نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 48 گزارش ماه مجلس و آی‌تی صفحه 24

چه موضوعات فناوری‌ای در فعالیت تابستانی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد

مجلس پرکار تابستانی

بالاخره تعطیلات ماه رمضان نمایندگان به پایان رسید و فعالیت‌های تابستانی مجلس از سر گرفته شد. تحلیف حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور دوازدهم نزدیک است و فراکسیون‌ها رایزنی و گفت‌وگو در مورد ترکیب کابینه دوازدهم را شروع کرده‌اند. این موضوع برای بخش فناوری اطلاعات نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. حتی در مورد وزیر آینده مدیران ارشد گمانه‌زنی‌هایی کرده‌اند و گزینه‌هایی را در نظر گرفته‌اند. علاوه بر تصمیم در مورد ترکیب کابینه آینده، کنترل و مدیریت فضای مجازی برای مردم هم از موضوعات فناوری اطلاعاتی است که بسیار پربحت شد و نمایندگان مجلس به آن واکنش بسیاری نشان دادند. به خصوص اینکه در اولین روزهای تیرماه، در مراسم رونمایی از نسل سوم شبکه علمی، محمدجواد آذری جهرمی، مدیرعامل شرکت زیرساخت، از تلاش در جهت رفع فیلتر شبکه‌های یوتیوب و بلاگ اسپات در این شبکه برای دانشگاهیان خبر داد. هم‌اکنون در رابطه با شبکه‌های اجتماعی دو بحث مطرح است. اول مدیریت و کنترل این فضا برای مردم و دوم رفع فیلتر شبکه‌هایی مانند یوتیوب و بلاگ اسپات برای دانشگاهیان. در مورد این سه موضوع نمایندگان از طیف‌های متفاوت نظرات مختلفی داشتند.

واعظی و دیگر هیچ

در کابینه آینده، ماندن محمود واعظی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. نام‌های جهانگرد، فرجی‌دانا یا فیروزآبادی به گوش می‌رسد. برخی مانند عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده آذربایجان غربی، از انتخاب فرجی‌دانا به عنوان وزیر متبوع خود نام می‌برند و بعضی دیگر مانند غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت و علیرضا محجوب، نماینده تهران، خیلی مطمئن واعظی را گزینه مناسب وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌دانند. البته نمایندگانی مانند سهیلا جلودارزاده، نماینده تهران، معتقدند فرجی‌دانا فردی دانشگاهی است و می‌تواند گزینه‌ای برای وزارت علوم به شمار رود و در زمینه فناوری اطلاعات تجربه کافی را ندارد.
در مقابل نمایندگان فراکسیون امید، نمایندگان فراکسیون رهروان ولایت همانند دوره‌های پیشین به فرجی‌دانا نظر مساعدی ندارند. سیدحسین نقوی حسینی، نماینده ورامین و عضو رهروان ولایت، در این مورد گفت:«فتنه خط قرمز نظام است و ما اصلاً به آقای فرجی‌دانا رای نمی‌دهیم. مانند دوره قبل که رای ندادیم.»
خلاف فرجی‌دانا، اکثر نمایندگان بر انتخاب محمود واعظی اتفاق نظر دارند.
سهیلا جلودارزاده در مورد عملکرد واعظی در سال‌های وزارت گفت:«آقای واعظی عملکرد خوبی داشتند. توانستند با تعامل از درگیری‌ها خودداری کنند. پیش از این فضای مجازی محیطی پلیسی و امنیتی داشت. اما در این سال‌ها شرایطی ایجاد شد تا همه از تکنولوژی روز بهره‌مند شوند و مشکلی هم رخ ندهد.»
یحیی کمالی‌پور، نماینده جیرفت و عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس، اعلام کرد در صورت کاندیدا شدن واعظی به عنوان وزیر فناوری اطلاعات از عملکرد او دفاع خواهد کرد. کمالی‌پور اعتقاد دارد نگاه و تفکر اعتدالی روحانی در واعظی نیز به چشم می‌خورد و وزیر فناوری اطلاعات به خوبی توانسته در چارچوب فکری روحانی عمل کند. او در این مورد گفت:«وقتی آقای روحانی دنبال اعتدال است و افراطی‌گری در چپ و راست را قبول ندارد، من فکر می‌کنم واعظی طبق دیدگاه‌های آقای روحانی خوب عمل کرده است. من به عنوان نماینده مستقل با حفظ اصول و ارزش‌های نظام تداوم مدیریت واعظی را به نفع این وزارتخانه می‌دانم. اگر ایشان به عنوان وزیر معرفی شوند، در دفاع از عملکردش صحبت خواهم کرد.»
به نظر رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده سبزوار و عضو کمیته ارتباطات مجلس، علاوه بر عملکرد محمود واعظی در حوزه اجرایی، کارکنان وزارتخانه‌ نیز از واعظی رضایت دارند. سبحانی‌فر در این مورد گفت:«در مورد اینکه چه کسی گزینه وزارت ارتباطات باشد آقای روحانی باید تصمیم بگیرد، اما عملکرد واعظی به لحاظ اجرایی و مدیریت مثبت بوده است. واعظی وزارتخانه را از ته دره نجات در راه درست قرار داد. طبق اطلاعاتی که کسب کردیم کارکنان وزارتخانه هم از مدیریت محمود واعظی رضایت دارند. این یعنی این فرد گزینه مناسبی است.»
برخی از نمایندگان به نام فرد خاصی اشاره نداشتند و برنامه جامع و کامل را مبنایی برای انتخاب وزیر فناوری اطلاعات قرار داده‌اند.
بهرام پارسایی، نماینده شیراز و سخنگوی فراکسیون امید مجلس، اعتقاد دارد نمی‌توان به صورت موردی از فردی نام برد. البته فرد معرفی‌شده باید دارای عملکرد قوی، خلاق و به‌روز باشد. هر فرد با این خصوصیات حتماً از طرف فراکسیون امید حمایت می‌شود.
قاسم احمدی لاشکی، نماینده بوشهر و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات، برنامه را در رای صلاحیت وزیران مهم می‌داند و می‌گوید:«نماینده‌ها بر اساس فرد به کسی رای نمی‌دهند بلکه باید جلساتی برگزار و پرونده‌های افراد معرفی‌شده بررسی شود. هر کدام از افراد امتیازهایی دارند و باید پس از بررسی‌های دقیق تصمیم‌گیری شود.»
محمود صادقی، نماینده تهران و عضو فراکسیون، نیز فقط تاکید دارد که وزارت ارتباطات باید ارتقا یابد. صادقی از نمایندگانی بود که در زمان انتخاب هیات رئیسه در سال دوم مجلس، در صفحه توییتری خود از وزیرانی که در ترکیب اعضای هیات رئیسه دخالت می‌کنند انتقاد کرد. البته نامی از آنها برده نشد، اما برخی از واعظی به عنوان وزیری که در پشت پرده رایزنی می‌کرد نام بردند.

فضای مجازی، محدودیت یا آزادی

ساماندهی فضای مجازی را می‌توان موضوعی تکراری و نخ‌نماشده دانست، اما خبرهای گوناگونی که هر لحظه منتشر می‌شود این موضوع را وارد فاز جدیدی می‌کند. تازه‌ترین خبر در این زمینه صحبت‌های جهرمی، مدیر شرکت زیرساخت، در مورد مذاکرات با دادستانی به منظور رفع فیلتر یوتیوب و بلاگ اسپات برای دانشگاهیان بود. او حتی در مورد رفع فیلتر برای کل کشور گفت:«شاید بتوانیم ایده را در محیط کوچک دانشگاه اجرا کنیم، مقامات نظام ببینند و اعتماد کنند، سپس شاید بتوان درباره اجرایی شدن در کل کشور صحبت کرد.»
اما هنوز این موضوعات در میان نمایندگان پرمناقشه است. بسیاری از نمایندگان مجلس و مسئولان به نظارت و مدیریت کنونی فضای مجازی معترض هستند و اعتقاد دارند این کنترل کافی نیست.
حتی به خاطر این موضوع، ۱۶ خرداد محمود واعظی برای پاسخ به سوالات حسین‌علی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر، در زمینه مدیریت فضای مجازی، به مجلس رفت. پس از آن در جلسه ۱۰ تیرماه، شورای عالی فضای مجازی اعضای آن در رابطه با آخرین وضعیت شبکه‌های اجتماعی به بحث و گفت‌وگو نشستند. حسن روحانی رئیس این شورا نیز در سخنانی اقتصاد، فضای کسب و کار و آموزش را در گروه شبکه اجتماعی دانست و اعتقاد داشت در این عرصه نگاه اثباتی باید بر نگاه سلبی غلبه کند.
برخی نمایندگان نیز از رفع فیلترها هم برای عموم مردم و هم برای دانشگاهیان استقبال کردند.
یحیی کمالی‌پور، عضو کمیسیون حقوق و قضایی مجلس، رفع فیلتر یوتیوب را به فال نیک گرفت و در مورد راهکارهای سلبی گفت:«راهکار موجود برای حضور در شبکه‌های اجتماعی کار فرهنگی است و فیلتر کردن و برخوردهای فیزیکی اشتباه است. هرچه جامعه پیش می‌رود علم و تکنولوژی هم راه‌های دسترسی بیشتری مهیا می‌کند. بنابراین، این اقدام را به فال نیک می‌گیرم. باید شرایط و بسترهای لازم را برای استفاده از علم و تکنولوژی فراهم کنیم.»
او به عنوان فردی که ۲۰ سال در حوزه قضایی فعالیت داشته است ادامه داد:«من شاهد از هم پاشیدگی برخی خانواده‌ها به خاطر شبکه‌های اجتماعی بودم، اما نباید اعلام کنیم به این خاطر استفاده از شبکه اجتماعی ممنوع. بلکه باید استفاده صحیح از این شبکه‌ها را به جامعه تزریق کنیم. نخبگان جامعه نیز باید به این سمت و سو بروند و از این فضا استفاده کنند. از نظر من باید محیط را باز کنیم و هر کس به فراخور رشته‌اش چه علمی و چه سیاسی از این اطلاعات بهره‌مند شود.»
برخی از نمایندگان مانند سیدمحمود ابطحی، نماینده خمینی‌شهر، باور دارند یوتیوب را در صورت کنترل می‌توانند رفع فیلتر کنند. نماینده خمینی‌شهر در این مورد گفت:«یوتیوب نشان داد که بیشترین مفاسد اخلاقی و فرهنگی را در خود دارد و این خیلی خطرناک است. کشورهایی مانند مالزی و چین با این شبکه برخورد کردند زیرا واقعاً فرهنگ جوامع را دگرگون می‌کند، اما اگر فیلتربندی و کدگذاری کنیم، می‌توانیم علاوه بر یوتیوب از توییتر و فیس‌بوک هم بهره ببریم.»
سبحانی‌فر اعتقاد دارد بحث رفع فیلتر یوتیوب باید در شورای عالی فضای مجازی بررسی شود تا علاوه بر حضور دادستانی، مجموعه‌های مختلف نیز نظر خود را ارائه دهند.
قاسم لاشکی، نماینده رشت، بر این باور است که باید در استفاده از شبکه اجتماعی نخبگان را استثنا قرار داد و گفت:«در گذشته فرصت مطالعاتی در اختیار استادها قرار می‌دادند. آنها یک سال به خارج از کشور سفر می‌کردند تا دوره مطالعات تمام شود. هم‌اکنون باید از فضای علمی‌ای که در فضای مجازی ایجاد شده است بهره ببریم و به‌روز باشیم. مسئولان ما باید قدر جامعه علمی را بداند و این فضاها را بیشتر در اختیارشان قرار دهد. اگر ما بخواهیم نخبگان را محدود کنیم و اجازه ندهیم با بیرون ارتباط داشته باشند، علوم جدید با تاخیر به کشور و نخبگان منتقل می‌شود و نخبگان از کشور می‌روند. بنابراین باید فضا را بیشتر برای نخبگان بگشاییم.»
در مورد بخش مدیریت و کنترل فضای مجازی برای مردم، نقوی حسینی بومی‌سازی شبکه‌های اجتماعی را راه‌حل مدیریت این فضا می‌داند. او در این مورد بیان کرد:«فضای مجازی یک امکان و ظرفیت مهم و قابل استفاده است. مشروط به اینکه بومی‌سازی کنیم؛ مثل کشورهای دیگر که این فضا را کنترل می‌کنند ما نیز کنترل کنیم. رها کردن فضای مجازی واقعاً خیانت به ملت است.»
علیرضا محجوب واژه مدیریت را درست نمی‌داند و به مدیریت شبکه‌های اجتماعی اعتقاد دارد. محجوب در مورد مدیریت این شبکه‌ها گفت:«دستگاه‌های مسئول باید این فضا را اداره کنند، اگر شبکه اجتماعی را اداره نکنیم، آنها ما را اداره می‌کنند و به معضل جدی بدل می‌شود. ما نمایندگان از مسئولان می‌خواهیم طوری این فضا را اداره کنند که مردم در شبکه‌های اجتماعی با مشکل روبه‌رو نشوند.»
سهیلا جلودارزاده نیز ورود تکنولوژی و مقابله با آن را به ساخت مدارس جدید در هند و تحریم این مدرسه‌ها توسط مسلمانان تشبیه کرد. او در این مورد گفت:«با اینکه مدارس جدید را مسلمانان تحریم کردند، اما هندی‌ها به کار خود ادامه دادند و هم‌اکنون در تکنولوژی حرف اول را می‌زنند. آنها در کنار پیشرفت تکنولوژی از فرهنگ و سنت‌های خود دست برنداشتند. نباید با دانش و علم مخالفت کنیم. بعضی‌ها علم را ‌‌محصول انسان می‌دانند. در حالی که علم کشف قوانین هستی است که خداوند خلق کرده. این دید باید تغییر کند و ما از تمام دستاوردهای علمی بشر بهره‌مند شویم.»
او ادامه داد:«نظام ما با انقلاب شکل گرفت. انقلابی علیه دیکتاتوری بود. ما باید قبول کنیم نظام تغییر کرده است و ۴۰ سال از آن گذشته. اما هنوز برخی می‌خواهند از انقلاب محافظت کنند. ما باید باور کنیم انقلاب رشد کرده و مستحکم است. باید از ابزارهای مختلف مانند شبکه اجتماعی برای توسعه استفاده کنیم تا بتوانیم این انقلاب را حفظ کنیم.»
از این صحبت‌ها می‌توان برداشت کرد که بسیاری از نمایندگان به آزادی در حین کنترل و نظارت اعتقاد دارند، اما در سخنان‌شان راه‌حلی قابل اتکا ارائه ندادند. دولت یازدهم با فیلترینگ هوشمند سعی کرد کمی از فشارها برای فیلتر کامل شبکه‌های اجتماعی بکاهد، اما به نظر برخی هنوز کافی نیست. حال باید یک ماه دیگر منتظر ماند تا وزیر جدید انتخاب شود و برنامه‌اش را برای ساماندهی شبکه‌های اجتماعی ارائه دهد

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz