 نیز این سرویس ویژه برقرار است. همه کسانی که تا پایان آذرماه امسال این پرچمدار سامسونگ را خریداری و سرویس ویژه را فعال کنند در ازای پرداخت مبلغی محدود از پشتیبانی ویژه‌ صفحه‌نمایش و سرویس اکسپرس تا پایان تابستان سال ۱۳۹۷ برخوردار می‌شوند. سامانه هوشمند ما دقت و سلامت این خدمات را تضمین می‌کند.»
در ادامه مدیر ارشد بخش موبایل سامسونگ الکترونیکس با اشاره به راه‌اندازی خدمات VoLTE روی گوشی‌های نسل جدید سامسونگ گفت: «در این سرویس مشترک صدای مکالمه مخاطبش را با کیفیتی بسیار بالا موسوم به HD خواهد شنید. کیفیت به حداکثر و قطعی‌ها به حداقل می‌رسد. این مزیت به صدا محدود نیست و شامل اینترنت همراه نیز می‌شود. تا قبل از این هنگام مکالمه، اینترنت روی گوشی شما به جای نسل چهارم به ۲G یا ۳G تنزل پیدا می‌کرد. اکنون همچنان روی بستر ۴G باقی خواهید ماند. دانلود هم روی همین زیرساخت نسل چهارم انجام می‌شود؛ یعنی سرعت دریافت را روی موبایل چندین برابر می‌کند.»

۱۷ مهر- خرید مستقیم از آمازون و ای‌بی هنوز نهایی نشده است

شرکت پست طرحی در دستور کار دارد که طبق آن می‌خواهد طی همکاری یک شرکت تحت عنوان «زودل» امکان خرید آنلاین از فروشگاه‌های بین‌المللی آنلاین را برای ایرانی‌ها فراهم کند. حسین مهری، مدیرعامل شرکت پست، در حاشیه همایش روز جهانی پست در مورد امضای تفاهم‌نامه با شرکت زودل گفت:«ما چون در دولت قبل تجربه موفقی نداشتیم به همین خاطر با احتیاط جلو می‌رویم. همه جوانب را بررسی می‌کنیم. البته این قرارداد هنوز نهایی نشده است و در حال بررسی هستیم.» مهری در ادامه این همایش درباره زمان اعطای مجوز اپراتورهای پستی نیز اعلام کرد: «امروز می‌خواستیم مجوزهای اپراتورهای پستی را صادر کنیم و قرار بود هماهنگی‌ها انجام شود اما نشد. به زودی این مجوزها صادر می‌شود.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz