نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 48 گزارش ماه در یک نگاه صفحه 20

تیر ۹۶ در یک نگاه

وزارت ارتباطات برای بیگانگان اتوبان‌کشی کرده است

عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون دادستان کل کشور
تسنیم: معاون دادستان کل کشور گفت: «مسئولان وزارت ارتباطات به طور مستمر از شبکه ملی اطلاعات و افتتاح فازهای مختلف آن صحبت می‌کنند، اما بیش از دوسوم فضای مجازی کشور در اشغال بیگانگان است. در واقع وزارت ارتباطات برای بیگانگان در فضای مجازی اتوبان‌کشی کرده است. چرا وزارت ارتباطات با اجرا نکردن دستورهای قضایی به مجرمان اجازه می‌دهد در فضای مجازی کشور به عربده‌کشی و اهانت به ارزش‌ها بپردازند.»

ما نباید وقت توسعه کشور را بگیریم

محمود واعظی، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات
ایسنا: وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: «متاسفانه افرادی که به هیچ چیزی جز بستن این کانال‌ها و محدود کردن فضای مجازی فکر نمی‌کنند گاهی مصاحبه‌هایی می‌کنند که برای شرکت‌های اینترنتی و فعالیت‌هایی که در بستر شبکه ملی اطلاعات است، نگرانی به وجود می‌آید. اما ما نباید با این موضوع وقت توسعه کشور و فعالیت‌هایی را که در فضای مجازی به وجود آمده و شغل‌هایی که ایجاد شده بگیریم. ما شورای عالی فضای مجازی به ریاست رئیس‌جمهوری، با حضور روسای سه قوه و افراد حقیقی و حقوقی از وزارتخانه‌ها داریم. .»

اتوبان ارتباطات کشور برای رفاه زندگی مردم است

محمدجواد آذری جهرمی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت
ایرنا: مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: «اتوبان و شاهراه ارتباطات کشور برای نفوذ کشیده نشده، بلکه برای رفاه زندگی مردم و توسعه شبکه ملی اطلاعات است. اگر هدفی هم در نفوذ بوده، نفوذ کلام حق و اسلام
در دنیاست.»

فیلترینگ کسب و کار ۲۰۰ هزار استارت‌آپ را مختل کرد

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی
مهر: دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: «دولت یازدهم تاکید ویژه‌ای بر اهمیت کسب و کارهای حوزه فضای مجازی دارد و توسعه این کسب و کارها در دنیا نیز روزبه‌روز شدت می‌یابد. این در حالی است که به دلیل سیاست‌های فیلترینگ، شاهد تعطیلی شرکت‌های حوزه کسب و کارهای مالی (فین‌تک) بوده‌ایم. در هفته گذشته و طی پنج روز، ۲۰۰ هزار استارت‌آپ مالی به دلیل این مشکلات در فعالیت خود با اخلال مواجه شدند. این مردم هستند که برای این شبکه هزینه می‌پردازند و در سرمایه‌گذاری اپراتورها شریک‌اند.»

فضای مجازی را نمی‌توان از زندگی مردم حذف کرد

حسن روحانی، رئیس‌جمهور
ایسنا: رئیس‌جمهور گفت: «فناوری ارتباطات و فضای مجازی را نمی‌توان از زندگی مردم حذف کرد، همزمان با مبارزه جدی و کاستن از هر گونه تهدید ارزش‌های اسلامی و اهداف ملی، جامعه باید از فرصت‌های فضای مجازی بهره‌مند شود. زیرا امروزه اقتصاد، فضای کسب و کار، آموزش، فرهنگ و به طور کلی سبک زندگی جامعه با شبکه‌های اجتماعی پیوند خورده است و در این عرصه نگاه اثباتی باید بر نگاه سلبی غلبه کند.»

سوءبرداشت واردات قانونی را سخت‌تر می‌کند

آزاد معروفی، مسئول کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران
فارس: مسئول کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران گفت: «سوءبرداشت و تفسیر اشتباه از قانون «وظیفه اعمال استانداردها و ضوابط نظام‌های کنترل کیفی و تایید نمونه تجهیزات شبکه» باعث شده شرایط واردات قانونی تجهیزات شبکه و امنیت شبکه‌های رایانه‌ای روزبه‌روز دشوارتر شود. در این آزمایشگاه‌ها تجهیزات و نیروی فنی و متخصص به اندازه کافی وجود ندارد و همین موضوع باعث توقف طولانی‌مدت حجم زیادی از کالا‌های وارداتی پشت درهای این آزمایشگاه‌ها می‌شود.»

توقف اخذ ۱۰ ریال از پیامک تخلف است

عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات کشور
تسنیم: رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: «توقف اخذ ۱۰ ریالی از پیامک برای واریز به خزانه که در بخش درآمدی بودجه پیش‌بینی شده تخلف است. از آنجا که این اقدام در قانون بودجه ردیف درآمدی دارد، دیوان محاسبات اصرار به اجرای این حکم قانونی دارد و این مبلغ باید حتماً دریافت شود. اگر هزینه‌ای برای این بخش تعریف نشده، به عنوان درآمدهای دولت محسوب می‌شود و نمی‌توان درآمد دولت را به این دلیل که هزینه آن مشخص نشده متوقف کرد.»

تصمیم قهری برای کانال‌های ثبت‌نشده نگرفتیم

امیر خوراکیان، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی
ایسنا: معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی گفت: «در حال حاضر طبق آخرین آمار، بیش از ۹ هزار و ۸۷۰ کانال خود را ثبت کرده‌اند و شناسنامه‌دار شده‌اند و مشغول فعالیت‌اند. درباره کانال‌هایی که بیش از پنج هزار عضو دارند و هنوز شناسنامه‌دار نشده‌اند تصمیم قهری گرفته نشده است. حدوداً بیش از ۴۰۰ هزار کانال داریم و تعداد کانال‌هایی که بیش از پنج هزار عضو دارند تقریباً بیش از ۱۵ هزار است.»

۷۰۰۰۰۰

ایسنا: داوود زارعیان، معاون شرکت مخابرات ایران، گفت: «اگر سازمان تنظیم مقررات مصوبه‌ای برای ارائه‌ سرویس نامحدود ارائه دهد، ساختار دریافت اینترنت از زیرساخت و واگذاری به مشترکان تغییر خواهد کرد و مخابرات نیز تابع تصمیمات جدید خواهد بود. در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار نفر در استان تهران اینترنت نامحدود دریافت می‌کنند.»

۴۰۰۰۰۰۰۰

ایسنا: محمدجواد آذری جهرمی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، گفت: «افزایش ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال کشور به ۱۲ هزار گیگابیت برثانیه و ظرفیت پهنای باند داخلی به هفت هزار گیگابیت رسیده است، همچنین ۱۰میلیون نفر به پهن‌باند ثابت و ۴۰ میلیون نفر به پهن‌باند موبایل دسترسی دارند.»

۳۰۰۰

مهر: محمود واعظی، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات، گفت: «به طور متوسط در هفته سه هزار کانال غیراخلاقی در شبکه اجتماعی تلگرام مسدود می‌شود. از تعداد کانال‌های غیراخلاقی تلگرام که مسدود می‌شود تعدادی از آنها برای رسیدگی به مقامات قضایی ارجاع می‌شود.»

۱۷۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

علی وحدت، مدیرعامل صندوق حمایت، گفت: «طی دو سال اخیر صندوق حمایت از صنایع الکترونیکی موفق به حمایت از ۲۷۰ طرح کاربردی در صنعت به ارزش ۱۷۰۰ میلیارد ریال شده است. این صندوق شرکتی دولتی و مادر تخصصی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است که به حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیکی در بخش‌های خصوصی و تعاونی می‌پردازد.»

سرشاخه‌ها را می‌شناسیم

تسنیم: رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده مجلس شورای اسلامی، گفت: «ما سرشاخه‌های قاچاق گوشی را می‌شناسیم، اما اعلام نمی‌کنیم، زیرا این وظیفه ستاد مبارزه با قاچاق کالاست. روی هم رفته حدود دو هزار میلیارد تومان قاچاق گوشی داریم. در نشستی دستگاه‌های مرتبط مثل ستاد قاچاق کالا، وزارت صنایع، اپراتورها، سازمان تنظیم مقررات، گمرک و نیروی انتظامی را ملزم کردیم به تشکیل جلسه‌ای به منظور بررسی راه‌های جلوگیری از قاچاق کالا، که در نهایت دریافتیم بهتر است کالای قاچاق را از مبدأ اصلاح کنیم و تولیدکنندگان گوشی را مجاب کنیم تا در ایران نمایندگی راه‌اندازی کنند.»

پذیرش شرکت‌ها

مهر: محمد خوانساری، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت:‌ «پارک علم و فناوری تخصصی ICT در سایت امام سجاد وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نسبت به پذیرش تعداد محدودی شرکت رشدی و توسعه‌ای جهت استقرار در شعبه پارک دانشگاه تهران واقع در سایت امام سجاد (ع) اقدام می‌کند. شرکت‌های پذیرفته‌شده در قدم اول از مزایای معمول پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از جمله برخورداری از حمایت‌های مالی با ضریب دو نسبت به مقررات پارک دانشگاه تهران و بهره‌مندی از تخفیف اجاره ۵۰ درصد دوره راه‌اندازی و شش‌ماهه آغاز اسکان استفاده خواهند کرد.»

تامین اعتبار تسهیلات شرکت‌های فاوا

ایرنا: برات قنبری، معاون وزیر ارتباطات، گفت: «یکی از مدل‌های حمایتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از بخش خصوصی این حوزه، اعطای تسهیلات در قالب وام وجوه اداره‌شده به شرکت‌های این حوزه است. بر این اساس مطابق با برنامه بودجه سال ۹۶، مبلغ ۱۴۰ میلیارد تومان از محل منابع داخلی این بخش برای کمک به سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر، ایجاد اپراتورهای ارائه‌کننده خدمات الکترونیکی در کلیه بخش‌ها، حمایت از پروژه‌ها و طرح‌های اشتغال‌آفرین یا صادرات کالا و خدمات در این بخش توسط بخش‌های خصوصی و تعاونی به صورت وجوه اداره‌شده اختصاص یافته است.»

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz