نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 49 گزارش ماه مجلس و آی‌تی صفحه 24

موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی جوان در مورد او چه می‌گویند

راه پر فراز و نشیب جهرمی جوان

 

بالاخره پس از حدس و گمان‌های بسیار حسن روحانی روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد لیست کابینه دوازدهم را به مجلس تحویل داد و محمدجواد آذری جهرمی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت زیرساخت، به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی شد.
او جوان‌ترین وزیر و متولد دهه ۶۰ است و درصورت گرفتن رای اعتماد از نمایندگان مجلس دهم اولین وزیر دهه ۶۰ پس از انقلاب می‌شود. حال چند روزی است جلسات فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های تخصصی در مورد بررسی برنامه وزیران به پایان رسیده است و نمایندگان از سه‌شنبه ۲۴ مرداد جلسه تعیین صلاحیت وزیران را آغاز کردند. در مورد این وزیر پیشنهادی جوان هنگام بررسی برنامه‌ها و تعیین صلاحیت وزیران دو موضوع مورد توجه نمایندگان قرار گرفت: برنامه آینده و جوان بودن او. البته روز تعیین صلاحیت او بدون حاشیه نبود و دو موضوع فوق هم در این حاشیه‌ها موثر بودند.

برنامه‌ای عملی یا شعاری

برنامه محمدجواد آذری جهرمی دو بخش سوابق علمی، تخصصی و اجرایی؛ و رویکردها و برنامه‌ها دارد. در قسمت سوابق علمی، تخصصی و اجرایی به معرفی خود و سوابق اجرایی پرداخته است. در بخش رویکردها و برنامه‌ها پس از بخش تحلیل وضع موجود فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران و جهان، جهرمی برنامه‌های چهارساله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را عنوان کرده است. برنامه‌های وزارتخانه به شش بخش چشم‌انداز، استراتژی کلان، اهداف کلان استراتژیک، راهبردها، اهداف خرد استراتژیک و سیاست‌های اجرایی تقسیم می‌شود. در برنامه‌های او توسعه متوازن، عادلانه، امن، ایمن و پایدار دسترسی پهن‌باند به شبکه ملی اطلاعات، هوشمندسازی دولت، شفاف‌سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات، استفاده حداکثری از ظرفیت پتانسیل‌های جوان کشور برای شکل‌گیری اقتصاد دیجیتالی و توسعه فضای مجازی بومی و بسیاری موارد دیگر بیان شده است.
این برنامه به عقیده برخی از نمایندگان کارآمد و عملی و توجه او به کسب و کار نوپا قابل توجه است و به عقیده نمایندگان دیگر غیرعملی و در حد شعار است. زمانی که بررسی برنامه‌های وزیران در دستور کار فراکسیون‌ها و کمیسیون‌ها قرار داشت، فراکسیون امید نظر مثبتی در مورد وزیر جوان نداشت. عبدالرضا هاشم‌زایی، نماینده تهران و یکی از اعضای فراکسیون امید، با قطعیت در مورد رای ندادن به وزیر جوان سخن گفت. او در مورد برنامه‌های جهرمی نیز گفت: «برنامه‌های او را دیدم. باید با ایشان دوباره صحبت کنیم. توضیحات بیشتری نیاز داریم زیرا من هنوز قانع نشده‌ام.»
علیرضا رحیمی، نماینده تهران و عضو دیگر فراکسیون امید، نیز فضای موجود هنگام حضور جهرمی در فراکسیون امید را قانع‌کننده ندانست و گفت: «آقای آذری جهرمی در فراکسیون امید حضور پیدا کردند و نمایندگان از ایشان سوالات متعددی در حوزه فنی و تخصصی و همچنین از کارنامه‌اش پرسیدند، اما فضای جلسه امید فضای چالشی بود. آقای جهرمی نیز تا حدودی به سوالات پاسخ دادند، اما پاسخ‌هایی که دادن اقناعی نبود. آذری جهرمی باید به روشنگری خود ادامه دهد.»
به نظر رحیمی، برنامه عملیاتی جهرمی در حوزه وزارت ارتباطات مخصوصاً در موضوع برنامه ششم باید عملیاتی باشد، زیرا تکالیف سنگینی بر عهده اوست و باید به نمایندگان ثابت کند از پس وظیفه برمی‌آید.
اما برخی از نمایندگان عضو فراکسیون امید از برنامه‌های جهرمی به خصوص در مورد ایجاد اشتغال و توجه به کسب و کارهای نوین استقبال کردند.
رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده سبز‌وار و عضو کمیته ارتباطات مجلس، در این مورد گفت: «جهرمی در برنامه خود توجه ویژه‌ای به حوزه کسب و کار دارد. امروزه در بحث اشتغال و کسب و کار خود فضای مجازی از نظر زیرساخت از اهمیت زیادی برخوردار است. او در بحث حمایت از استارت‌آپ‌ها و بخش کارآفرینی این مجموعه می‌تواند موفق باشد. همان‌طور که می‌دانیم وزارت ارتباطات برای فضای کسب و کارها بسترساز است. جهرمی نیز در برنامه‌ها و ایده‌ها و عملکردش نشان می‌دهد که نگاهش به این موضوع است.»
علاوه بر فراکسیون امید، جهرمی به کمیسیون‌های مختلف هم برای ارائه برنامه‌هایش مراجعه کرده بود. جمشید جعفرپور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، در مورد جلسه پرسش و پاسخ با جهرمی گفت: «چیزی که ما از او توقع داشتیم توجه و استقرار شبکه ملی اطلاعات بود. ایشان نیز برنامه‌های خود را در مورد شبکه ملی اطلاعات بیان کرد.»
او ادامه داد: «جهرمی تاکید کرد که اولویت اولش اشتغال است و پیش‌بینی کرد که از ۹۰۰ هزار شغلی که در کل کشور باید ایجاد شود او ۱۰۰ هزار شغل از طریق آی‌تی و فناوری اطلاعات ایجاد می‌کند. در کل نظرها مثبت بود. فکر کنم ایشان رای بیاورند.»
وقتی روز سه‌شنبه ۲۴ مرداد جلسات تعیین صلاحیت وزرا آغاز شد، بر حسب حروف الفبا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دومین وزارتی بود که صلاحیت وزیر پیشنهادی‌اش مورد بررسی قرار می‌گرفت.
در این جلسه نادر قاضی‌پور، نماینده اردبیل، در مخالفت با جهرمی نخست در مورد مدارک او گفت: «آقای جهرمی فارغ‌التحصیل مخابرات است که ربطی به وزارت ارتباطات ندارد. لیسانس قدرت توان آن را ندارد و صاحب تخصص نیست. کسی که بالای دکل است فوق لیسانس نیاز دارد.»
در ادامه نیز به برنامه‌های جهرمی اشاره کرد و برخی نقاط را مبهم دانست. او در این مورد گفت: «در جزئیات برنامه حذف و تهدید، واردات فناوری عدم اشتهار ایشان محرز است. در این چهار سال فیلترینگ هوشمند شما کارایی نداشته است. طرح تدبیر انتقال دیتا قرار بود انجام شود که نشده است. اگر هم انجام شده قبل از ایشان بوده است.»
سیده حمیده زرآبادی، عضو کمیته ارتباطات، از دیگر مخالفان جهرمی، اسلایدهایی از نواقص و ابهامات برنامه جهرمی ارائه داد و گفت: «ایشان برای ۴۱ درصد وظایف خود برنامه معرفی نکرده و این نشان می‌دهد ایشان به فعالیت‌های وزارت ارتباطات اشراف ندارد. ترانزیت دیتا مبهم است و جزئیات آن منتشر نشده. ۳۰ درصد ترافیک برای زیرساخت و ۷۰ درصد در دست خصوصی است و نقش حاکمیتی کم شده. از صحبت کردن درباره پالایش دیتا نیز طفره رفته‌اند.»
محمدعلی پورمختار، نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ، نیز اعتقاد داشت ارائه چندین صفحه برنامه علمی چندان کار درستی نیست و معلوم نیست این برنامه‌ها اجرایی شود. پورمختار یکی از دلایل مخالفت خود را پنهان‌کاری و شفاف نبودن آذری جهرمی عنوان کرد و گفت: «او دفترچه درستی که همه وزرا داده‌اند نداده است. ضمن اینکه میزان تحصیلات خود را همانند دیگر وزرا اعلام نکرده و تنها نوشته دانش‌آموخته مهندسی برق قدرت دانشگاه صنعت آب و برق، و معلوم نیست در چه مقطعی. لیسانس یا فوق لیسانس.»
اما جهرمی موافقانی نیز داشت. رمضانعلی سبحانی‌فر، یکی از اعضای کمیته ارتباطات، برخلاف زرآبادی همکار خود در کمیته ارتباطات، موافق برنامه‌های جهرمی بود. او همچنین در نطق خود از اینکه زرآبادی موارد مخالفت خود را در جلسه کمیته اعلام نکرده بود گلایه کرد. او در مورد جهرمی گفت: «تخریب‌های مطرح‌شده نسبت به آذری جهرمی به‌ خصوص در فضای مجازی ناشی از ترس عده‌ای برای قطع شدن منافع‌شان است. او کسی است که اشراف به حوزه کاری‌اش دارد و عملکرد او موجب جمع شدن فساد سیستماتیک شده است.»

جوانی، بی‌تجربه یا جسور

برخی نمایندگان هنگام معرفی محمدجواد آذری جهرمی از روحانی به خاطر معرفی وزیر جوان تشکر کردند و بسیاری کم‌تجربگی او را مورد نقد قرار دادند. با این حال نام او در لیست اسامی وزیران سبب شد میانگین سنی کابینه دوازدهم ۲/۵۸ و به نسبت دولت یازدهم جوان‌تر شود.
محمد فیضی زنگیر، نماینده اردبیل و یکی از اعضای فراکسیون امید که خود متولد دهه ۶۰ است، در نطق یکشنبه ۲۲ مرداد از معرفی جهرمی بسیار استقبال کرد.
او همچنین در گفت‌وگو با پیوست، جوانی و انرژی جهرمی را یکی از مهم‌ترین موضوعات دانست. فیضی در این مورد گفت: «برخی می‌گویند تجربه ندارد، در ابتدا باید مقیاس با تجربه بودن مشخص شود. باید بفهمیم که به چیز تجربه می‌گویند. به نظر من تجربه تخصص و تحصیلات است. جهرمی فردی است که در این زمینه فعالیت داشته است و در سوابق تحصیلی خود جزو دانشجویان ممتاز بوده. نمی‌دانم منظور دیگران از تجربه چیست.»
رسول خضری از اعضای کمیسیون اجتماعی هم اعتقاد دارد دنیای فناوری اطلاعات نیاز به مغزهای جوان و تازه دارد.
اما مسعود رضایی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی، از جنبه دیگری به جوان بودن جهرمی می‌پردازد. او معتقد است جهرمی جوان و موفق است و بر کارش تسلط دارد.
در عین حال او این انتخاب را ریسک بزرگی دانست و ادامه داد: «در صورتی که آقای جهرمی در کار خود موفق شود، جرات ریسک‌پذیری جوانان افزایش می‌یابد و قطعاً خیلی مثبت است و پیامد خوبی دارد، اما اگر این گفتارها در عمل نتواند به منصه ظهور برسد، شاید باعث شود جوانان در این زمینه احتیاط بیشتری کنند.» او ادامه داد: «به نظر من آقای روحانی در این مورد باید خیلی دقت کند، چون این انتخاب پایه اولیه برای حرکت رو به جوان‌گرایی است و اگر منحط به شکست شود، ممکن است حاکمیت سیاسی دیگر اجازه چنین ریسکی را ندهد تا مشکل به وجود نیاید.» علاوه بر این در جلسه تعیین صلاحیت جهرمی نیز جوان بودن او موافقان و مخالفانی داشت.
حسین افضلی، نماینده استان فارس، در موافقت با جهرمی گفت: «رئیس‌جمهور با معرفی آقای آذری جهرمی مطالبه همه مردم در استفاده از جوانان را پاسخ داده است. آقای آذری جهرمی فردی کاملاً علمی و جوان است که با ساختارهای این وزارتخانه آشناست.» اما در مقابل محمدعلی پورمختار، نماینده مردم کبودرآهنگ، علاوه بر برنامه جهرمی، نداشتن تجربه او را مورد نقد قرار داد. او در این مورد گفت: «سوابق خدمتی ایشان مطلوب نیست و کسی که می‌خواهد مدیریت وزارتخانه‌ای به این مهمی را بر عهده بگیرد تنها هفت سال سابقه دارد. بالاترین مسئولیت او هم به مدت یک سال ریاست هیات مدیره و مدیرعاملی شرکت ارتباطات زیرساخت بوده و مابقی مدیرکل بوده است، آیا چنین کسی با این سابقه ضعیف مدیریتی می‌تواند وزارتخانه بزرگی را بچرخاند؟»
زرآبادی نیز اعتقاد داشت اگر جوان‌گرایی با تخصص نباشد، فرصت‌سوزی است.
جلسات تعیین صلاحیت جهرمی علاوه بر نطق مخالفان و موافقان حواشی‌ای هم داشت که مانند همیشه این حاشیه‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

دفاع و حاشیه‌های وزیر جوان

پس از صحبت‌های موافقان و مخالفان، محمدجواد آذری جهرمی برای دفاع از خود پشت تریبون رفت. جهرمی در دفاع از خود از عمل به قانون، و برنامه اصلی خود که اشتغال است، سخن گفت. اعتقاد داشت هجوم تهدیدها در حوزه ارتباطات آن‌قدر زیاد است که شاید ضعف ما مشهود باشد، اما نباید در برابر تهدیدهای دشمن یکدیگر را متهم کنیم و تنها راه ایستادن در برابر دشمن را بستن فضای مجازی ندانست.
نطق جهرمی در سکوت بی‌سابقه نمایندگان قرائت شد. پس از اتمام گفته‌هایش برخی از نمایندگان و وزیران به استقبال او رفتند. بسیاری از خبرگزاری‌ها این استقبال را با حواشی ایجادشده برای جهرمی و محمدعلی پورمختار، نماینده کبودرآهنگ، بی‌ارتباط ندانستند. پورمختار در نوبت عصر مجلس، به عنوان مخالف محمدجواد آذری جهرمی سخن گفت. او معتقد بود اگر جهرمی در جایگاه وزارت قرار گیرد، به جای اینکه خودش تصمیم بگیرد از بخش‌های دیگر به او دیکته خواهد شد. به گزارش خبرآنلاین، با پایان یافتن صحبت‌های پورمختار زمانی که می‌خواست به سمت صندلی خود حرکت کند از کنار صندلی جهرمی گذشت که با اعتراض این وزیر پیشنهادی مواجه شد. بگو مگو میان این نماینده و وزیر پیشنهادی به حدی رسید که نمایندگان تلاش کردند آن دو را آرام کنند.
علاوه بر آن، حمیده زرآبادی در نطق خود سوالاتی از جهرمی پرسید و ابهاماتی را مطرح کرد. علی لاریجانی هنگام صحبت‌های جهرمی از او خواست به سوالات نمایندگان نیز اشاره کند. اما جهرمی اعلام کرد پاسخ آنها را به صورت کتبی ارائه می‌دهد. زرآبادی در توییت خود اشاره کرد که کاش برخی از وزرای پیشنهادی به جای لفاظی پاسخ نمایندگان را بدهند.
آذری جهرمی در نامه‌ای خطاب به هیات رئیسه مجلس، پاسخ‌ کتبی به سوالات روز گذشته نمایندگان در مورد برنامه کاری‌اش را به مجلس تحویل داد.
در زمان نگارش این گزارش هنوز رای اعتماد به وزیران انجام نشده است و جلسات تعیین صلاحیت ادامه دارد. با اینکه به گفته یکی از نمایندگان مجلس، بر اساس میزان درخواست نمایندگان برای موافقت و مخالفت با وزرا، وزیر پیشنهادی ارتباطات بیش از سایر وزرا در معرض خطر است، اما نمی‌توان به طور قطع در مورد زمان رای‌گیری صحبت کرد، زیرا هنوز چند روزی فرصت باقی است

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz