نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 45 گزارش ماه نیم‌نگاه صفحه 22

نیم نگاهی به فروردین ۹۶

۱۴ فروردین- واعظی کاندیدای ریاست جمهوری نشد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد نشده است و «روحانی باید برنامه‌های خودش را در چهار سال دوم ادامه دهد». محمود واعظی هنگام تشکر از معاونان و کارمندان وزارت ارتباطات در مراسم دید و بازدید نوروزی گفت:«سال آخر دولت است، طبیعی و ممکن است پس از پایان این دوره دیگر در خدمت برخی از دوستان نباشیم.»
به گفته او پیش از این گفته می‌شد پنج درصد از فضای مجازی استفاده ناسالم می‌شود که این رقم در حال حاضر به دو درصد رسیده است.
او با اشاره به عملکرد خود در حوزه اشتغال فاوای کشور اعلام کرد:«سال گذشته ۱۰۰ هزار شغل راه‌اندازی کردیم و این رقم امسال ۱۳۰ هزار شغل خواهد بود.» واعظی در ادامه گفت:«ما باید تا پایان دولت ۱۸ هزار روستا را به اینترنت پرسرعت متصل کنیم، راه‌اندازی دولت الکترونیکی را تا پایان فروردین به بهره‌برداری برسانیم و در آخر فاز سوم شبکه ملی اطلاعات را راه اندازی کنیم. ۸۰۰ شهر به نسل چهارم تلفن همراه مجهز کنیم و تا پایان دولت تمام شهرها به نسل سوم تجهیز می‌شوند.» واعظی اعلام کرد:«روزی که به این وزارتخانه آمدیم، پست ۳۳۵ میلیارد تومان زیان انباشته داشت و تلاش‌های زیادی صورت گرفت که امروز پست سود‌ده و از سوی دیگر حقوق کارمندان آنجا حدود ۹۲ درصد افزوده شد.»

۲۰ فروردین- شرکت‌های فاوا شکایات خود را در زمینه مناقصات دولتی اعلام کنند

شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌توانند شکایات خود را در زمینه مناقصات دولتی به «هیات رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات» اعلام کنند. اصغر رضانژاد، دبیر سازمان، با اعلام این خبر و ضمن اشاره به فعالیت هیات رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات گفت:«این هیات، مسئولیت رسیدگی به شکایات و اختلافات موجود در برگزاری مناقصات دولتی را بر عهده دارد. شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز مانند سایر بخش‌های صنعت و اقتصاد می‌توانند شکایات خود را در زمینه برگزاری مناقصات دولتی به این هیات برای رسیدگی و پیگیری اعلام کنند.» دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به حضور نماینده سازمان در هیات رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات گفت:«با توجه به حضور نماینده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در ترکیب این هیات، اعضای سازمان می‌توانند مراتب اعتراض و شکایات خود را طی مکاتبه‌ای با سازمان اعلام کنند.» رضانژاد با اشاره به مهلت مقرر طرح شکایات در این هیات گفت:«مطابق قانون اساسنامه، مراجعه به هیات منوط به این است که مناقصه‌گر ابتدا در قالب ماده ۲۵ قانون برگزاری مناقصات، اعتراض مکتوب خود را به بالاترین مقام دستگاه مناقصه‌گذار تسلیم کرده باشد و پس از رسیدگی و دریافت جوابیه کماکان به اعتراض خود باقی باشد یا اینکه به‌رغم انقضای مهلت ۱۵ روز کاری برای پاسخگویی دستگاه، پاسخی دریافت نکرده باشد.»

۲۱ فروردین- بهارانه آسیاتک آغاز شد

شرکت انتقال داده‌های آسیاتک، به کاربران خود سرویس و طرح‌های جدیدی ارائه کرده است. هزینه سرویس‌های ۱۵ ماهه و ۹ ماهه سرویس همیشه بهار به ترتیب ۱۰۷ هزار و ۶۴ هزار تومان (بدون احتساب ارزش افزوده ) است.
حجم سرویس همیشه بهار ۱۵ ماهه، ۳۰ گیگ و حجم سرویس همیشه بهار ۹ ماهه، ۱۸ گیگ است.
امکان استفاده از سرعت دو تا ۱۶ مگ به همراه ترافیک نامحدود در بین ساعات چهار الی شش صبح از دیگر ویژگی‌های سرویس همیشه بهار است.
جشنواره بهاری آسیاتک از ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ آغاز شده و تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ ادامه خواهد داشت.

۲۱ فروردین-۱۰ میلیون تومان وام برای نفرات برتر المپیاد تکنیسین‌ها

صندوق کارآفرینی امید ۱۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به ۴۰ نفر برتر المپیاد تکنیسین‌ها پرداخت می‌کند. دومین المپیاد تکنیسین‌های ایران همانند دوره گذشته در دو مرحله نظری و عملی و در چهار گرایش موبایل و تبلت، لوازم خانگی (یخچال، ماشین لباسشویی)، دستگاه‏های تهویه مطبوع (کولر گازی)، لوازم صوتی و تصویری (تلویزیون و سینمای خانگی) برگزار شد. این المپیاد در اوایل دی‌ماه ۹۵ با معرفی نفرات برتر به پایان رسید. در این مراسم بام سوک هانگ، مدیرعامل سامسونگ الکترونیکس، از اشتغال و مهارت‌آموزی جوانان به عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های مسئولیت اجتماعی سامسونگ یاد کرد و گفت:«اشتغال به خصوص اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی یکی از دغدغه‌های جدی کشورهای در حال توسعه است. از همین رو سامسونگ بر یادگیری مهارت‌های فنی توسط جوانان تاکید فراوانی دارد که راه‌اندازی آکادمی سامسونگ یکی از نشانه‌های توجه این شرکت به همین موضوع است.» در ادامه اصغر نوراله‌زاده، رئیس صندوق کارآفرینی امید ریاست جمهوری، ضمن تاکید بر حمایت این صندوق از نفرات برتر المپیاد اعلام کرد:«صندوق کارآفرینی امید ۱۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به ۴۰ نفر برتر المپیاد تکنیسین‌ها پرداخت می‌کند.»

۲۱ فروردین- اعطای اولین نماد اعتماد گردشگری به علی‌بابا

اولین نماد اطمینان گردشگری الکترونیکی ایران (تی نماد) از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به شرکت سفرهای علی بابا اعطا شد.
اعطای این نماد طبق تبصره‌ ۲ ماده‌ ۷ قانون توسعه‌ صنعت ایرانگردی و جهانگردی و دستورالعمل نظارت بر کسب‌وکارهای اینترنتی مصوب ۲۲/۵/۹۲ صورت گرفته است. پیش از این، فقط نمادهای اعتماد الکترونیکی و ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی به کسب‌وکارهای اینترنتی صنعت گردشگری داده می‌شد.
سال گذشته رئیس مرکز فناوری سازمان میراث فرهنگی در حاشیه‌ بیست و دومین نمایشگاه الکامپ اعلام کرده بود:«کسب‌وکارهایی که این مجوز را دریافت نکرده باشند امکان فعالیت در حوزه‌ گردشگری در فضای مجازی را نخواهند داشت.»
امیرحسین مطلبی با تاکید بر همکاری این سامانه با پلیس فتا، در تشریح دریافت این نماد گفته بود:«اشخاص حقیقی و حقوقی که در فضای مجازی قصد ارائه‌ خدمات گردشگری را دارند، باید با ثبت‌نام در این سامانه مجوز تی نماد را دریافت کنند.»

۲۲ فروردین- صدور اولین مجوز MPOS برای ایران کیش

شرکت کارت اعتباری ایران کیش موفق شد به ‌عنوان اولین شرکت PSP در کشور مجوز شاپرک در حوزه کارتخوان موبایلی (MPOS) را کسب کند.
پیمان طبری، معاون فناوری اطلاعات ایران کیش، با اعلام این خبر گفت:«در اوایل سال ۹۵ از محصول کارتخوان موبایلی این شرکت رونمایی شد و بارها نیز در نمایشگاه‌های مختلف این محصول را به نمایش گذاشتیم و در کنار آن، محصولات دیگری مانند پاتسی در ارتباط با کارتخوان‌های موبایلی ایران کیش ارائه شدند. اکنون این محصول از سوی شاپرک طی سه مرحله مورد ارزیابی قرار گرفته و توانسته تمامی استانداردهای شاپرک را با موفقیت پشت سر بگذارد.»
معاون فناوری اطلاعات ایران کیش ادامه داد:«علاوه بر اینکه از کارتخوان موبایلی می‌توان به ‌عنوان یک محصول فروشگاهی استفاده کرد، با کمک آن نرم‌افزارهای دیگری نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. به دلیل این ویژگی،‌ نرم‌افزاری تحت عنوان «درگاه پرداخت کارتخوان موبایلی» (MPOS Gateway) تهیه کردیم تا سایر نرم‌افزارها به آن پارامتر ارسال کنند، تراکنش انجام دهند و به ‌طور مستقل عملیات مورد نظر را انجام دهند.»
پیمان طبری گفت:«نام محصول کارتخوان ایران کیش«هم‌پات» و محصول درگاه پرداخت کارتخوان موبایلی این شرکت «هم‌پات‌پِی» است و رایزنی‌های مختلفی با بانک‌های کشور برای ورود به بازار انجام داده‌ایم. به کمک هم‌پات‌پِی محصولات مستقل دیگر ایران کیش نیز به ‌طور همزمان به بازار عرضه خواهند شد.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz