نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 51 گزارش ماه پرونده - گزارش‌ماه صفحه 34

دوباره به سراغ فناوری های بی سیم برویم

هر روز شاهد تنوع و پیشرفت امکانات گوشی‌های هوشمند هستیم. گسترش ضریب نفوذ این گوشی‌ها تا حدی رسیده که دیگر کمتر کسی را می‌توان یافت که از گوشی‌های قدیمی استفاده کند، گوشی‌هایی که فقط امکان مکالمه صوتی و ارسال پیامک را داشتند.

استفاده از گوشی هوشمند به طور غیرمستقیم منجر به برقراری ارتباط با شبکه اینترنت از طریق فناوری‌های باندپهن بی‌سیم مانند ۳G و ۴G شده است. روند رو به رشد کاربران این فناوری‌ها بسیاری را به این باور رساند که همان‌طور که استفاده از تلفن ثابت جای خود را به تلفن همراه داد، نسل جدید نیز تمایل دارد از اینترنت شخصی روی گوشی تلفن همراه برای رفع نیازهای ارتباطی خود استفاده کند. اما تحقیقات چیز دیگری می‌گویند: اشخاص حداکثر در ۳۰ درصد اوقات شبانه‌روز از اینترنت تلفن همراه استفاده می‌کنند و بیشتر مصرف آنها روی ارتباطات باندپهن ثابت اینترنت در خانه، محل کار یا یک مکان عمومی است.

همان‌طور که فناوری‌های ارتباطات باندپهن همراه پیشرفت کرده‌اند و سرعت بیشتری را در اختیار کابران خود قرار می‌دهند، فناوری‌های ارتباطات باندپهن ثابت نیز توسعه یافته‌اند و سعی در افزایش کیفیت و سرعت ارتباط دارند. انواع مختلفی از این فناوری‌ها در کشورهای مختلف عرضه شده ولی در ایران هنوز ADSL رایج‌ترین روش برقراری ارتباط در شبکه ثابت است. با توجه به محدویت‌هایی که این فناوری در پهنای باند و سرعت ارتباطات دارد و به دلیل افزایش نیاز مردم به استفاده از سرویس‌های ویدئویی و صوتی در منزل و محل کار، ADSL دیگر پاسخگوی نیازهای خانه‌ها و شرکت‌ها نیست.

یکی دیگر از فناوری‌های ارتباطات باندپهن ثابت VDSL است. در رابطه با استفاده از این فناوری نیز (که پیشرفته‌تر از ADSL است) محدودیت‌هایی وجود دارد. به دلیل سرمایه‌گذاری نکردن روی شبکه سیمی طی چند سال گذشته و کهنه بودن سیم‌ها نمی‌توان انتظار داشت در ابعاد و تعداد گسترده بتوان از آن استفاده کرد.
فناوری FTTX نیز با توجه به حجم بالای سرمایه‌گذاری مورد نیاز و نبود بودجه مناسب برای توسعه زیرساخت مورد نیاز این فناوری در شهرهای بزرگ روند بسیار کندی را طی می‌‌کند. به طوری که در حال حاضر پس از گذشت شش سال حدود ۱۵ هزار پورت دایر شده و خدمات ارائه می‌کند.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد در صورت نیاز کاربران بخش ثابت به اینترنت با سرعت بالا تا چند سال آینده باید مانند گذشته از فناوری‌های بی‌سیم باندپهن استفاده کرد. به دلیل هزینه بالای تجهیزات اولیه و نیاز به دید مستقیم در Wireless PTP از این فناوری بیشتر در شرکت‌ها و سازمان‌ها، به منظور دریافت پهنای باند بالای اختصاصی، استفاده می‌شود. بنابراین با وجود فناوری‌های وایمکس و TD-LTE استفاده از این فناوری برای حجم پایین یا مصارف خانگی توجیه ندارد.

با توجه به اینکه فناوری باندپهن بی‌سیم وایمکس با پیدایش فناوری نسل چهارم یعنی LTE به TD-LTE ارتقا یافته و این فناوری امکان برقراری ارتباط با سرعت‌هایی از چند ۱۰ مگابیت تا گیگابیت بر ثانیه را دارد، می‌توان پیش‌بینی کرد در آینده نزدیک شاهد رشد چشمگیر استفاده از این فناوری برای مصارف منازل، شرکت‌ها و اصناف خواهیم بود. تنها نیاز این فناوری پهنای باند فرکانسی است.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تخصیص هرچه بیشتر پهنای باند آزاد غیرموبایلی به اپراتورهای دارای زیرساخت ارائه خدمات ارتباطی باندپهن ثابت فعلی می‌تواند در رشد میانگین سرعت ارتباط عموم مردم به شبکه اینترنت موثر باشد.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz