نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 47 گزارش ماه در یک نگاهگزارش ماه صفحه 20

خرداد۹۶ در یک نگاه

وزارت ارتباطات بی‌دلیل نمی‌تواند قانون را معطل کند

۱-قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

فارس: سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت:«ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از طریق اخبار منتشرشده در رسانه‌ها از به تعویق افتادن طرح رجیستری موبایل مطلع شده است. در حال حاضر ستاد پیگیر علت به تعویق افتادن این طرح است. اگر دلیل پذیرفتنی‌ای برای به تعویق افتادن رجیستری وجود نداشته باشد، این ستاد تکلیف می‌کند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اساس وعده وزیر طرح را اجرا کند. »

باز هم موازی کاری

 ۲-باقر بحری، نایب‌رئیس هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران

فارس: نایب‌رئیس هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران گفت:«فراخوان اخیر اتاق اصناف ایران در مورد تشکیل اتحادیه صنف کسب و کارهای مجازی در کشور موازی‌کاری با فرایند قانونی فعالیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به عنوان بزرگ‌ترین تشکل مردم‌نهاد حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است و در صورت اجرا، به دلیل موازی‌کاری، صدمات جبران‌ناپذیری به این فعالان وارد خواهد کرد.»

نقشی مستقیم در ایجاد اشتغال نداریم

۳-محمدجواد جهرمی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت

مهر: مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت:«استعداد و ظرفیت نیروی متخصص در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات زیاد بوده، اما تاکنون موقعیت برای استفاده از این توان کم بوده است. به همین دلیل به دنبال ایجاد فضا و ظرفیت‌ برای رونق کسب و کارها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هستیم. برای اشتغال کسب و کارهای نوپا، ما زمینه‌ساز هستیم و با وجودی که نقش مستقیم نداریم.»

از حیث کنترل فضای مجازی عقب افتاده‌ایم

۴-جباری کوچکی‌نژاد، رئیس فراکسیون مطبوعات، رسانه ملی و پایگاه‌های خبری در مجلس شورای اسلامی

ایسنا: رئیس فراکسیون مطبوعات، رسانه ملی و پایگاه‌های خبری در مجلس شورای اسلامی گفت:«فضای مجازی در همه دنیا توسط کشورها کنترل می‌شود و از طریق شبکه‌های داخلی کشورها، مردم از نظر اطلاعاتی تغذیه می‌شوند. اما در ایران از حیث شبکه ملی اطلاعات و کنترل فضای مجازی بسیار عقب‌مانده‌ایم.»

عامل نابودی بازی ‌های رایانه‌ای مشخص شد

۵- حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای

ایسنا: مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت:«ما برای تمامی صنایع، از کشاورزی گرفته تا خودرو، درصدی عوارض دریافت می‌کنیم، اما متاسفانه بازی در فضای دیجیتالی است و برخی مسئولان نمی‌توانند درک کنند که واردات محصولات دیجیتالی هم مانند سایر محصولات فیزیکی می‌تواند عوارض داشته باشد. تصویب نشدن قانون عوارض لطمه زیادی به تولید داخلی وارد می‌کند و ما نیز هشدارهای آن را داده‌ایم، بنابراین این موضوع را پیگیری می‌کنیم.»

اداره امور کشور بدون دولت الکترونیکی عملی نیست

۶- محمد غرضی، وزیر اسبق پست و تلگراف و تلفن

ایسنا: وزیر اسبق پست و تلگراف و تلفن گفت:«زیرساخت‌های لازم برای تحقق دولت الکترونیکی در کشور وجود دارد. برای توسعه دولت الکترونیکی باید به شهروندان آموزش دهیم و مقررات و ضوابط اداری کشور را به‌روز کنیم تا مردم حوائج خود را از طریق سیستم‌های اینترنتی و موبایلی برطرف کنند. اگر ما بتوانیم مردم را به برطرف کردن نیازهای اداری و خدماتی‌شان از طریق اینترنت عادت دهیم، در آینده می‌توانیم به تحقق دولت الکترونیکی امیدوار باشیم.»

خصوصی‌سازی بلای جان کارگران شده است

۷- نادر قاضی پور، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت:«خصوصی‌سازی بلای جان کارگران شده است، زیرا با خصوصی‌سازی در شرکت مخابرات وضعیت نیروهای شرکتی و پیمانی مشخص نیست. آنها امنیت شغلی و بیمه ندارند و قبل از شروع کار باید برگه سفیدی مبنی بر تعهد امضا کنند. این خصوصی‌سازی باعث بروز نارضایتی فراوان در بین کارکنان این شرکت شده است و متاسفانه حقوق و مزایا و امورات رفاهی مربوط به آیین‌نامه استخدامی و پرسنلی شرکت مخابرات نیز نادیده گرفته می‌شود.»

انگار دوستان باور نکرده‌اند مخابرات خصوصی شده است

۸-محمود واعظی، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات

تسنیم: وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت:«هنوز برخی باور نکرده‌اند شرکت مخابرات به بخش خصوصی واگذار شده و ۵۰ درصد سهام آن در اختیار بخش خصوصی است و تنها ۲۰ درصد سهام در اختیار دولت است و دولت در میان هیات مدیره پنج نفره آن فقط یک عضو دارد. نظارت بر شرکت خصوصی بر عهده وزارت کار است و وزیر کار باید پاسخگوی سوالاتی در این‌باره باشد.»

۶۵۰۰

مهر: سازمان تنظیم مقررات ارتباطات خبر از ثبت ۶۵۴۳ شکایت از اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات اینترنت ثابت از سوی مشترکان داد. بر اساس اعلام این سازمان، به منظور شفاف‌سازی، ارائه خدمات بهتر و افزایش رضایت مشترکان، از سه‌ماهه آخر سال ۹۵ تعداد شکایات و وضعیت رسیدگی به آنها از سوی دارندگان پروانه در سامانه ۱۹۵ بررسی شد.

۴۰

فارس: رضا خلیلی، مجری توسعه شبکه مخابرات، گفت:«علاوه بر فیبرهای موجود برای اتصال منازل و ساختمان‌ها به شبکه دسترسی فیبر نوری مخابرات، به زودی  ۴۰ درصد فیبرکشی جدید انجام می‌شود.»

۲/۵

مهر: محمود واعظی، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت:«طی دولت یازدهم تعداد بانوانی که در سمت‌های مدیریتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب شدند بیش از دو و نیم برابر شد. قطعاً این مسیر تداوم می‌یابد.»

۴۰۰۰

مهر: بر اساس اعلام مرکز ماهر، شاهد تعلل کاربران و مدیران فناوری اطلاعات سازمان‌ها، دستگاه‌ها و شرکت‌ها در زمینه رعایت توصیه‌های ایمنی برای جلوگیری از نفوذ باج‌افزار Wanna Cry بوده‌ایم و این امر موجب شد تعداد قربانی‌های این باج‌افزار به چهار هزار رایانه در کشور برسد.

۱۰۳

مهر: اتحادیه جهانی مخابرات (ITU ) در گزارش خود اعلام کرد بیش از ۳۴ میلیون نفر از مردم ایران به اینترنت دسترسی دارند و کشور ما با  ۰۸/۴۴ درصد ضریب نفوذ سطح دسترسی، در رتبه صد و سوم جهان قرار دارد.

حمایت از کارآفرینان فضای مجازی بازار مسکن

تسنیم: امیر خوراکیان، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی، گفت:«فعالیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تولید محتوای مسکن در فضای مجازی قابل تقدیر است. در بسیاری از جلسات از فعالیت این شرکت‌ها که توانسته‌اند کارآفرینی و رشد را در جامعه گسترش دهند دفاع کرده‌ایم و نادیده گرفتن فعالان این حوزه اقدامی اشتباه خواهد بود.

تعلل کاربران رایانه‌های خانگی در مواجهه با باج‌گیر سایبری

مهر: سیدهادی سجادی، معاون امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات، گفت:«کاربران رایانه‌های خانگی به دلیل بی‌توجهی و تعلل در به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز خود بیشتر در معرض خطر حمله باج‌افزار سایبری «واناکرای» قرار دارند. این بدافزار باج‌گیر می‌تواند تمامی سامانه‌های ویندوزی خانگی و سازمانی را آلوده کند، بی‌توجهی کاربران رایانه‌های خانگی به هشدارهای ارائه‌شده باعث رسوخ این باج‌گیر سایبری و انتشار آن می‌شود.»

هر پیامک یک تومان ارزان می‌شود

ایرنا: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان اعلام کرد: اخذ ۱۰ ریال بابت ارسال هر پیامک از سوی اپراتورها که طی دو سال اخیر از مشترکان صورت گرفته است، از این پس متوقف می‌شود. به استناد مفاد بند «ز» تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۴، اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات تلفن همراه موظف بودند علاوه بر قیمت هر پیامک،  مبلغ ١٠ ریال از استفاده‌کنندگان خدمات مزبور دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند. سال گذشته نیز به‌رغم اینکه این حکم در تبصره‌های قانون بودجه نیامده بود، در جداول مربوط به منابع درآمدی دولت، ذکر و مانند سال ۱۳۹۴ درج شده بود. حال این سازمان با استناد به ماده ۳۷ قانون محاسبات عمومی کشور که به صراحت اعلام داشته است «هر واریزی به حساب درآمد عمومی نیاز به مجوز قانونی دارد» و به جهت استیفای حقوق مصرف‌کنندگان، توقف دریافت مبلغ ۱۰ ریال به ازای هر پیامک از مشترکان تلفن همراه را به اپراتورهای مربوطه اعلام و ابلاغ کرد.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz