نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 48 گزارش ماه نیم‌نگاه صفحه 22

نیم نگاهی به تیر ۹۶

۲۲ تیر- انقلاب چهارم صنعتی وارد کشور نشود ضرر می‌کنیم

محمود واعظی در اختتامیه کنفرانس انقلاب چهارم صنعتی گفت: «ما باید به استقبال این انقلاب برویم وگرنه مانند گذشته‌با تاخیر و با زیان‌هایش وارد کشور می‌شود.» واعظی ادامه داد: «در گذشته سه و نیم میلیون کاربر اینترنت داشتیم، الآن این تعداد به ۴۵ میلیون رسیده است. ۲۸ هزار روستا به اینترنت متصل شدند. ظرفیت انتقال در گذشته ۹۰۰ گیگابیت بر ثانیه بود و هم‌اکنون ۱۱ برابر شده است.» واعظی با اشاره به اینکه «بسترها را فراهم کردیم و الآن نوبت برنامه‌ریزان است» گفت: «از دانشگاهیان، سازمان‌های برنامه‌ریز و صنعت‌گران می‌خواهیم از مزایای بسترهای ایجادشده استفاده کنند.»

۲۱ تیر- ۲۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری

نیما نامداری، معاون طرح و توسعه شرکت ارتباط فردا، می‌گوید: «از مجموع ۱۲۸ میلیارد دلاری که به روش سرمایه‌گذاری خطرپذیر و سایر روش‌های تامین مالی استارت‌آپ‌ها در سال ۲۰۱۶ صرف شده است، ۲۳ میلیارد دلار مختص فین‌تک‌ها بوده است.» او با مقایسه حجم سرمایه‌گذاری جهانی روی فین‌تک‌ها اعلام می‌کند: «هرچند در سال ۲۰۱۶ میزان این سرمایه‌گذاری‌ها کاهش یافت، اما همچنان فین‌تک‌ها مهم‌ترین حوزه مورد علاقه سرمایه‌گذاران هستند.» نامداری با اشاره به روند رشد فین‌تک‌ها در آسیا و تاثیر بازار بزرگ و نسبت بالای نقدینگی این کشورها در بروز این وضعیت، درباره چالش‌های پیش روی فین‌تک آسیایی توضیح می‌دهد: «پیش از دغدغه مقیاس‌پذیری، آنها در مرحله پیش از رونمایی ناچار به صرف کردن ۸۰ درصد هزینه خود هستند، در حالی که در اروپا و آمریکا ۲۰ درصد هزینه‌ها در این مرحله صرف می‌شود.»

۱۱ تیر- تمامی شهرها تا پایان سال به شبکه علمی متصل می‌شوند

در مراسم رونمایی نسل سوم این شبکه، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وعده داد تمامی مراکز علمی شهرهای کشور تا پیش از پایان سال ۹۸ به شبکه علمی متصل می‌شوند. او تحقق بندهای متعددی از سند جامع علمی کشور را منوط به راه‌اندازی شبکه علمی دانست. در ادامه، رسول سراییان، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران که یکی از شرکای شبکه علمی است، تاکید کرد: «اگر راه‌اندازی شبکه علمی کشور توجیه اقتصادی نداشته باشد، موفق نخواهد بود.» محمدجواد آذری جهرمی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، اعلام کرد: «خدمات اتصال به کلیه دانشگاه‌ها در شبکه علمی با ۵۰ درصد تخفیف ارائه می‌شود.» نصرالله جهانگرد، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، نیز تاکید کرد نظام تعرفه ترجیحی در شبکه علمی، علاوه بر تعرفه تخفیفی، محتوای تولید داخل است

۲۷ تیر- رونمایی وزیر ارتباطات از پنج پروژه پارس‌آنلاین

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بازدید از شرکت پارس‌آنلاین و رونمایی از پروژه‌های این شرکت، بر سرمایه‌گذاری در پروژه اینترنت اشیا تاکید کرد. محمود واعظی گفت: «پروژه‌هایی که امروز پارس‌آنلاین رونمایی کرد، می‌توانند تکمیل‌کننده فاز ۳ شبکه ملی اطلاعات باشند. کارهای خوبی انجام داده‌اند، به نظر من مهم‌ترین آنها در زمینه اینترنت اشیاست که در آینده از آن بیشتر خواهیم شنید. این شرکت در زمینه IoT پیشرو بوده و خوب کار کرده است.» واعظی در مورد حمایت از بخش خصوصی گفت: «هیچ دولتی در دنیا نمی‌تواند به تنهایی اقتصاد را شکوفا کند. پس باید بستر را فراهم کند و امنیت به وجود آورد که شرکت‌های خصوصی وارد میدان شوند و فعالیت کنند و سود ببرند و سودشان هم مورد احترام قرار گیرد تا بتوانند ادامه دهند. اما اگر دولت خود را رقیب بخش خصوصی بداند، این سیاست به نتیجه نمی‌رسد.» در ابتدای این مراسم، عبدالله فاتح، مدیرعامل پارس‌آنلاین، پنج پروژه ملی انجام‌شده را ایجاد شبکه ملی IoT، توسعه شبکه دیتاسنتر، توسعه سامانه سنجش انتقال، ایجاد سامانه سنجش کیفیت سرویس و شبکه توزیع محتوا (CDN) اعلام کرد و در توضیح پروژه اینترنت اشیای این شرکت گفت: «این پروژه در سه فاز تعریف شده ‌است، در دی‌ماه امسال ۱۲ شهر با پوشش جمعیتی ۳۰ درصد کل جمعیت کشور تحت پوشش قرار می‌گیرند. در فاز دوم که تا شهریورماه سال آینده است ۶۰ درصد جمعیت کشور، و در فاز ۳ که تا شهریور ۹۸ به انجام می‌رسد ۷۵ درصد جمعیت کشور و ۵۰ درصد محدوده جغرافیایی را پوشش می‌دهیم.»

۱۷ تیر- افتتاح سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پس از هشت سال

سامانه انتشار و دسترسى آزاد به اطلاعات پس از ۴۵ روز دوره آزمایشى آغاز به کار کرد. محمود واعظی، وزیر ارتباطات، در مراسم رونمایى از سامانه انتشار و دسترسى آزاد به اطلاعات اعلام کرد این سامانه نقش مهمى در شفاف‌سازى و دموکراسى دارد. به گفته او دولت پاسخگو براى ارتباط با مردم ابزار مى‌خواهد و این سامانه همین ابزار است. به گفته واعظی برای استفاده از این سامانه سه محدویت وجود دارد: «اولین محدودیت منافع ملى و امنیت ملى و نظم عمومى است. دومین محدودیت حریم خصوصى افراد و حریم تجارى شرکت‌هاست و سومین محدودیت اطلاعاتى است که در فرایند تصمیم‌گیرى‌ها اهمیت دارد.» جمشید جعفرپور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، نیز درباره روند شکل‌گیری سامانه گفت: «فاصله هشت‌ساله از زمان تصویب تا اجراى این قانون نشان‌دهنده مقاومت‌هایى است که وجود داشته.» به گفته او نبود سیستم نظارتى که بتواند اطلاعات را در اختیار همه قرار دهد سبب بروز پدیده‌هایی مانند املاک نجومى، حقوق نجومى و اختلاس‌هاى نجومى شد

۱۲ تیر- استراتژی پست، تقویت کسب‌وکارهای الکترونیکی است

حسین مهری، مدیرعامل شرکت ملی پست، با اشاره به این موضوع ادامه داد: «توسعه سیستم یکپارچه مبادله و توزیع مرسولات پستی، توسعه سیستم همراه نامه‌رسان، توسعه سامانه مدیریت تجارت الکترونیکی پست و راه‌اندازی صندوق‌های هوشمند پستی معابر، بخشی از اقدامات همسو با این استراتژی در سال‌های اخیر بوده است.» در مراسم افتتاحیه دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا-اقیانوسیه، محمود واعظی، وزیر ارتباطات، نیز با یادآوری اینکه کشورمان مهد خدمات پستی بوده است گفت: «توسعه تجارت الکترونیکی و دولت الکترونیکی می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای ارائه و گسترش این خدمات باشد.»

۱۱ تیر- همراه‌کارت کیف پول می‌شود

نسخه بعدی همراه کارت به سمت کیف‌ پول الکترونیکی می‌رود. نیما نامداری، معاون طرح و توسعه شرکت ارتباط فردا و رئیس هیات مدیره شرکت پیدا، با بیان این مطلب در مراسم قرعه‌کشی جشنواره تپش در هر تراکنش اعلام کرد: «به زودی – شهریورماه – نسخه جدید همراه‌کارت ارائه می‌شود و سرویس‌هایی که روی این برنامک جدید یا نسخه جدید همراه‌کارت عرضه می‌شود با سرویس‌هایی که هم‌اکنون ارائه می‌شود متفاوت خواهد بود.» او ادامه داد: «نسخه بعدی همراه کارت به سمت کیف پول الکترونیکی خواهد رفت و به‌گونه‌ای خواهد بود که با شرایط جدید پرداخت الکترونیکی کشور سازگار باشد. محصول جدید همراه‌کارت تجربه کاربری جدیدی خلق خواهد کرد.»

۲۵ تیر- درخواست افزایش پهنای باند فرکانسی همراه اول از وزیر

در مراسم رونمایی ۱۱ پروژه همراه اول در بستر فاز ۳ شبکه ملی اطلاعات، وحید صدوقی مدیرعامل همراه اول از وزیر ارتباطات درخواست افزایش پهنای باند فرکانسی را داشت که این درخواست با خنده وزیر همراه شد.
او در ادامه با اشاره به شبکه ملی اطلاعات و برشمردن ارکان آن، اقدامات همراه اول در فاز ۳ شبکه ملی اطلاعات را این‌گونه توضیح داد: «در بحث شبکه‌های مترو و انتقال توسعه فیبر سایت‌ها جهت پشتیبانی از موبایل باند پهن، در فاز سوم ۸۲۲۰ سایت به فیبر متصل شده است. در محور شبکه‌های دسترسی نیز در پایان فاز سوم۱۳۸۶۰سایت نسل دو نوسازی شده است، ۱۰۴۲ شهر و ۹۷۰ روستا به شبکه نسل ۳ متصل شدند و ۷۱۰ شهر تحت پوشش شبکه نسل ۴ همراه اول قرار گرفتند. در محور مراکز تبادل ترافیک (IXP) نیز که قرار بود ۴۰ گیگ ظرفیت نوسازی شود هم‌اکنون حدود ۵۰ گیگ ظرفیت ایجاد شده است.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz