نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 گزارش ماه مجلس و آی‌تی صفحه 24

در جلسات تخصصی کمیسیون‌های مجلس با حضور وزیر ارتباطات چه گذشت

اجازه دارم قانع نشوم؟

هرکدام از نمایندگان مجلس به نوعی شناخته می‌شوند یکی با موضع‌گیری‌های تندو صریحش دیگری با استدلال‌های قوی‌اش. اما حمیده زرآبادی در میان نمایندگان مجلس با مخالفتش با وزیرارتباطات شناخته شد. از زمان رای‌ اعتماد وی از هر فرصتی برای مخالفت با محمد جواد آذری جهرمی استفاده کرد. این روزها نیز او به دنبال طرح سوال از وزیر است و برای رسیدن به پاسخ خود بارها وزیر را به مجلس و کمیسیون صنایع کشانده است.
حمیده زرآبادی نماینده قزوین و اولین نماینده خانمی است که توانست پس از پنج دوره در مجلس دهم وارد حریم مردانه کمیته ارتباطات شود. هر چند از زمان بررسی وزرا چهار ماه گذشته است اما به نظر می‌رسد این نماینده مجلس همچنان بر نظر اولیه خود پافشاری می‌کند. سوالات زرآبادی از وزیر منجر به رفت وآمد آذری جهرمی به مجلس و کمیسیون صنایع شد، هر چند این رفت و آمد فقط مختص این کمیسیون نبود بلکه برنامه‌های وزیر موجب شد کمیسیون‌های دیگر مجلس نیز حاضر شود .

قانع می‌شود اما…

زمانی که ۹ آبان جهرمی برای پاسخ به سوالات زرآبادی در مجلس حاضر شد تقریباً باید به همان سوالاتی پاسخ می‌داد که در جلسه رای اعتماد نیز به آنها پاسخ داده‌ بود. حمیده زرآبادی در مورد سوال خود از آذری جهرمی گفت: «دو سوال از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص قراردادهای مرتبط با شرکت ارتباطات زیرساخت پرسیده شد. سوال اول مربوط به دلایل جایگزینی قرارداد نگهداری شبکه ارتباطات زیرساخت است که شش ماه زودتر از موعد مقرر به اتمام رسیده و مشکلات متعدد از جمله بیکاری نیروهای متخصص، صرف هزینه‌های میلیاردی و نبود بهره‌وری را به همراه داشته است.»
او در مورد سوال دوم توضیح داد: «سوال دوم مربوط به شفاف‌سازی پروژه ارتقا و توسعه شبکه انتقال کشور است که مطابق با برنامه توسعه در سال ۹۰-۹۱ قرارداد آن بسته شده اما بعد از گذشت پنج سال پیشرفت و دستاوردی نداشته است.»
زرآبادی در مورد اینکه آیا از توضیحات وزیر ارتباطات قانع شد بیان کرد: «آقای جهرمی توضیحاتی ارائه دادند ولی من قانع نشدم. قرار شد کارگروهی تشکیل شود و ایشان نیز مستندات و قراردادهای خود را ارائه دهند تا در این کارگروه بررسی شود. اگر مدارک قانع‌کننده نبود سوال به صحن علنی برده می‌شود.»
البته از صحبت‌های این عضو جوان کمیته ارتباطات در خبرگزاری‌ها این‌طور استنباط می‌شود که او مخالف سرسخت وزیر است، اما خودش اعتقاد دارد بین وزرا تفاوتی قائل نیست و فقط وظیفه نمایندگی خود را انجام می‌دهد. زرآبادی در این‌باره گفت: «من هر کجا که احساس کنم مشکلی وجود دارد آن را پیگیری می‌کنم. مگر اینکه بدانم آن مشکل حل شده یا در حال پیگیری است. بین وزرا هم تفاوتی وجود ندارد. تا زمانی که مشکل حل نشده من سوال می‌پرسم. تا حل آن موضوع پیگیری می‌کنم که قانع بشوم.»
البته این جلسه به این سوالات ختم نشد و نمایندگان دیگر هم سوالاتی در مورد قیمت بالای اینترنت و سرعت پایین اینترنت مطرح کردند.
در فروردین‌ماه ۹۴ محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به خاطر قیمت بالا و کیفیت پایین اینترنت و شبکه ملی اطلاعات به مجلس نهم رفت. به خاطر شبکه ملی اطلاعات کارت زرد دریافت کرد و به خاطر گران بودن اینترنت تذکراتی شنید. البته این تذکرات به این جلسه ختم نشد و بارها در زمان تذکرات کتبی نمایندگان در صحن علنی این دو موضوع را به وزیر ارتباطات گوشزد کردند.
حال این موضوعات به وزیر جدید در دولت دوازدهم به ارث رسیده است و آذری جهرمی در جلسه کمیسیون صنایع به سوالاتی در مورد گرانی اینترنت در ایران، عدم آنتن‌‌دهی اپراتورهای تلفن همراه در شهرها و جاده‌ها و انعقاد برخی قراردادها با شرکت‌های خارجی پاسخ داد.
سید جواد حسینی‌کیا، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در مورد سوالات دیگر گفت: «یکی از سوالات در خصوص تصویب آیین‌نامه مشترک بین وزارت ارتباطات و وزارت کشور بود که بعد از گذشت شش ‌ماه هنوز هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. البته گفته می‌شد وزارت کشور باید ابتدا اقدامات عملی را انجام دهد.»
البته از صحبت نمایندگان این‌طور به نظر می‌رسد که وزیر ارتباطات پاسخ روشنی به سوالات نداده است و قرار شد وزارت ارتباطات مستندات خود را به‌ منظور پاسخگویی به سوالات برخی از نمایندگان ظرف دو هفته آینده در اختیار سوال‌کنندگان قرار دهد.
هفته اول آبان به پایان رسید و مجلس به مدت یک هفته تعطیل بود. قرار شد در جلسه‌ بعد از تعطیلات وزیر ارتباطات با حضور در جلسه کمیسیون صنایع و معادن احکام برنامه ششم در حوزه وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مورد بررسی قرار دهد.
اما زلزله یکشنبه‌شب (۲۱ آبان) استان کرمانشاه سبب شد جهرمی و وزرای دیگر به کرمانشاه سفر کنند و جهرمی نتواند در جلسه کمیسیون صنایع حضور یابد. جلسه با حضور معاونان او برگزار شد.
رامین نورقلی‌پور، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در مورد این جلسه گفت: «معاونان به سوالات مختلف نمایندگان در حوزه وظایف وزارتخانه پاسخ دادند، عمده مسائلی که نمایندگان مطرح کردند به مفادی از برنامه ششم برمی‌گشت که به عنوان وظایف ذاتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قید شده بود.»
به گفته قلی‌پور مباحث بسیاری در این حوزه وجود دارد و نکات مبهمی مطرح شد، بنابراین تصمیم بر آن شد تا در نشست دیگری به این موضوعات به صورت تخصصی بپردازند.
البته این جلسه فقط به این موضوعات نپرداخته است و مانند همیشه نمایندگان سوالات و نکات بسیاری مطرح کردند. یکی از موضوعات الکترونیکی کردن نظام مالیاتی کشور است.
اظهارنامه مالیاتی کشور از سال ۹۳ به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود. هر سال شاهد بنرهایی هستیم که از مؤدیان درخواست می‌شود اظهارنامه خود را به صورت الکترونیکی تکمیل و ارسال کنند.
به نظر می‌رسد نمایندگان این اقدامات را کافی نمی‌دانند و در جلسه با معاونان وزیر نیز موضوع اظهارنامه الکترونیکی را مطرح کردند تا مؤدیان مالیاتی بی‌نیاز از حضور فیزیکی و رودررو شدن با ارزیابان مالیاتی شوند.
البته به گفته قلی‌پور در این مسیر وزارت ارتباطات اقداماتی انجام داده و زیرساخت‌های لازم فراهم شده، اما همچنان باید اقدامات بیشتری صورت گیرد تا سیستم اخذ مالیات خودکار شود.
جهرمی آبان‌ماه در جلسات کمیسیون اقتصادی نیز شرکت کرد.

تکلیف به وظیفه‌ای خارج از وظیفه

برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات را به راه‌اندازی برخی سامانه‌ها و فراهم کردن زیرساخت‌ها مکلف کرده است و در بعضی موارد وزارت ارتباطات فقط باید نظاره‌گر باشد.
اما در تازه‌ترین جلسه کمیسیون اقتصادی با حضور وزیر وزارت ارتباطات مکلف شد بستر راه‌اندازی دو سامانه مالیات الکترونیکی و معاملات الکترونیکی را فراهم کند.
این در حالی است که بر اساس ماده ۶۸ برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است تا پایان اجرای قانون برنامه سامانه‌های مالیات الکترونیکی و معاملات دولتی الکترونیکی (شامل مناقصه، مزایده، خرید کالا) را مستقر و بهره‌برداری کند و وزارت ارتباطات فقط موظف به نظارت و پیگیری مستمر اجرای طرح‌های مذکور است و باید به شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون صنایع و معادن مجلس گزارش شش‌ماهه ارائه دهد.
طبق این برنامه وزارتخانه فقط وظیفه نظارت و پیگیری را بر عهده دارد، اما این کمک‌رسانی که کمیسیون اقتصادی بر عهده وزارتخانه گذاشته به چه معناست؟ محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با پیوست گفت: «اگر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی قصد داشت فعالیتی انجام دهد اما سامانه‌اش را نداشت یا بستر فراهم نبود، آن فعالیت انجام نمی‌شود. پس کمک کردن به این معناست که دستگاه‌ها از بستر و امکانات وزارتخانه استفاده کنند.»
او ادامه داد: «وزارت ارتباطات مکلف است زیرساخت‌های حوزه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را مهیا کند. بحث محتوایی را دستگاه‌های دیگر متقبل می‌شوند.»
این جلسه به این موضوع ختم نشد و مباحث دیگری هم مانند اقتصاد دیجیتالی مطرح شد.
البته این بحث در حوزه وزارت اقتصاد نیز مطرح است و وزارت ارتباطات فقط می‌تواند زیرساخت‌های چنین فعالیت‌هایی را فراهم کند، اما به نظر می‌رسد نمایندگان هر آنچه را به سامانه‌های الکترونیکی و دیجیتالی کردن مرتبط می‌شود در حیطه وظایف وزارت ارتباطات می‌دانند.
پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی، در مورد توسعه اقتصاد دیجیتالی در وزارتخانه ارتباطات گفت: «توسعه اقتصاد دیجیتالی باید ماموریت ویژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد. توسعه اقتصاد دانش‌بنیان یکی از دغدغه‌های کمیسیون اقتصادی مجلس است و در این راستا حوزه اقتصاد دیجیتالی باید رشد کند.»
در این مورد نیز اعضای کمیسیون اقتصادی معتقد بودند زیرساخت‌ها و قوانین را وزارت ارتباطات باید فراهم کند تا توسعه کسب و کارهای نوین رخ دهد. توسعه کسب و کارهای نوین نیز شرایط را برای پیشرفت کشور فراهم می‌کند.
به گفته پورابراهیمی کمیسیون اقتصادی مجلس آمادگی حمایت‌های لازم را دارد و می‌تواند از لحاظ تقنینی به توسعه اقتصاد دیجیتالی کمک کند.
در این جلسه هم مانند جلسات دیگر نمایندگان مسائل و مشکلات ارتباطی شهرستان‌های خود را بازگو کردند.
رفع مشکل آنتن‌دهی تلفن همراه، رفع مسائل در زمینه برقراری ارتباطات تلفنی در روستاها و پوشش اینترنت از دیگر مطالباتی بود که نمایندگان مطرح کردند و البته مختص این کمیسیون نیز نیست و حتی در تذکرات کتبی در صحن علنی هم بیان می‌شود، اما انگار طرح این درخواست‌ها تمامی ندارد و فعالیت‌های وزارتخانه از منظر نمایندگان راضی‌کننده نیست.
در این جلسه آذری جهرمی وزیر ارتباطات نیز تعامل با نمایندگان مجلس به ارتقای حوزه فناوری اطلاعات در کشور را مفید دانست.
وزیر با شرکت در نشست‌های کمیسیون‌های تخصصی به گفته خود سعی کرده تعامل خوبی با مجلسیان داشته باشد، اما آنچه از گزار‌ش‌ها و در گفت‌وگو با نمایندگان به دست آمده حاکی از آن است که این جلسات نتیجه قابل بازگویی نداشت. حتی سوال حمیده زرآبادی نیز به روزهای آینده که نامعلوم است موکول شد. حال باید منتظر آینده بود، شاید نماینده جوان از پیگیری‌ها دست بکشد و مانند همکاران دیگر خود با قول‌های مساعد وزیر
قانع شود

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz