نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 50 گزارش ماه پرونده - گزارش‌ماه صفحه 43

در خود فروماندگی

صنف یا رسته انجمنی است که از سوی گروهی از افراد دارای یک حرفه و پیشه تشکیل می‌شود تا از این راه به بهبود کیفیت و بالا بردن سطح کیفی مجموعه واحدها، در کنار تعیین تدابیری برای مقابله با تخلفات و همچنین انجام وظیفه اطلاع‌رسانی درباره اتفاقات حوزه‌های مرتبط با حرفه مورد نظر، یاری رساند.

امروزه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات اقیانوسی از شاخه‌ها با دغدغه‌های مختص خود را شامل می‌شود که با یک دهه قبل تفاوت‌های جدی دارد. این تفاوت‌ها را نمی‌‌توان به سادگی به بخش‌هایی نظیر سخت‌افزار و نرم‌افزار، همچون دهه‌های گذشته، تقسیم‌بندی کرد. تفاوت جدی این دغدغه‌ها نیاز به تشکیل تشکل‌های تخصصی را که به صورت جامع مسائل، مشکلات و نیازهای توسعه‌ای خود را در آن به بلوغ برسانند و در قالبی یکپارچه برای نیل بدان‌ها بکوشند پدید آورده است.

صنعت نرم‌افزار به عنوان محور و موتور توسعه کشور دارای گستره وسیعی از ذی‌نفعان از نرم‌افزارهای کاربردی، نرم‌افزارهای سازمانی، بازی‌های رایانه‌ای، نرم‌افزارهای بانک مجازی و بانکداری الکترونیکی، نرم‌افزارهای ارزش افزوده، نرم‌افزارهای تجارت الکترونیکی، نرم‌افزارهای سلامت الکترونیکی، پورتال‌ها و… است. اینکه تصور شود به روش دهه‌های گذشته می‌توان کمیسیونی متشکل از ۱۵ نفر تشکیل داد و تمام این دغدغه‌ها را بدون مشارکت فعال همه این بخش‌ها بهبود بخشید خیالی خام و عبث است.

همچنین مطالعات اجتماعی در کشورهای مترقی نشان داده است که بین عضویت در تشکل‌های حرفه‌ای و اخلاق حرفه‌ای رابطه‌ای مستقیم وجود دارد و ‌گروه‌بندی‌های حرفه‌ای از عوامل موثر در توسعه سیاسی و شکل‌گیری نظام اجتماعی در جوامع نوین محسوب می‌شوند.

وجود انجمن‌های تخصصی که مطالبات و دغدغه‌های مختص خود را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به شکلی منسجم و پخته ارائه دهند، و نیز مطالباتی که به صورت دموکراتیک و با حضور نمایندگان بخش‌های مختلف صنعت نرم‌افزار در راهبری انجمن شکل می‌یابد نیازی مبرم و ضروری است که خواه و ناخواه به زودی سر از بخش‌های مختلف صنعت نرم‌افزار برخواهد آورد.

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای می‌تواند همچون گذشته با متهم کردن تشکیل این انجمن‌های تخصصی تیشه به ریشه خود بزند و راه دافعه را پی گیرد، یا اینکه می‌تواند بستری برای همراهی با این انجمن‌ها و چتری بر سر همه آنها شود. زمان نشان خواهد داد که میزان تدبیر در این سازمان به چه اندازه است، اما آنچه ضروری می‌نماید تشکیل انجمن شرکت‌های نرم‌افزاری است که به شکلی دموکراتیک و حرفه‌ای بخش‌های مختلف صنعت نرم‌افزار در آن کرسی داشته باشند و از مطالبات خود دفاع کنند.

با این نگاه انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‌های نرم‌افزاری استان تهران، به عنوان پیشرو این راه سخت، دشواری‌ها و بی‌مهری‌ها را بدون چشم‌داشتی به امید ایجاد یک متولی تخصصی با حضور همه بخش‌های این صنعت در قالبی حرفه‌ای و دموکراتیک به جان خواهد خرید.

* نایب رئیس انجمن شرکت‌های نرم‌افزاری

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz