نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 51 گزارش ماه در یک نگاه صفحه 20

مهر ۹۶ در یک نگاه

از تولید دولتی محصول مناسبی به دست نمی‌آید

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور

فارس: معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: «با وجود اقتصاد نفتی، فرهنگ نادرستی در کشور شکل گرفته است که باید تلاش کنیم این تفکر اصلاح شود. از پژوهش و تولید دولتی محصول مناسبی به دست نمی‌آید. پژوهش، نوآوری و خلاقیت در بخش خصوصی با انگیزه انجام می‌شود و نتیجه می‌دهد و باید بخش دولتی فضا را برای فعالیت این بخش آماده کند. ما هم باید به طور مستمر در حال آموزش و یادگیری باشیم و اگر بتوانیم این الگو را در کشور پیاده‌سازی کنیم، می‌توانیم به موفقیت دست یابیم.»

 

قوانین در حوزه فضای مجازی باید شفاف‌سازی شوند

محمدرضا عارف، نماینده مجلس شورای اسلامی

فارس: نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: «باید با همکاری دستگاه‌های اجرایی و مجلس قوانین استفاده از فضای مجازی را شفاف کنیم تا تکلیف مردم، ارائه‌دهنده خدمت و نهادهای قضایی روشن شود. شهروندان به ملاحظات امنیتی و فرهنگی توجه دارند و باید در چارچوب این ملاحظات امکان استفاده شهروندان از سرویس‌های مورد علاقه‌شان را فراهم کنیم.»

 

با رجیستری قیمت گوشی‌ها گران نمی‌شود

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

مهر: وزیر فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «با اجرای طرح ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی‌های تلفن همراه (رجیستری) قیمت گوشی در بازار موبایل گران نمی‌شود. ما سعی می‌کنیم این بازار را ساماندهی و مدیریت می‌کنیم تا افزایش قیمت در گوشی موبایل نداشته باشیم. تاثیر این طرح تنها در هزینه گمرک است و تدبیر ما این است که اجرای این طرح فشاری بر مردم نداشته باشد. »

 

اجرای رجیستری برای مردم هزینه نخواهد داشت

حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

ایسنا: رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: «اخبار منتشرشده در مورد هزینه طرح اجرای رجیستری گوشی موبایل و نیز غیرفعال شدن گوشی‌های در دست مردم با اجرایی شدن این طرح درست نیست. گوشی‌هایی که تاکنون وارد کشور شده و گوشی‌هایی هم که در دست مردم است در طرح رجیستری مجاز تلقی می‌شود و از این رو جای هیچ نگرانی برای مردم نیست و اجرای این طرح نیز به هیچ عنوان برای مردم هزینه نخواهد داشت.»

تمرکز وزیر روی پهنای باند است

مسعود شنتیایی، عضو کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی

مهر: عضو کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی گفت: «در برنامه ششم توسعه حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری در حوزه سخت‌افزار پیش‌بینی شده است که این میزان سرمایه‌گذاری باید این حوزه را متحول کند. اما به نظر می‌رسد برنامه مشخصی برای این حوزه وجود ندارد یا حداقل درباره آن صحبت نمی‌شود. تمرکز وزیر ارتباطات بر مسائلی همچون پهنای باند و اینترنت بوده که این فقط گوشه‌ای از مسائل حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به شمار می‌رود و چراغ راه فعالان حوزه سخت‌افزار مشخص نشده است.»

 

بیت‌کوین در کشور ما به ‌عنوان یک فرصت است

ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی

مهر: معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: «بیت‌کوین یک فناوری مبتنی بر زنجیره بلوکی (بلاک‌چین) است، اما سیاست بانک‌های مرکزی در کشورهای مختلف در این‌باره به ثبات نرسیده و باعث شده شاهد برخوردهای متفاوت در این زمینه باشیم. بیت‌کوین در کشور ما به ‌عنوان یک فرصت است که بانک مرکزی تا سال ۹۷ در مورد آن به سیاستی واحد خواهد رسید. موضوع بیت‌کوین ملی نیز مطرح‌ شده و در حال بررسی است.»

 

باید برای بیت‌کوین قانون داشته باشیم

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی

رادیو پیوست: دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: «فعالیت شدیدی راجع به بیت‌کوین در کشور انجام گرفت، اما این موضوع مسکون ماند. در چند ماه پیش این موضوع در شورای عالی فضای پیگیری شد و روی آن بررسی صورت گرفت. به طور شخصی دید مثبتی به بیت‌کوین دارم اما باید مطالعاتی روی پول جدید صورت گیرد و قانون داشته باشیم.»

 

وزارت ارتباطات پشتیبان دسترسی آزاد به اطلاعات باشد

حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

ایسنا: معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «مشکل اقتصاد با اعتراض خیابانی یا بگم بگم حل نمی‌شود، بلکه با شفافیت و دسترسی مردم به اطلاعات از فساد عاری می‌شود و مشکلات در اقتصاد از بین می‌رود. وزارت ارتباطات در این زمینه باید پشتیبان و پیشرو در قانون دسترسی آزاد به اطلاعات باشد و اینجاست که شفاف‌سازی برای مردم پدید می‌آید.»

۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

تسنیم: ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه لوازم صوتی، گفت: «دو هزار میلیارد تومان سودی است که سودگران بازار موبایل از عدم نظارت جلوگیری از قاچاق به دست می‌آورند. این مقدار کمی نیست که قابل گذشت باشد.»

۴۰۰۰۰۰۰۰۰

تسنیم: برات قنبری، مشاور اقتصادی وزیر ارتباطات، گفت: «در پایان برنامه ششم اپراتورهای تلفن همراه باید از بازار ۸۰ میلیونی به بازار ۴۰۰ میلیونی منطقه برسند و در مشارکت‌های بین‌المللی حضور داشته باشند.»

۵۴

تسنیم: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با صدور یک پروانه خدمات ارتباطی ثابت، تعداد پروانه‌های صادرشده Servco را به ۵۴ مورد رسانید. این لایسنس دو سال و نیم گذشته با هدف تجمیع پروانه‌های سابق ارتباطی و اینترنتی اعم از PSTN،PAP ، ISDP و ISP تدوین شد.

۵

مهر: محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: «پنج نقطه مداری جدید به نام ایران ثبت شده است و در حال مذاکره برای قرار دادن ماهواره در مدار ۵/۴۳ هستیم.»

۱۲

روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌ها: صنعت بازی‌سازی ایران با داشتن ۱۲ غرفه در نمایشگاه تجاری گیم‌کانکشن فرانسه حضور خواهد داشت. این نمایشگاه یکی از رویدادهای تجاری صنعت بازی در دنیاست.

رایزنی برای ارائه مشترک خدمات در دفاتر پیشخوان و کافی‌نت‌ها

فارس: مهدی میرمهدی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران، گفت: «با توسعه اینترنت و فراگیری ابزارهای شخصی متصل به اینترنت حجم کار کافی‌نت‌ها به طور چشمگیر کاهش یافته و از نظر درآمد ضعیف شده‌اند. در حال حاضر برخی از خدمات متعلق به کافی‌نت‌ها هستند اما توسط دفاتر پیشخوان دولت ارائه می‌شود که معتقدیم هر کدام باید به حق خود فعالیت و درآمد کسب کنند؛ در حال رایزنی با اتاق اصناف و استانداری برای ارائه توأمان این دفاتر در کافی‌نت و دفاتر پیشخوان هستیم.

آسیاتک وارد بورس شد

تسنیم: شرکت انتقال داده‌های آسیاتک به صورت رسمی و به ‌عنوان ۵۰۰ و هجدهمین شرکت پذیرفته‌شده در بخش «پست و مخابرات» وارد بورس شد. پیش از این در جلسه روز ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ هیات ‌پذیرش با ورود سهام این شرکت به بورس تهران موافقت کرده بود. نماد «آسیاتک» همچنین در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شده است.

گوشی‌های همراهی که توسط مسافران به ایران می‌آید رجیستر می‌شوند

شبکه یک سیما: حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گفت: «به زودی سامانه ثبت برای گوشی‌های مسافری اعلام می‌شود. فعلاً در مرحله اول رجیستری به صورت‌ اتوماتیک تمامی گوشی‌هایی که در شبکه‌های تلفن همراه ایران روشن هستند ثبت می‌شوند. فقط‌ گوشی‌هایی که به صورت رسمی ‌از طریق نمایندگی‌های رسمی وارد شوند رجیستر‌ می‌شوند و گوشی‌هایی که با گارانتی بین‌المللی فروخته می‌شوند در ایران اعتبار نخواهند داشت.»

برقراری پیوستی جدید در قراردادهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

ایسنا: امیرحسین دوایی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: «برخی قوانین و مقررات با هدف حمایت دولت از شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات وضع شد ولی در عمل مانع فعالیت این حوزه‌ها می‌شد. اما حالا با تصویب این نظام‌نامه ما سعی در حل این مشکل کرده‌ایم.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz