نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 48 گزارش ماه پرونده - گزارش‌ماه صفحه 33

مدیرعامل گیم کانکشن:

شرط قدرتمند بودن، رویارویی با دنیای واقعی است

گیم‌کانکشن به عنوان کنوانسیونی برای صنعت بازی که در سال ۲۰۰۱ تاسیس شده تاکنون توانسته با برگزاری رویدادهای سالانه ابتدا در لیون و حالا در پاریس و سان‌فرانسیسکو، به یک رویداد کسب ‌و کاری با حضور بیش از ۲۷۰۰ شرکت‌کننده از ۶۰ کشور تبدیل شود. در حاشیه رویداد TGC فرصتی فراهم شد تا با پیِرکارد، مدیرعامل فعلی گیم‌کانکشن و مدیر سابق لیون‌گیم، گفت‌وگویی کنم و به عنوان مدیرعامل نهادی که مهم‌ترین رویدادهای صنعت بازی را در دنیا برگزار می‌کند نظرش را درباره صنعت بازی ایران بدانم. یک موسیو خوش‌برخورد و سردماغ است که با اشتیاق به سوالاتم جواب می‌دهد. قامتش آن‌قدر بلند است که برای شنیدن صدای من (که در همهمه سالن همایش‌های صدا و سیما کار آسانی هم نیست) به جای خم شدن ترجیح می‌دهد پاهایش را ۹۰ درجه باز کند شاید کمی به منبع صدا نزدیک‌تر شود.

بزرگ‌ترین نقطه قوت صنعت بازی ایران از دید شما چیست؟

از دو جهت این صنعت دارای پتانسیل خوبی است. اول از جنبه سرمایه‌گذاری در بازار ایران حائز اهمیت است، چون ایران بازار بسیار قابل توجهی است. یک جمعیت ۸۰ میلیون نفری در این کشور وجود دارد که ۲۳ میلیون نفر آنها اهل بازی رایانه‌ای هستند. این آمار درخشانی است. به دلیل تحریم‌ها این بازار سال‌ها به روی جهان بسته بود و حالا با امضای برجام این محدودیت‌ها برطرف شده و ایران برای بازار جهانی جذابیت پیدا کرده است. پتانسیل دیگر مربوط به تمایل توسعه‌دهندگان ایرانی برای حضور در بازار جهانی است تا توزیع‌کنندگان و ناشران را ملاقات و با آنها درباره بازی‌های ایرانی مذاکره کنند و به این ترتیب بتوانند در سطح جهانی بازی کنند.

شما به برداشته شدن تحریم‌ها و موانع ارتباط با بازار جهانی اشاره کردید. بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در تلاش برای اخذ عوارض از بازی‌های خارجی است. به نظر شما این رویکرد می‌تواند مانع جدیدی برای حضور بازی‌های خارجی در ایران تلقی شود؟

ما در فرانسه همین سیستم را در مورد صنعت سینما و برخی بازی‌های ویدئویی داریم، به این ترتیب که وقتی بازی‌های بین‌المللی در کشور ما توزیع می‌شوند آنها را به بنیادهایی مرتبط می‌کنیم تا به شرکت‌های داخلی‌مان برای تولید بیشتر بازی کمک کنند. به نظر من این سیستم و روش خوبی است. اگر بتوانند آن را در ایران هم پیاده کنند در رشد این صنعت تاثیرگذار خواهد بود. شما نیازی به ممنوع کردن بازی‌ها ندارید. در صورت ممنوعیت، شما یک سیستم بیش از اندازه محافظه‌گر خلق می‌کنید که با بقیه اکوسیستم همسو نیست و بسیار تصنعی جلوه می‌کند. به نظر من بهترین راه ممکن برای قدرتمند بودن رویارویی با دنیای واقعی است نه محدود کردن خودمان. حالا به نظر من این امکان برای بازار بازی ایرانی هم به وجود آمده و این خبر خوبی است.

به نظر شما تاکید بر فرهنگ ایرانی چقدر می‌تواند به رشد صنعت بازی ایرانی کمک کند؟

سابقه طولانی فرهنگ و تمدن ایرانی نقطه قوتی برای این صنعت است و از سوی برخی بازی‌سازان هم به درستی مورد استفاده قرار گرفته. چنانچه در بازی شاهزاده ایران این‌گونه شد و توانست داستان، جهان و قهرمانان خود را خلق کند. فرهنگ شما بستر فوق‌العاده‌ای از این منظر دارد و می‌تواند در سطح جهانی مطرح شود. علاوه‌ بر تمدن مصری و رومی، تمدن ایرانی در میان جهانیان بسیار شناحته شده است. این تمدن‌ها در گذشته توانستند دنیا را تصرف کنند و در آینده نیز می‌توانند آن را تکرار کنند.

به نظر شما مهم‌ترین دستاورد برگزاری رویداد TGC در ایران چه خواهد بود؟

صنعت بازی شاهد برگزاری رویدادهای متعددی طی یک سال گذشته بوده است، اما وقتی صحبت از آموزش و تقویت متخصصان و توسعه ارتباطات کسب‌وکاری می‌شود، به نظر من TGC اولین و بزرگ‌ترین رویداد بین‌المللی حوزه بازی در سطح خاورمیانه است. ارتقای دانش و توسعه ارتباطات و کیفیت کسب‌وکار برای این صنعت بسیار مفید است.

امسال با حضور مهمانان خارجی متعدد در رویداد TGC ظاهراً بسیاری از مدعوین اروپایی و ژاپنی از حضور در آن امتناع کرده‌اند. علت این غیبت چیست؟

ما در حال ایجاد فضای اعتماد هستیم که البته کاری زمان‌بر خواهد بود. ما زمان، برند، انرژی و شبکه ارتباطی خود را برای رسیدن به این هدف صرف کرده‌ایم، چون به تحول و تاثیرگذاری آن در آینده ایمان داریم. همه چیز نیاز به زمان دارد. هرچقدر بیشتر درباره این رویداد صحبت شود، نشان‌دهنده مزیت بالای کسب‌وکاری آن و سطح بالای افراد دخیل در آن خواهد بود. به این ترتیب شما پیش‌داوری‌ها را تغییر خواهید داد و افراد بیشتری به عادی بودن همکاری با شرکت‌های ایرانی پی خواهند برد. در حال حاضر این وضعیت هنوز محقق نشده و اوضاع کمی پیچیده است، اما مطمئنم که در آینده این روش کارساز خواهد بود

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz