نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 گزارش ماه در یک نگاه صفحه 20

شهریور ۹۶ در یک نگاه

اقدامات سخت‌گیرانه جواب نمی‌دهد

۱- محمدحسین فرهنگی، نماینده مجلس شورای اسلامی

ایسنا: نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: «امروز سرعت تحولات در فضای مجازی به بالاترین حد رسیده و باید همگام و همراه تحولات در عرصه فناوری اطلاعات حرکت کنیم. اما در این راه اعتقاد راسخ داریم، تلاش بر اقدامات کنترل سخت‌گیرانه در حوزه سواد رسانه‌ای و توسعه آن جواب نمی‌دهد، اما اقدامات تشویقی و حمایتی مسلماً کارآمدتر از اقدامات التزامی است و ارائه محتوا و تلاش برای محتوای مناسب در کنار آن آثار خوبی بر جا خواهد گذاشت.»

مسئولان به امنیت فضای تبادل اطلاعات بی‌توجه هستند

۲- محمدرضا عارف، رئیس انجمن رمز ایران

مهر: رئیس انجمن رمز ایران گفت: «برخی مسئولان به امنیت فضای تبادل اطلاعات بی‌توجه هستند و حساسیتی ندارند. در حالی که بیشترین خطراتی که سازمان‌های کشور را تهدید می‌کند به دلیل بی‌توجهی و سهل‌انگاری است. در حال حاضر وضعیت علمی کشور در حوزه افتا قابل قبول است و باید برای امنیت فضای تبادل از وجود استادان برجسته بهره‌مند شویم. ما همچنین دانشجویان نخبه و باانگیزه‌ای در این حوزه داریم.»

با مدیران VK برای بازی نهنگ آبی مذاکره کردیم

۳- محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

ایسنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «بازی نهنگ آبی از فروشگاه‌های نرم‌افزار حذف شده است و به طریق معمول هم قابل دسترسی نیست. با مدیران vk برای عدم اشاعه خشونت از طریق این شبکه اجتماعی مذاکره می‌کنیم. هر چند این شبکه اجتماعی در ایران مسدود است، اما تلاشی برای این موضوع خواهیم کرد. انتظار داریم مرکز ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز وارد عمل شود.»

چالش نهنگ آبی دیگر وجود ندارد

۴- حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای

تسنیم: مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت: «نهنگ آبی نه یک بازی بلکه یک چالش است؛ مانند چالش سطل آب یخ. سازندگان این چالش دستگیر شده‌‌اند و از آنجا که «نهنگ آبی» نیاز به یک ادمین برای تایید و اعلام مراحل دارد، با دستگیری سازندگان آن عملاً دیگر این چالش وجود ندارد. پرداختن به چنین موضوعاتی باعث می‌شود برخی بگویند بازی خوب نیست و بحران جدیدی در رابطه با بازی‌ها پدید آید، اما باید بگوییم که تاکنون هیچ موردی از این بازی در ایران گزارش نشده است.»

مخاطب در فضای مجازی احساس آزادی کاذب می‌کندمخاطب در فضای مجازی احساس آزادی کاذب می‌کند

 ۵- حسن خجسته، مدیر اسبق

رادیوایسنا: مدیر اسبق رادیو گفت: «اغلب ما از اینکه بازی‌های رسانه‌ای پرقدرت هستند غافلیم. مخاطب در شبکه‌های مجازی و بازی‌ها به ظاهر احساس آزادی می‌کند، در حالی که در اصل این‌طور نیست. در واقعه جامعه ما در محاصره اطلاعات بیخود قرار گرفته است که امروز اگر بتوانیم این حصار را بشکنیم هنر کرده‌ایم.»

نهضت محتوا در شبکه‌های اجتماعی راه بیفتد

۶- محمد خدادادی، مدیرعامل ایرنا

ایسنا: مدیرعامل ایرنا گفت: «بحران اصلی در شبکه‌های اجتماعی امروز بحران تولید اطلاعات است، اگر نگرانی‌های این حوزه حل نشود، اقبال به شبکه‌های اجتماعی به خطر در این حوزه تبدیل می‌شود؛ اقبال مردم در ایران از رسانه‌های داخلی بالا نیست و آنها به رسانه‌های بیگانه روی می‌آورند، دلیلش هم این است که اطلاعات خام و ناقص تولید می‌کنیم. باید نهضت محتوا در شبکه‌های اجتماعی راه بیفتد تا مردم به دنبال منبع خبر باشند.»

مالکیت معنوی ساماندهی نشود از جهان عقب افتاده‌ایم

۷- ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی

ایرنا: دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: «اگر بحث مالکیت معنوی در کشور ما سر و سامان نگیرد مانند این است که در مسابقه دو عقب افتاده‌ایم، زیرا شرکت‌هایی مانند یاهو و گوگل به شدت در زمینه دارایی معنوی رشد داشته‌اند و حدود ۹۰ درصد از داشته‌های آنها در ارتباط با دارایی معنوی است. اما ما در این زمینه در کشور از کمبود قانون رنج می‌بریم.»

وضعیت بازار کالاهای آی‌تی خوب نیست

۸- سید مهدی میرمهدی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه

تسنیم: رئیس اتحادیه فناوران رایانه گفت: «وضعیت بازار کالاهای آی‌تی در کشور روبراه نیست، بلکه در شرایط بسیار بدی به سر می‌برد. انتظار می‌رفت در دوران پسابرجام بازار کالاهای آی‌تی در مسیر رونق قرار گیرد و به تبع سهمی در سبد خانوارها به خود اختصاص دهد که متاسفانه چنین نشد. سهم تولید داخلی از مجموع بازار کالاهای آی‌تی در کشور تنها پنج درصد است.»

۲۰۰۰۰

تسنیم: محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات گفت: «تا پایان این دولت ۲۰ هزار استارت‌آپ، هزار شرکت متوسط، ۱۰۰ شرکت بزرگ و پنج شرکت‌بین‌المللی در حوزه آی‌سی‌تی خواهیم داشت.»

۳۰۰۰۰۰۰

ایرنا: آمار پژوهشگاه فضای مجازی کشور نشان می‌دهد روزانه بیش از سه میلیون مطلب در اپلیکیشن تلگرام قرار گرفته که آمار بازدیدهای این پیام‌رسان را در روزهایی به دو میلیارد نیز رسانده است.

۱۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

ایسنا: امیرحسین اسدی، دبیر علمی رویداد کارآفرینی در حوزه تولید محتوای دیجیتالی، گفت: «ظرفیت کشورمان در بخش محتوای دیجیتالی و صنعت فناوری اطلاعات، ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است که از این میزان ظرفیت تنها توانسته‌ایم به ۳۵ هزار میلیارد دست‌ یابیم.»

۵۸

ایسنا: در آخرین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) پیام‌رسان تلگرام با ۵۸ درصد محبوبیت در ایران در رده نخست قرار دارد.

۳۸

مهر: ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، گفت: «رفتار ما در شبکه‌های اجتماعی باید اصلاح شود. این رفتار هم‌اکنون مطلوب و دلخواه نیست. بخش بزرگی از کانال‌های تلگرامی در حدود ۳۸ درصد در زمینه سرگرمی فعال‌اند، کانال‌های خبری ۱۰ درصد و فقط سه درصد کانال‌ها اقتصادی هستند.»

سعادت عضوکمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات شد

فارس: با پیشنهاد وزیر ارتباطات و تصویب هیات وزیران، ناصرعلی سعادت به عنوان عضو صاحب نظر کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، جایگزین نصرالله جهانگرد شد. سعادت ریاست نظام صنفی رایانه ای کشور را برعهده دارد.براساس ماده ۶ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به ترتیب رئیس و دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات محسوب می‌شوند و نمایندگانی از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، وزارت امور اقتصادی و دارایی و پنج نفر از صاحب نظران امور اقتصادی، ارتباطات یا فناوری اطلاعات و پست نیز دیگر اعضای آن را تشکیل می‌دهند که برای مدت چهار سال به این سمت منصوب می‌شوند.

دو اپراتور پستی وارد بازار می‌شوند

فارس: جهانگیر اسدی، سخنگوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گفت: «در فروردین‌ماه سال جاری برای انتخاب اپراتورهای پستی پنج متقاضی غیردولتی در قالب سه کنسرسیوم و دو شرکت اسناد مزایده را تکمیل و برای حضور در مراحل بعدی مزایده آمادگی خود را اعلام کردند که پس از انجام فرایند مزایده و ارزیابی فنی و بازرگانی، شرکت ترن پارت تیپاکس و کنسرسیوم شرکت حمل و نقل کالای تهران در مزایده انتخاب اپراتورهای پستی برنده شدند.»

ساماندهی کارت‌های هوشمند در دستور کار وزارت کشور قرار گرفت

ایسنا: محمدجواد آذری جهرمی از تعدد کارت‌های هوشمند که برای مصارف مختلف به مردم ارائه می‌شود انتقاد کرد و در صفحه توییتر خود نوشت: «ارائه کارت‌های هوشمند متعدد توسط دستگاه‌ها به مردم باعث هدررفت بودجه کشور و یکی از دلایل یکپارچه نبودن دولت الکترونیکی در کشور است. در برخی موارد یک نهاد چند کارت هوشمند صادر می‌کند و قدرت تجمیع خدمات را در خود ندارد.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz