نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 45 گزارش ماه پرونده - گزارش‌ماه صفحه 43

بازیگران اکوسیستم بازاریابی دیجیتالی در ایران چه کسانی هستند

جای خالی آژانس‌ها

در عصر دیجیتال صرفاً با ابزارها و روش‌های سنتی بازاریابی نمی‌توان به مشتریان دسترسی پیدا کرد. شرکت‌هایی که چابکی و انعطاف‌پذیری لازم را نداشته باشند، شانسی برای رقابت نخواهند داشت. مدیرانی که ناچار به فعالیت در اقیانوس عظیمی از داده‌ها هستند قادر نخواهند بود با حقایق سنتی خود راه‌شان را در این اقیانوس پیدا کنند؛ آنان برای درک افراد و برقراری ارتباط با آنها نیاز به یافتن راهکارهای تازه‌ای دارند. اما هنوز همه آنها در این راه اهل بخیه نشده‌اند. حتی کسانی ‌که به عنوان بازاریاب در کسب‌وکارهای مختلف مشغول کار کردن هستند، نیاز به آموزش‌های حرفه‌ای در بخش‌های مختلف بازاریابی دارند. آمارهای جهانی نشان می‌دهد ۸۴ درصد بازاریابان یک استراتژی محتوایی رسمی برای تغذیه کانال‌های بازاریابی خود ندارند. با این حال، بودجه اختصاص‌یافته برای تامین محتوای این کانال‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است. طبق پیش‌بینی گارتنر، بازاریابی دیجیتالی یکی از تکنولوژی‌هایی است که تا پنج سال آینده بیشترین جذب سرمایه را خواهد داشت.
با وجود رشد قابل توجه صنعت بازاریابی در دنیا و افزایش سالانه سرمایه‌گذاری برای آن، هنوز در ایران موانع بسیاری بر سر راهش وجود دارد و سهم اندکی از هزینه‌ای که کسب‌وکارها و شرکت‌ها بابت تبلیغات و بازاریابی می‌پردازند، مربوط به فضای آنلاین و دیجیتالی است. حتی کسب‌وکارهایی که مشخصاً اینترنتی هستند و حوزه کاری‌شان به نحوی با تجارت الکترونیکی گره‌ خورده است، با توجه به فرهنگ مصرفی مردم ترجیح می‌دهند همچنان از تبلیغات سنتی یعنی بیلبوردها یا تبلیغات محیطی و تلویزیونی هم استفاده کنند.

در شکل‌گیری چنین شرایطی، نباید تاثیر آژانس‌های بازاریابی دیجیتالی در ایران را فراموش کرد. تعداد آژانس‌هایی که فارغ از دیدگاهای سنتی خود همگام با ترندهای روز دیجیتال مارکتینگ، بتوانند ضمن شناخت نیاز و فرهنگ مردم ایران، صفر تا صد پروسه بازاریابی دیجیتالی را برای شرکت‌ها و برندها انجام دهند و از یک طرف بازگشت مالی قابل قبولی برای آنها رقم بزنند و از طرف دیگر به رشد این اکوسیستم کمک کنند، شاید از تعداد انگشتان یک دست بیشتر نباشد. در چنین وضعیتی کسب‌وکارهای ایرانی، چه آنهایی که جنس فعالیت‌شان اینترنتی و دیجیتالی است و چه آنهایی که هیچ ارتباطی با تجارت الکترونیکی ندارند، ناگزیر به دست ‌و پا کردن تیم‌های بازاریابی خودشان و استفاده از راهکارهای درون‌سازمانی هستند. شرکت‌های ایرانی معتبر و شناخته‌شده‌ای که لزوماً آژانس تبلیغاتی نیستند اما خدمات مدیریت تبلیغات آنلاین ارائه می‌کنند و کسب‌وکارهای مطرح نیز از مشتریان آنها هستند، تعداد چندان چشمگیری ندارند. هرچند اغلب این شرکت‌ها پلتفرم خود را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهند و خودشان راهکاری برای آنها ارائه نمی‌کنند، دست‌کم سعی می‌کنند با هوشمندسازی و هدفمندسازی سیستم خود اسپم تولید نکنند، تاثیر منفی بر کمپین‌های آن برند نگذارند و با ارائه آمارهای تحلیلی از میزان مشاهده آگهی‌ و محتوا، به نوعی بازتاب‌دهنده بازخورد محصول آنها باشند. اغلب این پلتفرم‌ها برای پر کردن خلاء آژانس‌های (کارآمد) بازاریابی دیجیتالی، دست به همکاری با آژانس‌های بازاریابی می‌زنند و به نظر می‌رسد صرفاً حلقه‌ای در این زنجیره و اکوسیستم هستند. با این حال خروجی این همکاری‌ها و تبادل تجربیات ممکن است در آینده نزدیک، به شکل‌گیری تعداد بیشتری از آژانس‌های بازاریابی دیجیتالی نیز منجر شود. البته نباید فراموش کرد که ترغیب به شکل‌گیری این آژانس‌ها به خواست و تقاضای برندها هم بستگی دارد، اینکه چه میزان می‌خواهند بازاریابی دیجیتال را جدی و اصولی در پیش بگیرند، برای آن سرمایه‌گذاری کنند و به کمک آن حتی برای محصولاتی که هنوز تولید نکرده‌اند یا در حال تولید آنها هستند مشتری پیدا کنند.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz