نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 گزارش ماه گزارش ماه صفحه 26

حاشیه‌نگاری‌هایی درباره ادغام پارس‌آنلاین در های‌وب

خانواده‌های اینترنتی

میثم قاسمیدبیر ویژه‌نامه‌ها

سال‌ها پیش مارلون براندو با آن گریم عجیب و ژست فراموش‌نشدنی‌اش در نقش ویتو کورلئونه گفته بود: «دیگه هیچ‌وقت به کسی خارج از خانواده نگو که چی فکر می‌کنی.» نصیحت «پدرخوانده» در تمام این سال‌ها سرلوحه کار همه کسانی بوده که کسب‌وکارهای خانوادگی را اداره می‌کنند، حتی زمانی که کار آنها کاملاً قانونی و شفاف است.
۴۵ سال بعد از نخستین اکران فیلم پدرخوانده، وقتی خبر امضای تفاهم‌نامه فروش ۱۰۰ درصد سهام پارس‌آنلاین به های‌وب منتشر شد، خیلی‌ها احساس کردند پنهان نگه داشتن راز‌های خانوادگی را بیش از همه خانواده‌های فاتح و میری آموخته‌اند. ادغام بزرگ آغاز شده بود و حتی نزدیک‌ترین حلقه مدیریتی پارس‌آنلاین به خانواده فاتح هم تنها پس از امضای تفاهم‌نامه از آن خبردار شده بود.
سوال‌های بی‌پایان را جوابی نبود. چه شدها و چراها ذهن به ذهن و دهان به دهان گشتند تا رسیدند به کانال‌های تلگرامی و صفحات وب‌سایت‌های خبری و از آنجا به روزنامه‌های فردا.

تفاهم در نیمه‌شب

در انتهای نیمه‌شب ششم آبان‌ماه صفحه اینستاگرامی سید ایمان میری مهم‌ترین خبر صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران را منتشر کرد. آن هم با انتشار عکسی که او را در کنار عبدالله فاتح در حال امضای یک تفاهم‌نامه نشان می‌داد. صبح فردا همه خبرگزاری‌ها و کانال‌های خبری پر شد از خبری که نشان از خرید پارس‌آنلاین توسط های‌وب داشت.
این خبر فضای ICT کشور را در آنچنان بهتی فرو برد که تا چند روز کسی نمی‌توانست تحلیل درستی از ماجرا داشته باشد، به خصوص که همه ابعاد این معامله بزرگ منتشر نشده بود. واکنش‌های شتاب‌زده و ابراز احساسات ناگهانی تا آنجا پیش رفت که مدیرعامل شاتل در زیر پست اینستاگرامی میری با کلماتی عجیب از این معامله ابراز خرسندی کرد. عباراتی آنچنان نامأنوس که باعث شدند ساعتی بعد احمدرضا نخجوانی کامنت خود را پاک کند.
اما واقعاً دو هفته قبل از اعلام این خبر چه ‌کسی می‌توانست حدس بزند شناخته‌شده‌ترین برند اینترنتی کشور واگذار خواهد شد؟ و اگر این احتمال قابل تصور بود، آیا کسی می‌توانست نام خریدار را حدس بزند؟ های‌وب چگونه می‌توانست پارس‌آنلاین را بخرد؟
هرچه بود صبح فردا و زمانی که خبر این ادغام بزرگ دست به دست می‌شد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نمایشگاه مطبوعات از آن حمایت کرد و حتی خبر از ادامه این روند داد. همان زمان چند خیابان آن‌طرف‌تر از مصلی (محل برگزاری نمایشگاه مطبوعات) عبدالله فاتح این بار در قامت یکی از اعضای هیات مدیره های‌وب در حال رایزنی با مدیرعامل آسیاتک برای پیوستن به این ائتلاف بود. کاری که در نهایت به سرانجام نرسید تا نشان دهد تصمیم‌گیری در هیات‌ مدیره‌هایی که از اعضای یک خانواده تشکیل شده‌اند بسیار راحت‌تر از شرکت‌هایی است که مدیرانی با منافع غیرمشترک دارند.

خانواده‌های ICT

پارس‌آنلاین را نمی‌توان قدیمی‌ترین نام در اینترنت ایران نامید، اما حتماً شناخته‌شده‌ترین آنها بود. شرکتی که از دایال‌آپ آغاز کرد و کارت‌های اینترنتش را در همه بقالی‌ها و دکه‌های روزنامه‌فروشی می‌شد یافت. شرکتی که در رأس خود سه عضو خانواده فاتح را می‌دید. سعید فاتح و دو پسر خود عبدالله و رضا مالکان شرکتی بودند که نمونه خوبی بود از تلاش بخش خصوصی در بزرگ شدن صنعت ICT‌ ایران. شرکتی که در سال‌های اولیه دهه ۸۰ توانست پروانه PAP را دریافت کند و در تمام این سال‌ها با وجود همه فراز و نشیب‌ها در بازار بماند تا به پروانه FCP و دوران جدید برسد.
پارس‌آنلاین در این سال‌ها وارد رشته‌های دیگری غیر از ADSL نیز شده بود، اما انگار هیچ‌ کدام از آنها نتوانستند خانواده فاتح را برای ماندن در بازار ترغیب کنند و سرانجام آنها تصمیم گرفتند همه آنچه را ساخته بودند به خانواده دیگری واگذار کنند و خود به عنوان اعضای هیات مدیره از بازیگری به بازیگردانی بروند. حالا این خانواده میری است که در سایه لوگوی قرمزرنگ خود عهده‌دار رسیدن به آن چیزی می‌شود که فاتح‌ها می‌خواهند.
خانواده میری از سال ۸۸ وارد بازار ADSL ایران شدند. زمانی که در موج خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی شرکت داده‌گستر عصر نوین، به عنوان یکی از شرکت‌های وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، به بخش خصوصی واگذار شد. داده‌گستر عصر نوین که بعدها نام تجاری های‌وب را برای خود برگزید کم‌سن و سال‌تر از پارس‌آنلاین بود. این شرکت در آذر سال ۸۲ به ثبت رسید، همان زمان که قرار بود پروانه ارائه اینترنت پرسرعت واگذار شود. داده‌گستر عصر نوین پیش از آنکه های‌وب شود و با نام رایانه دانش گلستان در اسفند ۸۷ توانست پروانه وایمکس را در استان گلستان دریافت کند و بعد از آن پروانه رادیوترانک را هم گرفت. در سال‌های بعد پروانه‌های FCP‌ و MVNO‌ نیز به مجوزهای این شرکت افزوده شد تا خانواده میری با دستی پر در شهریور امسال ۱۰ درصد سهام شرکت خود را در بورس عرضه کنند. با این همه شرکتی که کمتر از ۳۰۰ هزار مشترک ADSL در کل کشور دارد چگونه توانست از عهده خرید پارس‌آنلاین برآید و چرا فاتح‌ها با لبخند رضایتی بر لب شرکت خود را واگذار کردند؟

دست شرنوشت

سه سال پیش بازار ADSL ایران برای همیشه با یکی از نام‌های خانوادگی این عرصه خداحافظی کرد. خانواده تمدن که مالکان شرکت لایزر بودند همه چیز را فروختند و رفتند. آنها می‌دانستند با روند فعلی به جایی نخواهند رسید و خیلی زود زیان‌ده خواهند شد. پس شرکت و برند خود را فروختند و رفتند. اما شرکت‌های دیگر، با این تصور که می‌توانند با ارتقای پروانه خود به FCP و ورود به عرصه‌های جدیدتر از رکود خارج شوند، ماندند و با اینترنت همراه پنجه در پنجه شدند.
سه سال بعد، زمانی که بازار ADSL‌ با ریزش ۱۵ هزار مشتری در ماه روبه‌رو شده است و قافیه را تمام و کمال به ۳G‌ و ۴G باخته، FCPها که از خاکستر PAPها برخاسته‌اند راهی جز ادغام پیش روی خود نمی‌بینند. حتی داستان تشکیل کنسرسیوم نیز مانند فیلم‌های اصغر فرهادی همچنان پایانی باز دارد. حالا برای پایان این تلخی بی‌پایان چه باید کرد؟ آیا راهی جز ادغام مانده؟ این را حتی شرکت‌هایی که فعلاً در برابر ادغام مقاومت می‌کنند هم می‌دانند. شاید تنها تفاوت آنها با پارس‌آنلاین و های‌وب در ترکیب هیات مدیره‌هایشان باشد. جایی که سهامداری یک خانواده باعث سرعت در اتخاذ تصمیم‌های مهم و سخت می‌شود.
با این همه در شرایطی که رگولاتوری نیز با ادغام این دو شرکت اینترنتی موافقت کرده است همچنان ابهام‌های زیادی در این رابطه وجود دارد. ابهام‌هایی که تا پیش از بازگشایی نماد های‌وب در بورس و انتشار اطلاعات این معامله در سایت کدال برطرف نمی‌شوند. اما به نظر می‌رسد مدیران های‌وب برای اینکه بتوانند اعتماد سهامداران را همچنان حفظ کنند و به رشد خود در بورس ادامه دهند باید به زوایای تاریک این معامله نور بتابانند

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz