نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 49 گزارش ماه نیم‌نگاه صفحه 22

نیم نگاهی به مرداد ۹۶

۲۲ مرداد- آغاز به کار انجمن آشنا

انجمن شرکت‌های نرم‌افزاری استان تهران با عنوان آشنا آغاز به کار کرد. فرهاد الیشایی، مدیرعامل شماران و رئیس هیات مدیره انجمن تخصصی بودن، دموکراتیک بودن و فراگیر بودن را مشخصه‌های هویتی این تشکل جدید اعلام کرد. او تاکید کرد «آشنا» زیر نظر وزارت کار فعالیت می‌کند و تولیدکنندگان، مشاوران و پیاده‌سازان نرم‌افزار عضو آن هستند. به گفته او آشنا یک انجمن کارفرمایی است.این انجمن تنها ۱۱ عضو دارد، اما اعضای هیات مدیره آن ابراز امیدواری کردند که در مدت سه سال اولین دوره هیات مدیره انجمن تعداد اعضا به ۲۰۰ تا ۲۵۰ برسد.

۲۲ مرداد- تحول صنعت مد با فناوری

برگزاری استارت‌آپ‌هایی در عرصه صنعت نساجی موجبات کشف استعدادهای جدید و حمایت از تولیدات آنها را فراهم می‌کند و به صنعت مد در ایران جانی تازه می‌بخشد. مهدی معصومی، مدیرعامل موسسه ایده‌پردازان خلاق که یکی از بانیان برگزاری مدوتک در ایران به شمار می‌رود، با بیان این مطلب ادامه داد: «هدف ما از برگزاری این استارت‌آپ، این است که ایده‌های تازه در این عرصه را به گونه‌ای هدایت کنیم که بتوانند به شکل قابل قبولی وارد بازار شوند و خریدار خود را پیدا کنند.» دومین استارت‌آپ مد و تکنولوژی در ایران بیست و پنجم تا بیست و هفتم مرداد در هتل اسپیناس پالاس برگزار می‌‌شود.

۱۹ مرداد- سرویس‌دهی بانک‌های مختلف در یک شعبه مجازی

شعب مجازی یا VTMها باید به گونه‌ای باشند که بتوانند به تمامی بانک‌ها سرویس دهند و نباید متعلق به یک بانک باشند. این مدلی بود که در نشست بازآفرینی شعب بانکی از سوی حاضران در این جلسه مطرح شد. در این جلسه عنوان شد که VTMها می‌توانند مانند خودپردازها که هم‌اکنون کارت تمامی بانک‌ها را می‌پذیرند به تمامی بانک‌ها سرویس دهند و به سوییچ آن بانک وصل شوند. به گفته رسول لطفی آذر، عضو هیات مدیره بهسازان ملت، تا زمانی که بانک‌ها اجازه اتصال سوییچ‌هایشان به یکدیگر را ندارند نمی‌توانیم از امکانات مشترک یکدیگر در VTMها بهره‌برداری کنیم. باید ابتدا بتوانیم به سامانه بانکی یکدیگر متصل شویم. »

۱۵ مرداد-حذف قبض کاغذی تلفن ثابت

قبض کاغذی تلفن ثابت در یک پروسه هشت‌ماهه در تهران حذف می‌شود. داود زارعیان، معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران، با اعلام این خبر گفت: «تا پایان امسال قبض تلفن ثابت به روش‌های الکترونیکی، پیامک و صوتی برای مشترکان ارسال می‌شود و قبض کاغذی حذف خواهد شد.»

۸ مرداد- ۵۴ شرکت در پارک آی‌سی‌تی مستقر می‌شوند

محمود خوانساری، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، در مراسم افتتاحیه پارک آی‌سی‌تی از برنامه‌ریزی برای استقرار ۵۴ شرکت در این پارک خبر داد. محمدجعفر صدیق، مجری طرح پارک آی‌سی‌تی، نیز با اشاره به اینکه هزینه اولیه این پارک توسط دولت تامین می‌شود درباره رقم این هزینه‌ها اعلام کرد: «۳۰۰ میلیارد تومان برای این پارک هزینه می‌شود.» پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات واقع در کیلومتر ۲۶ اتوبان تهران – کرج دارای ۱۷ هزار متر مربع ساختمان قابل بهره‌برداری است که تا خردادماه ۹۷ به طور کامل بازسازی می‌شود و در اختیار شرکت‌های متقاضی قرار می‌گیرد.

۱۸ مرداد- لایحه شفافیت دولت در حال تهیه است

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد: «لایحه شفافیت دولت در حال تهیه است و تصویب این لایحه کمک بزرگی برای پیشبرد اهداف سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات خواهد بود.» رضا باقری اصل در پاسخ به سوالی درباره آمارهای موجود از روند فعالیت سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: «برای ارائه آمار دقیق حضور ذهن ندارم، اما در کشورهایی که این طرح به مرحله اجرا درآمده یک بازه ۱۰ساله زمان برده تا مردم و دستگاه‌ها فرهنگ لازم را برای استفاده از این سامانه پیدا کنند و این فرهنگ نهادینه شود. ما فکر می‌کنیم در ایران این بازه زمانی بین چهار تا پنج سال خواهد بود.» به گفته او در انگلستان، با ۵۰ تا ۶۰ میلیون نفر جمعیت، میزان درخواست از این سامانه رقمی معادل ۱۰ هزار درخواست در ماه است و پیش‌بینی می‌شود برای ایران هم رقمی مشابه همین رقم باشد.

۱۱ مرداد- جشنواره کارآفرینی بوم‌تک خاتمه یافت

نخستین دوره جشنواره کارآفرینی سبز بوم‌تک با شناخت طرح‌ها و ایده‌های برتر به کار خود پایان داد. در مراسم اختتامیه این جشنواره تیم‌های برتر از میان بیش از ۲۸۰ طرح و ایده ارسالی انتخاب و معرفی شدند. در طول برگزاری جشنواره به منظور توسعه و پیشرفت هر چه بهتر طرح‌های ارسالی، برنامه‌های متعددی شامل شش کارگاه آموزشی و بیش از هزار نفر-ساعت آموزش حضوری به تیم‌ها ارائه شد. از میان ۱۲ طرح راه‌یافته به مرحله نهایی شش تیم با جلب نظر داوران توانستند وارد مرحله شتاب‌دهی شوند.

۱۴ مرداد- تبادل استارت‌آپ‌ها با تایلند

محمود واعظی، وزیر ارتباطات، در حاشیه دیدار با وزیر اقتصاد دیجیتالی تایلند، با اشاره به زمینه‌های همکاری ایران و تایلند از تلاش برای تبادل استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارها بین این دو کشور خبر داد. به گفته واعظی «زیرساخت‌های خوبی برای همکاری ایران و تایلند در حوزه پست، امنیت شبکه، سخت‌افزار و نرم‌افزار، تجارت الکترونیکی و تبادل استارت‌آپ‌ها وجود دارد». اوادامه داد: «مقدمات مذاکرات همکاری در سفر سال گذشته رئیس‌جمهور به تایلند فراهم شده بود و اسناد توافق به زودی در سفر نخست وزیر تایلند به ایران به امضا خواهد رسید.»

۱۵ مرداد- کاریار ارقام پروانه افتا گرفت

شرکت کاریار ارقام موفق به اخذ پروانه فعالیت در حوزه خدمات آموزشی امنیت اطلاعات و ارتباطات از افتای ریاست جمهوری وسازمان فناوری اطلاعات شد. سازمان فناوری اطلاعات بر اساس اسناد راهبردهای ملی، منجمله سند راهبردی امنیت فضای تبادل اطلاعات اقدام به ارزیابی و صدور پروانه فعالیت در حوزه افتا کرده است. این اقدام به منظور حمایت و گسترش خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در کشور و برنامه‌ریزی در زمینه به کارگیری بهینه ظرفیت‌های ملی و ساماندهی شرکت‌های توانمند در ارائه خدمات افتا صورت گرفته است.

۱۰ مرداد- اتصال ۵۱ دستگاه به دولت الکترونیکی

با افتتاح فاز اول دولت الکترونیکی از امروز ۵۱ دستگاه دولتی به یکدیگر متصل و ۴۴۰ خدمت ارائه می‌شود. وزیر ارتباطات در مراسم افتتاح مرکز تبادل اطلاعات با اعلام این خبر گفت: «این تعداد دستگاه در دهه فجر و‌ همزمان با رونمایی از فاز دوم دولت الکترونیکی افزایش خواهد یافت.»به گفته واعظی: «بیمه کشور، پرونده سلامت، ساماندهی مجوزها و رسیدگی به نیازهای بنگاه‌های اقتصادی بخشی از خدمات دولت الکترونیکی هستند که از امروز ارائه می‌شوند»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz