نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 41 گزارش ماه پرونده - گزارش‌ماه صفحه 43

فرداد زند از شرکای ایراتل ونچرز:

خدمات ارزش‌افزوده برای سرمایه‌گذاران جذابیت دارند

جذب سرمایه خارجی برای رسیدن به رشد اقتصادی هم در برنامه ششم توسعه و هم در آخرین گزارش موسسه مک‌کینزی از جمله نکات مورد تاکید بوده است. با این حال هنوز به نقطه ایده‌آل نرسیده است و موانع متعددی بر سر راه آن وجود دارد. از همین رو به سراغ فرداد زند رفتیم تا با او که سابقه همکاری با موسسه مک‌کینزی را نیز دارد، درباره پتانسیل‌ها و چالش‌های موجود در فضای کسب ‌و کار ایران گفت‌وگویی انجام دهیم. در حال حاضر او یکی از شرکای ایراتل ونچرز است؛ یک باشگاه سرمایه‌گذاری‌ خطرپذیر که هم خودش سرمایه دارد و هم دیگر سرمایه‌ها را مدیریت می‌کند. این شرکت برای اینکه بتواند نقش فعال‌تری در جذب و بازپروری ایده‌هایی که قابلیت جهانی شدن دارند ایفا کند تصمیم گرفته است با استفاده از سابقه کسب ‌و‌ کارش در ایران و داشتن ارتباطات با خارج، یک پایه عملیاتی نیز در ایران داشته باشد. از همین رو به زودی یک مرکز نوآوری به نام iLab در ایران تاسیس خواهد کرد که شکلی از برنامه شتاب‌دهی و فضای همکاری را داخل خود خواهد داشت.

کدام بخش از حوزه آی‌سی‌تی کشور جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران خارجی دارد؟
باید قبل از هر چیز مزیت‌های رقابتی ایران نسبت به بازارهای دیگر را بررسی کنیم. ایران از نظر توسعه‌دهندگان نرم‌افزار ظرفیت بسیار خوبی دارد. بنابراین در بخش نرم‌افزار به ویژه از نوع B2B و نرم‌افزارهای اینترپرایز و سازمانی، پکیج‌های افزایش بهره‌وری، پتانسیل خوبی برای جذب سرمایه خارجی داریم. در حوزه تلکام نیز بستر خوبی وجود دارد، مثلاً در مورد سرویس‌های ارزش‌افزوده و اپراتورهای مجازی. اما پاشنه آشیل این ماجرا بحث رگولاتوری است. در برخی زمینه‌های خاص حوزه سخت‌افزار هم به نظر می‌آید ظرفیت‌هایی داریم. اکنون سرمایه‌گذاران خارجی بیشتر به دنبال سرمایه‌گذاری روی سرویس‌های ارزش‌افزوده و OTTها هستند.

یعنی می‌خواهند با سرمایه‌گذاری کمی وارد باز ایران شوند؟
‌بله می‌خواهند از بستری که در ایران شکل گرفته، استفاده کنند و خدمات خود را ارائه دهند. بازار خوبی وجود دارد. ضریب نفوذ موبایل و رشد گوشی‌های هوشمند در ایران نسبتاً خوب است. اینها نشانه‌های خوبی برای آنهاست.

در خصوص چالش‌های سرمایه‌گذاری به بحث رگولاتوری اشاره کردید. منظورتان رگولاتوری حوزه سی‌تی بود یا آی‌تی؟
فین‌تک قطعاً حواشی‌ای با تلکام و بانکداری پیدا می‌کند. تمام کشورها در یک مقطع زمانی به این مشکل برخورده‌اند که رشد فناوری‌های جدیدشان سریع‌تر از توسعه رگولاتوری آنها بوده است. ضمن اینکه همیشه یکی از دغدغه‌های سرمایه‌گذاران خطرپذیر و استارت‌‌آپ‌ها این بوده است که بستر قانونی وجود ندارد و بسیاری موارد هنوز تعریف نشده است. در ساختار قانونی ما یک استارت‌آپ یا یک شخصیت، حقیقی است یا حقوقی و شکل دیگری برای آن متصور نیستند. استارت‌آپ نمی‌داند با چه تفاهم‌نامه‌ای به سراغ سرمایه‌گذار خطرپذیر خود برود، آن سرمایه‌گذار هم نمی‌داند چگونه از سایر سرمایه‌گذاران، سرمایه جمع‌آوری کند

علاوه ‌بر بحث رگولاتوری، چه مشکلات دیگری برای جذب سرمایه خارجی وجود دارد؟
برای سرمایه‌گذار خارجی در قدم اول اعتماد و اطمینان از شناخته‌شده بودن بازار مقصد اهمیت دارد. بحث رگولاتوری می‌تواند بخشی از این اطمینان را فراهم کند. برای سرمایه‌گذار خارجی این سوال پیش می‌آید که چقدر می‌توانم به بستر قانونی اطمینان داشته باشم؛ بحث بستر قانونی از ثبت شرکت‌ها و مالکیت آنها و حقوق معنوی شروع می‌شود، هنوز این اطمینان به طور کامل وجود ندارد. وقتی با سرمایه‌گذار خارجی صحبت می‌کنیم متوجه می‌شویم اندازه و ظرفیت بازار را خوب می‌بیند ولی اطمینانی از آینده سرمایه خود ندارد. علاوه ‌بر این، تصویری که از بازار ایران ارائه می‌شودمنفی است. چالش دیگر بحث ارزش‌گذاری و حق خروج (Exit Option) است. در حال حاضر اکوسیستم کارآفرینی ما Exit Option ندارد اگر هم دارد چندان قوی نیست. ما تجربه موفقی در زمینه عرضه سهام اولیه (IPO) نیز نداشته‌ایم. همکاری چندانی هم بین استارت‌آپ‌ها با دانشگاه‌ها یا کسب ‌و ‌کارهای جاافتاده دیده نمی‌شود. در کنار این چالش‌ها مزایایی هم داریم: بازار بزرگ و دست‌نخورده، نیروی کار ارزان، بزرگ‌ترین شبکه پرداخت خاورمیانه، شبکه تلکام نسبتا پایدار، استعدادهای بسیار و اقتصاد متنوع. از میان مزایا و چالش‌ها، چالش‌ها برای یک سرمایه‌گذار بسیار مهم است، در قدم اول باید اطمینان خاطر داشته باشد؛ در این صورت نقاط مثبت بسیار جذاب خواهند بود.

چه میزان از هزار میلیارد دلاری که گزارش مک‌کینزی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی در ایران پیش‌بینی کرده است می‌تواند در حوزه آی‌سی‌تی جذب شود؟
حوزه‌هایی که در کشور قابلیت جذب سرمایه را دارند عبارت‌اند از: بازار مالی، تلکام، انرژی، خدمات عمومی به ویژه آموزش و توریسم و صنایع دارویی. اگر به تلکام در کنار حوزه نرم‌افزار و سخت‌افزار نگاه کنیم می‌توان گفت ۲۰ تا ۳۰ درصد از این رقم را شاید بتواند جذب کند

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz