نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 45 گزارش ماه گفت‌وگو صفحه 29

مدیر سونی موبایل در ایران :

فقط به دنبال رده بالای بازار هستیم

اولین نام تجاری حوزه تلفن همراه که در ابتدای سال جدید رسانه‌های ایرانی را به تسخیر خودش درآورد سونی بود. سونی موبایل به عنوان بازی تلفن همراه این غول ژاپنی سال سختی را در ایران پشت سر گذاشت و درست در میانه فروردین‌ماه امسال، در حالی که بازار جهانی تحت سلطه رسانه‌ای سامسونگ و S8 بود، توانست با یک رویداد رسانه‌ای همه‌جانبه برای مدتی قابل توجه منطقه خاورمیانه را تحت سلطه خودش درآورد. این رویداد هرچند با حضور بیش از یکصد و ۸۰ رسانه و فعال شبکه‌های اجتماعی از سراسر خاورمیانه با عنوان Xperia960 برگزار شد، اما در حقیقت بسیار فراتر از گردهمایی صرف برای معرفی قابلیت فیلمبرداری فوق آهسته گوشی جدید این شرکت، یعنی Xperia XZ Premium، بود. می‌شد این رویداد را طبل بازگشت سونی به عرصه رقابت با غول‌های جهانی به شمار آورد. در این رویداد، که عصرگاه نهم آوریل در هتل آرمانی دوبی، چند قدمی بلندترین ساختمان جهان، برگزار شد، از نخستین گوشی‌ای رونمایی شد که ضبط ویدئو با حرکت بسیار آهسته را با سرعت ۹۶۰ فریم در ثانیه امکان‌پذیر می‌ساخت. این سرعت چهار برابر آهسته‌تر از هر تلفن هوشمند دیگری است و جزئیاتی را به تصویر می‌کشد که از چشم هر انسان پنهان می‌ماند. رویداد Xperia960 هوشمندانه به گونه‌ای طراحی شده بود که چهار فعالیت برای تست فیلمبرداری حرکت بسیار آهسته، در این رویداد نماینده‌های رسانه‌های فردی و اجتماعی را ترغیب به امتحان و بازی‌ کردن با آن می‌کرد. این فعالیت‌ها با نام‌های «سقوط امن»، «تونل باد کاغذرنگی»، «توپ جهنده رنگی» و «سقوط بادکنک آب» نامگذاری شده بودند. مهمانان، از جمله خود من، با ورود به هر یک از این فعالیت‌ها، محو اجرای آنها می‌شدند و از آنها با Xperia XZ Premium با حرکت بسیار آهسته فیلمبرداری و به‌ صورت زنده پخش می‌شد.
Xperia XZ Premium علاوه بر این فیلمبرداری فوق آهسته مجهز به سیستم دوربین Motion Eye™ متعلق به سونی است که پیش‌بینی حرکت بعدی اجسام متحرک را نیز برای این گوشی هوشمند امکان‌پذیر کرده که با یک نمایشگر ۴k تقریباً گوشی را در زمینه ویژگی‌های منحصربه‌فرد چندرسانه‌ای بی‌نظیر ساخته است. به بهانه همین رویداد با نجیب الظاهر، مدیر سونی در ایران، گپ کوتاهی زدیم. نجیب با ۱۴ سال سابقه در صنعت مخابرات و بودن در جمع سونی از زمان سونی اریکسون مرحوم، یکی از قدیمی‌های این بازی در خاورمیانه است. نجیب به سبب احاطه‌اش بر بازار ایران و داشتن سابقه در فروش و بازاریابی گزینه‌ای مناسب برای فهمیدن رویکرد جدید سونی بود.

بگذارید این گفت‌وگوی کوتاه را با پرسیدن سوالی شروع کنم که شاید عمومی به نظر برسد. به نظر خودتان سونی در ایران حال و احوال خوبی دارد؟

خب پس بگذارید من هم توضیحاتم را با این موضوع شروع کنم که برای ما بازار ایران بسیار بسیار مهم است. چرا که طیف محصولات سونی همخوانی بسیاری با جنس مشتریان و نیازها و خواست‌های آنها در ایران دارد. طی دو سال گذشته سونی موبایل در مرحله گذار و بازتعریف خودش بود و طی این تغییر ساختار به تعریف جدیدی از بازارها و محصولاتی که باید روی آنها متمرکز شود رسیده است. یکی از مناطقی که ما بسیار روی آن متمرکز شده‌ایم خاورمیانه و به تبع آن ایران است.
در همین فرایند بازنگری اتفاق دیگری هم افتاد و آن اینکه سونی موبایل روی محصولات طیف پیشرفته و رده بالایش تمرکز کرد. طی این بازنگری‌هایی که در رویکرد، محصولات و راهبری سونی رخ داد، طبیعتاً مدتی چندان در بازار ایران و سایر بازارها با تمام توان‌مان فعال نبودیم.

یعنی دیگر سهم از بازار اولویت سونی نیست؟ چون واقعاً بازار به دست رقبای دیگری افتاده که از شما فاصله گرفته‌اند.

راستش را بخواهید باید بگویم نه. دیگر سهم از بازار اولویت‌ اول ما نیست و در این رویکرد جدید، در پی کسب سودآوری و ایجاد ثبات برای خود، شرکا و مشتریان‌مان هستیم. حالا که من و شما در دوبی، پای برج خلیفه، نشسته‌ایم و داریم گپ می‌زنیم، بخش خوبی از این مسیر تازه طی شده. ما ساختار جدید توزیع و پشتیبانی‌مان را با راهبرد جدید سونی بهینه کرده‌ایم؛ سری X را رونمایی کرده‌ایم و گواه این موفقیت این است که بالاخره در فصل پایانی سال ۲۰۱۶ موفق شدیم تراز تجاری‌مان در جهان را مثبت کنیم و همین نشان می‌دهد سونی در مسیر درستی گام برمی‌دارد.

به نظر خودتان توان رقابت با برندهای بسیار موفق چینی را دارید؟ چون در جایی که سونی در بازار ایران قرار گرفته است دیگر خبری از سامسونگ یا اپل نیست. هواوی، شیائومی و حتی اپو و بقیه در حال گرفتن بازار هستند.

باید دوباره شما را به پاسخ قبلی‌ام ارجاع بدهم، چون تاکید کردم که سونی دیگر در هیچ بازاری به دنبال کسب سهم از بازار نیست و معتقد است گروه مشتریان خود را شناخته، روی آنها متمرکز است و وارد جنگ قیمت یا رقابت سنگین با سایر شرکت‌ها نمی‌شود. برای همین رقبای ما شرکت‌هایی نیستند که از قیمت به عنوان حربه استفاده می‌کنند. مشتری گوشی‌های سونی افرادی هستند که در رده بالای بازار یا اصطلاحاً پرمیوم آن قرار دارند و باور دارند سونی دارای ارزشی است که دیگران نمی‌توانند به آنها ارائه دهند. فناوری، ابداع و متفاوت بودن بخشی از ارزش‌های کلیدی سونی است و می‌خواهد آنها را به مشتریانش عرضه کند. گوشی‌های سونی هر کدام بخشی از یک چرخه بزرگ‌تر از محصولات موفق سونی هستند، از سری آلفای دوربین‌هایش گرفته تا فناوری ۴K روی سری تلویزیون‌های براویا. دوباره تاکید می‌کنم ما مشتریمان را می‌شناسیم و دنبال گرفتن بازار از دیگران نیستیم. می‌خواهیم نیازهای همین رده بالا از مشتریان را برآورده کنیم. 

فکر می‌کنید تاکید بر یک یا دو ویژگی جالب چندرسانه‌ای، مانند همین فیلمبرداری ۹۶۰ فریم بر ثانیه، برای نشان دادن تمایز سونی در رده بالای بازار کافی است؟ اخیراً گوشی‌های بسیار قدرتمندی از سامسونگ، هواوی و بقیه معرفی شده که همگی بسیار مدعی هستند.

ببینید، این فقط یک یا دو ویژگی خاص نیست بلکه یک روند است. مثلاً ما امشب در مراسم رونمایی منطقه‌ای گوشی Xperia XZ Premium بودیم که در حقیقت امتداد پیشرفته‌تر همان گوشی XZ و کل خانواده سری X است. شما دارید برای اولین بار صفحه‌نمایشی با وضوح ۴K را روی یک گوشی موبایل می‌بینید یا می‌توانید با ۹۶۰ فریم بر ثانیه به صورت فوق آهسته از یک رویداد فیلمبرداری کنید و به اشتراک بگذارید. اینها نشان می‌دهند که سونی دارد طیفی از ویژگی‌هایی را به محصولاتش می‌آورد که مشابه آن در هیچ یک از رقبا موجود نیست. ما به سراغ لایه متفاوت و سطح بالای خودمان رفته‌ایم و تابعی از رقابت با دیگران نیستیم. به این نکته طیف لوازم جانبی بسیار متفاوت و پیشرفته ما را هم اضافه کنید که در راه بازار ایران هستند و بیشتر این بوم‌زیست سونی را به رخ خواهند کشید.

چرا زیاد به فروش آنلاین اهمیت نمی‌دهید؟ در قیاس با تمرکزی که سایر رقبای شما روی فضای آنلاین، بازاریابی و فروشش دارند، سونی چندان در این زمینه‌ها فعال نیست.

این حرکت در دور جدید فعالیت‌های سونی موبایل در ایران به نحو محسوسی گنجانده شده. برای مثال ما همکاری بسیار موفقی را با دیجی‌کالا، که صدرنشین خرده‌فروشی آنلاین در ایران است، شروع کردیم و بازخوردش هم فوق‌العاده بود. اگر حضور ذهن داشته باشید یکی دو بار با دوستان دیجی‌کالا روی برخی گوشی‌های سونی حراج گذاشتیم و نتیجه‌اش محسوس بود. برای ما بسیار مهم است که بتوانیم همه اقدامات‌مان را با یکدیگر همسو کنیم و برای همین است که شاید در قیاس با سایر برندها از ما اقدامات ناگهانی و هیجان‌زده نبینید. الآن داریم سرویس خوبی را به مشتریان سرویس تاکسی آنلاین ایران، یعنی Tap30، ارائه می‌دهیم و باور داریم که باید از طریق شراکت درست با کسب و کارهای جدید در ایران به توسعه سرویس‌های آنها و بازار خودمان در ایران کمک کنیم.

واقعاً برای شما سرویس‌های بومی مهم است!؟ شما این را می‌گویید ولی واقعیت این است که سونی در دوره اخیرش هیچ ‌گاه تمایل خاصی به ارائه خدمات و سرویس‌های بومی از خودش نشان نداده است.

احساس می‌کنم تعریف ما دو نفر درباره سرویس‌های بومی با هم متفاوت است. ببینید، حالا که داریم با هم حرف می‌زنیم مشخص است که ذات فناوری تلفن همراه جهانی‌سازی و تقویت دهکده جهانی است. شما از تهران، اینجا در دوبی هستید و دارید با ده‌ها نفر از ملت‌های دیگر به راحتی حرف می‌زنید و ارتباط برقرار می‌کنید. ما همه ساکن یک دهکده هستیم و ارائه یک قابلیت، محتوا یا سرویس روی گوشی برای اینکه خودتان را به کاربر پیشرفته امروز متصل کنید منطقی نیست. دانش ما از ایران می‌گوید که کاربران ایرانی بسیار به محتوا و سرویس‌های آنلاین علاقه دارند و برای همین است که در مراسم امروز ما، بلاگرها و فعالان شبکه‌های اجتماعی از ایران را می‌بینید. کاربر امروز خودش سرویس‌ها و ویژگی‌های گوشی‌اش را انتخاب و شخصی‌سازی یا بومی‌سازی می‌کند. ما فقط باید ابزاری قدرتمند و منعطف در اختیارش بگذاریم.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz